Bogdan Sofronea

Concediu 2019 prin Europa

39 postări în acest subiect de discuţie despre Concediu 2019 prin Europa

Concediu 2019 prin Europa

Bogdan Sofronea

Ce rulota, ce masina?

Horsepower is how fast you hit the fence, torque is how far you take the fence with you
 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Zob

 

în urmă cu 12 ore, Blitzu a scris:

Ce rulota, ce masina?

Horsepower is how fast you hit the fence, torque is how far you take the fence with you
 

 

Sprite Apline 4 din 2006 si am o Vitara 1.4 fara 4x4.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Sofronea

Are 1009 kg goală. Dacă eu m-am descurcat cu una de +/-1150 goală, te descurci si tu. În acte, Vitara are 1200 kg la remorcă cu sistem de frânare.
Contează mult cat o încarci, mai ales la apăsarea pe carlig. Eu am distribuit încărcătura astfel încât să am 65 kg apăsare pe carlig si nu am avut nicio problemă la viteza de croazieră de 90-100km/h cu peakuri de 120km/h.
Pe rulota am avut cam 150 kg iar pe masina cam 300.
Înafara de consum, ceea ce e de asteptat, masina s-a descurcat foarte bine. Media de consum a fost de 11, 5 l/100 km.
Faza ca nu e Allgrip nu e un handicap in situatia asta, puterea si cuplul sunt cam aceleasi.
Ca si avantaj in cazul meu e cutia automată cu convertizor de cuplu, cu posibilitatea de override manual care te ajuta in anumite situatii.

Horsepower is how fast you hit the fence, torque is how far you take the fence with you

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob

Multumesc pentru informatiile despre "atelaj"  dar si pentru descrierea turei.
Foarte utile. Dupa cateva iesiri prin tara in primavara viitoare, vrem sa facem o prima tura pe afara, prin Grecia.
Am gasit un site cu o harta a campingurilor din Grecia, poate mai este utila cuiva.
https://www.xtremegreece.gr/en/view-map/?category=camping

Modificat de Florin Zob
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Interesanta experienta avuta atat cu ansamblu cat si cu locatiile! O aventura traita din plin!

 

Multumim pentru prezetarea facuta! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Sofronea

Merci
Voi face din asta o rutină la sfârșitul fiecărei veri!

Horsepower is how fast you hit the fence, torque is how far you take the fence with you

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Daescu
La 11/7/2019 la 9:55, Blitzu a scris:

Are 1009 kg goală. Dacă eu m-am descurcat cu una de +/-1150 goală, te descurci si tu. În acte, Vitara are 1200 kg la remorcă cu sistem de frânare.
Contează mult cat o încarci, mai ales la apăsarea pe carlig. Eu am distribuit încărcătura astfel încât să am 65 kg apăsare pe carlig si nu am avut nicio problemă la viteza de croazieră de 90-100km/h cu peakuri de 120km/h.
Pe rulota am avut cam 150 kg iar pe masina cam 300.
Înafara de consum, ceea ce e de asteptat, masina s-a descurcat foarte bine. Media de consum a fost de 11, 5 l/100 km.
Faza ca nu e Allgrip nu e un handicap in situatia asta, puterea si cuplul sunt cam aceleasi.
Ca si avantaj in cazul meu e cutia automată cu convertizor de cuplu, cu posibilitatea de override manual care te ajuta in anumite situatii.

Horsepower is how fast you hit the fence, torque is how far you take the fence with you
 

Cum cantaresti greutatea pe carlig?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Sofronea

Dacă nu ai cântar gen tija, folosesti cântarul de acasa cu un lemn pus intre cantar si carlig

Horsepower is how fast you hit the fence, torque is how far you take the fence with you

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Sofronea

Pardon, proțap

Horsepower is how fast you hit the fence, torque is how far you take the fence with you

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob
La 9/9/2019 la 21:08, Blitzu a scris:

Ceva poze0779eb87d589657b42b8aae2e7624d9b.jpg3c2a1c32abf45b69597e8ff921ec08cc.jpg

 

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

 

 

 

La 9/9/2019 la 21:08, Blitzu a scris:

 

 

 

 

Daca tot "te-am prins" cu Vitara,   :), cum esti multumit de extensiile pentru oglinzi? Stau bine? Se prind usor? Rulota mea are latime de 220cm, a ta cat are, ar merge?

Multumesc anticipat. Caut sa-mi iau si ... :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Sofronea

Extensiile mele stau bine, depinde ce model ai. Ale mele au niste nu mi-menține care se strâng cu șurub pe carcasa oglinzilor. Nu sunt foarte multumit de ele, as fi preferat o formă mai dreptunghiulară si sa fie ca cele de pe masina (objects in mirror are closer than they appear), nu simple ca si acestea. Asta e, le-am primit cand am luat rulota si m-am folosit de ele concediul asta. Voi cauta unele mai performante.
Rulota are 220 cm

Horsepower is how fast you hit the fence, torque is how far you take the fence with you

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Sofronea

Niste mini-menghine pentru prindere.
Asta am vrut să scriu mai sus dar auto correct se crede mai destept si nici nu am fost atent.

Horsepower is how fast you hit the fence, torque is how far you take the fence with you

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob

Multam pentru informatii, am retinut si nemultumirile tale ca sa stiu la ce sa fiu atent cand imi aleg.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Valu
La 18.08.2019 la 23:38, Bogdan Sofronea a scris:

De pe drumff009b9bd8761a0f6fd1c64f1da0e84a.jpg2f0dd6b17a1509dead5dbef20165dd01.jpg0dd4ab0efdcb5e8309f9a587098cf3cb.jpgad1c7ad24f1c2a5b03a62ee64842305f.jpg29484a1f1cb8dd5d307433ae2292cc51.jpgcb92d828e7265d2a016c234b24d81c98.jpg956cf18fb7c9f75cb6176ab8b4b97fb2.jpg

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 

Salutare!!! Am și eu o vitara identica și as vrea sa îți cer și eu niște păreri în ideea în care vreau sa îmi cumpăr o rulota și as vrea sa știu cum se comporta și ce rulota sa îmi cumpăr. Am văzut postările tale și chiar as avea nevoie de niște sfaturi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.