Adalbert Tiberiu

Concediu Muntenegru

25 postări în acest subiect de discuţie despre Concediu Muntenegru

Concediu Muntenegru

Adalbert Tiberiu

Salutare la toata lumea, asa cum scrie si in titlu, am hotarat sa scoatem rulota la o , , plimbare, , pana in Muntenegru, mai exact in Buljarica(Petrovac) Camping Maslina , multi dintre prietenii mei cand au auzit unde vreau sa merg si cu ce, au cam strambat din nas(masina din dotare este un Fiat stilo 1, 6 16v, 103 cp MW benzina+gpl), plus rulota un Dethleffs Camper 350 HK de 574kg, un model mic si usor de rulota(cand am hotarat sa ne cumparam o rulota asta am si cautat una mica dar dotata), cea ce am si gasit.

De la iesire din tara Politistul de Frontiera ca ne-a verificat actele a zambit ironic cum-ca , , , cu asta vrei sa treci muntii???, , , , , pai da ca alta masina nu am:default_big_grin: si a zis ca nu o sa trec, ca drumul este foarte greu cu multe urcusuri, pante abrupte, etc., i-am zis , , domnului, , ca nu ne grabim oricum mergem in concediu si daca ne simtim obositi tragem intr-o parcare si ne odihnim, apoi putem continua drumul.Bun iesit din tara pe la Jimbolia asa a vrut gps-ul am mers prin Serbia pe niste drumuri bune, foarte bune+plus o portiune de autostrada facuta printre munti+plus cateva tuneluri sapate tot prin munti(ei pot noi nu:default_109: am sa pun mai jos cateva poze cu autostrada care strabate un pic printre munti), drumul intradevar a fost cam obositor dar frumos si greu, dar am trecut cu bine masina s-a comportat foarte bine majoritatea drumului am mers pe gaz in unele locuri unde simteam sau credeam ca nu mai are putere, treceam pe benzina(apropo asta pana nu am alimentat prima oara in Serbia cu gaz, ca dupa s-au schimbat datele problemei adica pe gaz tragea mai bine motorul decat pe benzina si am urcat destul de mult numai pe gaz), trecuti in Muntenegru na acolo s-au schimbat complet datele problemei:default_109:, acolo au inceput sa ne, , iasa, , in fata niste  urcusuri pe care sincer cateodata credeam ca, , na pana aici am ajuns de aici nu mai urcam, , , , campam aici:default_big_grin:, dar am trecut greu dar am trecut fara sa fortez masina si nervii!!, dar una peste alta a compensat privelistea ce am avut-o in fata noastra si parca am uitat cat e de greu la urcare.

Ajunsi in camping am fost intampinati de seful care la prima vedere parea un om rece dar dupa ce am inceput sa vb s-a schimbat si a devenit mai zambitor:default_big_grin:, a zis lasi masina aici la poarta si mergeti si va alegeti un loc unde vreti sa stati, zis si facut am ales un loc sub niste pomi aproape un centru campingului, am calat rulota am conecat 220v si ne-am intors sa vedem cat o sa platim pe zi(la ei pe site scria 22euro per rulota in care erau incluse taxa statiuncurent, acces la apa, toaleta, bucatarie etc.adica tot), ce sa va zic despre camping? este dotat cu tot ce are nevoie un camping ai acces la apa calda non stop, la dusuri, la toalete orice, nu erau multi cand am ajuns noi in 5septembrie dar era fain ca nu eram inghesuiti unul peste altul, in camping era o liniste perfecta fix ce cautam si ce ne doream, marea la 300m de camping, o apa curata, plaja in schimb lasa de dorit :default_doh:mizerie multa pe plaja, dar nah asta e, am trecut cu vederea.Preturile in Muntenegru sunt toate in euro si sunt mai mici decat in Romania la multe produse, servirea la restaurant a fost buna mancarea la fel portia a fost portie! la alimentara gaseai foarte multe produse locale de la producatori din zona la preturi bune si caliatate buna.

Pfuu gata ma opresc din scris ca nu mai stiu ce sa scriu, daca va intereseaza ceva anume ce nu am detaliat aici intrebati-ma si va raspund cu placere, iar acum voi lasa cateva poze sper sa placa.

