Adam Adrian

Cheile Râșnoavei

14 postări în acest subiect de discuţie despre Cheile Râșnoavei

Cheile Râșnoavei

Adam Adrian

Salutare! De la cel mai ieftin camping(Sâncel, lacul Zetea), am mers la cel mai scump: Cheile Râșnoavei. Asta ne-a luat pentru o seara cat pentru tot sejurul de o săptămână. Cred că s-a mai discutat de acest camping. Conditiile sunt bune...normal! Dar cred că e campingul in care m-am simțit cel mai nașpa din cele cinci in care am fost săptămâna asta. Parca era ca la armata cu regulile (am făcut armata).Din câte am observat are clienți fideli din București și străini. In fine...un preț exagerat pentru condiții pe care mi-le-au oferit și celelalte(ba chiar mai mult daca mă refer la zona și priveliște). Aaa...mi- am adus aminte că am ajuns mai spre sud la jegmaneala.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vlad Iliescu

Nu stiu unde s-a mai discutat de acest camping, nu gasesc subiectul la o prima cautare.

Fiind relativ aproape de Bucuresti, te rog sa mai dai niste detalii.

Deduc ca privelistea si zona nu sunt cine stie ce. Pretul cat sejurul pe o saptamana?! Comparativ cu ce anume? Concret - cat e scorul, 80, 100 ? Ce insemna reguli ca la armata? Pe mine ma intereseaza sa ma pot duce cu catelul si sa nu ma deranjeze vecinii de camping. Multumesc anticipat.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Salut, @Vlad Iliescu Priveliștea și zona e frumoasa, dar și la celelalte era frumoasă (ba chiar mai frumoasa la unele). Pretul e mare comparativ cu celelalte campinguri pe unde am fost:35, 40, 25, 50 lei(inclusiv curent). Aici ai preț separat pentru orice. Imi pare rau că nu am făcut o poză la preturi:30 /rulota, 25/persoana, 10/ mașina, daca ai suv (cum am eu plătești cat pentru 3 masini, 30 lei), 15 lei curent.Sa nu mai zic că ne-a întrebat dacă avem copii sau animale. Am răspuns că nu și el a spus:"A și eu pa ce va mai iau bani.Sa stai la rulota e un lux , numai aia care stau off se uită la 30, 40 lei in plus".Regulile poate e bine că se respecta dar unele mie nu mi-au placut. Ex:ora de intrare 14. Daca ajungi mai devreme aștepți chiar daca campingul e jumate gol. Ora de ieșire e 12, daca depășești plătești inca 50% daca vrei sa mai stai până seara(trebuia sa stau cu ochii pe ceas, sa nu depășesc ).Pe noi ne-a costat 115 lei(masina, rulota, 2 persoane și curent). Mie mi se pare mult față de preturile care se practica în România.(mai ales la Râșnov unde și cazările la pensiuni sunt ieftine, fratele meu a stat și cu 80 lei la pensiune acolo, destul de ok).

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Intr-adevar, se pare ca a cam sarit calul domnul de la Rasnov.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

@George M. E prost cel care dă...dar e doar o data.(cel puțin în privința mea)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Am fost si eu anul acesta acolo.

Cam scump, intr-adevar.

Doamna e cam "nazi". Sotul incearca sa impace lucrurile.

Au investit mult si probabil nu merge cum si-au imaginat, de aici cred ca apar frustrarile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Nu stiu de ce deranjeaza faptul ca sunt reguli si trebuie respectate. Asa este peste tot in lumea civilizata. La fel nu ar trebui sa deranjeze preturile. Fiecare om care investeste banii se asteapta sa si recupereze investitia. In cat timp este alegerea lui. Structura preturilor este tot la alegerea lui. Important este ca totul sa fie TRANSPARENT! Daca este asa, fiecare este liber sa aleaga daca intra sau nu in acest camping. Daca cei mai multi nu intra, poate este un semnal pentru proprietar ca este timpul sa modifice ceva pentru a atrage turistii.

