Calin Andritoiu

Mici (sau mai mari) mestereli la rulota mea

285 postări în acest subiect de discuţie despre Mici (sau mai mari) mestereli la rulota mea

Mici (sau mai mari) mestereli la rulota mea

Calin Andritoiu

Asa cum am promis, deschid un nou topic in care voi vorbi despre micile sau (sper sa nu fie cazul) mai marile mestereli la rulota mea. Topicul "Sfaturi achizitie rulota",   topic care mi-a fost de mare ajutor,   se va inchide (le multumesc pe aceasta cale tuturor celor care au contribuit la "luminarea" mea cat de cat in vederea achizitionarii rulotei pentru bunavointa si mai ales rabdarea de care au dat dovada). :salutare!:

Problema cea mai mare e ca nu stiu unde sa deschid acest topic, avand in vedere ca se doreste a fi un topic cu toate problemele de care ma voi lovi de-a lungul timpului. Asa ca... rog un moderator (daca e cazul) sa-l mute unde considera de cuviinta.

Cu siguranta voi intampina destule dificultati. Poate in unele cazuri unii colegi care s-au lovit de o anumita problema imi vor putea da un sfat, poate in alte cazuri o idee care imi vine mie poate fi utila si altor colegi.

Deocamdata... nu prea am despre ce lucrari sa scriu, pana acum am facut doar curatenie in rulota. Dar sincer sa fiu si aici am avut o dilema si anume cum sa curat husele de pe canapele. 

Daca in cazul husei de la salteaua de pe pat (rulota a fost modificata de fostul proprietar si in fata are acum un pat mare fix in loc de canapele) lucrurile au fost simple, (desfacut fermoarul-scos husa-trimis la curatatorie), in cazul huselor de pe banchetele din spate e mai complicat. De ce? Din cauza acelor nastrusnici de "bumbi" care dau aspectul de capitonaj si care in prima faza mi s-au parut nu greu de desfacut dar aproape imposibil de montat la loc in asa fel incat sa nu se vada ca s-a umblat acolo, m-am gandit ca imi va fi foarte greu sa nimeresc lungimea sforii care leaga cei doi bumbi astfel incat sa stranga toti la fel. 

In prima faza m-am gandit ca o spalare cu o solutie in genul celor pentru curatat covoare sau tapiterii ar fi ok si nu m-as complica foarte mult. Dar, daca nu m-as complica... nu as mai fi eu! :default_big_grin:

Asa ca am decis sa studiez problema mai in amanunt. Am cautat pe forum... nimic de genul asta. Apoi, dupa ce am tras vre-o doua cruci... m-am apucat de treaba.

Solutia pe care am gasit-o eu e cat se poate de simpla (poate exista si alte solutii mai simple dar... asta mi-a trecut mie prin cap) si consider ca merita incercata. O spalare in masina de spalat cred ca merita un mic efort, mai ales la igienizarea de dupa achizitionarea rulotei, dar nu numai.

Acei "bumbi" de care vorbeam sunt prinsi unul de altul (ma refer la cei doi aflati in aceeasi pozitie de o parte si de alta a pernei) printr-o sfoara dubla. Din fericire, sfoara nu este trecuta printr-un orificiu din "bumb" ca in cazul nasturilor asa cum am crezut initial ci acei "bumbi" au un fel de carlig cu siguranta care agata sfoara. Deci... usor de demontat si usor de pus la loc! Atata doar ca, pentru ca acei "bumbi" sa exercite o presiune asupra pernei si sa dea aspectul de capitonaj, sfoara este mai scurta decat grosimea pernei. Ca sa nu pierd capetele sforii si ca sa nici nu o scot si sa ma chinui sa o bag la loc prin acea gaura din burete (riscam sa nu mai nimeresc exact gaura si "bumbii" sa nu mai fie centrati pe perna) am ales solutia de a trece prin acea sfoara o sarma mai lunga, sarma pe care, dupa demontarea unui "bumb" am tras-o prin perna tragand de "bumbul" din partea opusa. Sarma ramane in perna pana la spalarea si uscarea husei, fiind folosita apoi la tragerea sforii inapoi prin aceeasi gaura. Sfoara ramane bine inteles atasata de sarma.