Daca am greseli de orografie imi cer scuze eu sunt pe jumatatea Maghiar stiu nu e o scuza dar...poate se accepta :default_big_grin:DSC04352.JPG.638436badd3b9ef212286ecadaf4daf3.JPG

DSC03856.JPG

DSC04098.JPG

DSC03858.JPG

DSC03867.JPG

DSC03888 - Copy.JPG

DSC04100.JPG

DSC04111.JPG

DSC04189.JPG

DSC04190.JPG

DSC04198.JPG

DSC04304.JPG

IMG_8629.JPG

DSC08944.JPG

DSC08949.JPG

DSC08951 - Copy.JPG

IMG_8553.JPG

IMG_8616.JPG

IMG_8850.JPG

IMG_8630.JPG

IMG_8837.JPG

IMG_8838.JPG

IMG_8867.JPG

IMG_9035.JPG

DSC04351.JPG

DSC08677.JPG

DSC08737.JPG

DSC08764.JPG

DSC08800.JPG

DSC08786.JPG

  • Like 14
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Foarte frumos! :bravo:

Felicitări și mulțumim pentru prezentare și poze @Adalbert Tiberiu ! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu
25 minute în urmă, Daniel P a scris:

Foarte frumos! :bravo:

Felicitări și mulțumim pentru prezentare și poze @Adalbert Tiberiu ! :OK:

Multumim frumos!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Frumoase poze, felicitări pentru aventură

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu
5 minute în urmă, Raul G a scris:

Frumoase poze, felicitări pentru aventură

Multumim! chiar ca a fost o aventura si la anul o repetam doar ca vom sta mai mult:default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Multumim @Adalbert Tiberiu pentru prezentarea detaliata, sí pentru pozele superbe. Multe vacante reusite si drumuri bune va doresc:salutare!::noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Mulțumim!Și noi am fost in Muntenegru acum 3 ani, dar nu aveam rulota.Am fost cu un Volkswagen lupo in Budva și Kotor. Toata tara e un munte, dar e super.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Mulțumim mult de poze și prezentare. O idee faina pentru un viitor concediu.

Am fost in Muntenegru cu mașina la o pensiune. Într-adevăr ai parte de munți și serpentine la greu. Dar peisajele compensează.

Drumuri bune și frumoase sa aveți!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel D

Felicitări !!! Mulțumim pentru prezentare, foarte frumos :noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu
în urmă cu 4 ore, Adam Adrian a scris:

Mulțumim!Și noi am fost in Muntenegru acum 3 ani, dar nu aveam rulota.Am fost cu un Volkswagen lupo in Budva și Kotor. Toata tara e un munte, dar e super.

Am fost in Budva, de vis !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Foarte frumoasa prezentarea... ! Multumim !

 

Spre rusinea mea cat de mult am umblat prin Europa, in Muntenegru nu am ajuns, am fost in Serbia, Croatia, Bosnia numai aici nu :default_big_grin:, dar este pe lista...

 

Ati vazut si plaje cu nisip ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Visan

Sa va fie de bine. Foarte frumos. De ciuda au spart unii Iugoslavia. Era prea frumoasa.
 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu
în urmă cu 10 ore, Dragos M a scris:

Foarte frumoasa prezentarea... ! Multumim !

 

Spre rusinea mea cat de mult am umblat prin Europa, in Muntenegru nu am ajuns, am fost in Serbia, Croatia, Bosnia numai aici nu :default_big_grin:, dar este pe lista...

 

Ati vazut si plaje cu nisip ?

Unde am fost noi era pietris marunt, marunt dar am fost pe o plaja unde pana la 5m de mal era ceva nisip apoi pietre dar, a compensat apa curata :default_big_grin:, aerul curat si linistea si eu asta am cautat, ei fac eforturi sa duca nisip pe plaja dar va ma dura

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu
în urmă cu 7 ore, Catalin Visan a scris:

Sa va fie de bine. Foarte frumos. De ciuda au spart unii Iugoslavia. Era prea frumoasa.
 

Si asa sparta au drumuri net superioare fata de noi si pe noi nu ne-a spart nimeni si de aia tot nu facem nimic, in Serbia am vazut la lucru oameni care turnau asfalt pe sute de km cea ce la noi.....

