Mihai-Arad

Playa Cabo De Gata

10 postări în acest subiect de discuţie despre Playa Cabo De Gata

Playa Cabo De Gata

Mihai-Arad

Cabo de Gata - O bijuteria naturala a Mediteranei pe care o recomand cu placere. Impresiile  placute pe care  le-am "adunat" in aceatsa vacanta , ma determina sa-mi organizez vacanta viitoare (2020)  catre Spania- Andalusia si sud-vestul Portugaliei.

De cand ma aflam acolo am decis sa va indrum print-o  scurta descriere, dar mai ales prin poze sa o descoperiti /cunoasteti. Este vorba de Parcul Natural Cabo de Gata-Nijar. Cand ne gandim la un Parc, Natural ne imaginam multa vegetatie, copaci, ... etc. Dar, acest parc e tocmai invers/contrariu, mai ales ca e intr-o regiunea foarte arida din Europa continentala. Poate cea mai arida. Ploile abia daca exista, deci are un peisaj unic, format din vegetatie uscata. ( acesta fiind unul dintre criteriile regizorilor de-a alege zona pentru "secvente de fim". Unul dintre ele nominalizat cu 7* Oscar!!!). 

Si totusi, acest Parc,   ce-l face atat de frumos?! Marea....de un albastrul infinit (sa-i spun asa!). Fiind o rezervatie naturala, turismul (ala in masa) NU-I tocmai la el acasa. Plaje naturale, neamenajate cu nisip fin sau amestecat, cu ape cristaline numai bune pentru snorkeling. Flora si fauna submarina fiind foarte bogata. Explorand locurile, la cativa km poti gasi plaje semivirgine, unde faci baie doar tu si pestii... Ceea ce-am si facut ! :) M-am simtit ... liber !

Se poate fi vizitata in orice anotimp, doar de stiut ca vara, la pranz, caldura poate fi insuportabila, prilej bun de a te racori la vreo terasa cu o bere rece si ... tapas. :)

Sper ca v-am trezit curiozitatea.

Am campat Off , alaturi de luxoasele autorulote din Olanda, Gemania...Belgia fara probleme. Aici !

 

Locuri suficiente !  ... la plaja.

 

 

Un OM liber ! #Free. #plaja virgina

 

Parcare langa far -Parque Natural del Cabo de Gata-Níjar

 

Punct turistic de informare

 

Arrecife de las Sirenas 

Arrecife de las Sirenas

 

#plaja_naturala_andalusia

 

 

 

 

  • Like 11
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Multumim @Mihai-Arad pentru prezentarea detaliata si pentru pozele frumoase. :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Superb. 

:bravo:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Va multumesc ! :salutare!:

Cateva poze din lunga mea vacanta de toamna... Cabo de Gata-Níjar Natural Park (Andaluzia /Spania)

 

DSC-6087-Spania-France.jpg

 

01.11.2019 - perfect pentru baie si plaja ! Plajaaaaa luuuunga cat vezi cu ochii.... 


DSC-6113-Spania-France.jpg

 

Plaja ! Satul (locul unde am dormit peste seara)  se vede-n zare....DSC-6124-Spania-France.jpg

 

Aici, alaturi de "alti colegi rulotisti" (nu-i cunosc, dar impartasim aceasi pasiune, calatoriile).


DSC-6131-A-Spania-France.jpg

 

Un restaurant pescaresc ... 
DSC-6136-Spania-France.jpg

 

Apus de soare pe coasta Andaluziei...
DSC-6159-Spania-France.jpg

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@Mihai-Arad Hombre ..:salutare!:

Si te admir pentru felul in care reusesti sa bati atata drum si sa te simti minunat in masinuta aceea micuta (in comparatie cu "transatlanticele" de alaturi)!

Si culmea: sa mai faci si pozele astea grozave!:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 9 ore, Radu Ghita a scris:

.... pentru felul in care reusesti sa bati atata drum si sa te simti minunat in masinuta aceea micuta (in comparatie cu "transatlanticele" de alaturi)!

Si culmea: sa mai faci si pozele astea grozave!