Nu stiu daca ii va fi utila cuiva aceasta postare, poate multi dintre voi ati aplicat aceasta metoda sau altele mai simple,  dar daca un singur coleg de forum s-a gandit sa spele husele la masina de spalat (sau curatatorie) si a renuntat din cauza acelor "bumbi" (asa cum era sa fac eu)... inseamna ca nu e chiar inutila!

Chiar nu e complicat deloc, se demonteaza si se monteaza totul la loc in cateva minute (poate doar daca nu am fost eu destul de explicit) si eu consider ca merita!

20190429_112306.jpg

20190429_112848.jpg

20190429_111826.jpg

20190429_105828.jpg

20190429_112957.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mircea

Eu nu prea vad rolul bumbilor, exceptand aspectul estetic. Daca te lasi pe perna, simti in spate ghionteala bumbului si nu cred ca e f.placut. Ma bucur ca ai gasit solutia pentru curatirea huselor. Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Pai... nici nu imi vine sa ii scot asa, din prima, fara sa fi dormit macar o data pe ei!

Dupa ce o sa dorm si o sa vad cum e (daca o sa vad, acel pat micut nu imi e dedicat :default_big_grin:)... ma mai gandesc! Pentru "demontare e nevoie de o foarfeca si de aproximativ 1 minut din pretiosul meu timp!

Stand in fund pe canapea nu i-am simtit deloc!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Incet-incet incep sa ma indoiesc de calitatile mele de observator al defectelor la cumpararea unei rulote. De ce? Pai... astazi am descoperit o chestie care m-a dat gata! Nu prin gravitatea defectului ci prin faptul ca nu inteleg cum am putut sa fiu atat de orb incat sa nu observ un defect chiar vizibil, la chedrul usii de intrare in rulota! Pai asta trebuia sa imi sara in ochi! :default_doh: Si... problema mea cea mai mare e alta! Daca nu am fost capabil sa descopar un astfel de "defect", oare ce surprize ma mai asteapta pe viitor??? Ce defecte o mai avea rulotica mea pe care eu nu le-am vazut???

Bine, e clar ca nu sunt eu de vina (iar ma scot :default_big_grin:)! De vina e mosul care, desi trebuie sa fiu sincer si sa recunosc ca mi-a fost simpatic de cum l-am vazut, atata m-a zapacit cu toate prostiile pe care mi le lasa in rulota, de mi-a deviat atentia de la ditamai chederul "defect"! Bine, el nu avea de unde sa stie ca bietul meu creieras meu nu poate procesa prea multe informatii de-odata, dar totusi! Mosul ala a fost de-a dreptul machiavelic! Si l-am mai si sunat sa-i spun ca am ajuns in tara cu bine, asa cum m-a rugat...

Pana la urma... asta e!

Daca tot am inceput sa scriu aceasta postare, cred ca va dati seama ca am si o intrebare! Doar nu o sa va dezvat tocmai acum, cand eu abia "m-am incalzit"...

Credeti ca pot lasa chederul asa cum este sau trebuie sa-l schimb? De cand am venit in tara a plouat destul de mult si au fost si ploi chiar puternice, dar apa nu intra deloc pe la acea ruptura din cheder. Am intrat in rulota astazi dupa o jumatate de ora de ploaie puternica si am cautat foarte atent, am pipait peste tot, am tamponat cu un servetel sa descopar eventuale urme de apa, dar... nimic!20190429_142046.thumb.jpg.2a93ab6fd4adc1e0c5c02ec584d87004.jpg20190429_142004.thumb.jpg.79c2920a0284c4a87deb2e897c716ddb.jpg De fapt, ruptura este in dreptul incuietorii partii de jos a usii (usa este din doua bucati). Acolo normal ca trebuia  sa existe un decupaj in cheder, dar... in timp s-a mai decupat si singur nitel...

20190429_142120.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Da, ar fi trebuit sa observi acest defect, dar, cu timpul. te vei obisnui cu el si nu-l vei mai baga in seama.:laughing: Da Doamne sa fie singura problema! :nedecis:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam
La 4/29/2019 la 15:09, Calin Andritoiu a scris:

 

Stand in fund pe canapea nu i-am simtit deloc!

