Alin Opran

Vacanta 2019 - Ireland - Wales -England - France - Spain

68 postări în acest subiect de discuţie despre Vacanta 2019 - Ireland - Wales -England - France - Spain

Vacanta 2019 - Ireland - Wales -England - France - Spain

Alin Opran

:salutari:

 

A venit vremea sa deschid si eu un topic pentru vacanta 2019 ce va incepe in cca 3 saptamani :default_groupati:

 

Chiar daca sunt in Irlanda, plecand prin Europa inseamna ca fac concediul in afara tarii :amuzat:

 

Am am reusit sa termin Motorcaravan-ul la timp pentru acest concediu pe care l-am planificat de ceva vreme astfel ca am trecut la a face rezervarile/platile necesare. Anul acesta mi-am propus un traseu (conform titlu) care ca traversa Tara Galilor (Wales), Anglia, Franta si Spania. Cca 5 mii km.

 

Mare parte din traseu va fi la inspiratie, mai putin vizitarea Londrei si a Parisului.

 

In acest moment am achizitionat biletele de Ferry pentru trecerea din Irlanda in Wales, plecarea pe 12.07.2019, intoarcerea pe 11.08.2019. Achizitionat si biletele de Ferry Anglia-Franta, trecerea catre Franta in 16.07.2019, intoarcerea in 07.08.2019.

Am rezervat 2 nopti in camping in Londra, Abbey Wood Caravan Club Camping si 3 nopti in Camping de Paris.

 

Traseul de pana acum arata astfel:

 

Tara Galilor si Anglia:

image.png.52d36010f68ad4361e305aaea7b98c08.png

 

In Franta:

image.thumb.png.5333f4d6c8146d76319f050deedf5ef0.png

 

Cca 2 saptamani vom bantui pe coasta de vest a Frantei cu intrare cateva zile in nordul Spaniei.

 

Voi reveni cu postari si detalii despre locuri de campare si locuri vizitate :salutare!:

  • Like 7
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel D

Mulțumim, așteptăm cu nerăbdare.Drum bun!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

:salutare!: @Daniel D

 

Am uitat sa mentionez ca am achizitionat 2 carti foarte folositoare pentru a gasi/descoperi Aires din Franta:

https://www.vicarious-shop.com/collections/motorhome-aires-stopovers/aires-stopovers

 

Ce este asa deosebit la ele? Iti prezinta aceste Aires/Night stopovers in baza inspectarii fiecaruia in parte de catre personalul Agentiei care editeaza aceste carti. Sunt up-to-date, prezinta poze si particularitatile fiecareia in parte. Preturi si facilitati. Se gasesc carti cam pentru toate tarile din Europa de vest.

 

Deasemenea mi-am upgradat aplicatia park4night la varianta Pro, 9.99 euro/an. Dispar reclamele si ai multe facilitati fata de varianta gratuita.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Mă bucur pentru tine Alin și îți doresc de pe acum drumuri bune, vacanță minunată si vreme frumoasă! :OK:

Așteptăm cu interes vești de la voi, pe unde umblati și care e starea de spirit a echipajului!  :bravo:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
în urmă cu 4 ore, Daniel P a scris:

îți doresc de pe acum drumuri bune, vacanță minunată si vreme frumoasă!

 

Multumesc Dane :noroc:

Voi incerca sa postez cam tot ce este de interes si pentru alti colegi care ar ajunge in aceasta parte a Europei :salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Vacanta minunata îți doresc, din 21 iulie pana pe 10 august și noi vom fii în Franța în vacanță.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
1 minut în urmă, Raul G a scris:

din 21 iulie pana pe 10 august și noi vom fii în Franța în vacanță.

 

Ai un traseu deja stabilit? Eu nu, sunt deschis la propuneri :amuzat:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Da, am rezervat din 21 pana pe 4 la Serignan Plage Nature, adiacent este și cel textil, spun ca este unul din cele mai bune campinguri din Europa.
Din 4 pana pe 10 vom fii în Proventa la munte, camping Lauzons
Ne-ar face mare placere sa bem o bere împreună și sa ne cunoaștem.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Bag mare pe net sa vad pe unde sunt localizate (m-ar ajuta niste link-uri) si daca ne putem intersecta ar fi minunat :noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Am verificat si eu, vei merge in sudul Frantei ceea ce este minunat :OK:

Din pacate eu voi sta doar pe coasta de Vest din motive de distanta catre Mediterana , bag multi km in acest concediu. Ar fi fost cel putin inedit sa ne putem cunoaste "live" dupa atata conversatie pe forum :clapping:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Am verificat si eu, vei merge in sudul Frantei ceea ce este minunat :OK:
Din pacate eu voi sta doar pe coasta de Vest din motive de distanta catre Mediterana , bag multi km in acest concediu. Ar fi fost cel putin inedit sa ne putem cunoaste "live" dupa atata conversatie pe forum :clapping:
Nu vom fii chiar asa departe, iar de la Sérignan ne-am gândit sa dam o fuga cu mașina și la Barcelona în zi, sunt doar 600 km.dus întors.
Ar fii fost foarte frumos sa ne întâlnim

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
1 minut în urmă, Raul G a scris:

