Cristian Bednar

Cu bebelusul la rulota

27 postări în acest subiect de discuţie despre Cu bebelusul la rulota

Cu bebelusul la rulota

Cristian Bednar

Buna dimineata dragi colegi,

 

Azi bebelusul nostru implineste 3 saptamani si dupa discutia cu doctorita lui inteleg ca la nivel de peste o luna putem sa dam o fuga la mare, mai ales ca in Septembrie nu ar trebui sa mai fie asa canicula. 

Asa ca vin si intreb tinerii parinti rulotisti:

- cand l-ati scos pe bebe prima data cu rulota? La ce varsta?

- ce “echipamente” speciale ati luat cu voi? 

- merita “efortul” de a pleca la rulota sau mai bine un hotel? Culmea, mie mi se pare mai igienic la noi in rulota decat intr-un hotel.

- eventuale sfaturi?

 

Anul acesta nu am apucat sa iesim cu rulota decat cateva zile in Grecia si tare as combina iesirea la mare cu o ruloteala mica.

 

Multumim de sfaturi,

Cristian, Carmen si micul Nicolas.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Să vă trăiască și să fie sanatos micul Nicolas, @Cristian Bednar ! :OK:

Acum vreo 20 si un pic, când fata mea cea mare avea 6 luni, impingeam căruciorul pe plajă... E drept ca n-aveam rulotă atunci, mergeam cu cortul sau luam cameră la hotel. :)

Mai mult decât atât, dacă urmarești ieșirile noastre iarna, vei vedea un prieten din Galati care venea cu un bebeluș in carucior, aer curat, imbrăcat bine, cuminte, dormea de rupea in timp ce afară ningea...:)

Eu zic sa mergi fără niciun fel de problemă cu rulota și va doresc de pe acum vreme buna și vacanță frumoasă ! :OK:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bună ziua și La Mulți ani micuțului.
Din foarte multe puncte de vedere este mai bine cu rulota, noi pe al doilea l-am scos cam pe la 3 luni prima oară, iar pe al treilea în jur de 4-5 luni.
Echipamente speciale nu am avut, dar cred ca în cazul tău poate fii un picuț problematic cu baița.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Multumim de urari @Daniel P si @Raul G . Intrebarea mea e legata de cei care se lovesc de nevoile unui nou nascut gen sterilizare biberoane, baita (multumesc @Raul G ), preparare lapte, muls etc si cum se aplica ele la rulota. Cei trecuti de curand prin asta stiu cel mai bine si ma gandesc ca mai bine sfaturi acum si plecare dupa decat invers 😀. Asa daca stau bine sa analizez programul lui de acum cu nevoile dpdv echipamente, cred ca incapem cu brio in masina cu toate si in rulota pt cateva zile. In afara de hainute, toate sunt de unica folosinta. Vad asta la cantitatea de “gunoi” generata de cand avem bebe - scutece, lavete, pad-uri de schimbat, servetele, capsule de ser fiziologic, sticle de apa plata etc.

 

Inca nu sunt 100% sigur ca rulota este solutia ok pt bebe la varsta asta insa studiez. Oricum va tin la 220. 😀

 

Duminica faina in continuare

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Lasă sterilizarea acasă, nici acolo nu își are rostul, dar nu ma bag. Șervețele umede idem, sunt bune în mașină când ești la drum ori la o plimbare în rest apa și săpun. Cum spuneai tu restul este de unica folosință.
Laptele se face exact ca acasă, apa plata în craticioara lui încălzită pe aragaz, noi am folosit din acela gata făcut la 1/2 lt din comoditate și igiena.
Baița o făceam într-o piscina din acelea foarte mici în cortul rulotei, absolut nu înăuntru, nici nu vreau sa ma gândesc ce înseamnă să răstorni cadița .
Hotelurile sunt locuri foarte insalubre, mai ales pentru nou născuți, mochetele sunt un adevărat focar de infecții, sistemele de aer condiționat cu filtre care nu vin schimbate niciodată idem, nu ai un aragaz sa încălzești laptele, dormi pe saltele unde numai Domnul știe cine a mai dormit și a făcut, or schimba ei cearceafurile, dar dacă le dai la o parte și vezi ce este dedesubt......( se vede ca urăsc hotelurile???)
La rulotă va fii cel mai bine, singura problema care am avut-o eu în toți ani și cu toți 3 a fost sa creez o temperatura adecvata pt somnul de la prânz, dar am rezolvat și pe asta fără AC, care ar face mai mult rău decât bine.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Asa suntem noi vara pe timp de zi 

