Horia Alexe

Rulota noastra | Tabbert Comtesse 540 1985

13 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota noastra | Tabbert Comtesse 540 1985

Rulota noastra | Tabbert Comtesse 540 1985

Horia Alexe

Buna ziua,

A venit vremea sa fac prezentarile. Se da un Tabbert Comtesse 540 din 83/85 si la care dupa o noapte "OFF" in curte la tara au aparut semnele de intrebare, semne pe care le voi posta la momentul cuvenit in rubricile lor .

Criteriul de selectie a fost simplu.

1 Inmatriculata RO cu itp valabil

2 Mare 

3 Punte dubla

4 MMA pana in 1350 pentru a nu fi nevoit sa fac B extins,   plus tractarea la limita de sus a capacitatii masinii.

5 Ieftina

punctele 1, 3, 4 au fost indeplinite

La 2 ar fi de discutat dimensiunea toaletei dar nu este nimeni vinovat de talia mea

iar la 5 daca sotia a acceptat inseamna ca m-am incadrat

Suplimentar unul din fostii proprietari a montat panouri solare si invertor de 1000W.  Ceva modificari au mai fost facute la interior in decursul veacurilor. Pat dublu cu saltea relaxa de 1.80x2 in fata. In rest parea OK la momentul achizitiei. Daca as mai cumpara-o acum dupa 2 luni? Cred ca da. Lemnele sunt si ele  functionale . La jaluzele blocajele pe ici pe colo precum si toate trapele au depus armele. Important este ca instalatia de gaz functioneaza ACUM. Ambele flacari de veghe Truma / frigider erau infundate. Cu un compresor au fost lamurite sa functioneze. Acum sper ca vremea sa tina cu noi pentru a incerca o prima iesire cu familia la Iepuresti. Dar pana atuci mai trebuie achizitionate diverse indispensabile : rezervor apa gri rulota nefiind doata cu asa ceva ci doar cu deversare directa pe stanga. sau recipienti de apa  cei 40 L in doua bidoane fiind mai mult decat insuficienti cel putin la debitul pe care il au pompele. Aici cred ca inserarea unui potentiometru pentru reglarea turatiei si implicit a debitului ar mai rezolva cumva situatia . Oricum  ar fi 40 L pentru catel si purcel nu ajung. Iar  PORTA POTTI  inca nu a fost probata.tot la Iepurest ii vom face inaugurarea.

Cam acestea ar fi primele impresii. Si eram sa uit Nu are apa calda. Inca.  Iar cu cortul imi voi incerca norocul la iepuresti daca nu ploua. Daca ploua poate sa mai stea sub pat o vreme.

Va doresc tuturor o zi placuta si iesiri fara incidente.

image.png.66589b97c55a5af5fd175428915ca148.png

 

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adam Adrian

Salut! Găsești boiler sh (electric sau gaz) la 250-300euro. Eu am doar pe gaz, și e de ajuns. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Horia Alexe

Multumesc frumos,  

inca nu imi este clara pozitia de amplasare la "bucatarie" sau "baie" fiind pozitionate stanga dreapta si nici timpul nu ma prea ajuta.

Sper ca pana incep ploile cu adevarat sa apuc sa-i fac /termin copertina. Dupa vedem si cu boilerul cum stam. Si eu optez pentru varianta gaz eventual un instant montat extern.

Insa toate aceste suplimentari inseamna pe langa bani, timp si mai ales resurse de apa curata/gri care trebuie alimentata si deversata.

Deci sarcini in plus. Acum avem varianta ibric. Si pana la primavara asa va ramane.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @Horia Alexe si bine ai venit!

 

S-o stapaniti sanatosi si la cat mai mult timp de calitate petrecut cu ea!

Intai - o sugestie: daca vei tracta cu acea duba, regleaza (daca se poate) astfel incat bila carligului sa fie mai jos. Asa cum este acum, la urcarea unei rampe, spatele rulotei va lovi pamantul.

Apoi - o intrebare: unde aveti parcata rulota? In Bucuresti sau in afara? Intreb deoarece daca o aveti in oras si mai aveti loc de inca una, as parca-o si eu pe a mea, contracost.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Horia Alexe

Mea Culpa induc lumea in eroare. Duba este a fostului proprietar. Eu o trag  cu o skoda superb 2.0 si se imperecheaza bine.

In ce priveste parcatul din pacate ea sta la Valter / Iepuresti.

Acolo am eu "tara",  si unde doar din motive de Paza si Soareci nu pot oferi gazduire.

Si ar mai fi un risc : am avut si 2m de zapada in curte. nici cu Buldo nu am reusit sa dezgrop stupii.

 Pentru cine nu are alte variante de parcare in Bucuresti sunt parcate de ceva vreme rulote in sectorul 4  pe str Nitu Vasile  zona Fisc  precum si pe b-dul Brancoveanu intre Nitu Vasile  si.... Magurele sau Luica ca nu stiu exact care unde incepe /termina. Sunt locuri publice fara sa fie taxate  deocamdata. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Multumesc frumos,  @Horia Alexe! Eu tot la "tara" o am parcata, la Branesti. Din fericire nu m-am confruntat cu problemele mentionate de tine.

Voiam doar sa fie ceva mai aproape. Pe strada nu o las aiurea, din motive lesne de inteles.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Horia Alexe

Eu am preferat 35 de Km decat sa o tin pe strada insa sunt persoane care nu au astfel de posibilitati dovada si multitudinea de rulote in zonele mentionate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Loredana Craciunoiu

Sa va bucurati de rulota!

Si poate ne vedem! :default_sun33:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Horia Alexe sa aveti parte de ea, multe iesiri reusite si drumuri bune va doresc cu :cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
La 02.10.2019 la 8:51, Horia Alexe a scris:

....

4 MMA pana in 1350 pentru a nu fi nevoit sa fac B extins,   plus tractarea la limita de sus a capacitatii masinii.

...

 

 

Sper sa nu isc polemici, mai ales ca s-a tot discutat aici, dar cred ca pentru orice rulota care depaseste 750 kg MMA iti trebuie cursul acela.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Felicitări pentru achiziție @Horia Alexe, s-o stăpâniți cu drag și vacante frumoase! :OK:

Suntem cumva aproape vecini, pentru că eu le țin undeva mai sus de tine, în Letca Nouă! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Sa o stăpâniți sănătoși și să aveți parte de ieșiri frumoase.

Niste poze din interior?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicolau Radu

Salutare și bine ai venit printre noi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.