Mihai-Arad

Vacantele propuse pentru anul 2020

114 postări în acest subiect de discuţie despre Vacantele propuse pentru anul 2020

Vacantele propuse pentru anul 2020

Mihai-Arad
acum o oră, Gabriel I a scris:

Deja am stabilit destinatia cand se ridica blocajul! 😁

 

Te salut  @Gabriel I  ... si eu le-am stabilit, demult. Astept cu nerabdare , unda verde spre vest. Se poate si acum, cu o adeverinta medicala (ev in lb. engleza) prin care se adevereste ca esti "sanatos-tun". Nu mai veche de 14 zile. E o practica pentru / printre soferi de TIR ...

Cat despre "blocaj", ... vb unchiului Sam, scapa cine poate, cum poate.

 

23.04.2020 :) 

IMG_20200423_103402.jpg.620c7679e0546e6a77b7644b05da29a2.jpg

 

IMG_20200423_103506.jpg.fef873a8c52cf047c865fd08a1d1452f.jpg

 

IMG_20200423_111234.jpg.92d02fb763c07a987486135287a77d1a.jpg

 

#stau_cu_minte_acasa!

#stauacasa!

 

 

Modificat de Mihai-Arad
smile icon

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel I

Cred ca m-ar opri totusi daca m-ar vedea cu rulota in spate 😁.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 18 ore, Fejer Antal a scris:

Cred ca stam acasa putin mai mult! :default_109:

:) Speranta moare ultima ! 

 

 Peste trei saptamani , la mare

:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Nu stiu, parca prea devreme pentru asa ceva, iti dai seama ce aglomerat vor fi plajele? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Aveti idee, oare pe data de 15 Mai se vor deschide campingurile din Romania ? sau vor avea acelasi regim ca si hotelurile....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

Pe FB , Meduza - Eforie Nord au anuntat ca deschid din 15 Mai .

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Hristos a inviat..Si noi ne gandim la doua locatii.In functie de temperatura, Plaiul Foii sau Leresti cab.Voina.si Dumnezeu cu noi. Ar mai fi si a treia in poienita din fata izvorului Sf.Parinte Arsenie Boca din Sambata de Sus. Speranta moare ultima.5ea5913194f74_2019177.thumb.jpg.cd0e5eeaab8855fe838eed0e13179efa.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

 

în urmă cu 6 ore, Dragos M a scris:

Aveti idee, oare pe data de 15 Mai se vor deschide campingurile din Romania ? sau vor avea acelasi regim ca si hotelurile....

Cine poate stii?

Teoretic nu ar trebui sa fie o problema pt ca nu sunt spatii inchise ca in hoteluri si se poate lejer respecta " distanta sociala" :) 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Buna ziua. Am urmarit cu sufletul la gura interviul presedintelui, si ma pus pe ganduri expresia, , , Nu aveti voie sa iesiti din LOCALITATE"""Ce sa mai zic sanatate si luativa gandul de la:autorulota::autorulota:Sa auzim numai de bine.

Modificat de Fejer Antal

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

A spus nu aveti voie sa iesiti din localitate decat cu un motiv serios. Ce motiv mai serios poate sa existe ca te duci la padure in izolare. Sant omul padurii pana se termina comedia daca este cazul stau 2 luni si la 2 saptamani ma duc la aprovizionare

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Din pacate asa a spus “nu avem voie sa iesim din localitate”...  motiv serios nu inseamna sa mergi la padure...

Si eu abia asteptam..., dar nu avem ce face..., doar sa asteptam... :default_109:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Mesajul Presedintelui

28 aprilie 2020 - Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a susținut marți, 28 aprilie a.c., la Palatul Cotroceni, o conferință de presă.

(vezi AICI)

 

"" Eu sunt foarte conștient că oamenilor le-a fost greu să stea acasă, le-a fost greu să își reducă viața într-un fel total neașteptat. Eu sunt foarte conștient că medicilor le-a fost extrem de greu, că personalului medical i-a fost extrem de greu și îi este în continuare, dar împreună am obținut aceste rezultate. Și, repet: pericolul nu a trecut. Pericolul nu a trecut și este nevoie în continuare de maximă atenție.

