Danila Lenut

Autoutilitara permanent - autorulota când vreau

25 postări în acest subiect de discuţie despre Autoutilitara permanent - autorulota când vreau

Autoutilitara permanent - autorulota când vreau

Danila Lenut

Vă salut prieteni! 

   După multe căutări și informări am decis să-mi îmbunătățesc mașina, un sprinter 311 cdi, 2004.Mai exact, în cursul săptămâni să fie autoutilitara, în weekend autorulota. Transformarea ei să nu dureze mai mult de o ora maxim doua. 

    Mai jos atașez lista cu materialele luate, unele din ele montate deja pe mașină. 

  - bazin de apă 103 litri mobil, doua fixe   montate sub mașina 80l apa curata și unul de aceeași capacitate ptr apa gri

  - instant pe gaz Calore 7l

  - chiuveta cu doua ochiuri de aragaz

  - Lada frigorifica INDEL B TB 55, 45L

  - trapă Fiama 40x40

  - pompa de presiune cu presostat 12v, 12 ah, 6, 9bar, 110 psi, 8litri/minut

????? Nu știu dacă e alegerea corectă 

  - accesori apa-gaz, furtun, țevi, robineti, fitinguri, dușuri, etc. 

  - wc mobil 

  - profile aluminiu pentru fixat panourile solare pe plafon 

  - 2 panouri solare 150w

  - acumulator tempest de 154 Ah

  - regulator de încărcare solar 30

  - inverter sinus pur 1000w Solar

  - accesorii pe parte electrica, cabluri, prize, spoturi, etc

  - prelata umbrire impermeabila 200g/mp, 3, 6x3, 6m + doua bețe telescopice 

  - izolație - vată de sticla și folie izoflex golf 

   - mobilier... paturi, mese, banchete, scaune, șezlonguri, hamace, vesela, etc, etc, etc. 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Danila Lenut

Atașez mai jos și cateva poze cu stadiul lucrărilor. 

IMG_20190527_201958.jpg

IMG_20190527_202046.jpg

IMG_20190628_131422.jpg

IMG_20190629_100117.jpg

IMG_20190629_100836.jpg

IMG_20190629_100201.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Danila Lenut Mult succes la proiect:OK:, ai mult de lucru si poti gasi multe informati utile pentru proiectul tau in topicuri dedicate. :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Spor la treabă încă o data îți urez! :bravo:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel D

Spor la treabă!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Danila Lenut

Multumesc!

   Am citit aproape toate topicurile de aici si marturisesc ca mi-au fost de mare ajutor.De aceea, ma simt dator  sa  dau si eu informatia inapoi in ideea ca poate o sa-i fie de folos cuiva, candva.Am sa revin cu postari pe parcursul lucrarii dar o sa insist mai putin pe ceea ce a mai fost discutat si mai mult pe solutiile mai personalizate pe care le aplic,

fiind vorba si de un proiect putin mai diferit. Deasemenea stiu ca voi gasi aici si sprijin si oameni cu idei care ma pot sfatui pe parcurs, desi proiectul e gandit pana la final.

Intotdeauna apar chesti neprevazute, intotdeauna este loc de mai bine. De aceea primesc cu drag orice critica , orice sfat.

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Spor la munca și reușită îți dorim în proiectul tău

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Spor la bricolat :OK:

 

Atentie la evacuarea acelui Calor, aerul e fierbinte cand iese. Am avut si eu instalat intr-una din rulote, am montat evacuarea pe o tubulatura existenta de hota. Se incingea rau de tot, aproape sa topeasca burlanul... :default_doh:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Eu v-as recomanda sa cautati alta solutie pentru incalzirea apei. Incalzitoarele instant (gen CALORE) sunt extrem de periculoase pentru monoxidul de carbon care se poate scurge in interiorul rulotei. Asta pe langa alte dezavantaje...

In rest, spor la treaba! :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Danila Lenut
La 02.07.2019 la 1:36, Alin Opran a scris:

Spor la bricolat :OK:

 

Atentie la evacuarea acelui Calor, aerul e fierbinte cand iese. Am avut si eu instalat intr-una din rulote, am montat evacuarea pe o tubulatura existenta de hota. Se incingea rau de tot, aproape sa topeasca burlanul... :default_doh:

Mulțumesc ptr sfat. Pana la urma ce soluție ati găsit? În cazul meu instantul va fi practic după panoul despartitor care încă nu e montat iar aerul cald este eliminat prin tubulatura pe geamul de la cabina care va avea și geamul celalalt deschis ptr ventilație în timpul folosirii. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Danila Lenut

IMG_20190705_211354.jpg.480f2d640bf642c134a755202a40aa73.jpgVa salut colegi! 

