Raruta Florin

Salutare. Intrebare rulota MMA 1480

51 postări în acest subiect de discuţie despre Salutare. Intrebare rulota MMA 1480

Salutare. Intrebare rulota MMA 1480

Raruta Florin

Salutare. Din pacate sau din fericire nu am cumparat rulota. A verificat-o si desi nu arata "ca NOUA" cum scria in anunt eram pe punctul de a face compromisul in ideea ca lasa ca o pun eu la punct. Totusi am observat pe tavan in zona unei aplice o pata uscata care se intindea spre dulapurile de deasupra chiuvetei. M-am urcat pe scara de acces in interior prin trapa si am vazut ca acoperisul din tabla flamba destul de tare si kitul de la trapa nechimbat de ceva timp. Am dat jos aplica dar era uscata zona de dedesupt (polistiren). In baie am simit de aseamenea un miros de parfum, fata de restul rulotei care chiar nu mirosea nimic suspect.

In fine, am zis sa nu risc, una e cand nu vezi la inceput si alta cand descoperi pe parcurs. Mai bine cu 500 lei pierduti decat cateva mii de  euro.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel I

Pacat ca nu esti sigur daca avea infiltratii sau nu, in filmuletul pus de tine era simpatica ca model. 

Acum, asta cu aratatul ca noua e o chestie relativa la o rulota de 15 ani.

Dau filmul nitel inapoi cand mi-am cumparat eu rulota si imi dau seama ca a fost o cumparare foarte "de impuls", in sensul ca ne-am uitat numai la chestiuni estetice, prea putin la lucruri functionale, am platit pretul si am legat-o de masina .

Abia dupa aia am dus-o la un service pe langa Ploiesti sa-i facem ceva upgrade si sa inlocuim ce vazusem/ ni se spusese clar ca e defect :)

La service am aflat ca nu am luat teapa , rulota nu avea vicii ascunse si era ok.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raruta Florin

Filmuletul era doar ca info. (identica cu ce am vrut sa cumpar doar canapelel alta culoare). Daca nu vedeam acea pata pe tavan (clar dupa ceva apa) m-am desumflat de tot, mai ales ca nu arata chiar asa cum era anuntul. Mai erau unele chestii exterioare care denotau faptul ca rulota a stat mult timp neutilizata. Poate m-an grabit sa renunt dar cum ai spus, daca nu ai chestia aia de impuls...

La masini am cumparat tot pe impuls, vazut, probat putin, ascultat motorul si cumparat, fara service-uri autorizate si altele...si am avut noroc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Baetu

Oricum rulota nu avea mma 1450, maxim 1250 ! Eu am englezoiaca Bailey Ranger 450 si are mma 1150.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Nicolae Simionescu
în urmă cu 5 ore, Raruta Florin a scris:

Filmuletul era doar ca info. (identica cu ce am vrut sa cumpar doar canapelel alta culoare). Daca nu vedeam acea pata pe tavan (clar dupa ceva apa) m-am desumflat de tot, mai ales ca nu arata chiar asa cum era anuntul. Mai erau unele chestii exterioare care denotau faptul ca rulota a stat mult timp neutilizata. Poate m-an grabit sa renunt dar cum ai spus, daca nu ai chestia aia de impuls...

La masini am cumparat tot pe impuls, vazut, probat putin, ascultat motorul si cumparat, fara service-uri autorizate si altele...si am avut noroc.

Salut, Florin. Din punctul meu de vedere cred ca ai facut o alegere buna. Asa cum ti-am spus si la telefon, unde flambeaza tabla, sunt pete sau mirosuri improprii, a fost sau inca are acces apa iar apa in caroseria rulotei inseamna numai probleme. Stii vorba aia: ce-i al tau e pus deoparte... asa ca nu te descurja! Tara este plina de rulote dupa gustul si bugetul tau si vei gasi una buna intr-un final. Spor la cautat si la cumparaturi! Pentru orice info si ajutor stii unde sa suni.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raruta Florin

Ms. Sorin. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raruta Florin
în urmă cu 16 ore, Cristian Baetu a scris:

Oricum rulota nu avea mma 1450, maxim 1250 ! Eu am englezoiaca Bailey Ranger 450 si are mma 1150.

 

Bailey Ranger 450 este pentru 2 persoane,  Abbey GTS 420 pe care am intentionat sa o cumpar este pentru 4 persoane, mai lunga cu aproape un metru...crede-ma ca are peste 1400 MMA.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz
în urmă cu 15 ore, Sorin Nicolae Simionescu a scris:

... unde flambeaza tabla, sunt pete sau mirosuri improprii, a fost sau inca are acces apa iar apa in caroseria rulotei inseamna numai probleme...