:OK:  Dacă vrei să-i simți poți să-i schimbi cu unii mai mari. :default_big_grin:

Chederul poți sa-l refaci cu niște gasket negru la tub. Intri in rulotă închizi usa ai grija sa lipești niște banda izolatoare pe ușă in porțiunea unde lipsește chederul și modelezi ( umpli ) porțiunea lipsa cu gasket.  Apoi îl lasi să se usuce. Spor.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Da, @Mircea, cred ca asta e solutia! Atata timp cat nu intra apa, ... cred ca trebui sa ma obisnuiesc cu el! Sa fie asta singurul defect? Hmmm... M-as mira! Si nu spun asta pentru ca sunt constient ca am luat o rulota de 26 de ani, ci pentru ca azi dimineata, intrand in rulota sa iau numarul olandez (pe care am crezut ca trebuie sa-l predau la obtinerea numarului provizoriu), am simtit ca mirosul din rulota parca nu mai e chiar asa de proaspat, de curat... Ma grabeam si nu am stat sa analizez prea mult situatia, dar acum o ora, la intoarcere, am intrat din nou in rulota. In prima faza am crezut ca de dimineata mi s-a parut, se simte doar faptul ca aerul e incarcat de umiditate si a stat inchisa aproape permanent de doua saptamani. Dar, dupa  cateva minute am realizat ca totusi... parca... ceva-ceva se simte in aer... Am pipait toata rulota dar nu am gasit nimic moale. Mirosul e slab, foarte slab (ma pot lauda ca am un foarte ascutit simt al mirosului), dar exista! Pana acum nu s-a simtit deloc! De cate ori am intrat in rulota am incercat sa depistez eventuale mirosuri, dar.. nimic! Oare doua saptamani de ploaie, cu o umiditate permanenta in aer (ca asa a fost in Petrosani) poate sa declanseze mirosul sau era prezent si nu l-am simtit eu??? In continuare solutia cred ca e sa astept, sa urmaresc dupa fiecare ploaie (sau ma rog, cum aici ploua aproape permanent mai bine in fiecare zi) daca apar ceva urme pe pereti... Nu pot sa ma apuc sa-i fac nimic pana nu depistez sursa! La cat ploua in Petrosani... cu siguranta nu va dura mult! Pana atunci, ma apuc de studiat pe forum si pe Youtube cum se fac reparatiile la rulote... Cu siguranta voi avea nevoie! Nasul meu nu m-a inselat niciodata! Desi, decat sa ma apuc de reparat la ea... mai bine schimb "bumbii", conform sugestiei lui @Stefan Adam!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

In privinta chederului... cred ca voi aplica ambele metode! Mai intai incerc sa ma obisnuiesc cu el, apoi, daca nu reusesc, aplic metoda lui @Stefan Adam! Nu aia cu bumbii! :default_big_grin:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Sfatul meu este sa nu intri in panica. Poate olandezul a uitat niscaiva mancare pe undeva si a intrat in putrefactie. Mai asteapta si urmareste eventuale pete de umezeala in zonele  de imbinare ale panourilor exterioare, pe la geamuri si trape. Sper sa fie alarma falsa.:OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, @Calin Andritoiu !

 

Chederul, daca nu este copt, lasa-l asa. Eventual, daca te deranjeaza vizual, aplica metoda descrisa mai sus. Daca este copt, i-a altul. Cauta printre postarile mele, am pus un link si poza cu cel pe care l-am achizitionat eu. Indicat este sa aiba aceeasi sectiune. Pe respectivul site erau mai multe modele. De asemenea, in oferta celor de la Exis a aparut de curand un nou model de cheder.

 

In privinta mirosului, ai cautat urme de putregai pe dedesubt? Te-ai bagat pe sub ea (rulota)? Daca nu e nimic pe acolo, poti ridica chederele de la geamuri (doar pe interior!) sa vezi in ce stare este lemnul. Pe exterior au mastic sau ar trebui sa aiba mastic. De asemenea, verifica daca sunt urme de infilratii la trape (daca sunt MPK nu te apuca sa desfaci suruburile decat daca ai silicon Sika/Dekalin la indemana, precum si rabdare sa cureti vechiul silicon si sa le resiliconezi), dar si la horn (nu e rau sa verifici afara pe acoperis si garnitura sa nu fie coapta si cu crapaturi). In rest, e normal sa fie miros de inchis. Ideal este sa parchezi rulota pe o suprafata betonata. Lasa toate geamurile pe pozitia intermediara, cea care permite ca ele sa nu fie lipite de garnitura. Daca ai posibilitatea, fa-i un garaj/copertina si poti lasa geamurile deschise (lasate in jos, dar nu prinse in inchizatori) si trapele deschise. Ca fapt divers, din noiembrie anul trecut si pana acum doua zile, umiditatea in rulota mea a variat de la 30 % pana la 87 %! Rulota a stat in aer liber tot timpul , partial pe pamant, partial pe beton, cu prelata speciala si cu geamurile inchise in pozitia intermediara si nu s-a simtit miros de putregai, ci doar de aer statut. La doua - trei saptamani, am fost si am aerisit, precum si mestereala de cel mult doua ore.