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Dinu

Sa stai la poarta pana la ora 14 mi se pare o tampenie... nu regula... de ce 14? De ce nu 12? Sau 10?... 

Inteleg sa nu intri cu camperul la 2 noaptea in camping ca deranjezi... dar nici chiar asa..

Am mai vazut reguli ca nu se intra sau iese intre 10 11 noaptea si 7 dimineata..

P.s. 115 lei pt un echipaj de 2 e enorm dpmdv.. daca mai ai si 2 3 copii ajungi la 150... nu as da atatia bani din principiu pe o parcela de pamant, si o priza...

  • Like 4
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz
în urmă cu 17 ore, Florin Dinu a scris:

Sa stai la poarta pana la ora 14 mi se pare o tampenie... nu regula... de ce 14?

 

Nu este o tampenie, este cutuma locului des intalnita in strainatate. Personalul de la receptie nu poate sa lucreze 14-15 ore per zi, pentru ca suntem noi turisti cu rulota. La prima vedere si mie mi s-a parut absurd, dar nu-i asa. 

De pilda, am stat la poarta unui camping din Berlin de la ora 13.30 pana la ora 15.00 ca sa-mi spuna in final ca nu pot campa mai mult de 2 zile fara rezervare. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Clapa
în urmă cu 6 ore, Aurelianz a scris:

Personalul de la receptie nu poate sa lucreze 14-15 ore per zi, pentru ca suntem noi turisti cu rulota.

 

Nu am experiență cu rulota sau autocamper, dar în 2017 am fost într-un tur cu bicicleta prin Europa (5 luni, 8000km, 16 țări).

 

În fine, am ajuns la un camping într-o seară târziu și era închis (eram în Franța). Cât timp am stat eu să citesc afișele de la intrare, un tip cu autocamperul a ajuns și el. I-am spus că e târziu și că e închisă recepția.  Ce mi-a sugerat a fost să intru, să-mi pun cortul, și să plătesc a doua zi când deschide recepția. El a făcut exact asta: s-a dus la cineva care deja era cazat ca să-i deschidă bariera, a intrat și s-a parcat. Ce-a făcut a doua zi dimineață nu mai știu, căci nu l-am mai văzut după ce a intrat în camping.

 

Nu spun cu asta că e un lucru de făcut la campingurile din RO, căci probabil va ieși cu scandal sau mai știu eu ce .... Dar mi s-a părut o chestie faină. Cât timp omul e cinstit și a doua zi și-a plătit taxa, nu cred că proprietarul s-a supărat. Mai ales dacă a stat doar o noapte și apoi a plecat.

La alt camping, o situație similară, dar era lăsat un număr de telefon. Dai sms și anunți că ai intrat, a doua zi plătești. 

 

Menționez că asta se întâmpla prin septembrie, când (din ce am dedus eu) sezonul era spre final și programul la recepție e mai scurt.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare, ...

Confirm cele spuse mai sus de @Aurelianz ,  @Radu Clapa .

In Franta, Italia, Austria, Croatia , veti intalni foarte dese astfel de campinguri.

REGULAMENTUL de ordine interioara (?) sau cum s-ar numi el, e facut public la receptie (eventual pe site-ul oficial).

 

Iata unul din Croatia.

100.Croatia-pauza.png.aad1bfc4c9b852f508e6166b415fff4e.png

 

101.Croatia-off.png.8aa70c305eb6b0e2b635fc50607837f8.png

 

Din Italia

200.Sabbiadoro-ITA.png.05ddd7614f4c83d3d4abf552bd0cc9ab.png

 

201.Sabbiadoro-Ita.png.d5253c6649043e55af6557d7ba509af1.png

 

Imi cer scuze pt off topic !

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica

Salutare,

A mai fost cineva pe la acest camping? Ne poate ajuta cu informatii actualizate, eventual preturi?

Sau alta recomandare in zona rasnov?

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

In zona Rasnov , pot recomanda pensiunea Cabana Schiorilor -Glajerie , este pe Valea Glajeriei aproape de intrarea in rezervatia Bucegi , spre Cabana Malaesti .