Tabla flambeaza la toate acoperisurile rulotelor. Izolatia este facuta cu vata minerala sau similar si nu este acelasi lucru cu peretii rulotelor, adica sandvici compact.

Sper sa nu gresesc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bună de la un pietrean de adopție.
Legat de mașina ta, conosc cine trage o rulota Knaus 450 de 1400 kg cu o Vectra, 1.8 125 căluți pe benzina, de peste 10 ani fără probleme, calotorind prin toată Europa ajungând pana la Capul Nord, Spania și Scoția inclusiv.
Legat de masa maxima și model, nu întotdeauna același model are aceiași masa. Ca sa ma exprim mai bine, rulota mea se vinde cu cu 1360 kg, se poate înmatricula la 1500 kg fără modificări și 1900 cu șasiu modificat. Eu am înmatriculat-o 1900 kg pentru a nu avea probleme și am făcut foarte bine, scoasa de la dealer cum mama Knaus a făcut-o cu moover, baterie în plus avea 1640 kg, încărcată de vacanță vara aceasta avea 1870 kg.
În ce privește baia și nevoile vei vedea ca ce întra trebuie golit, umplut rezervorul cu apă, golit cel cu ape gri și cel de la wc, campingurile au bai comode, ca doar de aceea plătești, nu vad de ce sa nu fie folosite?
Eu am cabina de dus separata destul de mare, dar am făcut duș doar celui mai mic anul trecut, anul acesta i-am făcut în camping și lui.
Pentru cei care spun, dar în off-camping nu sunt bai vreau sa va întreb, unde goliți apa neagra și gri? În pădure sau o aduceți acasă? De ce credeți ca în campinguri nu se poate golii la wc-uri ci la cele speciale chemate wc CHIMIC? Presupun ca folosiți hârtie igienica nautica nu cea normală?

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Nicolae Simionescu
acum o oră, Aurelianz a scris:

Tabla flambeaza la toate acoperisurile rulotelor. Izolatia este facuta cu vata minerala sau similar si nu este acelasi lucru cu peretii rulotelor, adica sandvici compact.

Sper sa nu gresesc. 

Nu vreau sa te contrazic dar la rulota mea tabla nu flambeaza deloc iar izolatia este din polistiren. Argumentez acest lucru prin faptul ca am dat gaura in el pentru a trece cu cablurile de la panouri si am vazut ceea ce sustin.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raruta Florin
42 minute în urmă, Raul G a scris:

 

Eu vad off-camping doar ca tranzit pana la un camping sau sa zicem un weekend de maxim 3 zile.

In camping poti utiliza acolo zonele de deversare. Eu nu as avea o problema cu baile din camping sau dusurile (acolo unde sunt conditii decente) dar sotia nici nu vrea sa auda de ele. Probabil ca in timp s-ar obisnui, probabil. Baia din rulote este pentru strictul necesar cand chiar esti prins si nu ai ce face.

Deversarea continutului normal ca trebuie facut intr-un champing sau acasa (daca stai la casa), altfel sunt sigur ca majoritatea...

Apropo, de cate ori poti folosi (trage apa)  rezervorul de apa de la wc, o singura data?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Eu nu am rezervor la wc, folosește rezervorul de 40 lt principal al rulotei.
Golesc la 48 ore maxim rezervorul wc-ului care este este folosit doar de copii, rar estrem de rar de noi adulții.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raruta Florin

Am inteles. Din ce am mai vazut sunt rulote (englezesti) care au rezervor interior separat pentru wc + rezervor (butoi) pentru restul utilitatilor si normal rezervorul apa menajera. ambele exterioare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Uite aici ceva interesant vis a vis de  condens, umiditate si infiltratii

Legat de folosirea dusului si a wc in camping sau in afara campingului :

 - intr-un camping civilizat parca e pacat sa nu folosesti facilitatile lor, pe de alta parte daca grupurile sanitare sunt aglomerate , departe , murdare, nu mai e apa calda , etc de ce sa nu folosesti facilitatile rulotei?

- in off camping, apa gri ( adica cea rezultata din spalat la chiuvete, dusuri, etc) in functie de ce folositi poate afecta sau nu mediul . Ex. sapunul , spre deosebire de detergent este biodegradabil. Cu WC chimic e mai problematic, dar daca exista bun simt exista solutii.Ex. in zona Tuzla exista un rezervor mare in care se aduna continutul WC chimic si , periodic, cei care stau acolo mai mult pun bani impreuna si periodic golesc cu o vidanja.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raruta Florin

Eu sunt convins ca vom utiliza dotarile dintr-un camping. Partea cu off-camping (asa cum am spus weekend-uri sau combinatii de offcamping cu camping pentru golire toate alea) e ceva mai problematic cu baia decenta.

