Bogdan D.

Bine v-am găsit!

15 postări în acest subiect de discuţie despre Bine v-am găsit!

Bine v-am găsit!

Bogdan D.

Mă numesc Bogdan Dumitrescu, am 52 de ani și locuiesc în Vălenii de Munte, Prahova. Mă bucur că v-am găsit, sunt și eu, în sfârșit, posesor de rulotă. Un vis foarte vechi a devenit realitate! Sunt absolut afon în acest domeniu, drept pentru care este foarte posibil să mă fi entuziasmat prea tare și să fi scăpat din vedere multe amănunte importante. Rulota am cumpărat-o eu cu soția, și , deși aveam cui cere sfatul, ne-a luat valul! :)))

Rulota este o englezoaică, Compass Rallye 482 din 2005. Am luat-o cheală! Nici manivelă nu are! Nu vase de apă, nu pompă, nu scăriță, nu cablu de curent, are o singură butelie (la care a trebuit să-i fac adaptor), are baterie (dar este cam pe ducă), are casetofon cu magazie de CD-uri, antenă cu amplificator, cuptor cu microunde și restul ce trebuie pe acolo. Are și o alarmă dar nu prea știu cum funcționează (am 2 telecomenzi la chei).

Încă un lucru neplăcut, nu are motor mover-ul, a existat dar a fost dat jos, și nu are plasa de țânțari de la ușă, la fel, a fost dată jos...

Am găsit ulterior la cineva pompa de apă, bidonul de apă potabilă (de 50 litri cred, cu jugul acela de transport), bidonul de apă gri (cred că tot de 50 de litri, cu conductele de scurgere aferente), scăriță originală englezească, cablu de curent, toate la 600 de lei, un preț bun zic eu.

Am probat și merge tot la ea, avea un rulou sărit, l-am rezolvat, nu ținea frâna pe stânga, am reglat-o. 

În rest curățică, fără infiltrații.

Mai este o problemă, trebuie să iau BE pentru că, datorită utilajului din dotare, depășesc gabaritul...

Vă pun niște poze. Primesc orice critică cu bucurie! :)

20190920_131423.jpg

20190920_162413.jpg

20190920_162526.jpg

20191008_205006.jpg

20191008_205020.jpg

20191008_205109.jpg

20191008_205344.jpg

20191008_205526.jpg

20191008_211341.jpg

Spate.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare

Vasile Oae

Din poze arata foarte bine. 

Sa o stăpâniți sănătoși și să aveți multi km fara evenimente!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Vasile Oae

Daca te incadrezi in 4250 poți doar sa faci un curs, depui câteva acte și îți iei B extins (B 96), care îți permite să urci de la 3500 la 4250 kg.

Distribuie această postare


Link către postare
Gheorghe

Bun venit si cat mai multe amintiri frumoase cu rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan D.

Mulțumesc de urări!

Știu, dar nu mă încadrez, mașina are MMA 2993 kg, iar rulota 1400 kg, așa că, la școală cu mine! :)))

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

:default_bun_venit:Salutare @Bogdan D. sí bun venit ín aceasta comunitate. Cu masina din dotate nu o sa fie problema de tractare, doar trebuie extins categoria de permis. Succes! :salutare!::noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan D.

Mulțumesc pentru gândurile bune!

Corect, cu tractarea nu ar trebui să am probleme (trage 3.500 kg pe talon), alta este însă curiozitatea, oare cât va ajunge consumul? Are motor de 3200 cmc, benzină! :default_doh:

Modificat de Bogdan D.

Distribuie această postare


Link către postare
Adam Adrian

Salut, @Bogdan D. La cum arată nu ai luat-o deloc cheală.Scoala pentru cat E nu durează mult?Daca vrei numere cu 20 BYK am eu, am și cu 86 BYK dar pe astea le folosesc.:default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Bine ai venit printre noi și felicitări pentru "trenuleț".
Referitor la consum sa știi ca nu creste mai mult de 10-15% dacă respecți codul rutier. Mașinile mari cu motor mare consuma singure f mult, dar având cuplu mult și motor care funcționează la rotație mica consumul nu se va ridica.
De exemplu a mea cu 550 NM și 240 căluți face 10 la 135 singură și 10 la 90 cu o rulota de 1900 kg în spate.

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan D.

Deci tu îmi luai numerele cu BYK pe PH? :))) Cu rulota voi avea al șaptelea număr cu BYK în curte!

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan D.

Mersi Raul! Hai că m-ai mai liniștit. :)

Distribuie această postare


Link către postare
Adam Adrian
30 minute în urmă, Bogdan D. a scris:

Deci tu îmi luai numerele cu BYK pe PH? :))) Cu rulota voi avea al șaptelea număr cu BYK în curte!

Daca mai sunt, dacă nu poți să le rezervi pe ale mele că urmează să radiez mașina cu 20 BYK.:default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Salutare și bun venit în această comunitate @Bogdan D. ! :salutare!: :default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan D.

Mulțumesc mult tuturor pentru frumoasa primire! 

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.