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Sau la Hanul Lupilor, tot pe Glăjărie. Am fost acum o saptamana, au și piscina, chiar mare. 

IMG_20210808_173837.jpg

IMG_20210807_161720.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Salutare dragilor!

De curand m-am intors dintr-un sejur petrecut in campingul Cheile Rasnoavei. Ce sa spun, a fost frumos mai ales ca am prins si o vreme super. Nu s-au schimbat prea multe de cand am fost ultima oara acolo. Am preferat aici cu toate ca am independenta energetica din cauza ursilor care viziteaza zilnic zona offcamping chiar din defileul Cheilor Rasnoavei. Aici seara se incuie iar dulaii proprietarului fac ca ursii sa ocolesca locatia...

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Andrei.N
      de Andrei.N
      Ca sa citez câțiva prieteni, ce susțin ca  după o vacanță cu copiii se impune o alta vacanță in care ei sa fie in deplasare iar adulții la relaxare, soția a sugerat sa lăsăm copiii la bunici, unde au si mulți prieteni, iar noi sa mergem la relaxare preț de câteva zile. Cum știm cu toții ca vorba aceea “happy wife, happy life” este valida, am decis, ca un soț cuminte, sa mă conformez si m-am apucat sa caut informații despre campinguri.
      Cum locuiesc in București si îmi este lehamite sa parcurg DN1, mai ales in perioada concediilor, ne-am orientat sa mergem către sud. Decizia de a merge in Bulgaria a venit încă de la drumul de întoarcere dinspre Grecia, doar ca a trebuit sa revenim preț de o săptămâna prin București. Băiatul cel mare și-a dorit sa rămână singur, o săptămâna, la bunici așa ca am lăsat si rulota parcata acolo (este foarte aproape de granița cu Bulgaria).
       
      Am contemplat cu ideea de a merge la 7 lakes (referire aici), ne-ar fi plăcut sa facem drumeția către toate cele 7 lacuri, insa era distanță cam mare si am decis totuși sa rămânem aproape de casa așa ca ne-am hotărât asupra https://kapinovski.bg/en/ situat in apropiere de Veliko Tarnovo. 
       
      Drumul a fost ușor, am ajuns într-o zi de sâmbătă si am găsit loc liber fix lângă 3 echipaje, formate de oameni minunați, din România cu care ne-am împrietenit imediat. Din păcate dânșii au plecat a doua zi astfel încât am rămas doar eu cu soția.
      Brusc am realizat ca avem foarte mult timp, ne-am plictisit de drumeții, de plimbări cu bicicleta, de plimbări prin oraș, de stat la piscina.
      Cu alte cuvinte ne-am încărcat bateriile in cele 6 zile pe care le-am petrecut aici.
       
      Atașez câteva imagini si, din moment ce ne-a plăcut aici, am hotărât sa aducem si copiii la o data ulterioară.

      Locul in sine este unul minunat, poziția este fantastică. Pe malul unui rău,

      cu o cascada superba de unde mulți oameni își încearcă abilitățile de săritori, pădure vasta si munte cu altitudine mica.
       
       
      Campingul este plin de copaci si este imposibil sa nu găsiți un loc umbrit. 


       
      Exista un loc de joaca cu trambuline, exista posibilitatea închirierii de biciclete, exista posibilitatea închirierii de căsuțe cât si rulote staționare ce aparțin campingului. La zona de corturi exista vetre amenajate din loc in loc unde am făcut si noi focul de cateva ori si ne-am bucurat de aerul curat si trosnitul vreascurilor. Am prins câteva zile mai friguroase si am preferat sa cinam in interiorul rulotei.