 

Probleme minore o sa tot gasesti, asa ca spor la cautat!

 

PS: am citit si ultima postare din vechiul topic, insa iti scriu aici: eu am fost cu rulota goala la RAR, doar coarba si roata de rezerva erau inauntru. Nici pernele nu erau in rulota! Insa, cei de la RAR nu mi-au zis nimic despre greutate, nici macar nu cred ca au cantarit-o, pentru ca au facut toate verificarile cu ea atasata de masina.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Pai... tocmai postarea ta m-a nedumierit, @NRLaurentiu! Nu intelegeam de ce ai mers cu ea goala, ma gandeam ca are vre-o importanta! Poti sa-mi spui care e motivul pentru care ai golit-o? Voi merge cu ea asa, cu siguranta nu ma apropii de MMA si daca comenteaza cineva ceva... le umplu curtea de "acareturi" si o bag iar la cantar! :default_big_grin:

La uitatul pe sub chedere nu m-am gandit. Pe sub ea m-am bagat, nu se vede nici cea mai mica problema. Nu stiu daca trapa este MPK sau nu (habar nu am cum e aia si la cautarea pe google dupa trapa MPK... da, seamana dar... nu! Din cate imi dau seama din pozele de pe google, cele MPK se pot ridica complet pe o parte???). Am mai rugat pe cineva sa intre in rulota sa "adulmece" dar spune ca nu se simte decat aer inchis, fara nici un miros de mucegai. Si totusi, asa cum am spus, nasul meu ()... Sunt convins ca exista o problema!

Cred ca voi aplica metoda ridicarii chederolor. Mai intai la panoul frontal, apoi la cel din spate, apoi la geamul lateral! Dupa care... silicon si trapa!

Chederul nu este copt deloc! Asa ca... il mai las.

Mancare stricata... exclus! Mirosul nu seamana si oricum am facut curatenie in rulota! Eu fac rar, chiar foarte rar, dar cand fac... fac! Garantez ca nu a ramas nici un milimetru nespalat in rulota!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Bingo! Am gasit problema! Asa cum am spus, nsaul meu nu ma inseala...

In partea din spate este un dulap lung, pe toata latimea rulotei, la tavan. In acel dulapior, in partea stanga spate a rulotei, am gasit o zona putin moale. Nu e mare, nu e nici o pata, dar e putin moale. O zona destul de greu accesibila si probabil de aia nu am gasit pana acum... E cam la un lat de palma de imbinarea peretilor cu tavanul,  deci banuiesc ca sursa problemei o reprezinta sina din stanga spate.

Asa ca... incepand de astazi va trebui sa ma informez temeinic asupra modalitatii de lucru. Sincer, cea mai mare problema o am cu demontarea in asa fel incat sa nu stric si ce nu trebuie, mai ales ca ieri am reusit sa rup suportul acelei piese pe care culiseaza  plasa de tantari de la panoul frontal. Am acest dar! Dar... ce stric nu ramane nereparat. Acel suport e deja reparat, chiar daca cam... din barda. Dar in curand nu se va mai vedea nimc! Urmeaza achizitionarea materialelor necesare (aici va trebui sa fiu foarte atent, sa fac un necesar cat mai exact pentru ca in Petrosani sansele de a gasi ceva sunt minime si nu as vrea sa am surpriza ca stau cateva zile asteptand un tub de... nu stiu ce) si... pe forum va aparea o noua prezentare a reparatiei unui panou final (nu stiu daca asa se numeste, dar daca celalalt e panou frontal... am dedus si eu...

Stiti ce e culmea? Ca nu ma deranjeaza! Ba parca din contra! Ma bucura mestereala la rulota! O fi normal??? Alti bani, alta distractie, alta problema cu locul unde voi efectua reparatia (in fatza blocului va dati seama ca e exclus), dar eu... abia astep! :default_big_grin:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Felicitari pentru nas si identificare a cauzei mirosului! Spor la mestereala!:OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Calin Andritoiu salutare si felicitari pentru achizitie.