Faptul că din 15 mai este posibil să relaxăm anumite măsuri nu înseamnă în niciun caz că revenim la viața noastră normală pe care am avut-o înainte de epidemie. Deci 15 mai, dragii mei, nu înseamnă o revenire bruscă la normalitatea pe care am cunoscut-o.

În realitate, experții ne spun că nici nu știm când vom reveni la o viață normală, așa cum o știm noi de dinainte de pandemie. Vor rămâne foarte multe restricții în vigoare, nu vom putea să ne întâlnim decât maximum câte trei, nu vom putea, o vreme destul de bună, să ieșim, de exemplu, la restaurant sau la mall. Nu vom putea, imediat după 15 mai, nici măcar să plecăm din localitate, decât dacă avem un motiv foarte serios. Aceste lucruri, sigur, vor fi încă detaliate.""

 

Asadar, cum spunea si @Dragos M , nu avem ce face, asteptam ! Rabdare !

Masurile de restrictie se vor relaxa, treptat, totul depinde de mine, de tine, de NOI !

:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Cel mai scump lucru pentru oameni nu e sănătatea, cum cred majoritatea. Că nu mai consumau alcool, mâncare proasta, și toți făceau sport...etc.

Eu cred că libertatea e!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Well-well-well

 

La noi in Irlanda asteptam cu interes sa vedem daca vor ridica restrictiile de circulatie intre orase, pana acum avem voie 2km in jurul domiciliului. Sper sa fiu gata cu noul camper pana la inceput de iunie ca sa pot sa plec in concediul planificat in Scotia de la la sfarsit de iunie :default_big_grin:

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton
în urmă cu 21 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

A spus nu aveti voie sa iesiti din localitate decat cu un motiv serios. Ce motiv mai serios poate sa existe ca te duci la padure in izolare. Sant omul padurii pana se termina comedia daca este cazul stau 2 luni si la 2 saptamani ma duc la aprovizionare

Oare s_ar putea așa ceva?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Nu se poate asa ceva...

Va rog sa nu postati pe forum ceva ilegal pentru ca momentan nu putem iesi sub nicio forma !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

Premierul Ludovic Orban a declarat că într-o primă fază, după data de 15 mai, autorităţile vor ridica „acele restricţii pentru care există cel mai mic risc epidemiologic”, punctând că acest lucru se va face gradual și subliniind că deplasările în scop turistic nu o să fie interzise.

 

Am luat stirea de pe g4media.ro

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Incep sa nu mai inteleg nimic.Unul zice ca numai in localitate, altul ca ete permis in scop turistic.Vizitez orasul?:autorulota:Va trebui sa parchez in Centru.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

cred ca nici ei nu stiu clar ce va fi. 

eu inclin sa cred ca noi cei cu rv am avea un avantaj. si ma refer la faptul ca nu trebuie sa folosim hotel, restaurant, toalete, bucatarii, etc. avem totul la un loc, cu noi. ne trebuie un loc de unde sa luam apa(o data la 2 zile, in cazul meu) sa deversam apa gri si rezervorul de la toaleta(tot cam la 2 zile). daca eventual stai in camping , masurile de distantare fizica pot fi si ele indeplinite. 

am discutat acest subiect cu cineva din olanda si cam asa vad el lucrurile acolo. om vedea daca la noi le vom putea aplica.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Suntem cantitate neglijabila, nu cred ca stau ei sa faca articol de lege pentru cativa rulotisti. Aceeasi filozofie se aplica in cazul plimbarilor moto (sunt implicat si in asa ceva). Nu vad cum as crea riscuri daca plec de acasa, ma plimb 4 ore fara sa opresc si revin la domiciliu. Ei prefera sa ne tina pe toti incuiati in case, de parca se rezolva ceva in felul asta. Fiecare stie cum si daca e cazul sa se pazeasca.

