Mihaela B

Achizitionare rulota

31 postări în acest subiect de discuţie despre Achizitionare rulota

Achizitionare rulota

Mihaela B

Buna ziua, revin si eu , dupa o absenta, indelungata.Doresc sa achizionez rulota, dar s au schimbat datele problemei, si din nou , am nevoie de ajutorul vostru.Daca se poate, va intreb aici mai multe, sper ca e ok sectiunea.

1.Masina are cutie automata, si scrie MMA 2250 kg/Masa proprie uneva la 1700 kg/Ce rulota s ar putea trage cu aceasta masina?iar nu stiu sa calculez

:)

-Doresc o rulota cu AC , mover(se poate monta dupa?), , si pat matrimonial, in primul rand.Ma puteti sfatui ?Si binenteles nu f scumpe

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adam Adrian

Daca ai doar categoria B: 3500-2250=1250mma rulota.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihaela B

Avem toate categoriile, problema era greutatea maxima a rulotei care poate fi tractata de masina in cauza

.Multumesc

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, @Mihaela B!

 

7 minute în urmă, Mihaela B a scris:

Avem toate categoriile, problema era greutatea maxima a rulotei care poate fi tractata de masina in cauza

.Multumesc

 

Scrie in actele masinii: MMA remorca cu sistem de franare.

 

Daca in acte (talon sau CIV) scrie si MMA ansamblu, atunci ecuatia devine: MMA ansamblu - MMA auto = MMA rulota

 

Bafta!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Bine ai (re)venit @Mihaela B 

:default_109: , absent .... o perioada foarte lunga. (oare ai citit tot forumul ? Cap-coada?)

Ok, nu vreau sa fiu "rautacios" cu tine... :noroc:  ci dimpotriva, doresc sa te ajut (atat cat pot si unde pot)!

Totul e sa accepti ajutorul !

 

Uite, poate iti sunt de ajutor aceste LINK-uri.

Vei gasi informatii pretioase (totul e s-ai rabdare , sa citesti atent!)

1. Ar trebui sa sti , inainte de a cumpara !

2. P'aici (parca) ai mai intrebat de rulote si MMA-uri ! :) 

3. Aici, chiar ai raspuns la intrebarea ta (ma rog, intrebarile tale! Vezi, de aceea am spus: spor la lectura!)

4. Cat despre "nu foarte scumpe" .... N-am idee! :default_big_grin:

 

Sper sa iti fie de folos (indirect).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihaela B

Multumesc pt ajutorul oferit.Am aflat acum:Masa max tehn adm ans 4200 kg.

Imi cer scuze ca am deranjat, si nu am rasfoit tot forumul.Si pt postari repetate.Acum mai pot pune intrebari?Sau aici primim raspunsuri si ajutor doar daca am citit in prealabil totul?

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
4 minute în urmă, Mihaela B a scris:

..]Acum mai pot pune intrebari?Sau aici primim raspunsuri si ajutor doar daca am citit in prealabil totul?

In principiu - adica din respect pentru ceilalti - este bine sa va informati cat mai mult inainte de a pune intrebari.

Informatia o gasiti structurata si exista si functia de cautare (cand aveti un termen de cautare bine definit).

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
1 minut în urmă, Mihaela B a scris:

Multumesc pt ajutorul oferit.Am aflat acum:Masa max tehn adm ans 4200 kg.

Imi cer scuze ca am deranjat, si nu am rasfoit tot forumul.Si pt postari repetate.

Acum mai pot pune intrebari?

Sau aici primim raspunsuri si ajutor doar daca am citit in prealabil totul?

Ei, nici chiar asa... 

Ti-am sugerat faptul ca, inainte de-a cere ajutor (intrebarea ta) , ai fi putut cauta singur/a raspunsul. Atata tot, nimic mai mult...

Scopul acestui FORUM este de-a ne ajuta. (sfat/sugestie/informatie...etc). Faptul c-ai "absent" o perioada lunga ... e vina ta (stiu, motivat!).

:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihaela B

Multumesc.Am stat mai multe nopti pe acest forum, o perioada lunga de timp.Am citit cat am putut si o voi mai face, pt ca sunt interesata.Intrebarile care doresc sa le pun, sunt in mare , aceleasi., ca si la altii, dar v as intreba va rog, cum se formeaza forumul, daca toti am citi si am stii tot?Desi am citit posturile, topicurile, commenturile, tot e nevoie de ajutor, zic eu.Dar, daca nu este regula, eu imi cer scuze.O sa incerc sa ma informez din alta parte, daca aici deranjez.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihaela B
7 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

In principiu - adica din respect pentru ceilalti - este bine sa va informati cat mai mult inainte de a pune intrebari.

Informatia o gasiti structurata si exista si functia de cautare (cand aveti un termen de cautare bine definit).

Deoarece am pus intrebarea despre MMA...inseamna ca n am respectat comunitatea?Mii de scuze fata de ceilalti membrii.Chiar nu am vrut sa supar pe nimeni.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Mihaela B 

... ai primit raspuns la intrebarile tale (vezi mai sus) !

 

P.S. Hai sa incheiem aici "contrele" ,   ... cu astfel comentari suntem  off-topic!  :noroc:

Se supara sefu ! :)

 

 

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
12 minute în urmă, Mihaela B a scris:

Deoarece am pus intrebarea despre MMA...inseamna ca n am respectat comunitatea?Mii de scuze fata de ceilalti membrii.Chiar nu am vrut sa supar pe nimeni.

