• Conţinut similar

    • Alexandru Ilea
      de Alexandru Ilea
      Buna seara,  
      Am ajuns in punctul in care vreau sa achizitionez o rulota, preferabil pentru offcamping. As avea nevoie de ceva sfaturi de la persoane experimentate lin domeniu egate de achizitie , plecand de la urmaatoarele considerente: 
      doresc sa petrec perioade mai mari in ea (peste 1 luna) suntem familie de 2+1 (are 2 ani pitica) planuim distante mai mari de parcurs, un tur de europa, sa ne lase doar pandemia Frigider mare (cel mic de 100L e neincapator ) neaparat baie cu dus (cu ventilator), ca planuim sa o folosim in offcamping si in perioade de primavara/toamna (nu as scoaet pitica in frig)  
      Ca dotari pe care le vad eu importante :
      * Truma Saphir- aer conditionat montat intern,   diferenta intre 2400W si cel de 1500,  
      * AL-KO ATC control 
      * Motor mover 
      * Suport 3 biciclete (sau 2 )
      * Kit panouri solare + invertor + baterie (caut 1-2 panouri de 600w total)  + controller digital (moonitorizare etc)
      * boiler pe gaz 10L 
      * Priza externa gaz
      * Priza externa curent 220
      * Cuplaj de la apa de retea (regulator debit + mufa externa)
      * Cort extern pe toata lungimea rulotei sau "awning" cu inchidere totala (plasa insecte) - la acest capitol nu
       
      Masina curenta :  wv Tiguan,  de 177 CP, MMA 2250kg
      Singura experienta cu rulota e cu un Lunar Venus 540 din 204, care ne-a placut destul de mult.
      Noua ne plac foarte mult englezoaicele, ca rulote, dar am omis partea cu Brexit ul , anul trecut si acum suntem intro dilema. Eu, in general nu sunt adeptul lucrurilor noi pe considerentul ca , cu 1-2-3 ani vechime se poate obtine un lucru bun, la un pret decent.
       
      Cu acestea fiind zise, am cerut ceva oferte pt :
      * Weinsberg 550 QDK (~16.000E net) cu cele 3 pachete clasice ,
      * Adria Altea 552PK (20.000E net)  cu incalzire electrica si cateva optionale mici care s-au adunat in aceasta suma (asa vine rulota)
      * Eldis affinity 550  (22.000E brut)  2017 , adusa si inmatriculata din UK, cu Mover, Alde, cort , Al-ko ATC
      * Swift Conqueror 570  (22.000E brut)  2017 - adusa si inmatriculata din UK, cu Mover, Alde, Al-ko ATC,   cort , panou solar----> s-a dat intre timp , dar parea ideala pentru mine, buna ca termen de comparatie.
       
      La englezoaicele second :
      * mare problema pe care o vad e MMA, care la 1650, lasa loc doar de 150kg de incarcatura suplimentara, la care daca adaug suportul de biticilete + aerul conditionat, si cortul + scaune si o masa,   raman undeva la 100kg de incarcare pt restul chestiilor. Pare destul de stresant sa te incadrezi cu lucruri de o casa in 100 kg. Aici rog pe cei cu experienta sa imi confirme ca asa este. 
      * avantajul : ne place foarte mult layout ul, suntem fani rulote englezesti ca structura, au Alde, (este si single point of failure), au mover si majoritatea dotarilor suplimentare de pe lista mea sunt standard cu exceptia aerului.
       
      La Europene
      * dezavantaj : nu suntem fan layout (ar fi un compromis), nu au nimic ca dotaare suplimentara, practic sunt inca 5000E minim in plus (la cum le vad eu, sper sa nu gresesc)
      * avantaj : rulota noua, toate sunt noi pe ele, garantie producator si service in Romania (daca am inteles eu bine), incarcare 350 KG (cam 100 ar fi optionalele daca am calculat eu bine)
       
      Intrebare, merita cu adevarat o rulota noua?  banii ar fi cam aceeasi. 
      Am vazut ca foarte multi colegi au Weinsberg, ma gandesc ca pretul e atractiv. Stie cneva daca diferenta dintre Adria si Weinsberg, pt cei 4000 euro (- 500 E pt incalzirea in pardoseala pe care Adria o are), E mai buna Adria la ceva inafara de design ? Daca as monta optionalele de mai sus , Adria ar fi cea maii scumpa din grup.
       
      Dat fiind ca nu am fost in multe rulote, cele europene ar fii luate pe nevazute, cele englezesti le pot vedea. De asemenea montajul aar fi cu mai putine batai de cap (nu sunt atatea de pus pe ele).
       
      Astep ceva pareri cu referire la calitate si daca merita sau nu noua vs veche , plecand de la principiul unu buget de aprox 20-22 mii eur.
       
      Multumesc anticipat
    • Adrian Rada
      de Adrian Rada
      Desi mi-ati zis sa nu imi iau englezeasca ca au probleme, am fost insistent si mi-am luat. Dupa prima ploaie m-am trezit ca am mocheta si plafonul ude de la trapa . Asa ca am demontat-o si am schimbat masticul la ambele trape desi la cea din dus nu s-au vazut infiltratii. Dupa cum se vede si in poza nu am facut economie. Materialul folosit a fos sika special pentru imbinare intre plastic si metal.


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.