O sa ne dea drumul sa plecam cu rulotele doar atunci cand vor deschide hotelurile, chiar daca e cu totul alta mancare de peste.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

 

A  spus primul ministru   ca vor da drumul la călătoriile în scop turistic. Dacă legi rulota  la masina sau pleci cu camperul, care ar fi problema ? Nu cred ca vor lega asta de hoteluri.

Da, fiecare trebuie să ne păzim  asta e clar. 

Suna urât  " cantitate neglijabilă " 🙃😋😀

Iar ideea   cu avantajul celor cu rv  vad ca are adepți,   cred si altii  ca e ok.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

 

Update: 04.05.2020

:salutare!:

Pe intelesul tuturor....

Vezi aici sursa:

 

"""Am finalizat întâlnirea pe care am avut-o cu Premierul și mai mulți miniștri și consilieri. Am analizat situația în care ne aflăm din punct de vedere epidemiologic și al situației stării de urgență.

Dați-mi voi să încep cu ceva legat de zilele care au trecut, weekendul de 1 mai. Am văzut cu toții că lucrurile au stat destul de bine și trebuie să spun: sunt foarte mulțumit de felul în care oamenii au reacționat la apelul autorităților. Au stat acasă și, chiar dacă a fost 1 mai, nu am avut încălcări semnificative ale regulilor, deci lucrurile au decurs bine.

Astăzi am analizat mai multe chestiuni și unele dintre deciziile pe care le-am luat cred că sunt de mare interes pentru publicul general.

În primul rând, starea de urgență nu va fi prelungită. Nu voi emite un nou decret pentru a prelungi starea de urgență și, în acest fel, data de 14 mai este ultima zi în care mai avem stare de urgență.

Începând din 15 mai, pentru a ține, evident, epidemia sub control, vom intra într-o așa-numită stare de alertă. Deci starea de urgență va fi înlocuită prin starea de alertă.

Această stare de alertă este prevăzută de legislația specifică care clarifică cum se acționează în situația unei epidemii și noi clar suntem, din păcate, încă într-o epidemie de COVID-19.

Situația nu s-a îmbunătățit încă. Deci, nu vreau să apară impresia că epidemia a trecut și suntem într-o normalitate. Din păcate, epidemia nu a trecut. Ați observat, cu siguranță, din comunicările publice că am avut și astăzi iarăși peste 300 de persoane care au fost testate pozitiv și, în acest fel, nu putem să spunem că boala a trecut. Însă, la un moment dat, trebuie să mergem mai departe și acest mai departe se concretizează în forma de organizată, trecând de la starea de urgență la stare de alertă.

Acum, câteva lucruri totuși se schimbă, dar, înainte să spun ce se relaxează, repet: epidemia nu a trecut! Trebuie să fim foarte responsabili și trebuie să avem foarte mare grijă în continuare!

În realitate, indiferent ce auziți la televizor, nu știe nimeni până când durează această epidemie și depinde de noi dacă aici, la noi, în România, o controlăm mai bine sau mai puțin bine.

Eu îmi doresc foarte mult să o controlăm bine, cu toții împreună, asta însemnând să respectăm indicațiile autorităților!

În primul rând, după 15 mai putem, în principiu, să ne mișcăm în interiorul localității unde avem treabă (!!!), dar este clar: nu e bine să exagerăm. Deplasările să se facă atunci când sunt necesare, dar nu va mai fi nevoie să declarăm în prealabil unde mergem.

Este un prim pas important. Mulți mă întreabă, și se întreabă: „bun, și ce se întâmplă mai departe?”, și vreau să spun din capul locului că așa-numita relaxare se va face pas cu pas. Un astfel de pas fiind, de regulă, cam de două săptămâni. Deci, unele măsuri le vom lua începând din 15 mai, dar următorul calup de măsuri de relaxare va veni probabil la începutul la iunie, pe urmă la mijlocul lui iunie, și așa mai departe.