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Felicitari pentru iesirea facuta! Interesanta descriere! Multumim pentru prezentarea ei!:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Adalbert Tiberiu , multumim pentru prezentare. Pozele sunt deosebite. :bravo:

 

@Adam Adrian , multumim pentru poze. Prezentare, ... ioc!

 

 

@Catalin Visan   

în urmă cu 15 ore, Catalin Visan a scris:

De ciuda au spart unii Iugoslavia. Era prea frumoasa.

... politica asta, bat-o vina! :default_109:

R.S.F. Yugoslavia, a fost candva, "poarta spre vest" pentru foarte multi. Odata ce-ai ajuns in YU (vorbesc de anii, 1980-1988, dar si inainte de '88) era cu un picior in occident (vest). Alegeai incotro vrei sa-ti cauti "norocul". Prin Europa sau peste ocean. Acele vremuri, au apus demult.... Riscai platind cu viata, atunci candva.

Astazi, Serbia, nu ofera nimic deosebit , referitor la turism. Nord-Macedonia , Bosnia, Kosovo (17.02.2008!) la fel. Grosul activitatii turistice se concentrează de-a lungul coastei Marii Adriatice.

Croatia, Slovenia si MunteNegru sunt "taramurile" cautate din ce in ce mai des de, olandezi, germani, austrieci, italieni.... Nu intamplator Croatia se claseaza pe locul 18 (fruntas, zic eu) in clasamentul celor mai populare destinatii turistice din lume. Croatia se lauda cu marea nepoluata, lucru dovedit de numeroasele rezervatii naturale si cu cele 116 (!) de plaje cu "Blue Flag". Ah, NU VREAU sa laud Croatia ! :default_big_grin:

Agentiile de turism (site turism), chiar recomanda Muntenegru. Budvar, Kotor , Bar...Ulcinj sunt doar cateva dintre destinatiile de top de pe litoralul M. Adriatice.

Personal, nu am ajuns (inca) p'acolo. Timpul, bata-l vina ! :)  Nu distanta, ci timpul.

 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian
în urmă cu 2 ore, Mihai-Arad a scris:

Croatia, Slovenia si MunteNegru sunt "taramurile" cautate din ce in ce mai des de, olandezi, germani, austrieci, italieni..

Salut Mihai, in Muntenegru sunt foarte multi ruși și foarte puțini români.Eu nu an făcut prezentare pentru că nu am fost cu rulota(nu aveam pe vremea aia)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu
58 minute în urmă, Adam Adrian a scris:

Salut Mihai, in Muntenegru sunt foarte multi ruși și foarte puțini români.Eu nu an făcut prezentare pentru că nu am fost cu rulota(nu aveam pe vremea aia)

Din pacate singurii , , romani, , pe care i-am intalnit au fost pe o strada in Budva si se certau intre ei si faceau scandal in plina strada, asta pana a aparut o masina de Politie si au coborat din ea doua matahale de Politai si liniste s-a facut imediat:default_big_grin:

De fapt erau niste tigani 

IMG_8616.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu

Si cateva poze din camping sper sa fie de folos, pentru curatenie din partea mea cei de acolo au un 10 plus

DSC08861.JPG

DSC08862.JPG

DSC08863.JPG

DSC08867.JPG

DSC08868.JPG

DSC08870.JPG

DSC08871.JPG

DSC08872.JPG

DSC08874.JPG

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

Vazând imaginile din camping mi-am amintit cu nostalgie de vacanta petrecuta in Camping Maslina... Frumos, foarte frumos! Multumesc mult!

PS: Denumirea completa a localitații este Petrovac na Moru :default_big_grin:

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu
La 07.10.2019 la 11:31, Alin Mihaila a scris:

Vazând imaginile din camping mi-am amintit cu nostalgie de vacanta petrecuta in Camping Maslina... Frumos, foarte frumos! Multumesc mult!

PS: Denumirea completa a localitații este Petrovac na Moru :default_big_grin:

Atat de mult ne-a placut, ca la anul ne intoarcem dar vom sta mai mult :default_big_grin:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
acum o oră, Adalbert Tiberiu a scris:

Atat de mult ne-a placut, ca la anul ne intoarcem dar vom sta mai mult :default_big_grin:

Noi nu prea obișnuim sa revenim în campingurile pe care le-am vizitat... nu încă, dar Camping Malina e într-adevăr foarte frumos. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.