Eusebiu Cretu

Intre cort si rulota....

79 postări în acest subiect de discuţie despre Intre cort si rulota....

Intre cort si rulota....

Lucian Marcu

Au fost....haha.... acum astept primavara viitoare sa inaugurez rulota o saptamana la Ozetanya si probabil vreo 10 zile la Zajarky. La fel iti doresc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Felicitari pentru proiect, arata foarte bine :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Am reusit sa schimb telescoapele la usi,   sa fac legaturile la instalatia electrica, am montat si 2 agatatori pentru haine.... usor, usor,   ma  apropii de finish.

20191119_212141.jpg

20191120_205711.jpg

20191120_210727.jpg

20191120_210714.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Urmeaza sa  montez o priza  la exterior

20191118_191231.jpg

20191118_191241.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
40 minute în urmă, Eusebiu Cretu a scris:

[...]

20191118_191241.jpg

 

Dupa ce o montezi, sa izolezi mai bine papucii, sa nu mai fie metal expus.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

O sa trag niste tuburi termocntactibile peste papuci. Multumesc pentru sfat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Legaturile prizei vor fi la interior, credeti ca exista vreun risc ? pe firul de  "+" intre priza si sursa de curent o sa fie o siguranta.

priza.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Nicolae Simionescu

Arata foarte bine. Felicitari pentru proiect si constructie!!! Drum bun si fir intins!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Felicitari @Eusebiu Cretu!

Arata foarte fain. Sa te bucuri de ea. Poate (cand mai se mai aduna ceva la buget :) ),  ii pui un mic panou fotovoltaic deasupra, si poate si un rezervor de apa.

 

Sa te bucuri de multe iesiri !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Multumesc de  aprecieri!

@Cristian Popa, panoul solar este in  plan, i-am lasat si  fire pana in ''tabloul'' electric, probabil ca in primavara/vara o sa-i vina randul...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Si ca sa nu ma plictisesc,   i-am montat si niște lăutari :)

20191122_213747.jpg

20191122_184840.jpg

20191122_213317.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Salut Eusebiu,  

  Felicitari pentru ideea avuta! Nu am mai vazut pe la noi un asa proiect, decat varianta cu prelata montata pe remorca! 

 

E fain, ca fiind mai micuta nu mai soliciti masina asa mult, nu mai ai nevoie de oglinzi suplimentare, ai un consum mai mic si se conduce mai usor, ocupa un loc mai mic, usor de impins/manevrat fara masina, deci mai practica!

 

 Acum ce vad eu este cum rezolvi problema cu apa de la ploaie ce se va strenge intre partea de jos a ei si remorca si probabil pe la usi!

 

O simti mai usor la condus?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Salut Ovidiu!

Intre platforma remorcii si fundul cutiei sansa sa se adune apa este destul de mica, platforma a fost gaurita pe toata suprafata si cutia montata pe bucati de polistiren extrudat astfel incat sa permita apei sa se scurga

1.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

La mers este  ok,   greutatea ei, remorca+cutie fiind undeva sub 400kg.

Ma gandesc la un sistem care sa  taie putin aerul, inca  cercetez, momentan  singura idee este un suport din polistiren  pe un cadru de aluminiu , peste care sa modelez fibra de sticla si rasina poliesterica....

Inca ma mai gandesc, orice idee este binevenita :salutare!:

2.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel Vilcu

Salut, nu ar trebui sa depasesti 90km/h cu remorca si din aceasta cauza nu stiu daca merita sa investesti timp in aerodinamica ;)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Clapa

Fain proiect și realizare. Acum câțiva ani mă gândeam să-mi iau o remorcă deja carosată și să fac din ea spațiu de lucru/locuibil.

Mă întrebam cum de ai optat pentru un acoperiș paralel cu podeaua. Cred că ai fi putut cu ușurință să îi dai o pantă ca să curgă mai ușor apa de pe ea.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin

Bravo Bebe felicitari pentru proiect.Abea astept sa-l  vad live!

Sunt sigur ca este ceva misto!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu
La 12/7/2019 la 5:19, Radu Clapa a scris:

Fain proiect și realizare. Acum câțiva ani mă gândeam să-mi iau o remorcă deja carosată și să fac din ea spațiu de lucru/locuibil.

