Daniel P

Parcare rulota la Letca Nouă

12 postări în acest subiect de discuţie despre Parcare rulota la Letca Nouă

Parcare rulota la Letca Nouă

Daniel P

:salutari:


Mă adresez în primul rand acelor colegi din Bucuresti sau împrejurimi, care nu au încă un loc de parcare sau spațiu amenajat, în care să-și țină rulota  tot timpul anului.
Este vorba de proprietatea mea de la Letca Nouă, unde deocamdată pot gazdui maxim 5 rulote ....dacă va exista cerere, voi lua măsuri și voi extinde suprafața disponibilă  cu incă 800 m2, dar deocamdată ajunge atât.
Singurul dezavantaj ar fi acela că locatia se afla la 30 km de la ieșirea din București spre Alexandria. Dar un drum pe săptămâna pentru a petrece weekendul la rulotă, sau atunci cand plecati cu ea ori reveniti din concediu, nu cred ca distanța e o mare problema, dacă puneți în balanță avantajele pe care le voi enumera mai jos:
- este liniște, verdeață, aer curat, pentru că locația se află la 2-3 km de prima localitate, iar in apropiere la 3-400 metri, există o baltă sălbatică și pădure;
- terenul este ingrădit, drept, cu iarba de maxim câtiva  centimetri pentru că este tunsă o dată pe săptămână și irigată cu aspersorul atunci când situația impune;
- nu există rețea națională de curent electric, dar cele 10 panouri fotovoltaice și 8 baterii existente deocamdată ( pentru că voi dimensiona capacitatea aestora ), ne asigură căteva lucruri de bază, cum ar fi iluminatul pe timpul noptii, o vitrină frigorifică, pompa de apă de la piscină și duș, menținerea acumulatorului încărcat de pe rulotă, folosirea sculelor electrice, etc.
- puț adânc de 22 metri și pompa submersibilă pentru necesarul de apă la rulotă sau alte nevoi;
- duș cu bazin suspendat de 1 m3 și instalatie de apă caldă, care poate aduce temperatura acesteia până la 50 grade
- piscină supraterană de 17 m3, funçțională 6 luni pe an, de la 1 mai la 30 octombrie
- foișor mare, cu podea de lemn, masă și scaune la care pot servi masa lejer 11 persoane;
 - un alt foișor mai mic, cu masă și două băncuțe, acoperiș și pereți cu plante agățătoare, pentru cafea sau stat la o șuetă în timp ce savurăm o bere rece;
- vitrină mare frigorifică de la Pepsi, pentru a ține la rece mâncare și băuturi, dar care va funcționa doar in weekend, când suntem acolo;
- grătar mare și alături de acesta chiuvetă de inox pentru spălat vase;
- mașină de spălat semiautomată, care va funcționa tot în weekend, dacă avem nevoie;
-umbrela mare de terasă și masă din lemn masiv, pentru cine dorestè să stea la o bere sau să servească masa in curte;
- trepied cu ceaun și vatră pentru a sta noaptea la foc și un pahar de vin;
- scule și unelte electrice necesare pentru cine dorește să mesterească câte ceva pe la rulota;
- îmi lipsesc deocamdată, dar studiez problema și în câteva luni voi monta și 4 camere de supraveghere cu infraroșu;
Ca și preț pentru toate acestea, parcare non-stop si folosința tuturor amenajărilor de mai sus în weekend, m-am gândit la 120 lei/ lună, cam cât ar costa intr-un camping 2-3 zile de campare.
Precizez deasemenea că modesta sumă care se va strânge lunar, o voi dubla din bugetul personal și va fi investită tot aici pentru dotari ( panouri foovoltaice, baterii, scule de grădinarit, diferite consumabile, etc. )
Pentru cei interesați, îi invit să vină și să vadă care e situatia la fața locului într-un weekend . Facem un grătar, bem o bere și hotărăsc singuri dacă merită sau nu. Pot veni cu mașina sau chiar cu rulota, dacă vor să rămână peste noapte.
Dacă mai sunt intrebări vă răspund aici, pentru că nu agreez absolut deloc mesajele private.
Pentru cei care n-au fost pe la mine și nu cunosc locația, mai jos un slideshow cu imagini care nu cuprind chiar totul, dar la o simplă căutare "letca nouă" găsiți pe youtube mai multe.
Drumuri bune și vacanțe plăcute tuturor! :OK:

 

 

  • Like 13
  • Upvote 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu B

1 bucata loc adjudecata :noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Braslasu Florin

Numai pt compania proprietarilor , pt amabilitatea lor și bunătatea pe care o degaja se merita amplasarea rulotei tot timpul anului!!!!🤗

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Felicitări, tare mi-ar place sa găsesc și eu asa ceva prin zona mea, nu sa platesc sute de euro pe an pt un loc de parcare.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 8 ore, Raul G a scris:

Felicitări, tare mi-ar place sa găsesc și eu asa ceva prin zona mea, nu sa platesc sute de euro pe an pt un loc de parcare.

Cam aceeasi paritate, adica: 120 lei x 12 luni : 4, 8 lei/Euro = 300 Euro/an

Un pret foarte bun, avand in vedere ca mi-a cerut cineva din Voluntari o chirie de 100 Euro/luna!!!

 

Eu sunt un pic in cumpana, caci as veni si eu acolo! Te superi @Daniel P daca te rog sa-mi rezervi si mie timp de o luna un loc pana lamuresc cateva lucruri?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Cam aceeasi paritate, adica: 120 lei x 12 luni : 4, 8 lei/Euro = 300 Euro/an
Un pret foarte bun, avand in vedere ca mi-a cerut cineva din Voluntari o chirie de 100 Euro/luna!!!
 
Eu sunt un pic in cumpana, caci as veni si eu acolo! Te superi [mention=248]Daniel P[/mention] daca te rog sa-mi rezervi si mie timp de o luna un loc pana lamuresc cateva lucruri?
Laurențiu, eu plătesc 890€ pe an o bucățică de pământ, fără curent sau apa, iar dacă luam înăuntru sa stea acoperita prețul era de 1500€

Scusate mult OT-ul meu.
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 2 ore, NRLaurentiu a scris:

Eu sunt un pic in cumpana, caci as veni si eu acolo! Te superi @Daniel P daca te rog sa-mi rezervi si mie timp de o luna un loc pana lamuresc cateva lucruri?

 

Nici-o supărare @NRLaurentiu...ai un loc rezervat si când ai timp treci pe aici să bem o bere...:58d6c6281fac7_faccinste:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

În plus,  perioada extra-sezon de 6 luni, de la 01 noiembrie până la 1 mai facem o reducere de 33%, adică 80 lei/lună...iar vinul fiert la iarnă, va fi din partea casei...:OK: :default_emoticons-animated-3:

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 2 ore, Daniel P a scris:

Nici-o supărare @NRLaurentiu...ai un loc rezervat si când ai timp treci pe aici să bem o bere...:58d6c6281fac7_faccinste:

 

Multumesc!

 

Deocamdata sunt cu alternatorul in brate! Singurul produs nou pe care l-am gasit in tara, l-au pierdut cei de la Urgent Cargus - cea mai proasta firma de curierat!

 

acum o oră, Daniel P a scris:

În plus,  perioada extra-sezon de 6 luni, de la 01 noiembrie până la 1 mai facem o reducere de 33%, adică 80 lei/lună...iar vinul fiert la iarnă, va fi din partea casei...:OK: :default_emoticons-animated-3:

 

Pretul e si mai tentant! :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Weekendul trecut am comis-o iar, impreună cu copiii, @Nicolae și @Radu B care și-a rezervat un loc începând cu 1 septembrie...:)

 

 

IMG-20190707-WA0034.jpg

20190705_160210.jpg

IMG-20190707-WA0005.jpg

20190705_152347.jpg

IMG-20190707-WA0017.jpg

IMG-20190707-WA0025.jpg

  • Like 7
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Baetu

Foarte frumos ai mai facut @Daniel P, felicitari inca odata. Prin moldova nu ai mai trecut? Il salut si pe @Radu B, pe care il astept la corbu ! Bafta multa si distractie placuta la Letca Noua ! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.