IMG_20190725_142348.jpg

IMG_20190731_194216.jpg

  • Like 6
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Visan
în urmă cu 4 ore, Raul G a scris:

Lasă sterilizarea acasă, nici acolo nu își are rostul, dar nu ma bag. Șervețele umede idem, sunt bune în mașină când ești la drum ori la o plimbare în rest apa și săpun. Cum spuneai tu restul este de unica folosință.
Laptele se face exact ca acasă, apa plata în craticioara lui încălzită pe aragaz, noi am folosit din acela gata făcut la 1/2 lt din comoditate și igiena.
Baița o făceam într-o piscina din acelea foarte mici în cortul rulotei, absolut nu înăuntru, nici nu vreau sa ma gândesc ce înseamnă să răstorni cadița emoji51.pngemoji51.pngemoji51.png.
Hotelurile sunt locuri foarte insalubre, mai ales pentru nou născuți, mochetele sunt un adevărat focar de infecții, sistemele de aer condiționat cu filtre care nu vin schimbate niciodată idem, nu ai un aragaz sa încălzești laptele, dormi pe saltele unde numai Domnul știe cine a mai dormit și a făcut, or schimba ei cearceafurile, dar dacă le dai la o parte și vezi ce este dedesubt......( se vede ca urăsc hotelurile???)
La rulotă va fii cel mai bine, singura problema care am avut-o eu în toți ani și cu toți 3 a fost sa creez o temperatura adecvata pt somnul de la prânz, dar am rezolvat și pe asta fără AC, care ar face mai mult rău decât bine.

Intotdeauna cu sfaturi bune si la obiect.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Raul G fabuloasa familie. Sa iti traiasca. Multumim de sfaturi si toate gandurile bune

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Va mulțumesc, prea buni sunteți

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salut @Cristian Bednar 

 

Uite aici , gasesti mai multe (familie cu 3 copii, ultimul nascut prin Europa...). :) 

La multi ani, sa fie sanatos micul Nicolas ! 

 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Cristian Bednar La Mulți ani micuțului Nicolas.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Buna dimineata,

Incepem experimentele cu bebe la rulota. Deocamdata in fata casei, insa in cateva saptamani speram sa ne desprindem un pic mai departe de casa.

Pentru moment Nicolas doarme foarte bine seara in pat si somnul de dimineata pare sa ii priasca maxim in rulota.

Pe masura ce avansam cu descoperitul va vom tine la curent.

 

 

B82D560D-EDA7-4306-A527-DA407EFD2E66.jpeg

  • Like 8

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare @Cristian Bednar ! 

 

Sanatate multa micutului Nicolas !

Uite asa, ne-ai prezentat pe cel mai tanar rulotist de pe forum !

 

:default_bun_venit: Nicolas !

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Salut!  Eu duc patutul pliant in care doarme acasa si il montez seara rabatand masa. Se simte mai in largul lui.  E rulotist de la 2 luni.  Cel mai frig a prins la 7 luni, in Alpi, unde am stat 10 zile intr-un camping iarna la 2000 m altitudine,   -21 grade trei zile la rand.  L-am obisnuit sa doarma afara, in carucior si iarna.

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Stefan

Salutare! Toate cele bune, pentru cel mic. Noi am fost in camping si am avut toate cele pe care le folosim si acasa, sterilizator, cadita, etc..A fost super, acomodarea a fost imediata, dar fetita avea 6 luni, la acel moment. O singură problemă am avut, care a durat o zi, febra cauzata de un virus. Sfatul meu ar fi totusi sa evitați această iesire, cu bebelușul,  este prea mic. Va inteleg dorința de a ieși, am traversat si eu aceasta stare, dar concluzia a fost că pana in 3-4 luni nu este ok sa riscam inutil. Acum, dupa toata experienta, sunt convins ca am procedat corect. Cele bune!!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Cristian A multumesc de info. Din tot ce am cititi esti record la varsta cu doua luni! Felicitari si multumim pentru sfaturi.

