Raul G

Târgul de la Duesseldorf

8 postări în acest subiect de discuţie despre Târgul de la Duesseldorf

Târgul de la Duesseldorf

Raul G

Ca în fiecare an târgul de la Duesseldorf aduce cu el noutățile care vor circula pe străzile Europei de la anul.

Una forte interesantă din punctul meu de vddere este noua Weinsberg 390 PUH gândită pentru cuplul fără copii.

 

https://www.weinsberg.com/de-de/wohnwagen/caraone/grundrisse/390-puh/serienausstattung.html

 

Cei de la Al-KO au prezentat noul ATC pt rulote pana la 3500 kg.

Adria a prezentat o concurenta pt Hobby Landhaus, rulote destinate celor care le țin fixe în campinguri.

tapatalk_1567366689196.jpgtapatalk_1567366686972.jpgtapatalk_1567366684382.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel K
în urmă cu 12 ore, Raul G a scris:

Una forte interesantă din punctul meu de vddere este noua Weinsberg 390 PUH gândită pentru cuplul fără copii.

 

Si eu sunt cu ochii pe un weinsberg mic. Fata de modelele cele mai mici anterioare (390 si 400), are un singur spatiu de dormit si implicit mai spatioasa in general.  Au mai si marit-o (inaltime, probabil noile generatii mai inalte cer asta, nu stiu,   si latime) si au mai ingreunat-o, ceea ce personal nu ma incanta, din contra.  Si evident pretul mai mare, ca e model nou, iar un cuplu fara copii isi permite.

Eu mi-as dori ceva si mai mic, cam ca Adria 341.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
 
Si eu sunt cu ochii pe un weinsberg mic. Fata de modelele cele mai mici anterioare (390 si 400), are un singur spatiu de dormit si implicit mai spatioasa in general.  Au mai si marit-o (inaltime, probabil noile generatii mai inalte cer asta, nu stiu,   si latime) si au mai ingreunat-o, ceea ce personal nu ma incanta, din contra.  Si evident pretul mai mare, ca e model nou, iar un cuplu fara copii isi permite.
Eu mi-as dori ceva si mai mic, cam ca Adria 341.
 
Toate rulotele cu patul sus în tavan sunt mai înalte, nu sunt mai grele cele noi, pur și simplu acum le înmatriculeaza la adevărată massa nu cum făceau înainte, de ex o Fend 390 Bianco este 1300 pe cântar.
Acesta Weinsberg este probabil mai grea decât echivalenta ei 390 QD datorita patului.
Pentru un cuplu hoinar eu încă vad în Knaus T@B o rulota fără concurenta, poate doar Eriba Touring se poate apropia.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 5 ore, Viorel K a scris:

Si eu sunt cu ochii pe un weinsberg mic.

 

Te salut @Viorel K 

Poate te ajuta informatia asta

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Noua gama Weinsberg 2020

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

@Mihai-Arad Multumesc. E un site pe care l-am "tocit" de cate ori am intrat pe el. Vara asta au avut si o oferta cu 10% reducere. Tot weinsberg mai vinde un anume Peti Luidort (daca nu gresesc numele), prin Dej, cu cateva sute, nu multe, de euro mai ieftin. Si am inteles ca ar fi un individ de treaba.

 

în urmă cu 12 ore, Raul G a scris:

Noua gama Weinsberg 2020

Geniala 390puh, cu patul care se ridica la tavan.

 

Eu, daca ar fi sa iau din gama actuala,  as lua 400lk. Are 2 paturi suprapuse ceea ce nu ma deranjeaza, ba chiar mi se pare un avantaj fata de paturile pt 2 persoane cu iesirea prin lateral. In plus e mai spatioasa si are masa cu canapele mai mari (390 are masa comparabila sau chiar mai mica decat masa mea de camping). Iar pentru anumite "situatii", se poate face si pat mare.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
La 9/3/2019 la 7:16, Raul G a scris:

Pentru un cuplu hoinar eu încă vad în Knaus T@B o rulota fără concurenta, poate doar Eriba Touring se poate apropia.

 

T@B sunt interesante, nu zic (mai putin 320), dar au un pret exagerat chiar si sh, ceea ce e logic, ca omul cand pune pretul, ia referinta pretul de noua la care face corectia de vechime etc. Mai exagerat decat adria 314, care nici astea nu sunt chiar ieftine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster
în urmă cu 6 ore, Viorel K a scris:

@Mihai-Arad Multumesc. E un site pe care l-am "tocit" de cate ori am intrat pe el. Vara asta au avut si o oferta cu 10% reducere. Tot weinsberg mai vinde un anume Peti Luidort (daca nu gresesc numele), prin Dej, cu cateva sute, nu multe, de euro mai ieftin. Si am inteles ca ar fi un individ de treaba.

 

 

@Viorel K, din cate stiu Peti este super ok, serios si de mult timp in bransa. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.