  Atașez mai jos poze cu ce am mai reușit sa fac săptămâna asta. 

  Sunt doua lucruri pe care vreau sa le detaliez: modul de fixare a panourilor solare și modul de placare la îmbinarea dintre plafon și peretele lateral. 

  La panourilor solare am găsit un profil aluminiu super. Are canale pe toate laturile pe unde gliseaza foarte ușor capul hexagonal de la suruburi de 8 sau 10 și în felul acesta poți fixa foarte ușor orice pe el. În poze se pot vedea detalii. Panourile le-am fixat în balamale de binale (pe panou am prins-o cu nituri iar pe profil cu șuruburi). În felul ăsta le pot monta și demonta foarte ușor iar când e nevoie le pot și înclina la ce unghi vreau. Tot pe aceste profile pot monta portbagaj și copertina gen umbrar. Sunt foarte practice. 

     La izolarea și placarea pereților interiori am procedat în felul următor :

-  am lipit placi antifonare, strat de vata, strat de folie izoflex gold, strat de aer și placare. Asta la sugestia producătorului de folie. Pe peretele lateral am pus pal 18 iar pe cantul de sus un profil aluminiu tip H. Pe plafon pal de 12mm iar pe colt am venit cu pfl de 4 mm care  s-a curbat prin presare forțată foarte frumos nefiind nevoit sa--l mai fixez cu altceva.... O sa fac o schiță pe care o voi atașa mai jos. Foarte simplu, foarte practic. Pot oricând să-l dau jos și să-l pun înapoi.... În cazul în care as mai avea de mascat niște cabluri de exemplu. Urmează partea de conexiuni la instalati, apa, gaz, curent unde sunt pe lângă subiect, deci orice sfat, mai ales pe parte electrica e binevenit. 

IMG_20190702_181832.jpg

IMG_20190704_213441.jpg

IMG_20190703_154824.jpg

IMG_20190705_211432.jpg

IMG_20190705_211729.jpg

IMG_20190705_211626.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Danila Lenut

15623545603115485179543837909592.thumb.jpg.e8d0ccd9a688b6e581f3f8bf995c4787.jpg

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Danila Lenut

Schița modului în care am reușit sa scot curbura de colt la placare. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Bravo :OK: Spor în continuare. :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Danila Lenut ...

... incet-incet, dar sigur incepe sa prinda contur "autorulota" ta.

Spor la munca in continuare. :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Danila Lenut

Mulțumesc! Trag tare, începând cu 1 august  trebuie să o inaugurez pentru doua, trei săptămâni într-o excursie prin toată tara. Va fi prima mea ieșire și primul meu concediu cu autorulota. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu Predonu

Bine ar fi daca ai mai putea inlocui stratul de vata (galbena) de izolatie din peretii verticali. Acea vata este improprie aplicatiei la care o folosesti.

Datorita trepidatiei acel strat de vata se va comprima/lasa in partea de jos a peretilor si vei ramane cu mari suprafete goale/neizolate in partile superioare.

Acolo merge sa pui vata bazaltica de mare densitate, placa. Acea vata galbena poate fi folosita numai la izolarea zonelor orizontale (plafon), deci nu si in pereti verticali.

Bafta la conversie.

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
La 05.07.2019 la 18:40, Danila Lenut a scris:

Pana la urma ce soluție ati găsit?

 

Am cumparat tubulatura de aluminiu. Gura la exterior a fost decupata in peretele rulotei si folosita o flansa/grilaj metalica.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Danila Lenut

IMG_20190619_155214.thumb.jpg.270e1b7a58ab3813dc5d2fdbcb3f1dd9.jpg

în urmă cu 14 ore, Nelu Predonu a scris:

Bine ar fi daca ai mai putea inlocui stratul de vata (galbena) de izolatie din peretii verticali. Acea vata este improprie aplicatiei la care o folosesti.

Datorita trepidatiei acel strat de vata se va comprima/lasa in partea de jos a peretilor si vei ramane cu mari suprafete goale/neizolate in partile superioare.

Acolo merge sa pui vata bazaltica de mare densitate, placa. Acea vata galbena poate fi folosita numai la izolarea zonelor orizontale (plafon), deci nu si in pereti verticali.

Bafta la conversie.