Ia ganditi-va un pic: eu (sau oricine altcieva) raspunde la o intrebare cuiva. Apoi, dupa un timp de (ore sau zile, nu mai mult) vine altcineva si pune aceeasi intrebare. Cum credeti ca m-as simti?!

Ca sa nu fie prea greu exercitiul de imaginatie, va raspund tot eu: frustrat! De ce? Pentru ca efortul meu de a raspunde a fost util doar unei persoane, caci a doua nu a avut curiozitatea sa vada daca s-a mai raspuns. Eu nu sunt masina de scris, iar intrebarea la care totusi v-am raspuns din prima, este una comuna pe acest forum. Si tot dumneavoastra va suparati... As putea spune multe, dar ma opresc aici.

Modificat de NRLaurentiu
Cred ca s-a intamplat ceva, vad ca au aparut multe posturi intercalate, care nu erau inainte!
  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihaela B

 In nici un caz nu doresc sa supar pe nimeni, mai ales pe dnul Viorel sau dnul Daniel P.In alta ordine de idei, nu sunt genul de persoana sa intru pe un forum sa intreb direct fara sa ma informez, Doar ca nu intelesessem, nu aveam nici datele concrete si am zis sa va inttreb, pt a ma lansa in conversatie, deoarece as avea multe intrebari.Am si eu grup cu 150 de oameni momntan, in alt domeniu, si nu obisnuiesc sa i mustruliesc ca intreaba , toti, pe rand, care i procedura.Nu stiu ce mai era de spus, banuiesc ca nu ceva dragut, dar..eu imi cer scuze pt neatentia si neinformarea mea .Friends again?

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihaela B

Acum, ca ne am imprietenit, :OK:, unde gasesc eu raspuns la toate intrebarile mele?Nici nu stiu ce sa intreb mai intai, Daca doriti sa ma sfatuiti, m ar interesa o rulota cu pat matrimonial si aer conditionat.Exista o anumita marca care face rulote cu pat matrmonial?Sa caut doar acea rulota.Am vazut ca AC se poate achizitiona si dupa.Dar asta este alta discutie.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bună, poți tracta 1950 de kg cu mașina, ce mașina este?
Cu acesta masa poți tracta aproape orice rulotă, depinde de buget dacă ne spui cât este te putem ajuta.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihaela B
în urmă cu 1 oră, Raul G a scris:

Bună, poți tracta 1950 de kg cu mașina, ce mașina este?
Cu acesta masa poți tracta aproape orice rulotă, depinde de buget dacă ne spui cât este te putem ajuta.

Multumesc deasemena si pt acest raspuns.Ce ma incurca pe mine, este daca masina are o 1, 7 tone, cum sa remorchezi 1.950?Ceea ce ma bucura cel mai tare este ca spuneti ca pot tracta cam orice remorca.Am gasit cate ceva ce cred ca mi ar placea , dar nu stiu un site ceva pt Bucuresti.In fine.Cam asa ceva am gasit.Va multumesc inca o data.

 

https://www.buletinulauto.ro/rulote/rulota-tabbert-vivaldi-2007-arad-528804.html

https://www.buletinulauto.ro/rulote/rulota-caravavelair-2006-arad-528990.html

Nu au AC si mover.Dar cam asa as dori.Dar nu scrie MMA la ele

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

MB-ul are 1720 kg cu șofer și lichide, cu pasageri și bagaje poți ajunge la 2250, de aceea este de preferat sa încarci "măgarul" și nu căruța.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Multumesc deasemena si pt acest raspuns.Ce ma incurca pe mine, este daca masina are o 1, 7 tone, cum sa remorchezi 1.950?Ceea ce ma bucura cel mai tare este ca spuneti ca pot tracta cam orice remorca.Am gasit cate ceva ce cred ca mi ar placea , dar nu stiu un site ceva pt Bucuresti.In fine.Cam asa ceva am gasit.Va multumesc inca o data.
 
https://www.buletinulauto.ro/rulote/rulota-tabbert-vivaldi-2007-arad-528804.html
https://www.buletinulauto.ro/rulote/rulota-caravavelair-2006-arad-528990.html
Nu au AC si mover.Dar cam asa as dori.Dar nu scrie MMA la ele
 
 
 
 
Prima îmi miroase a rulota folosita de țigani, a doua e un model al casei franceze construita pentru piața englezeasca.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihaela B

Mda, Am pus aceste poze orientativ, ca si interior asa as dori.Restul, nu cunosc.Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Cam greu de gasit o rulota cum vrei tu la mana adoua. Dar poti monta pe ea ce vrei tu. Ca pret intre 4500 si 6500 euro in functie de inbunatatiri si de an

 

Mover nou este 900-1000 euro

panouri solare cu baterie mai mare pentru mover 900-1000euro

boiler pe gaz 250 euro  la mana adoua

rezervor de apa mai mare 100 euro

cort 200-300 euro  la mana adoua

3 cauciucuri 200 euro

mese, scaune, vesela     2-300 euro

lenjerie paturi 100 euro

 

Preturile sant orientative si sant in functie de pretentii

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihaela B
46 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Mai ma uit si vad ce gasesc.multumesc frumos.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

cel mai ieftin aer conditionat este 1200-1300 euro nou

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihaela B

ok, multumesc.Un site cu produse mai ieftine pt rulote stiti cumva?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihaela B

Daca bugetul ar fi 3000 euro, ce mi ati recomanda?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.