Acum, din 15 mai, vom avea, de exemplu, la dispoziție iarăși saloanele de îngrijire personală, deci se vor redeschide saloanele de coafură, frizerie, și așa mai departe. De asemenea, din 15 mai, se vor redeschide cabinetele stomatologice. Tot din 15 mai se vor redeschide muzeele.

Dar toate, în condiții speciale de distanțare, în condiții de igienă, cu toții, repet, și o să o mai repet de câteva ori – cu toții vom purta mască de protecție când suntem în spații publice închise. De asemenea, când ne deplasăm cu transportul public în comun. Aceste lucruri rămân obligatorii.

Măsurile de relaxare de mișcare mai liberă, atenție, nu se aplică în localitățile care sunt în carantină!

Deci, acolo unde localitatea este declarată în carantină, această relaxare nu va avea loc decât atunci când ni se spune de la experți că pericolul este diminuat.

(!!!!) --> Deplasările, în esență, vor fi restricționate pentru a pleca din localitate. Însă și aici sunt câteva excepții. Este voie să se plece din localitate, de exemplu, în interes de serviciu, pentru probleme medicale. Este posibil să se iasă, de exemplu, pentru sport individual, pentru mers cu bicicleta în afara localității sau altele. Deci, sporturile individuale vor fi permise - atenție, individuale!

Rămâne restricția că sunt interzise întâlnirile cu mai mult de 3 persoane. Asta se aplică, evident, și atunci când mergem să facem mișcare în aer liber.

Este încă un aspect destul de important pe care l-aș menționa pe scurt, care se referă la sportivi. Sportivii de performanță vor putea, în condiții foarte speciale, care vor fi detaliate de specialiști, să înceapă cantonamentele, dar nu vor începe competițiile sportive decât după o perioadă suficient de lungă de pregătire - deci, pentru, atenție, sportivii de performanță. Bazele sportive nu se redeschid pentru amatori – atenție, ca să nu fim greșit înțeleși. Deci, cantonamentele, dar numai în condiții speciale, pentru profesioniști."""

 

... pina pe 15.05.2020  RABDARE !

:noroc:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Atentionari de calatorie - Europa

 

Germania - Data ultimei actualizări: 02.05.2020

".....Restricțiile de călătorie existente în traficul internațional au fost prelungite până la data de 15 mai 2020.

Conexiunile directe de tren din Germania spre Italia sunt suspendate,  precum și cursele de transport (trenuri regionale, locale) cu Polonia, Cehia, respectiv cursele IC, EC cu Austria, Elveția, Danemarca, Luxemburg. Sunt anulate, de asemenea, trenurile de lungă distanță către toate destinațiile."

 

Austria - 23.04.2020

Update: 01.05.2020 Relaxarea restrictiilor privind deplasarea /functionarea magazinelor "

 

"......

Cetățenii austrieci, cetățenii din țările UE/SEE sau din Elveția nu trebuie să se supună carantinei la domiciliu, dacă dețin un certificat medical în limba germană sau engleză, nu mai vechi de 4 zile, care atestă faptul că testul biologic molecular pentru COVID-19 este negativ.""

"""...Începând cu data de 4 mai, aeroportul din Viena pune la dispoziție călătorilor care intră sau ies din Austria efectuarea contra-cost a unui test PCR de detectare a coronavirusului. Informații complete găsiți pe siteul aeroportului. 190€ /testul"" :default_109:

- Facilitățile de agrement și obiectivele turistice se pot redeschide pe 29 mai, parcurile în aer liber dedicate animalelor și grădinile zoologice deja pe 15 mai. Pentru zonele interioare, este obligatorie purtarea unei măști de protecție a gurii / nasului, precum și asigurarea unui spațiu minim de 10m² pentru fiecare vizitator.

- Piscinele se pot deschide pe 29 mai. În prezent sunt elaborate alte detalii cu privire la posibile restricții sau cerințe suplimentare.

- De pe data de 1 mai, toate magazinele, dar și frizeriile se pot redeschide, dar în condiții stricte de igienă.

-  ......"""