Mă întrebam cum de ai optat pentru un acoperiș paralel cu podeaua. Cred că ai fi putut cu ușurință să îi dai o pantă ca să curgă mai ușor apa de pe ea.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Pentru scurgera apei, inclinatia o pot da foarte usor din picioare. Un acoperis inclinat mi-ar fi complicat  putin partea de debitare/montare, acum asta e... voi vedea cum se comporta in timp.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu
La 12/7/2019 la 9:59, Barac Augustin a scris:

Bravo Bebe felicitari pentru proiect.Abea astept sa-l  vad live!

Sunt sigur ca este ceva misto!

Merci Gusti, cred ca la primavara  o scot pe balta, desi ma batea gandul sa fac o iesire  la Zrenjanin,   pana nu ingheata lacul.. :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelius C

Felicitari pentru realizare. Este exact ce imi doream sa vad, deoarece de multa vreme am in cap sa fac si eu asa ceva. Doar ca eu i-as mai pune si un webasto pentru noptile reci.

Imi poti spune cu cit creste consumul cind o tragi dupa tine? Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu
în urmă cu 14 ore, Cornelius C a scris:

Felicitari pentru realizare. Este exact ce imi doream sa vad, deoarece de multa vreme am in cap sa fac si eu asa ceva. Doar ca eu i-as mai pune si un webasto pentru noptile reci.

Imi poti spune cu cit creste consumul cind o tragi dupa tine? Multumesc.

Multumesc pentru aprecieri. Despre consum nu as putea sa iti spun ceva concret, am iesit cu ea o singura data si pe distanta mica, dar nu o simt aproape deloc.

Un sistem de incalzirea am si eu in plan, doar ca ceva mai ieftin, pentru un Webasto este putin cam mare investitia...

Incerc sa aflu pareri despre  cele chinezesti, am cerut ceva sfaturi si aici, dar se pare ca nu-l foloseste nimeni de pe forum...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Probabil ca o sa-l comand pe asta

qqq.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelius C

Chiar nu stiu ce sa zic despre alea chinezesti. Nu m-au interesat pentru ca nu imi inspira incredere. E plin youtube-ul de indivizi care le lauda, dar as vrea sa vad un review facut dupa citiva ani de folosire.

Daca webasto e prea scump, ia eberspacher ca e o idee mai ieftin. Un airtronic d2 de 2, 2kw e vreo 2900RON. La volumul care il ai de incalzit va fi si foarte silentios pentru ca nu va merge la maxim. Ala de 8kw e mult prea mare pentru volumul asta.Va merge la minim si se va ancrasa bujia. O cabina de camion, care e mult mai mare si deloc izolata termic(geamuri enorme si tabla goala) foloseste webasto de 2, 2kw.

Eu vreau sa fac peretii de 4cm(3cm de polistiren intre 2foi de placaj/osb) acoperiti cu tabla de aluminiu. La grosimea asta, cred ca nici la -20*C nu voi folosi soba la peste 50% din putere.

Modificat de Cornelius C
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Filmulete si reviw-uri am vazut si eu, ma interessa o parere sincera a cuiva care a folosit sau macar sa fi vazut functionand un model de genul...

Varianta de 8 kw am gasit-o  la cel mai bun pret, in momentul in care ma voi decide sa fac achizitia, voi lua in calcul si o varianta de 2sau 3 kw

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
La 11/18/2019 la 9:58, Eusebiu Cretu a scris:

Pentru a nu avea probleme la ITP prinderea  o sa o fac cu sufa otelita si intinizatoare 

 Am facut acum vreo 2 luni ITP-ul la o remorcuta. Mare atentie ca s-a schimbat legislatia.

* In carte ai trecut H max - nu trebuie sa depasesti

* La acel H max a se vedea daca este sau nu optional (de ex eu am prelata de cand am cuparat remorca, dar in carte este optionala, insa un nene care era tot la ITP avea trecuta direct inaltimea maxima, iar din spusele inspectorului el nu poate merge, pur teoretic, fara prelata - cel putin nu poate lua ITP-ul fara acesta)

* Pe de alta parte, tot in carte ai trecuta culoarea...Alta tampenie. Prelata mea este albastra, asa am cumparat remorcuta, dar dupa noile reguli teoretic ar trebui sa fie culoarea sasiului, deci "gri"...

 

=> Sfatul meu este ca la ITP sa dai jos cutia :)

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.