Cezar Dan

Lexus RX 400h

15 postări în acest subiect de discuţie despre Lexus RX 400h

Lexus RX 400h

Cezar Dan

Salutare!

De un an detin un Lexus RX 400h si sunt foarte multumit de cum se comporta la drum.

Garda la sol este suficient de inalta cat sa-mi permita sa ma destrabalez si in afara soselelor.

Are 4x4 automat, cutie de viteze automata, doua motoare electrice si unul termic de 3311cmc benzina, 270 CP, 288Nm,  200 km/h
7.6 sec 0-100 km/h

Am intrat pe nisip fara sa am probleme si chiar am ajutat cateva masini sa le scot din incurcatura prin tractare fara sa am probleme (am un carlig de remorcare), ramasi in nisip, Mercedes metris van (la acesta m-am chinuit putin pentru ca era perpendicular pe drum iesit in nisip si aproape atingea cu pragurile), VW Passat, Logan.

Nu am avut probleme la primul drum in care am adus rulota Swift Corniche 17/3 de la Arad la Bucuresti.

Am montat kitul de priza 13 pini la Toyota reprezentanta unde mi s-a spus ca nu poate incarca suplimentar un acumulator (la rulota) mai mare de 65Ah. De aceea am optat pentru un acumulator stationar pentru rulota de 75Ah si un panou solar de 115W.

Recomand aceasta masina si celor ce doresc sa se plimbe cu o rulota:

Rulota pana in 995 kg (MMA) se poate conduce doar cu permis categoria B;

Rulota intre 996 - 1745 kg (MMA) se poate conduce  cu permis B-Extins;

Rulota  intre 1746 - 2000 kg (MMA) se poate conduce doar cu categoriile B+E. 

Greutatea tractata de aceasta masina este de cel mult 2000 kg.

Modificat de Cezar Dan

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adam Adrian

Salut! Ce an e? Niste poze? Mă gândeam și eu la mașina asta acum 2 ani, dar e motorul ăla cam mare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

S-o stăpânești cu plăcere @Cezar Dan, drumuri bune și fără evenimente neplăcute în continuare! :OK:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

O fi motorul mare, dar fiind hybrid, impozitul e cu reducere….

Felicitari ptr. Lexus.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cezar Dan
în urmă cu 6 ore, Raul Radulescu a scris:

O fi motorul mare, dar fiind hybrid, impozitul e cu reducere….

Felicitari ptr. Lexus.

Impozit redus cu 95% adica fix 250 lei/an.

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cezar Dan
în urmă cu 7 ore, Daniel P a scris:

S-o stăpânești cu plăcere @Cezar Dan, drumuri bune și fără evenimente neplăcute în continuare! :OK:

Multumesc asemenea!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cezar Dan
în urmă cu 23 ore, Adam Adrian a scris:

Salut! Ce an e? Niste poze? Mă gândeam și eu la mașina asta acum 2 ani, dar e motorul ăla cam mare.

An 2007.

20190711_202632.jpg

20190711_174857.jpg

20190711_202619.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Amândouă arata foarte bine! Motoarele electrice ajuta și la consum? Motorul pe benzina cred că e fara turbina!? Din câte știu Lexus e clasa de lux de la Toyota deci cred că beneficiază și de tracțiune buna. Eu până la urmă am optat pentru un Citroen C-Crosser ( foarte buna pe asfalt, dar pe teren accidentat nu prea, tracțiunea e buna dar daca o forțez miroase a ambreiaj).

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Foarte frumoase amandoua. felicitari @Cezar Dan, Sa aveti parte de ea, multe vacante reusite si drumuri bune cu :cu-rulota:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cezar Dan
La 8/2/2019 la 17:32, Adam Adrian a scris:

Amândouă arata foarte bine! Motoarele electrice ajuta și la consum? Motorul pe benzina cred că e fara turbina!? Din câte știu Lexus e clasa de lux de la Toyota deci cred că beneficiază și de tracțiune buna. Eu până la urmă am optat pentru un Citroen C-Crosser ( foarte buna pe asfalt, dar pe teren accidentat nu prea, tracțiunea e buna dar daca o forțez miroase a ambreiaj).

Multumesc!

Desigur moatoarele electrice ajuta mult si la consum dar conteaza foarte mult si stilul de condus. Trebuie sa ai picior cu bun-simt ca daca te lasi greu pe pedala intra automat si termicul in functiune si s-a dus consumul redus de combustibil. :D

Am sa va mai fac o dezvaluire: Cum am achizitionat masina am si bagat gaz pe ea :D

Consumul urban este intre 10 si 14% functie de stilul de condus. 

Felicitari pentru Citroen C-Crosser. Intrebare: este adevarat ca la Citroen apar defectiuni cu o frecventa marita fata de alte masini sau este doar un mit?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cezar Dan
La 8/2/2019 la 20:49, Fejer Antal a scris:

Foarte frumoase amandoua. felicitari @Cezar Dan, Sa aveti parte de ea, multe vacante reusite si drumuri bune cu :cu-rulota:

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Interesanta combinatia masina hibrid + rulota!

Sa le stapanesti sanatos!:)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

@Cezar Dan Salut! Eu am mașina de 6 luni și nu am avut probleme. Am cumpărat mai mult aceasta mașină pentru motorul de 2.2 hdi despre care se spune că e printre cele mai bune motoare diesel. Nu simte rulota, are cuplu de 380n/m, 157 cp. Acum 8 ani am fost șofer de teste la Dekra Test Centre pentru Peugeot și Citroen și nu aveau probleme...acum rămâne de văzut.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cezar Dan
36 minute în urmă, Drinovan Ovidiu a scris:

Interesanta combinatia masina hibrid + rulota!

Sa le stapanesti sanatos!:)

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cezar Dan
Chiar acum, Adam Adrian a scris:

@Cezar Dan Salut! Eu am mașina de 6 luni și nu am avut probleme. Am cumpărat mai mult aceasta mașină pentru motorul de 2.2 hdi despre care se spune că e printre cele mai bune motoare diesel. Nu simte rulota, are cuplu de 380n/m, 157 cp. Acum 8 ani am fost șofer de teste la Dekra Test Centre pentru Peugeot și Citroen și nu aveau probleme...acum rămâne de văzut.

Ai un cuplu puternic chiar daca sunt mai putini caluti. Am avut si eu un Peugeot Partner van micut pe motorina si am simtit ce inseamna diferenta de cuplu fata de benzina. Cred ca a fost interesant sa testezi limitele masinilor. :)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.