@Adi Stefan  saru’mana de urari si de sfaturi. Deocamdata ne tine pe loc lipsa autonomiei. La 2-3 ore max trebuie facut ceva. Si acum ne gandeam sa dam o fuga pana la mare, mai mare efortul logistic decat ce putem face acolo.

 

weekend fain sa aveti

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai K

Salut! Noi pe 15 august eram la munte. Avea 1, 5 luni :).

Pe 1 septembrie am plecat la greci, adica avea 2 luni.

Nu am avut nevoie de sterilizatoare sau derivate pt ca nu este nevoie, papa doar de la san.

Doar multe servetele umede si pampersi.

Baita o faceam cu el in brate. Si acasa procedam la fel doar in jumatate din timp, restul in cadita.

Toti neonatologii, pediatrii si medicii de familie cu care am vorbit despre plecatul cu el pe undeva au spus foarte clar ca nu este nici o problema, chiar recomanda iesirea din poluarea asta.

Cel mai mic bebe de care am auzit sa fie dus in "vacanta sau calatorie" a fost la lacul Sfanta Ana si avea 3 zile!!!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 2 ore, Mihai K a scris:

[...]

Cel mai mic bebe de care am auzit sa fie dus in "vacanta sau calatorie" a fost la lacul Sfanta Ana si avea 3 zile!!!

 

Inseamna ca mama'sa a stat acasa! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Buna dimineata.

De azi micutul Nicolas este rulotist cu acte in regula. Prima deplasare a avut-o la Mare! 
Doresc sa impartasesc cu voi cateva invataminte:

-am reusit si fara sterilizator. Multumim @Raul G  pentru incurajare.

-se poate si fara cadita de baie. Dus sau chiuveta pentru urgente. Suficient.

-tarc exterior pliabil obligatoriu. Sunt nenumarate momente la rulota cand trebuie pus undeva bebe pt a avea mainile libere. Plus, in aer liber apreciaza timpul in tarc mai bine ca in casa.

-se poate fara scaun de masa pt bebelus. Mananca la fel de bine si din carucior.

-se poate si cu catel si cu bebe in acelasi timp la rulota. Sincer nu credeam, dar s-a gasit spatiu pentru fiecare in timpul zilei si noaptea catelul a dormit in portbagaj foarte relaxat si foarte ok. Ma bucur ca nu l-am lasat singur acasa cat noi petrecem pe malul marii.

-este nevoie de masina maricica pentru ca noaptea bagam carut, tarc si alte lucruri care sa nu se umezeasca peste noapte. Radeam ca noaptea masina a fost mai plina decat cand am plecat.

-recomandare pentru baby monitor, fie el video sau audio: am citit ca voltajul transformatoarelor de 220 pt monitor/camera este de 5v si 1000ma, voltaj gasit si in usb. Am luat de pe amazon un cablu usb care are la capat o mufa din care pleci cu 10-12 adaptoare in orice mufa normala de incarcator de monitor/camera. Asa camera noastra a functionat alimentata doar din usb, la fel si monitorul. Foarte practic.

-patura gen picnic. Excelenta pentru copil sa se joace pe ea in soare/umbra. Noi nu am avut dar am “arestat” una de la niste prieteni care ne-au vizitat.

-masa mare de 6 persoane, chiar daca sunteti mai putini. Noi 3 fiind, cu mancare pt noi si bebe umpleam masa de acareturi.

-buna ideea cu patul de campanie pus in locul mesei. Noi l-am luat cu noi, incape perfect insa a dormit cu noi in pat. Si ce bine am mai dormit toti!
 

Cam atat pentru inceput. Sper sa ajute experienta descrisa mai sus.

 

Toate cele bune.

 

2D7EC8BB-B75C-4100-8536-6F37D56A7824.jpeg

  • Like 7
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Ma bucur ca am fost de folos, veți vedea ca va fii din ce în ce mai ușor

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

@Cristian Bednar 

te rog frumos sa mi spui ce temperatura avea apa marii . se putea face baie in apa?

multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Klaudiu B exclus baie. 15-16 grade cred sau mai jos

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Și la noi urmează să apară un "KINDER" prin toamna :) Probabil prin Ianuarie-Februarie însă iasă prima oara cu rulota.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Felicitări și sa va trăiască@Florin Ursu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.