Lucian Marcu

Regulator gaz cu manometru

11 postări în acest subiect de discuţie despre Regulator gaz cu manometru

Regulator gaz cu manometru

Lucian Marcu

Salut, m-ar interesa niste detalii despre regulatorul din poza. Oare ce diametru are filetul la iesire si daca se poate conecta direct prin piulita si nu cu stut si colier (comandat de pe exis, de ex.), e stanga sau dreapta filetul (de iesire)? Am gasit pe un site ca nu e recomandat pentru rulote. Multumesc.

regulator.PNG

Modificat de Lucian Marcu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian A

Am luat si eu unul identic ca rezerva, de la Leroy Merlin cu 50 lei. L-am probat si e ok. Vine direct pe butelie pe partea de intrare, iar la iesire furtun flexibil tot de acolo cumparat si un colier. Mentionez ca era de rezerva doar pentru cuptorul de gatit (acum am unul pe 50 mbar si l-am pus deoparte).  La consumatori, rulota a venit cu furtun cu piulita si garnitura despre care pomeneai.  Manometrul iti indica nivelul buteliei cu o marja de eroare destul de mare, functie mai ales de temperatura de afara.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Marcu

Multumesc pentru raspuns. Tot de acolo l-am luat si eu dar pe mine ma intereseaza sa il conectez la teava de gaz a rulotei (8mm) si m-ar interesa daca e vreo posibilitate sa il conectez cu un furtun cu piulite (si la teava de gaz si la regulator), direct, fara sa folosesc coliere (mi se pare mai sigur asa si sincer, nici nu prea imi place cum arata cu coliere).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
în urmă cu 3 ore, Lucian Marcu a scris:

Multumesc pentru raspuns. Tot de acolo l-am luat si eu dar pe mine ma intereseaza sa il conectez la teava de gaz a rulotei (8mm) si m-ar interesa daca e vreo posibilitate sa il conectez cu un furtun cu piulite (si la teava de gaz si la regulator), direct, fara sa folosesc coliere (mi se pare mai sigur asa si sincer, nici nu prea imi place cum arata cu coliere).

Eu la teava de 8 mm am un filet. Se poate conecta direct intre teava si butelie doar prin furtunele gasite pe site-urile de specialitate, de care vorbeai in postare. Asa am asi eu. In ordinea distantei fata de tine, le gasesti  la XGO in Floresti sau la Peti, in Dej. Sau pe net, gen Exis.  Nu gasesti la magazinele de bricolaj furtune cu filete care sa si potriveasca la rulote.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Marcu

 

9 minute în urmă, Cristian A a scris:

Eu la teava de 8 mm am un filet. Se poate conecta direct intre teava si butelie doar prin furtunele gasite pe site-urile de specialitate, de care vorbeai in postare. Asa am asi eu. In ordinea distantei fata de tine, le gasesti  la XGO in Floresti sau la Peti, in Dej. Sau pe net, gen Exis.  Nu gasesti la magazinele de bricolaj furtune cu filete care sa si potriveasca la rulote.

Stiu asta, din cate inteleg eu regulatorul are isirea de 1/2 si se strange spre dreapta, mie mi-ar trebui un furtun care sa se conecteze la teava de gaz a rulotei de 8mm iar in cealalta parte filet de 1/2 cu inchidere spre dreapta la regulator. Oare gasesc undeva configuratia asta fara coliere?

Modificat de Lucian Marcu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Se gasesc in toate configuratiile. 

IMG_20191009_134959.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Marcu

Eu nu gasesc (la noi in tara) configuratie furtun 8mm la 1/2, gasesc doar 8mm la 1/4 (cu piulite, fara coliere)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Salut, @Lucian Marcu atunci pune un adaptor de la 1/4 la 1/2.Dar cred că te complici.Eu am furtun de 8 la interior cu doua coliere(unul la țeavă celălalt la regulator) și cred că e mai sigur decât cu piuliță pentru că furtunul etanșează mai bine.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Cristian A

 

Manometru indica presiune nu nivel. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
La 10.10.2019 la 18:55, Draghiciu Dumitru a scris:

Cristian A

 

Manometru indica presiune nu nivel. 

Manometrul intotdeauna va masura presiunea nu trebuie sa-mi explici. Doar ca in comert se vinde ca regulator cu indicator de nivel al gazului. Probabil ca se presupune  ca daca totul e constant  mai ales temperatura, te poti ghida cat mai ai in butelie. Si la rezervorul gpl de la rulota am unul din constructie care indica, zice el nivelul.

Ca exemplu pentru discutia de sus:  

Regulator 1 sau Regulator 2

Cam atat....

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Marcu

Pentru cine e interesat de acest regulator, din pacate nu am gasit furtun dedicat (1/4 cu strangere direct pe conducta de gaz a rulotei si celalalt capat 1/2) si am ajuns la varianta cu stutul cu care vine regulatorul plus colier. Filetul de iesire de la regulator (daca scoateti stutul) e normal, de 1/2 dreapta. 

regulator.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.