Dragota Martian

Conversie autoutilitară Citroen Jumper L4 H3

21 postări în acest subiect de discuţie despre Conversie autoutilitară Citroen Jumper L4 H3

Conversie autoutilitară Citroen Jumper L4 H3

Dragota Martian

Cu aproximativ o lună în urmă, am început lucrările la acest proiect, pe care l-am plănuit de ceva timp.

Am început cu degresarea suprafețelor după care am lipit cu silicon toate îmbinările dintre caroserie și structura de rezistență. Am continuat cu lipirea membranei bituminoase cu folie de aluminiu.

Pentru izolare, în toată structura de rezistență (stâlpi) am folosit lână. La partea de jos, în praguri, am folosit tot lână, învelită în folie anticondens. Izolația tavanului am făcut-o cu polistiren de 3 cm și la pereți de 5 cm, totul, lipit cu silicon Sikaflex.

La partea de jos, pardoseală, am pus două straturi de polistiren, primul cu folie de aluminiu de 6 mm, și al doilea de 3 cm. Peste tot polistirenul s-a folosit un strat de burete cu folie de aluminiu. Voi posta câteva poze din timpul lucrărilor..... Pe partea electrică nu mă prea pricep și de aceea aștept sfaturi /păreri din partea voastră. Vreau să folosesc 4 panouri monocristaline de 100w/bucata și 2 acumulatori (gel) de 200 Ah/buc. 

IMG_20191123_154501.jpg

IMG_20191127_201143.jpg

IMG_20200120_155701.jpg

IMG_20200110_153714.jpg

IMG_20191203_201630-1.jpg

IMG_20191210_170844.jpg

IMG_20200110_153726.jpg

IMG_20200106_145037-1.jpg

IMG_20200120_155858.jpg

IMG_20191204_143651.jpg

IMG_20191204_190205-1.jpg

IMG_20200120_155504.jpg

IMG_20200110_153649.jpg

  • Like 8
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Clapa

Felicitări! Spor la treabă!

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Salut, @Dragota Martian !Spor la treaba!La multe conversii am văzut că se folosește membrana bituminoasa. Ce rol are aceasta?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragota Martian
în urmă cu 9 ore, Adam Adrian a scris:

Salut, @Dragota Martian !Spor la treaba!La multe conversii am văzut că se folosește membrana bituminoasa. Ce rol are aceasta?

Salut,

Ajută la diminuarea vibrațiilor caroseriei. 

Oricum cred ca la mine nu-și avea rostul pentru că toată izolația am lipit o cu silicon. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Membrana bituminoasa este folosita, la insonorizarea automobilelor. Se elimina vibratiile suprafetelor mari de tabla, cum ar fi panourile la o autoutilitara. Este  de diferita grosimi, cea mai intalnita fiind cea de 1, 5 mm. Este destul de scumpa si , mai ales destul de grea. Cei care sunt limitati de o anumita greutate trebuie sa tina cont de acest lucru. 

  • Like 3
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Buciuman

Salut @Dragota Martian,

Ma interesează foarte tare subiectul, dar ce încă nu îmi este clar, dacă trebuie schimbata categoria la RAR odată terminată lucrarea. Mai jos un extras dintr-un document de la RAR:

Autorulotă SA - vehicul din categoria M cu spaţiu pentru facilităţi de locuit care conţine cel 
puţin următoarele echipamente: 
(a) scaune şi masă; 
(b) paturi obţinute eventual prin transformarea scaunelor; 
(c) facilităţi pentru gătit; 
(d) facilităţi pentru depozitare. Aceste echipamente trebuie să fie rigid fixate în spaţiul pentru facilităţi 
de locuit. Totuşi, masa poate fi astfel concepută încât să poată fi uşor demontată

 

Este o simpla modificare de CIV? Ai idee daca aceasta conversie implică și alte obligații legale?

 

De ceva vreme plănuiesc și eu o astfel de conversie. Poate ținem legătura.