Mulțumesc de sfat. Aveți dreptate, ar fi fost mai bine cum spuneți însă am mers pe ideea furnizorului de folie.... am văzut la montaj ca nu prea stă, drept urmare am lipito cu adeziv și pe urmă am făcut un fel de plasa din sfoara de rafie. Sper sa nu fie probleme. 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

 Ai grija ca cu timpul vata de sticla se va lasa in jos!  Mai bine inlocuieste acuma. Succes in continuare :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Danila Lenut
în urmă cu 7 ore, Alin Opran a scris:

 

Am cumparat tubulatura de aluminiu. Gura la exterior a fost decupata in peretele rulotei si folosita o flansa/grilaj metalica.

Ce fel de tubulatura de aluminiu? Racordul acela flexibil ce se folosește la hotă, sau ceva mai special? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Danila Lenut

Încă ceva.. am testat astăzi instantul și nu-mi încălzește apa, practic nu se aprinde flacără. V-ați confruntat cu asa ceva că nu-mi dau seama ce are. O să mai insist și mâine, sper să reușesc până la urmă. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Danila Lenut
în urmă cu 7 ore, Fejer Antal a scris:

 Ai grija ca cu timpul vata de sticla se va lasa in jos!  Mai bine inlocuieste acuma. Succes in continuare :salutare!:

Acesta e tipul de folie care am folosito. Printre altele scrie pe ea ca este echivalentul a 22cm vata bazaltica, cu condiția să aibă 2cm strat de aer între ea și perete (să nu fie lipita de perete) și să aibă continuitate (acolo unde este adăugată să fie lipita cu banda adezivă de aluminiu). Producătorul zice că mai important este stratul de aer ce-l creează vata prin acea distanta decât vata în sine. Ptr mine e un pic târziu să o mai schimb dar sunt de acord că era mult mai bine cu vata minerală. Rămâne să facem testul timpului și să tragem concluzii 

IMG_20190706_140556.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
în urmă cu 12 ore, Danila Lenut a scris:

Ce fel de tubulatura de aluminiu? Racordul acela flexibil ce se folosește la hotă, sau ceva mai special?

 

Da, tubulatura de aluminiu de hota dar de diametrul corespunzator, parca 65mm. A fost mai greu de gasit, la magazinele consacrate gen Hornbach, Brico sau Dedeman nu am gasit decat de la 1000mm in sus, instantul parca are nevoie de 70 sau 80.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
în urmă cu 12 ore, Danila Lenut a scris:

practic nu se aprinde flacără

 

Verifica daca da scanteie (se aude un tacanit usor) si/sau daca ai presiune de apa. Binenteles si gaz :amuzat:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Draghicescu D
      de Draghicescu D
      Buna, prieteni,
      Din pacate, a venit timpul sa ma despart de mult-indragitul camper,  
      Detaliile de la conversie au fost prezentate aici : 
      Acesta poate fi vizionat in Bucuresti, sectorul 1 (adresa va fi transmisa la cerere).
      Se vinde cu toate accesoriile prezentate in videoclip, practic nu necesita nici o investitie pentru a merge cu el in vacanta.
       
      Prezentarea completa o gasiti la :
       
      https://www.youtube.com/watch?v=Y1SdExPBkKA&t=1s 
       
       
    • Costin Dumitru
      de Costin Dumitru
      Buna ziua... Ofer spre vanzare set 2 geamuri glisante noi marca Dometic, dimensiuni 700/400 mm. Dispun de rulouri anti insecte si anti termic. Se monteaza fara mastic, prin strangere cu suruburi. Pretul pt amandoua este 4200 lei si se predau personal in zona Plaza Romania mall. Relatii la 0722 168 168. Nu pot pune poze.
    • Costin Dumitru
      de Costin Dumitru
      Buna ziua... ofer spre vanzare un Citroen Jumper L4H3 cu motor de 2000cc euro 6, fabricat in 2018, pe care l-am cumparat dupa lungi cautari la 35000 km, iar la ora actuala avand 80500 km. Am inceput conversia, prin montarea a 4 geamuri, veranda dometic, scara manuala, scaune rotative, 2 paturi longitudinale, rabatabile, acumulator 195 A, 2 trape dometic, rezervor apa gri, etc... din pacate nu am reusit sa o termin. Daca e cineva interesat sa continue si dispune de 25 mii euro, poate sa o vada in drumul taberei, zona Plaza Romania. Relatii la 0722 168 168. Nu reusesc sa pun poze
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.