Adi Aloman

Mondeo vs 508 ambele combi 2011-2012

26 postări în acest subiect de discuţie despre Mondeo vs 508 ambele combi 2011-2012

Mondeo vs 508 ambele combi 2011-2012

Adi Aloman

Salutare,

 

Mi-am vandut de curand Focusul (puteam sa tractez MMA 300 kg) sa pot sa tractez o rulota de cca 1200MMA (urmeaza sa o cumpar, inca n-am gasit nimic sa-mi convina) si am redus varialtele la doua - Mondeo sau 508, ambele combi, 2000cc si probabil 2011 - cel mult 2013. Am vazut ca 508-ul este o idee mai usoara, dara au acelasi motor. Aveti experiente cu vreunul din ele? Ambele motoare au varianta de 140 si 163cp - e asa important sa fie de 163? creste cu mult consumul la 163cp?

 

Multumesc anticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Mondeo de 163, cel de 140 l-a avut fratele meu și consuma f mult.
Sa nu se supere nimeni pe mine va rog, dar 508-ul nu il pot vedea.
O alta mașina bună de tractat este Insignia datorita pasului lung care oferă o buna stabilitate și spatelui scurt.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Salut, Am condus în 2010(când lucram ca șofer de teste)câteva 508.Era confortabila și stabilă, dar la tractat nu știu cum se comportă. Din câte știu motoarele diesel de pe Fordurile mai noi sunt de Peugeot. Singurul lucru care nu îmi place la Peugeot sunt suspensiile (numai pentru șosea, simte orice gropita).Cred că pe francezi nu-i deranjeaza gropile:default_big_grin:.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Raul G, ce inseamna pas lung? Cumva ampatament?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Nicolae Simionescu

Ambele masini au motor de fabricatie franceza iar un motor mai puternic nu va consuma mai mult decat unul mai putin potent pentru aceeasi greutate a masinii sau ansamblului pe care il deserveste. Cel mai scurt drum catre decizia luata este un drive test cu ambele modele. Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
[mention=3832]Raul G[/mention], ce inseamna pas lung? Cumva ampatament?
Nu știu ce este acela "ampatament", îmi cer scuze, pasul este distanța între axul anterior și cel posterior.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
Chiar acum, Raul G a scris:
59 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:
[mention=3832]Raul G[/mention], ce inseamna pas lung? Cumva ampatament?

Nu știu ce este acela "ampatament", îmi cer scuze, pasul este distanța între axul anterior și cel posterior.

Nu-i bai! Exact asta inseamna! :)

 

Asa cum te-ai exprimat, m-a dus cu gandul la rapoartele din cutia de viteze.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman
în urmă cu 2 ore, Raul G a scris:

Sa nu se supere nimeni pe mine va rog, dar 508-ul nu il pot vedea.
O alta mașina bună de tractat este Insignia datorita pasului lung care oferă o buna stabilitate și spatelui scurt.

De ce nu.l poti vedea? 😁 

Nu ma incanta deloc Opelul, e o chestie de gust.

 

@Adam Adrian, da, ambele au acelasi motor facut de Peugeot. 

 

@Sorin Nicolae Simionescu, inclin spre 163 cp, dar sunt mai rare. O sa vad cum pot sa fac sa si merg cu ele. N.am incercat pana acum sa cer asta vanzatorilor, dar am stat in amandoua si senzatia e mai placuta in 508, dar are materiale mai proaste. Ca design imi place mai mult 508, in schimb Mondeo pare mai robust. In decizia finala ma intereseaza si care e mai ok pt tractat, conteaza si asta destul de mult.

 

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Nu o pot vedea dintr-un punct de vedere estetic, știi cum este nu te poți.....in gustul omului.
Ford-ul a câștigat într-un an TowCar of the year in UK, Peugeot-urile suferă mult la suspensiile spate, soara ei geamana C5-ul se apară cu suspensii reglabile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Nicolae Simionescu

Conducand zilnic prin Europa, ce-i drept am vazut putine 508 tragand rulote, in schimb Mondeo este pe toate drumurile, mai ales in Germania. Nu le cunosc din punct de vedere al fiabilitatii si sincer nu ma omor dupa niciuna dar as inclina balanta catre Ford.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Si eu as inclina tot catre Mondeo. Si faptul ca nimeni nu are si nici n.a auzit de 508 in postura de tragator poate spune ceva 😁😁😁. E de analizat.

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Multumesc foarte mult, sunt foarte apropiate :D

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Salutare din nou,

 

Am gasit un Mondeo de 2L, diesel, 140 cp si resoftat cu Revo stage 1 (la niste baieti din Oradea) si a ajuns la 190cp (lucru verificat cu dyno).

Are cineva masina resoftata? trebuie sau nu sa ma ingrijoreze asta?

Partea proasta e ca masina e la Tg Mures, eu sunt in Bucuresti, asa ca trebuie sa fiu sigur cand ma duc acolo.