 

Ola, ...@Radu Ghita :salutare!:

Scuze, off-topic...dar revin la subiect de indata.

 

Planul (schita) pentru aceasta "mini-vacanta" ( 25 zile) l-am pregatit pin' la cel mai mic detaliu inca din dec. 2018 (eram curios incotro se indreapta @Alin Opran ; ma gandeam ...poate-l intalnesc. Intre timp, am schimbat perioada vacantei ptr. jumatatea lunii Octombrie). Traseul mi l-am impartit pe distanta/zile in asa fel incat sa nu fiu nevoit sa conduc prea  mult (sa nu-mi petrec vacanta la volan). Primele doua zile au fost "mai grele". De ex: In Germania, am innoptat o singura data, pe langa Günzburg. In Franta, am innoptat de doua ori. Am condus NUMAI pe timpul zilei, niciodata noaptea.... 

Avantajul meu cu "masinuta" (da, ai dreptate, e micuta, :) dar isi face treaba cu brio) pot stationa/parca in orice parcare, iar la nevoie chiar si-n parcari subterane (inaltimea ei ma avantajeaza). Am parcat prin Salzburg / Austria fara probleme. Am in plan achizitionarea unui camper adevarat (de gura sotiei ?), in viitorul apropiat.

Oricum, "masinta" o am NUMAI pentru plimbari /vacante/iesiri in natura, sau mai nou... la o inghetata pe "centru"(fara sa dau muzica prea tare, atunci cand ascult Neda Ukraden). Ma opresc aici!

Despre poze? O pasiune veche... Am "adunat" in aceasta vacanta 30 GB (!).

Multe inca nu le-am vazut (fotografiez RAW / NEF). Timpul, asta-i dusmanul meu.

 

DSC-6176-Spania-France.jpg

 

Si pentru ca vremea a fost superba am decis sa mai raman la baie/plaja .... dar, va voi povesti intr-un nou topic despre Torrevieja (provincia Alicante) si Costa Blanca.

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Va salut  :salutare!: si va multumesc  :multumesc!: pentru apreciere!

Va urma !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Mihai-Arad
      de Mihai-Arad
      ... plaja cât vezi cu ochii. 
      Camping 🏕 cotat la 3*. ASCI. Utilități, are tot ce vrei. Incl. cursuri de dans... 
      Preturi accesibile (17 €/zi. 2 pers + RV-ul). Parcela, la umbra... 80m2. 

       

      Mai multe poze când ajung acasă. 
       
    • Alexandru A
      de Alexandru A
       Vacanta a inceput pe 1 august si s-a terminat pe 5 septembrie.
       Am fost doua echipaje care au plecat din Romania
       1 Familia Papuc - camper Hymer
       2 Familia Adam - camper Hobby
       Traseul a fost urmatorul : Bucuresti - Craiova - Drobeta Turnu Severin - Belgrad - Zagreb - Gorizia - Padova - Vicenza - Verona - Milano - Torino - Montgenevre - Briancon - Gap - Nimes - Montpellier - Perpignan - Andora - Zaragoza - Madrid - Toledo - Cordoba - Sevilia - Gibraltar - Tanger - Malaga - Granada - Murcia - Valencia - Benicarlo - Barcelona - Girona .
       
       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

    • Ovidiu-Betty
      de Ovidiu-Betty
      Anul acesta, prima parte a concediului am petrecut-o în Spania în regiunea Murcia, Port Mazarron, Costa Calida,  plaja numindu-se Bolnuevo. Este o plajă generoasă, unde am avut plăcută surpriză să dăm peste un camping chiar pe malul mării.
      Ca urmare am luat-o de mâna pe Betty și am bătut la pas campingul, care din pozele ce le voi atașa, veți observa că este unul extrem de generos privind locurile de campare și dotat cu toate facilitățile: restaurant, piscină, umbrare la fiecare loc de campare, spațiu pentru evacuare wc, wc, spălătorie și dușuri toate foarte curate. Etc, etc, etc.
      Din foto pe care le voi atașa veți vedea și prețurile pe care le are campingul pentru sezonul 2017.
       
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.