 

Italia - Data ultimei actualizări: 04.05.2020

 

02.05.2020 " “Fase 2” - Domande frequenti sulle misure adottate dal Governo

 

"...posibilitatea vizitelor rudelor lor care locuiesc în aceeași regiune și redeschiderea parcurilor și grădinilor publice, în conformitate cu cerințele de sănătate și securitate. evitând oricum adunările (primarii pot decide să închidă din nou parcurile temporar), dacă interzicerea adunării nu ar putea fi garantată.
Utilizarea măștii în locuri închise accesibile publicului (precum transporturile publice și unitățile comerciale) devine obligatorie.
Noul Dpcm stabilește, de asemenea, obligația de a rămâne în interiorul locuinței pentru toți cei care au simptome legate de sindroamele respiratorii și o temperatură corporală de peste 37, 5 grade.
De asemenea, începând cu 4 mai, vă puteți întoarce la activități cu motor și sport, individual, chiar departe de casă.
O altă noutate importantă vizează posibilitatea organizării de sărbători funerare, cu un număr maxim de participanți la 15 persoane, purtând măști de protecție și, eventual, în aer liber.
Dpcm, începând de asemenea din 4 mai, permite mâncare pentru a lua pentru baruri, restaurante și altele asemenea, care se adaugă la activitatea deja acceptată de livrare la domiciliu.
Reîncepe diverse activități de producție și industrie, activitățile pentru sectoarele de fabricație și construcții, împreună cu toate activitățile en-gros aferente acestora, cu obligația de a respecta reglementările în vigoare privind siguranța în muncă. """

***Lb. italianaQuali sono le novità previste dal Dpcm 26 aprile 2020?Il Dpcm 26 aprile 2020 introduce, a partire dal 4 maggio, diverse novità, tra le quali, per esempio, la possibilità delle visite ai propri congiunti che vivono nella stessa Regione e la riapertura di parchi e giardini pubblici, nel rispetto delle prescrizioni sanitarie ed evitando comunque gli assembramenti (i sindaci potranno decidere di chiudere nuovamente e in via temporanea i parchi, qualora il divieto di assembramento non potesse essere garantito).
Diventa obbligatorio l’uso della mascherina nei luoghi chiusi accessibili al pubblico (quali mezzi di trasporto pubblico ed esercizi commerciali).
Il nuovo Dpcm sancisce anche l’obbligo di rimanere all’interno della propria abitazione per tutti coloro che presentano sintomi legati a sindromi respiratorie e una temperatura corporea superiore ai 37, 5 gradi.
Sempre dal 4 maggio, si può tornare a effettuare l'attività motoria e quella sportiva, individualmente, anche distanti da casa.
Altra importante novità riguarda la possibilità di svolgere celebrazioni funebri, con un numero di partecipanti massimo fissato in 15 persone, indossando le mascherine protettive  e possibilmente all’aperto.
Il Dpcm, sempre a partire dal 4 maggio, consente la ristorazione da asporto per bar, ristoranti e simili, che si va ad aggiungere all’attività di consegna a domicilio già ammessa.
Ripartono diverse attività produttive e industriali,  le attività per il settore manifatturiero e quello edile, insieme a tutte le attività all’ingrosso ad essi correlati, con l’obbligo di rispetto delle regole vigenti in materia di sicurezza sul lavoro
. """

 

SPANIA -  Data ultimei actualizări: 29.04.2020

P.S. - Astazi la Murcia, au fost 30°C , frumos, nu ? :) 

 

Franta - Data ultimei actualizări: 01.05.2020

 

Rabdare, rabdare, rabdare ... :default_109:

Urmaresc cu mare interes fiecare stire despre situatia din Europa , in special pentru tarile de mai sus mentionate.

Situatia despre trecerea frontierelor, controale medicale la frontiera , timpul de asteptare...etc.

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Deja transformam acest topic in dezbateri despre situatia virusului......, am rugamintea sa discutam de vacante...

Va rog sa nu mai puneti link-uri si alte filmulete privind situatia actuala...nu este cazul sa dezbatem noi aici asa ceva...

Multumesc pentru intelegere !

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.