Interesante  @Gabriel I informatiile. Cu cat sunt mai noi rulotele banuiesc ca a tot fost dezvoltat sistemul de izolatie si protectiile la infiltratii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raruta Florin

Salutare. Sunt aproape sa achizitionez prima mea rulota. Este acelasi model care l-am refuzat initial nefiind acel impuls.

Acum un tip din Piatra Neamt, rulotist, care aduce din Anglia si pentru vanzare, mi-a cerut modelul dorit  a cautat una si a gasit. 

Mi-a lasat cheile sa o verific in voie (3 zile am tot fost pe la ea sa o verific, el fiind plecat din oras). Ieri mi-a prezentat-o si el, ne-am inteles la un  pret si sunt 90% sigur ca este ce trebuie.

Ma sperie putin dimensiunea ei. Ma streseaza manevrele pe spatii mici, nu are mover montat.

 

Am o intrebare: intre Abbey GTS 420 din 2004 (cu husa inclusa, asta pe care am vazut-o ultima)  si Ace brightstar award 2006 (mover si panou...si tv incluse) care arata cel putin la fel de bine fiind deja igienizata, ambele acelasi pret...ce ati alege?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raruta Florin

Precizez ca ambele sunt in Piatra Neamt. Ace-ul l-am vazut primul si am fost multumit de el, acum am vazut modelul acesta si...chiar nu stiu ce sa aleg sa fie ok. Suntem 2 adulti si o fetita mica mica.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

E prea personala intrebarea .

Inteleg ca trebuie sa alegi intre o rulota cu o singura zona de dormit dar cu mover si una fara mover dar cu doua zone de dormit :)

As zice ca moverul poti sa il pui si dupa aia dar a doua zona de dormit ...mai greu.

Totusi e strict alegerea voastra.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
E prea personala intrebarea .
Inteleg ca trebuie sa alegi intre o rulota cu o singura zona de dormit dar cu mover si una fara mover dar cu doua zone de dormit
As zice ca moverul poti sa il pui si dupa aia dar a doua zona de dormit ...mai greu.
Totusi e strict alegerea voastra.
Corect
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raruta Florin

Nu...ma gandeam la partea cu incepatorul, una are 7 m si 1260kg, alta 6 m si 1120 kg. Normal as vrea un cu 2 zone, dar iar vine dilema, rulota lunga cu un ax, englezeasca, drumuri roamnesti...dar da mi-ar place modelul cu 2 zone. Un mover deja am gasit pe la 480 euro.

 

Multumesc de interactiune. Este o decizie importanta mai ales ca banii nu se aduna usor fiind tot timpul altceva de facut cu ei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Florin , e extrem de relativa treaba cu incepatoria. O sa vezi totusi ce repede te adaptezi la ceea ce ai .

Cum ti-am zis mai sus, ia-ti ceva cat mai aproape de ceea ce voi considerati ideal .

Gandeste-te ca in rulota pe langa o multime de lucruri, va veti afla si voi trei. 

S-ar putea sa inceapa sa va "stranga" rulota cea mica.

Tu o vezi acum fara bagaje in ea si ti se pare ok, incearca sa iti imaginezi cum ar arata cu tricouri , pantaloni, laptopuri , incarcatoare , ochelarii de inot si te miri ce alte maruntisuri imprastiate in ea .

In alta ordine de idei un metru in plus pe exterior nu e ceva tragic dar se poate sa faca diferenta la interior daca intelegi ce spun.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raruta Florin

Inteleg. Este adevarat ca spatiu GTS este net superior, sub patul fix, sub somiera care se ridica pe telescoape, este spatiu cat toata suprafata, cu acces si din exterior. La fel si sub banchetele celelalte. Am vazut ca umplerea vasului de toalea se face din exterior.

 

Ce rulota ai mai achizitionat?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Nu am mai schimbat-o . Am decis sa o pastram in urmatorii ani si...mai vedem dupa aia.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Daca apuci sa iti iei ceva saptamana asta/viitoare poate ne vedem pe Ceahlau in vreun camping.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raruta Florin

Rulota inca nu este inmatriculata. Chiar si daca ar fi, trebuie sa fac acel curs pentru B96 pentru ca depasesc 3500. Mi-ar fi placut oricum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.