Am citit tot ce ai scris mai devreme. In primul rand: daca doar astea ar fi problemele rulotei tale, ai fi cumparat cea mai buna rulota de pe forum. Nu glumesc, citeam si de rulote noi cu una -doua greseli lasate asa din fabrica. Oricum, viata de rulotist implica mestereala obligatoriu. Cu cat esti mai tipicar acum, cu atat vei descoperi mai putine dupa, sau invers. Tu alegi.

Oricum, cateva sfaturi: pune un dezumidificator in rulota. Se gasesc la magazine gen dedeman, au rezerva si costa putin... de genul 35 lei. lasa-l pemanent, cand nu o folosesti, iarna-vara.

Probeaza rulota. Chiar in jurul casei. Fa un spritz de sambata, dormi in ea. Vezi cu apa, buteliile, chiuvetele, toaleta, dusul etc. Noi am descoperit sine defecte la sertarul de tacamuri doar cand am pus tacamurile in el si am vazut ca nu iese suficient cand serveam masa. Tubul de la scurgerea chiuvetei ne-a sarit abia la a zecea utilizare a ei. Foloseste frigiderul pe gaz cateva zile. Vezi daca te multumeste. Apoi cateva zile pe curent. Si tot asa. Incearca-le pe toate. Eu am descoperit dupa 6 luni ca un parasolar la geam nu era ok... La fel cu prizele, incearca-le pe toate in sarcina, nu doar cu aparatul de masura.

in rest intreaba si studiaza forumul. Sunt tone de informatii despre reparatii si intretinere rulota.

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Petroșani orașul meu natal, la anul când voi trece pe desigur voi trece sa bem o bere la tine în rulota.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Abia astept, @Raul G! Oricum am o datorie morala, nu doar fata de tine ci fata de multi, chiar foarte multi dintre colegii de forum! Sincer, nu ma asteptam sa gasesc atat de multa bunavointa pe un forum! :salutare!:

Da, @Cristian Bednar, si eu m-am gandit la un dezumidificator. Si asta voi face. La cata umiditate este in aer in Petrosani cred ca este obligatoriu si vara, nu doar iarna.

Daca astea sunt singurele defecte ale rulotei mele... sa fim seriosi! Iti dai seama ca mai are! Unele chiar descoperite deja! De exemplu, la geamul din spate este iesit cam 35-40 cm acel fir de plastic care blocheaza plasa in sina, in partea de jos. Plasele se aseaza bine, cea de la geamul din spate unde din cauza acelui fir de plastic iesit... normal ca nu! M-am gandit ca daca tot mesteresc la el, sa schimb si plasa. Am si cumparat plasa! Atata doar ca... nu stiu ce a fost in capul meu, dar am cumparat plasa gri! Este un gri destul de deschis (asa mi s-a parut in magazin), dar cand am ajuns cu ea in rulota mi s-a parut ca e totusi prea inchisa la culoare, cred ca va obtura cam mult lumina. Si... m-am abtinut! Mai bine mai astept, saptamana viitoare voi cumpara alta plasa, alba, asa cum este si acum.

Mai am probleme cu doua... chestii care nu stiu cum se numesc, acei cilindri micuti din plastic in care se agata parasolarul cand e coborat. Ca sa cobori parasolarul e nevoie de o forta destul de mare, arcul este destul de puternic (ma rog, in limita normalitatii banuiesc), dar oricum, parasolarul coborat exercita o forta destul de mare asupra acelor cilindri din plastic. Banuiesc (dar nu m-am gandit de la inceput) ca in timpul mersului nu e indicat sa lasi parasolarul coborat. Eu asa am facut. Am venit cu ea din Olanda cu parasolarele coborate, agatate in acei cilindri. Si mai si aveam in rotile rulotei 3, 7-3, 8 atmosfere. Cam mult... Pe ea scrie 3 atm! Dar eu am verificat doar cand am ajuns in Petrosani! Asa ca rulota s-a scuturat binisor pe drum si cand am ajuns acasa doi cilindri de blocare a parasolarului erau pe sub pat. M-am uitat foarte atent sa vad daca placajul in care erau prinsi nu e cumva moale, slabit, dar... nu! Pur si simplu din cauza vibratiilor, a socurilor de pe drum cumulate cu forta exercitata permanent de arcul parasolarului... s-au smuls! Am prins la loc acei cilindri intr-o pozitie alaturata pozitiei initiale si placajul chiar pare solid, nu a mers deloc usor holsurubul in placaj, deci banuiesc ca problema e de la faptul ca am venit cu ele agatate in acei cilindri, cu presiune mare in roti. Si prin tara drumul nu a fost chiar ca in palma (iar eu deja nu mai aveam foarte multa rabdare fiind ultima portiune de drum, asa ca viteza nu era chiar mica) pe traseul pe care am venit, a avut parte de destule socuri.

