Gabriel I

Hobby vs Adria vs Sterckeman

14 postări în acest subiect de discuţie despre Hobby vs Adria vs Sterckeman

Hobby vs Adria vs Sterckeman

Gabriel I

Ma tot bate gandul sa schimb rulota cu una in care sa " incap" mai bine si eu, motiv pentru care am (re)inceput cautarile.

Mi-am dori sa fie noua sau aproape noua, cat de mica posibil si cu pat central.

Pana acum am gasit modelele astea Hobby 460 SFF,  Adria Altea 542,  Sterckeman Evo 490 si Burstner 490.

Am gasit dealeri in Romania pt Hobby si Burstner pe cei de la Haff, Adria are un dealer la Ploiesti iar Sterckeman in ...Grecia :) dar nu stiu cat de ok sunt si daca pot asigura si service.

Orice opinie , sfat , idee, etc referitoare la model , dealeri, promotii, etc sunt apreciate.

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Sterckeman este o marca mediu-joasa franceza, un sfat scoate de pe lista.
Fiind posesor de Knaus te sfătuiesc sa vezi și acesta marca împreună cu bestbuy-lor Weinsberg, știu ca au dealer la București și câțiva din forum sunt foarte mulțumiți.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

La Weinsberg m-am gandit si eu prima data , au avut un model 500 XU pe care vad ca l-au scos de pe site. Am vazut pe aici una din 2016 dar nu impresiona ca aspect.

Am retinut cu Sterckeman si e..aproape sters :) 

La Knaus am vazut queen bed la niste rulote care imi par mult prea mari.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Ai dreptate, nu știam ca au scos acest layout de pe piață.
De ce dorești queen-bad știi cel mai bine tu și nimeni altul, știu doar ca în continent nu prea sunt căutate, de aceea le-au și scos de pe piață, ocupa mai mult de o treime și obliga la lungime importanta la rulote pentru 2 persoane.
Acestea au fost înlocuite cu variantele EU cu doua paturi gemene care se pot transforma într-unul Kingsize.
Noua ne-ar fii placut 580 UE, dar fiind în 5 am ales 580 QS.....are și 650 PXB (in casa Knaus vorbesc)

 

în urmă cu 7 ore, Gabriel I a scris:
La Weinsberg m-am gandit si eu prima data , au avut un model 500 XU pe care vad ca l-au scos de pe site. Am vazut pe aici una din 2016 dar nu impresiona ca aspect.
Am retinut cu Sterckeman si e..aproape sters  
La Knaus am vazut queen bed la niste rulote care imi par mult prea mari.

Nu îți place modelul sau acel exemplar?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
în urmă cu 8 ore, Raul G a scris:

Nu îți place modelul sau acel exemplar?

M-am uitat la el dupa ce vazusem niste rulote pe site-ul lui Hobby. Este o diferenta de aspect in sensul ca arata mai bine Hobby.

Queen bed sper sa imi aduca un anume grad de comfort. Fiind un pic mai inalt , nu incap chiar ok in orice model de pat si atunci prefer unul unde sa existe " libertate " in zona picioarelor.

Unul din motivele pentru care am pus de cateva ori la vanzare rulota actuala, era legat de a gasi o asemenea configuratie a patului.

 

Modificat de Gabriel I

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Pana la urma am luat un Weinsberg CaraTwo 450 FU. Weekendul asta ma duc sa o aduc.

Multumesc @Raul G

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Pana la urma am luat un Weinsberg CaraTwo 450 FU. Weekendul asta ma duc sa o aduc.
Multumesc [mention=3832]Raul G[/mention]
Bravo, felicitări și sa ai parte de vacanțe minunate
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex B
La 2/3/2020 la 22:11, Gabriel I a scris:

Pana la urma am luat un Weinsberg CaraTwo 450 FU. Weekendul asta ma duc sa o aduc.

Multumesc @Raul G

Felicitari ! Cum e rulota ? De unde ai luat o si cat ai dat pe ea ? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Noi suntem f. incantati de ea, e mai compacta decat predecesoarea dar mai bine impartita din punctul meu de vedere.

Daca as fi avut mintea de acum , o luam din prima fara sa mai trec prin experienta SH :) 

Am luat-o de la Dej de la Peti Luidort, pretul a fost undeva la 15.000 eur .

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai

salutare,

 

Din nefericire in  stocul Weinsberg de la Dej mai este o singura rulota 420 iar comenzi se iau numai cu livrare in 2021.

am gasit in Olanda o alternativa :

https://www.caravans.nl/caravelair/caravelair-alba-family-466-nieuw-2020-aktie-prijs-759510.html

dar nu stiu prea multe despre acest brand . 

daca aveti experienta cu el sau cunoasteti lucruri va rog sa mi le transmiteti aici.

 

multumesc,

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Inseamna ca au sporit zdravan vanzarile dupa izolare. 

Probabil ca ar fi mai bine sa iti indrepti atentia spre targuri de profil Dusseldorf,  Parma,  Paris

Spre deosebire de expozitiile din RO sau de dealerii nostrii vei putea  vedea , atinge , proba sute de modele si , mai mult ca sigur, vei negocia si un pret bun.

PS. Uite aici o alta adresa de dealer din Ungaria 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
salutare,
 
Din nefericire in  stocul Weinsberg de la Dej mai este o singura rulota 420 iar comenzi se iau numai cu livrare in 2021.
am gasit in Olanda o alternativa :
https://www.caravans.nl/caravelair/caravelair-alba-family-466-nieuw-2020-aktie-prijs-759510.html
dar nu stiu prea multe despre acest brand . 
daca aveti experienta cu el sau cunoasteti lucruri va rog sa mi le transmiteti aici.
 
multumesc,
 
Fără supărare pt cine are acestă marcă, treci peste
420 nu schimbă mult ca și spațiu vital intern, o vizită dacă se poate îți poate clarifica mult ideea de spațiul oferit.
Acum e greu sa găsești ceva, în Italia dealerii nu au avut vizite și contracte pt rulote și autorulote din anni 80.
Dacă nu este urgență te sfătuiesc sa aștepți târgul de la Duesseldorf cu livrare în primăvara anului 2021.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
în urmă cu 1 oră, Raul G a scris:


Acum e greu sa găsești ceva, în Italia dealerii nu au avut vizite și contracte pt rulote și autorulote din anni 80.

Adica nu e piata de rulote noi in Italia?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Tocnsi că este, au avut un boom cum nu se vedea din anni 80, anii bunului lor economic, iar cele usate acum au o cotație ridicata fiind sezon și foarte căutate.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.