Ursu Florin

Range Rover DISCOVERY SPORT sau EVOQUE

8 postări în acest subiect de discuţie despre Range Rover DISCOVERY SPORT sau EVOQUE

Range Rover DISCOVERY SPORT sau EVOQUE

Ursu Florin

Salutare :) Vreau sa schimb KIA si vreau sa trec pe Range Rover ( este o dorinta a mea mai veche ).

Ambele masini au motoare diesel 2.2 150cp sau 190cp, sau motoare benzina 2.0 turbo 240cp.

Ma intereseaza motorul DIESEL de 190cp dar nu zic nu nici la cel pe benzina.

Este cineva in comunitate care foloseste una dintre aceste masini?

Masina o sa fie SH 2014-2016, ceva pana in 150000km.

Vreau sa stiu cum se simte rulota dupa ele.

CAC50LRS111C021001.jpg

71fn42-u7qL._UY560_.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Cunosc cine are cea de 190 și tracteaza satisfăcut o rulotă Knaus 550, este de preferat modelului de 150 fiind un motor de noua concepției.
Un singur apunt, acela din poze nu este un RR cu un LR Discovery Sport adică modelul care a luat locul Freelander-ului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 14 ore, Raul G a scris:

Un singur apunt, acela din poze nu este un RR cu un LR Discovery Sport adică modelul care a luat locul Freelander-ului.

Land Rover sau Range Rover sunt tot pe acolo :default_big_grin:

Motorul de 150cp mi se pare destul de slab pentru aceasta masina, o sa merg pe motorul de 190cp si cutie automata in 9 rapoarte.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Land Rover sau Range Rover sunt tot pe acolo :default_big_grin:
Motorul de 150cp mi se pare destul de slab pentru aceasta masina, o sa merg pe motorul de 190cp si cutie automata in 9 rapoarte.
Este o mașină foarte reușită, ii făcusem un gând și eu mai ales ca are oportunitatea de a avea 7 locuri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

@Ursu Florin Salut! Range ROVER e un model făcut de Land ROVER. Mașina mea preferata e Discovery (dar nu sport).Eu încă nu mi-l permit pentru că e mare impozitul. La modelele pe care le vrei tu am văzut o scădere semnificativă de pret(oare asta nu spune ceva?)Ex:Evogue e și 14000 e. Acum 4 ani era 60000. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
17 minute în urmă, Adam Adrian a scris:

@Ursu Florin Salut! Range ROVER e un model făcut de Land ROVER. Mașina mea preferata e Discovery (dar nu sport).Eu încă nu mi-l permit pentru că e mare impozitul. La modelele pe care le vrei tu am văzut o scădere semnificativă de pret(oare asta nu spune ceva?)Ex:Evogue e și 14000 e. Acum 4 ani era 60000. 

Am vorbit si cu niste oameni din grupuri Land Rover sau Range Rover, 99% dintre ei au zis asa : "tancuri", "apa, paie si bataie", "foarte multumit". Nimeni din acel grup nu mi-a spus ceva de rau despre aceste masini.

Tind sa cred ca nu sunt tocmai rele, nu traiesc cu impresia ca o sa iau o masina fara nici un defect. Doream doar sa stiu daca exiata probleme specifice de ex. In grupul VAG problema cu sistemul de injectie cu care din nefericire m-am intalnit si eu...

Intai sa vand KIA si dupa ma orientez.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Motoarele de 2.2 cred că sunt tot de la Peugeot(ca la Freelander2). In privința asta cred că e ok(cu injecția nu ai probleme).Eu am motorul asta pe C-crosser.LR are printre cele mai bune sisteme 4×4 automate.(response control).Nu e un off-road , mai mult de asfalt. Dar totul e controlat electronic. Eu din niște reewiew-uri am înțeles că asta ar fi o problema. Dar aici e vorba și de noroc....Dar KIA are probleme specifice?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Salut @Ursu Florin, eu am un Freelander 2 cu motor 2.2 din 2010 si pot spune ca sunt foarte multumit de el.

Are cuplu de 420 pe o cutie automata in 6 trepte. 

O am de 2 ani si in afara de ulei si amortizoare spate care erau originale si le-am terminat cu rulota nu i-am facut nimic. 

Este o masina robusta, sta bine pe sosea si chiar vreau sa trec la un an mai bun insa pe aceeasi gama. 

 

 

IMG_20191229_110321.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.