Apa nu am folosit-o in rulota deloc, am probat doar chiuveta la curatenia pe care am facut-o si nu am depistat probleme. Soba am probat-o, aragazul la fel. Am lasat toti robinetii de gaz deschizi (bine inteles pana la soba si aragaz, oprit gazul doar din aragaz si soba) pentru a depista eventualele scurgeri de gaz. Le-am lasat asa cam o ora dupa care am intrat si am masurat cu un aparat de masurare a concentratiilor de gaz dar... nimic. Se pare ca din punctul asta de vedere e ok!

Rulota are niste lampi de perete destul de mari si inestetice. Una din ele era crapata exact la suport, pe langa holsurub. Am si scos-o.  Normal ca va trebui sa le trec pe LED, dar sincer... nu stiu ce sa cumpar! M-am uitat alaltaieri in Dedeman la o gramada de aplice pe LED dar... nu ma multumeste nimic. Am vazut ca unii colegi si-au montat benzi LED. Sincer, nu stiu, e mai Ok cu ele??? Habar nu am cata lumina dau acele benzi, cum ar trebui montate si cam cate ar trebui!

Si inca o intrebare! Ce e mai indicat sa pun in butelii? GPL de la pompa sau gaz butan din buteliile clasice? Care e mai eficient? Eu am doua butelii de 6.3 kg fiecare. M-am gandit sa le inlocuiesc cu o butelie mare, clasica, sau chiar sa le dublez cu una! Ar fi ok? Nu stiu cata autonomie mi-ar asigura cele doua butelii de 6.3 kg pentru incalzire o ora-maxim doua pe zi, frigider  si gatitul ocazional, fara facut fierturi de ore intregi, doar cate un gratar si cafea. Bine inteles, in afara rulotei!

Deocamdata cam asta am descoperit la rulota. Si cred ca le-am cam luat pe toate la mana. Sau... aproape! Pentru ca instalatia electrica nu am verificat-o deloc, deocamdata nu am baterie. Urmeaza! Dar... sper sa nu ma fi mintit mosul, sper sa fie ok.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Astazi nu m-am putut abtine si am intrat din nou sub rulota. Am cautat in fiecare coltisor, dar... nu am descoperit nimic ciudat. Sper sa nici nu fie!

Daca tot am coborat la rulota, m-am rugat de un vecin mai binevoitor, de la parter, si am tras curent la rulota. Asa cum spuneam, nu am verificat functionarea... diverselor pe 220. Becurile functioneaza toate, prizele la fel. Am incercat frigiderul la 220 si... nu stiu ce sa spun. L-am lasat vre-o 10-15 minute pe curent si abia-abia se simtea putin ca incepe sa se raceasca elementul din congelator si cel din frigider. La congelator se simtea totusi binisor, dar nici intr-un caz foarte rece, in schimb elementul din frigider... stateam cu mana pe el si eu si vecinul si ne intrebam... oare se simte ceva sau e doar o parere??? Deci... nemultumire totala! Poate asteptarile mele erau prea mari, dar totusi... la 220 ma asteptam sa raceasca mai repede. Dupa 10-15 minute am decuplat curentul si am trecut frigiderul pe gaz. Probabil si datorita faptului ca a fost ajutat de pornirea pe curent, dar s-a comportat neasteptat de bine! Dupa aproximativ alte 10-15 minute era gheata pe elementul din congelator. :default_emoticons-animated-3:  Deja imi parea rau ca nu am coborat cu o bere sa o bag acolo! Elementul din frigider era rece, dar nu exagerat. Oare e normal sa porneasca asa greu pe curent??? Poate cei care il folositi pe curent puteti sa ma linistiti... sau poate din contra!