      Exista si o bucătărie care, din păcate, nu este curățată prea bine de către administrație. Chiar le-am atras atenția ca zona respectivă ar trebui menținută mai curată insa personalul de la curățenie părea ca nu da doi bani pe ceea ce le spune domnișoară tânără de la recepție, astfel încât m-am dus într-o zi si le-am arătat doamnelor cum se desfac filtrele de la hota si cum ar trebui sa le curețe deoarece era atâta grăsime pe filtrele respective încât risca sa pice in tigaie daca se dorea a se găti ceva. Totuși minusurile se opresc aici. Exista canalizare trasa la fiecare loc, astfel ca golirea casetei de toaleta este foarte facilă, dar si branșamente de apa + curent electric.
       
       
      Era sa uit de faptul ca, daca ajungeți in sezonul potrivit, locurile adiacente campingului sunt pline de rugi de unde puteți culege mure. 

       
       
      După nici 2 săptămâni am revenit împreună cu copiii, pentru câteva zile, si așa am încheiat vacanța de vara. 
       
       

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Anul asta am ales Albania si la sugestia unor prieteni polonezi am ales Moskato Camping din Livadah Beach in apropiere de Himare. Din pacate, printr-o scamatorie demna de toata lauda, am sters mai multe poze printre care si cele pe care le-am facut in camping pentru prezentare insa gasiti informatii atat pe site, cat si pe pagina lor de facebook. 
      Conditiile sunt bune spre foarte bune, in camping lumea se respecta, si chiar daca au si o terasa in camping, dupa ora 22.00 lumea vorbeste in soapta. 
      Noi am stat in linia 1, adica din rulota pana in apa... 100 m. Am solicitat loc de campare cu umbra si am primit unul sub o copertina realizata dintr-un material textil ce parea ca ajuta la respingerea razelor solare. Am platit 33 euro/zi (2adulti+2copii), insa in banii astia ai parte si de 2 sezlonguri si o umbrela pe plaja din fata campingului care este administrata tot de proprietarii campingului. De asemenea in interiorul campingului este si un magazin destul de bine aprovizionat.
      Din ce am mai vizitat eu pe acolo, era cam cel mai dragut camping, in zona fiind inca vreo 5, dar noua asta ne-a placut.
      Turistii din camping? Multi sloveni, cehi, nemti, ici colo cate un norvegian, finlandez...
      Plaja din Livadah este o plaja cu pietre mici spre medii, dar rotunjite... Terase sunt, preturile "albaneze"... 
      PS: Am fost si la "Maldivele" Albaniei, dar sincer, nu mi-a placut la Ksamil... Lumea spune ca dupa ce au descoperit Livadah, cei din Occident prefera plaja linistita de aici in detrimentul tambalaului din Ksamil. 
      Offtopic: Am incercat sa creez un topic pentru Albania, dar n-am reusit. Poate face treaba asta un admin si muta si topicul asta acolo.
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Campinguri  din Albania
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Pentru cei aflati in tranzit spre Grecia, un popas excelent ar fi Camping Verila din statiunea Sapareva Banya. Noi am ajuns aici din intamplare, la intoarcere din Albania intrucat breteaua spre camping Kromidovo era blocata pentru asfaltare, asa ca ne-am continuat drumul. Am stat o singura noapte in camping, insa Sapareva Banya merita mai multa atentie fiind o statiune foarte draguta la poalele muntilor Rila. Locurile de campare nu sunt delimitate insa e loc destul pentru toata lumea. Noi am platit in jur de 100 lei pe noapte (2 adulti+2 copii). 
      Ce nu prea mi-a placut este accesul care la un moment dat este in panta, cu drum de tara, dar cu o abordare linistita si cu rabdare se rezolva. In camping am gasit multi nemti, cehi, dar si o rulota din Romania.
      Din pacate n-am reusit sa fac poze, dar gasiti mai multe detalii pe site.
    • Cristian George
      de Cristian George
      Buna ziua si bine v-am gasit!
      Multumesc pentru accept in aceasta comunitate si sper sa ne cunoastem mai bine odata cu trecerea timpului si sa aflu cat mai multe despre campat. Sunt recent mutat in Bucuresti si caut zone bune pentru a incepe campatul in viitorul apropriat si sfaturi pentru a avea o experienta cat mai placuta.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.