 

Multumesc,

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristinel Iustin

Trebuie sa aibă CP să tragă cam 1200MMA, deci tu cauți să faci 100km/h in mai puțin de 15 secunde. :)))

Cade varianta offcampig, ieșiri în natură, (sa fie înaltă să nu atingi cu bara, cuiul, proțapul).

Arată frumos un Mondeo sau 508 pe autostrada cu garta la cuiul de remorcare de câțiva centimetri remorcând o rulotă lungă.

Modificat de Cristinel Iustin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alina Erceanu

Buna seara, ma bag si eu , pentru ca ma asteapta acelasi drum.Am un focus care e de vanzare deja , dar m-amm oprit tot la Focus combi cu moto 2.00/140cp din 2006 cu gaz! Luand aceasta decizie nu ma voi preocupa prea mult de consum . Privind prin strainatate la masini un alt autoturism bun este subaro legacy , cu acelasi motor si tot cu gaz ! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alina Erceanu
Chiar acum, Alina Erceanu a scris:

Buna seara, ma bag si eu , pentru ca ma asteapta acelasi drum.Am un focus care e de vanzare deja , dar m-amm oprit tot la Focus combi cu moto 2.00/140cp din 2006 cu gaz! Luand aceasta decizie nu ma voi preocupa prea mult de consum . Privind prin strainatate la masini un alt autoturism bun este subaro legacy , cu acelasi motor si tot cu gaz ! :)

Scuze pentru greseli, sunt plecata din tara de 19ani, si nu am nici tastataura cu romana!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursache Alexandru

Bună seara. Ca o completare, la ce a spus un coleg mai sus, eu cu o Insignia 2 l 163 cp 2013 trag un hobby 540 mma 1550 kg (la drum probabil tot 1550) și nu am avut nici o problema. Rar când e pe Tempomat, la orice deal (autostrada) sa scadă viteza sub 85 km/h. Nu știu însă dacă motoarele se aseamănă. Al meu e cel cu 119 co2. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru
La 22.09.2019 la 16:17, Adi Aloman a scris:

Salutare din nou,

 

Am gasit un Mondeo de 2L, diesel, 140 cp si resoftat cu Revo stage 1 (la niste baieti din Oradea) si a ajuns la 190cp (lucru verificat cu dyno).

Are cineva masina resoftata? trebuie sau nu sa ma ingrijoreze asta?

Partea proasta e ca masina e la Tg Mures, eu sunt in Bucuresti, asa ca trebuie sa fiu sigur cand ma duc acolo.

 

Multumesc,

Stai cuminte dintre masinile resoftate 90% distrug turbina.Căuta pe internet părerile celor care au resoftat motorul. Ca sa tragi o rulota de 1300-1500 kg fără sa fortezi motorul iti trebuie minim 140hp.Dacă vrei sa mergi off îți trebuie o masina mai înaltă. 

 

Știi sau măcar bănuiești ce inseamna resoftare.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

@Draghiciu Dumitru, pana la urma am gasit un 508 de 2l, 163 cp, urmeaza sa.l primesc. A fost luat din licitatie din Franta. Ramame sa gasesc rulota 😁

 

Stiu ce inseamna resoftare si tocmai din aceat motiv am mai cautat, dar eram curios daca cineva de pe aici a facut treaba asta.

 

Multumesc tuturor pentru pareri!

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G



Grijă mare la stradă, sa nu fie udă și în pantă
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

DA @Raul G asta inseamna 4x2 la panta, la drum drept toate trag, ce sa mai vorbim daca era iarba sau noroi!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
DA [mention=3832]Raul G[/mention] asta inseamna 4x2 la panta, la drum drept toate trag, ce sa mai vorbim daca era iarba sau noroi!
Adi nu toate 4x2 se comporta la fel, cele cu tracțiune pe spate nu suferă de problema aceasta, iar din cele cu tracțiune pe față sunt câteva care suferă mai puțin, cele cu partea din spatele roților mai scurta (nu știu cum se cheamă în românește) de exemplu Insignia, Passat, Mondeo, Octavia, V60....la un moment dat suferă și ele clar.
Aici se pot vedea teste interesante
https://www.thetowcarawards.com/

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Da @Raul G e normal ca la cele cu tractiune spate sa nu pateasca asa pt ca rulota apasa pe carlig si nu e cu rotile care trag in aer, ca cele cutractiune fata

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru
La 17.10.2019 la 17:55, Alina Erceanu a scris:

Buna seara, ma bag si eu , pentru ca ma asteapta acelasi drum.Am un focus care e de vanzare deja , dar m-amm oprit tot la Focus combi cu moto 2.00/140cp din 2006 cu gaz! Luand aceasta decizie nu ma voi preocupa prea mult de consum . Privind prin strainatate la masini un alt autoturism bun este subaro legacy , cu acelasi motor si tot cu gaz ! :)

 

cauta aici Subaru Legacy

 

https://www.autoscout24.ch/fr

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.