Am mai gasit ceva care nu merge. Nu stiu ce, dar banuiesc ca ceva nu merge! :default_big_grin:

Deasupra aragazului sunt niste becuri care functioneaza. Deasupra lor, in partea stanga, sunt doua butoane, pentru 12 V si 220 V. Functioneaza! In dreapta sunt 5 butoane. Primul aprinde un spot din spatele rulotei, al 3-lea aprinde un spot din fata rulotei, iar al 5-lea aprinde ambele spoturi deodata. Dar butoanele 2 si 4... habar nu am ce fac! Adica... stiu! Nu fac nimic! Dar oare ce ar trebui sa faca???

20190504_130641.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Și la mine frigiderul merge mult mai bine pe gaz decât pe 220v. :58d6c6281fac7_faccinste:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
La 5/2/2019 la 18:49, Calin Andritoiu a scris:

Pai... tocmai postarea ta m-a nedumierit, @NRLaurentiu! Nu intelegeam de ce ai mers cu ea goala, ma gandeam ca are vre-o importanta! Poti sa-mi spui care e motivul pentru care ai golit-o? [...]

Salut, @Calin Andritoiu !

 

Am mers cu ea goala din doua motive: era in perioada in care si eu cotrobaiam prin toate ungherele si mesteream intens la remedieri si imbunatatiri, iar pernele si "acareturile" ma incurcau, dar si pentru ca 40 Km cu o rulota usoara inseamna economie de combustibil... Acum, ramane la latitudinea ta cum te duci la RAR. Sigur nu o sa te intrebe de butelie, cablu de curent, bete pentru cort, cort, covor, bidoane, perne, vesela, tacamuri etc. Dupa cum am spus, la verificarile facute de RAR la rulota mea, chiar daca a indicat ceva cantarul, era irelevant pentru ca nu au decuplat-o de la masina.

 

PS (ca de obicei!): frigiderul isi arata frigurile dupa o jumatate de ora. Al meu, la 220 V, in 2 h era bocna! Atentie: la 12 V nu are termostat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Deci... sa inteleg ca nu e o problema la frigiderul meu ci asa se comporta cam toate??? Mi se pare cel putin ciudat ca un frigider sa raceasca mai bine pe gaz decat la 220! Acum imi pare rau ca nu am avut mai multa rabdare, sa-l las pe curent pana vad ca raceste bine de tot, sa vad cam cat dureaza... 

Pana la urma... oricum nu e foarte important! Pentru mine e important ca frigiderul sa mearga bine pe gaz! Curent (ma refer la 220V)... nu va mai vedea repede rulota asta!

Acum m-am lamurit, @NRLaurentiu! Eu ma gandisem la orice altceva, numai la usurarea rulotei pentru drum nu! Ce sa fac daca am o imaginatie bogata??? :default_big_grin:

In privinta infiltratiei... ma gandesc ca daca dupa doua saptamani de ploaie nu a aparut nici o pata in zona respectiva, oare e posibil ca sursa problemei sa fi fost rezolvata mai de mult si sa fi ramas doar efectele? Ma gandesc ca in situatia asta... ar fi indicat sa mai desfac sinele si sa le fac o remasticare sau nu? Nu stiu daca e neaparat bine sa umblu la ele daca nu mai intra apa... Voi ce parere aveti?

Cred ca ar fi aparut o pata in cele doua saptamani, nu?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo
în urmă cu 3 ore, Calin Andritoiu a scris:

Deci... sa inteleg ca nu e o problema la frigiderul meu ci asa se comporta cam toate??? Mi se pare cel putin ciudat ca un frigider sa raceasca mai bine pe gaz decat la 220! Acum imi pare rau ca nu am avut mai multa rabdare, sa-l las pe curent pana vad ca raceste bine de tot, sa vad cam cat dureaza... 

Pana la urma... oricum nu e foarte important! Pentru mine e important ca frigiderul sa mearga bine pe gaz! Curent (ma refer la 220V)... nu va mai vedea repede rulota asta!

Acum m-am lamurit, @NRLaurentiu! Eu ma gandisem la orice altceva, numai la usurarea rulotei pentru drum nu! Ce sa fac daca am o imaginatie bogata??? :default_big_grin:

In privinta infiltratiei... ma gandesc ca daca dupa doua saptamani de ploaie nu a aparut nici o pata in zona respectiva, oare e posibil ca sursa problemei sa fi fost rezolvata mai de mult si sa fi ramas doar efectele? Ma gandesc ca in situatia asta... ar fi indicat sa mai desfac sinele si sa le fac o remasticare sau nu? Nu stiu daca e neaparat bine sa umblu la ele daca nu mai intra apa... Voi ce parere aveti?

