Eusebiu Cretu

Intre cort si rulota....

79 postări în acest subiect de discuţie despre Intre cort si rulota....

Intre cort si rulota....

Eusebiu Cretu

Nu e rulota,   dar  e mai buna decat cortul:OK:

Încărcatul și descaractul sculelor de pescuit, întinsul și stansul cortului când plouă,   cred că sunt cele mai urâte momente din ceea ce înseamnă o ieșire la pescuit și aici nu cred că mă poate contrazice nici un pescar.

Cu mulți ani în urmă, mă gândeam la un  microbuz, micuț pe care să-l modific după nevoile mele la pescuit, dar asta implica  multe costuri suplimentare (achiziție, impozite, asigurări, revizii, reparații, etc…) și ideea microbuzului a rămas în sertarul cu vise, în urmă cu vreo 2 ani am descoperit pe un site TearDrop-ul și părea exact ce aveam nevoie, mi-am și făcut un proiect la acea vreme, dar faptul că rulota îmi deservea  nevoile, proiectul a rămas la sertar. După puțin timp însă, am fost pus în situația de a renunța la rulota și ieșirile la pesucuit, au revenit la cortul de altă dată, sculele de pescuit care în mare parte stăteau în rulota, acum trebuiau încărcate și descărcate la fiecare ieșire….era clar ca trebuia  sa fac ceva, nu mai am 25 de ani si nici macr 35, am nevoie de mai mult confort si asa am reluat ideea TearDrop-ului.

Problema era că penrtu a realiza proiectul făcut inițial , bugetul necesar era destul de mare, ori la mine, bugetul era cu minus, așa că am hotărât să refac proiectul cu  materiale ce le aveam prin garaj, adică niște plăci de OSB rămase de la construcția casei .

''Baza'' o avema deja in curte....

20180416_202324.jpg

20180416_202252.jpg

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eusebiu Cretu

Asa ca m-am apucat sa refac proiectul in functie de materialele pe care le aveam, de posibilitatile de prelucrare si  de budget, ce ai iesit ?05.jpg.8dc5e8377eba0285f5b69b1fc3188961.jpg

04.jpg

07.jpg

06.jpg

01.jpg

02.jpg

03.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Nu era tocmai forma pe care mi-am dorit-o dar ca si utilitate, pare ok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Asa ca, m-am apucat de lucu 

20191010_201307.jpg

20191009_182251.jpg

20191019_161716.jpg

20191019_161720.jpg

20191026_142650.jpg

20191026_142659.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Am hotarat ca toate canturile ce urmau sa fie expuse sa fie sigilate cu silicon sanitar si peste profile ''U'' din aluminiu.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Asamblarea cutiei a fost facuta cu demontabili Tij/Cama iar ulterior, la interior a fost intarita cu rigle de lemn 30x30 (30mm fiind si grosimea polistirenului ca care urma sa fie izolata) prinse cu holdsurub si la exterior cu coltare le aluminiu.

Timp de 2-3 saptamani, serile de dupa serviciu le petreceam in garaj, si ''cutiuta'' incepea sa prinda forme 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Hidroizolarea urma sa fie facuta cu cateva straturi de lac de iaht, doar ca de teama ca apa ce ar putea sa raman pe acoperis si-ar putea face loc spre interior , am hotarat ca peste primul strat de lac sa tag o fibra de sticla si peste o rasina poliesterica

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

20191103_112829.jpg.fd0ce071c79b5fd6497bc9694c8a8c55.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Si pentru ca in talon, remoraca   este de culoar20191103_113003.jpg.b14dd8f7121d8175b57a4ed7a95a464c.jpge gri, am hotarat sa fac si cutia la fel 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Dar sa nu uitam scopul pentru care  am demarat acest proiect,   este o bola incurabila.....Carpfishing se cheama si sper sa  nu ma vindec 

20191103_173040.jpg

20191103_183349.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Asa ca, desi proiectul nu era gata urma o noua partida de pescuit...

Instaltia electrica nu era gata, izolatia termica  nu era gata, sitemul de prindere pe remorca , nici el doar ca dorinta de a dormi in ''cutiuta'' era mult prea mare !

Am convocat niste vecini si am urcat-o pe remorca, am ancorat-o cu chingi si suntem gata de drum:default_emoticons-animated-3:

20191107_202231.jpg

20191107_202326.jpg

20191107_202306.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

A fost una din cele mai frumoase partide de pescuit, desi am prins doar 4 pesti , am dormit  mai bine ca acasa...

20191108_135234.jpg

20191108_135211.jpg

20191108_135138.jpg

  • Like 6
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

In acest weekend am reusit sa o izolez cu polistien extrudat de 30mm si peste Hdf de 3mm, mai trebuie sa gasesc niste ornamente sa maschez capsele, sa izolez usa si geamul, sa schimb telescoapele la usi,  sa fac legaturile in panoul electric sa montez cutia pentru baterie pe protap, mai sunt destule de facut, dar iarna-i lunga....

20191116_184654.jpg

20191116_081039.jpg

20191116_184717.jpg

20191116_185900.jpg

  • Like 4
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Sunt convins ca nu se compara cu ceva facut de  niste profesionisti,   dar pentru nevoile mele  e perfecta, iar satisfactia lucrului facut de mana ta....  e de  nedescris.

  • Like 8
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Probabil ca pe multi i-am plictisit cu lunga mea poveste, dar poate sunt si colegi interesati (pentru ei am scris :salutare!:)

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Pentru a nu avea probleme la ITP prinderea  o sa o fac cu sufa otelita si intinizatoare 

09.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam

Felicitări pentru realizare !:salutare!:

Să te plimbe sănătos și să ai grijă să nu o încarci cu pește peste limita admisă !:bravo:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Bravo:bravo: Felicitari, iese o treaba faina. Succes ín continuare:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

@Stefan Adam Multumesc ! 

Toti pestii pe  care ii prind , se intorc  in apa, eu retin doar fotografii :OK:

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Crapii pentru  care merg la pescuit, au nevoie de mulți ani sa ajunga la  astfel  de dimensiuni , ar  fi păcat sa ajunga în  tigaie ...

20190809_230531.jpg

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Marcu

Te salut si felicit in acelasi timp pentru proiect. Si eu sunt pescar de crap, de vreo 15 ani, am si rulota (de anul asta) dar sincer, nu se compara nimic cu statul la cort pe malul baltii. Spor la treaba (cu proiectul) si fire intinse.

 

3.jpg

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Are si cortul farmecul lui,   am si eu multi ani in cort, dar sincer cand pescuiesti in martie, aprilie, noiembrie... prefer rulota, e doar parerea mea!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Poza e  pe Lac Iannis?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu
Chiar acum, Lucian Marcu a scris:

@Eusebiu Cretu Da e lacul Iannis, luna trecuta.

:OK: Super, FIRE INTINSE !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.