Mulțumesc frumos pt răbdare și spor la treabă!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Dragota Martian

Felicitari pentru proiect. Am o mica nelamurire legata de instalatia solara: 400 W panouri si 400Ah acumulatori. Cred ca doar acestea cantaresc 150 kg. Ce consumatori vei avea pentru aceasta instalatie?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragota Martian
La 2/18/2020 la 17:33, Cristian Buciuman a scris:

 

Salut. 

Cu siguranță o să trebuiască schimbată și categoria în autorulota. Am înțeles că este destul de distractiv și încerc să nu mă descurajez până la sfârșitul proiectului. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragota Martian
La 2/19/2020 la 20:06, Gabriel Schuster a scris:

 

Multumesc!  Nu cred că o să depășesc standardele normale. Poate  doar cu cel de-al doilea frigider care este tot cu compresor și asta doar vara când merg la pescuit. Referitor la panourile fotovoltaice m am hotărât sa pun 3 buc a 160w fiecare. Portbagajul din  profile dealuminiu. 40x40, nu este nici el foarte ușor. Mă gândesc și la 2 x100 l rezervoare de apă curată. Deci nu o să fie o autorulota prea ușoară. Revin cu poze. Ms. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragota Martian

Bună seara.Revin cu câteva poze și cu o schiță despre cum am gândit actualul proiect. La cabina de duș, după ce am dat 3-4 straturi de hidroizolație de la Mapei, am hotărât să lipesc un linoleum care se folosește și în spitale. Pentru încălzirea apei, voi folosi un instant de 7 lt. Pentru rezervoarele de apa nu sunt hotărât dacă să le confecționez din tablă de inox sau din fibră de sticlă. Săptămâna aceasta încerc să finalizez patul care va avea o dimensiune de 196 cm x 150 cm. Dacă printre voi se află cineva cu unele idei legate de instalația electrică și cea de apă, vă rog să mă ajutați cu eventuale sfaturi. 

IMG_20191030_180615.jpg

IMG_20191029_183552.jpg

Screenshot_20191109_221753_com.android.gallery3d-1.jpg

Screenshot_20200229_154347_com.whatsapp.jpg

IMG_20200229_143359.jpg

IMG_20200228_170411.jpg

IMG_20200229_143412.jpg

IMG_20200229_145256.jpg

IMG_20200229_142851.jpg

IMG_20200224_181758.jpg

IMG_20200207_155034.jpg

IMG_20200212_102459.jpg

IMG_20200212_125032.jpg

IMG_20200212_122132.jpg

IMG_20200224_173745.jpg

IMG_20200221_162147.jpg

Modificat de Dragota Martian
  • Like 6
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Salutare @Dragota MartiannMartiann , la ce stadiu ai ajuns cu proiectul?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Balan

Ati gasit undeva cu livrare din europa si BMS pentru ea?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Salut Martian, de unde ai luat trapele?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragota Martian

Salutare tuturor.

Proiectul este in pericol de finalizare :default_big_grin:

O sa revin cu poze si informatii.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Dumitru

salutare... as dori si eu o chiuveta rabatabila ca cea din poza din baie... sau alt modelrabatabil daca stie cineva prin ro.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare @Costin Dumitru 

în urmă cu 1 oră, Costin Dumitru a scris:

... as dori si eu o chiuveta rabatabila ca cea din poza din baie... sau alt model rabatabil daca stie cineva prin ro.

 

Uite-o aici!

Mii de oferte (incl. pe olx, exis ... 'la vecinul de vis-a-vis') :)

Toate ofertele, din 'ro' (Romania!)

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Dumitru

Multumesc de raspuns...stiu de firmele care vand piese si accesorii rulote, dar nu sunt adeptul cumparaturilor in care trimiti banii si vezi obiectul doar in poze...

Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Draghicescu D
      de Draghicescu D
      Buna, prieteni,
      Din pacate, a venit timpul sa ma despart de mult-indragitul camper,  
      Detaliile de la conversie au fost prezentate aici : 
      Acesta poate fi vizionat in Bucuresti, sectorul 1 (adresa va fi transmisa la cerere).
      Se vinde cu toate accesoriile prezentate in videoclip, practic nu necesita nici o investitie pentru a merge cu el in vacanta.
       
      Prezentarea completa o gasiti la :
       
      https://www.youtube.com/watch?v=Y1SdExPBkKA&t=1s 
       
       
    • Costin Dumitru
      de Costin Dumitru
      Buna ziua... Ofer spre vanzare set 2 geamuri glisante noi marca Dometic, dimensiuni 700/400 mm. Dispun de rulouri anti insecte si anti termic. Se monteaza fara mastic, prin strangere cu suruburi. Pretul pt amandoua este 4200 lei si se predau personal in zona Plaza Romania mall. Relatii la 0722 168 168. Nu pot pune poze.
    • Costin Dumitru
      de Costin Dumitru
      Buna ziua... ofer spre vanzare un Citroen Jumper L4H3 cu motor de 2000cc euro 6, fabricat in 2018, pe care l-am cumparat dupa lungi cautari la 35000 km, iar la ora actuala avand 80500 km. Am inceput conversia, prin montarea a 4 geamuri, veranda dometic, scara manuala, scaune rotative, 2 paturi longitudinale, rabatabile, acumulator 195 A, 2 trape dometic, rezervor apa gri, etc... din pacate nu am reusit sa o termin. Daca e cineva interesat sa continue si dispune de 25 mii euro, poate sa o vada in drumul taberei, zona Plaza Romania. Relatii la 0722 168 168. Nu reusesc sa pun poze
       
    • Fejer Antal
      de Fejer Antal
       Salutare comunitate. Acum câtva ani nu m-am gândit că o să scriu in această secțiune al forumului. Da câteva zile rulota noastră mult iubită a ajuns la o altă familie. A venit vremea ca să încercăm și noi vacanțele cu autorulotă.
        Aici am nevoie de ajutorul vostru! Vrem să cumpărăm o autorulotă de preferat fără alcov, că an fabricație să fie după 1997, minim de patru persoane in mers trecut și în talon și bugetul de care dispunem este de 17000 euro. Vă rog dacă știți undeva o autorulotă de vânzare in stare bună care s-ar încadra în bugetul nostru să-mi scrieți! Ar fi de ajutor și site-urile unde se vând! Visul meu este un Hymer asemănătoar cum are și colegul @Ovidiu-Betty
       
    • Sergiu Chirau
      de Sergiu Chirau
      Dragi membrii,
       
      de 2 saptamani sunt proaspat posesor de autorulota. Un vis din copilarie:)
       
      Sa inceapa aventurile cu noul membru al familiei.
      De cativa ani am pus ochii pe modelul acesta inedit de HOBBY 600 *(vehicul atestat istoric). Insa anul acesta mi-a aparut in viata din nou, nu am stat pe ganduri si exact ca un copil in perioada craciunului , am ajuns sa ma bucur zilnic de aceasta decizie.
      Normal, fiind in 88, are cateva bube - infiltratii panouri laterale (geam buctarie+geam sufragerie), in podea, +trapa bucatarie,  2 geamuri crapate in dormitor , si probabil accesoriile pe care nici nu le am testat inca.
      Acest model de Fiat Ducato este atestat istoric, motorul de 2.5 D trage bine, pe dedesubt nu are rugina si in rest Doamne ajuta!
      Vreau sa o pun la punct pana in feburarie si sa plec vreo 3 luni cu ea pana in portugalia.
       
      Apreciez informatiile de pe acest forum. Ma bucur sa fac parte din acest grup de iubitori de rulote si autorulote.
      Drumuri bune tuturor si cat mai putine infiltratii:)
       




  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.