Cred ca ar fi aparut o pata in cele doua saptamani, nu?

La mine pe 230V a făcut gheață în draci după 3 ore de stat conectat. Azi i-am dat drumul pe gaz și nu știu ce să mai cred. Când dau de buton spre maxim sau spre minim flacăra rămâne la fel, eu mă așteptam când duc butonul spre maxim să crească și când dau spre minim să scadă! Poate nu știu eu cum funcționează și nici nu am stat lângă el cu orele cum am făcut când era conectat la curent, de asta nici nu pot trage concluzia cum face gheață mai bine, dar o să mai încerc zilele astea să văd care-i șpilul!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

La mine, cand dau de buton spre maxim nu creste! In schimb, daca dau spre minim scade! :default_big_grin:

E o flacara atat de  mica incat numai crestere nu o pot numi, dar... merge! 

Sincer... imi pare rau ca nu l-am lasat mai mult conectat la priza sa vad in cat timp face gheata...

@Angelo, sunt chiar curios daca i la tine merge mai bine pe gaz. Nu de alta, dar mi se pare chiar aiurea sa mearga mai bine pe gaz decat pe curent!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo
în urmă cu 5 ore, Calin Andritoiu a scris:

La mine, cand dau de buton spre maxim nu creste! In schimb, daca dau spre minim scade! :default_big_grin:

E o flacara atat de  mica incat numai crestere nu o pot numi, dar... merge! 

Sincer... imi pare rau ca nu l-am lasat mai mult conectat la priza sa vad in cat timp face gheata...

@Angelo, sunt chiar curios daca i la tine merge mai bine pe gaz. Nu de alta, dar mi se pare chiar aiurea sa mearga mai bine pe gaz decat pe curent!

Te țin la curent zilele astea ca azi nu mă mai duc la rulotă, dar săptămâna asta voi proba și te anunț @Calin Andritoiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Toate frigiderele excluse cele pe compresor, dar care sunt foarte rare, funcționează mai bine pe gaz, au un randament mult mai bun decât 220.
Atentie la aerisire, au un delta T ext T frigider de 20 grade C, dacă grilele de aerisire nu sunt curate sau sunt blocate acest delta scade dramatic. La fel dacă sunt în soare direct, aerul cald care urca se găsește la același T ca cel extern și frigiderul nu funcționează. În aceste cazuri mulți au montat un sistem de răcire mutat de la PC-uri cu una sau doua ventilatore de pc, pe YouTube găsești tutorial cum sa faci.
Frigiderul nu randament maxim când este la maxim, nostim nu-i asa?
Când este cald se pornește pe gaz la 2/3 din putere, după ce ajunge la o T de 10-15 grade mai puțin decât cea de afara poți trece pe 220.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Calin Andritoiu salutare. Frigiderele care merg si pe gaz sunt mult mai puturoase decat cele pe compresor. Trebuiesc lasate ore ca sa inceapa sa raceasca. Noi il pornim pe 220v cu o zi inainte de plecare. Oricum, ca sa fiu sincer merge non stop pe curent cu bere in el in fata casei in ultima perioada. E un topic dedicat pentru frigidere de rulota. La mine temperatura in el variaza intre 5 si 12 grade in functie de vreme. Si ventilatoarele in spate il mai ajuta insa nu foarte mult. Legat de butelii, si noi avem 2 de 6, 4 kg, adica 13 litrii de LPG si pot sa iti spun ca nu am reusit sa consum o butelie plina in 6 zile de stat la greci cu frigiderul nos-stop pe gaz si boilerul de apa dimineata si caldura data pe 3 toata noapte. Te sfatuiesc sa ramai cu ele asa si sa ai tot timpul a doua butelie incarcata full. Legat de probe, d’aia ti+am recomandat sa faci mici spritzuri in ea si sa folosesti toate echipamentele mai mult timp... unele isi vor arata punctele slabe dupa ore sau zile... si cand esti langa casa iti este mai usor sa le remediezi/treci pe lista. In rest, toate cele bune.

ps. Cand mergi cu rulota la drum, toate din ea trebuie sa stea cat mai putin in tensiune: rulouri, mesele jos obligatoriu, gaz inchis, usi blocate, para de dus jos si prinsa undeva unde sa nu joace etc

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.