Nu vom fii chiar asa departe

 

Nimic  nu e batut in cuie, ramane sa tinem legatura :default_big_grin:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

@Alin Opran, iti doresc o calatorie placuta si indeplinirea tuturor obiectivelor propuse! :noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 14 ore, Alin Opran a scris:

:salutare!: @Daniel D

 

Am uitat sa mentionez ca am achizitionat 2 carti foarte folositoare pentru a gasi/descoperi Aires din Franta:

https://www.vicarious-shop.com/collections/motorhome-aires-stopovers/aires-stopovers

 

Ce este asa deosebit la ele? Iti prezinta aceste Aires/Night stopovers in baza inspectarii fiecaruia in parte de catre personalul Agentiei care editeaza aceste carti. Sunt up-to-date, prezinta poze si particularitatile fiecareia in parte. Preturi si facilitati. Se gasesc carti cam pentru toate tarile din Europa de vest.

Deasemenea mi-am upgradat aplicatia park4night la varianta Pro, 9.99 euro/an. Dispar reclamele si ai multe facilitati fata de varianta gratuita.

 

Salut @Alin Opran 

Subscriu ....

Le-am achizitionat si eu (inca din dec.2017 , ptr vacanta din 2018) ; up-date la Navi Garmin (adaugat POI-uri noi ptr viitoarea destinatie pe Micro-SDsi totodata mi-am achizitionat Atlas si harta rutiera(vers. noua) pt Europa.

 

Recomand tuturor celor care isi petrec vacanta prin Europa ! :)

 

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 9 ore, Raul G a scris:

.......

iar de la Sérignan ne-am gândit sa dam o fuga cu mașina și la Barcelona în zi, sunt doar 600 km.dus întors.

Salut @Raul G 

Un simplu sfat , daca-mi este permis :

...Nu recomand acea perioada ptr vizitarea Barcelonei ( cu plecare din Sudul Frantei , mai ales cu copii in masina).

Cei  600 km se vor transforma in min. 8 h , dus-intors .Trafic foarte-foarte aglomerat ! Ambuteiaje ! E varful perioadelor de concediu ... As putea sa-ti enumar multe motive (dezavantaje).O zi in Barcelona , e .... nimic. Nu vei vedea nimic. Nu vei savura "La Rambla" ! ( ah, doar asa de " am fost si eu pe acolo" , nu stiu ce sa spun!)

Cu scuzele de rigoare , ....off-topic.

:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
în urmă cu 3 ore, Mihai-Arad a scris:

Nu uita de " Air Quality Certificate Service" valabil pt FRANTA !

 

Recunosc ca nici nu m-am gandit la asta :default_doh: Anul trecut am traversat Franta de la Est la Vest si de la Sud la Nord,  am stationat chiar langa turnul Eiffel fara nici o problema :default_big_grin:

 

Ai un link catre o harta sa verific daca trec prin zonele astea? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salut @Alin Opran 

 

în urmă cu 10 ore, Alin Opran a scris:

Recunosc ca nici nu m-am gandit la asta :default_doh: Anul trecut am traversat Franta de la Est la Vest si de la Sud la Nord,  am stationat chiar langa turnul Eiffel fara nici o problema :default_big_grin:

 

Ai un link catre o harta sa verific daca trec prin zonele astea? 

 

Anul trecut , ....mare noroc, ai avut ! :default_doh:

 

Uite aici , ai un link (util) cu multe informatii ! Pretul vignetei e...o nimica toata ( sub pretul unui capuccino de pe centru :) , sau sub pretul unui pachet de tigari).

Atentie: 15 zile (in general) dureaza pina primesti acasa (sticker-ul). Comanda-l din timp !

Uita-te si pe acest link 2 !

 

@Raul G  ptr Spania (Barcelona) !

Modificat de Mihai-Arad
smile
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
La 21.06.2019 la 18:23, Mihai-Arad a scris:

15 zile (in general) dureaza pina primesti acasa (sticker-ul). Comanda-l din timp !

 

Nu mai am timp sa-l comand si sa-mi ajunga pana plec, e vreo varianta de achizitionat loco?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 23.6.2019 la 23:28, Alin Opran a scris:

....

Nu mai am timp sa-l comand si sa-mi ajunga pana plec, e vreo varianta de achizitionat loco?

 

Din pacate nu stiu (vreo' varianta directa la fata locului). Sorry...

In schimb , am vesti proste in legatura cu deplasarea la/prin Paris , incepand de maine ,  01.07.2019

 

Dar se pare ca mai sunt si alte regiuni /departamente din Franta afectate de .... poluare ! Ai vazut ?

Poate ai timp sa te (re) orientezi catre ....

Modificat de Mihai-Arad
.
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 19.6.2019 la 17:24, Alin Opran a scris:

Cca 2 saptamani vom bantui pe coasta de vest a Frantei cu intrare cateva zile in nordul Spaniei.

 

Voi reveni cu postari si detalii despre locuri de campare si locuri vizitate :salutare!:

...poate nu stiai !?

.... din 01.07.2012 - legea 

Vacanta se apropie ( cu pasi repezi), iar soferii din Franta , incl. turistii sau conducatorii auto aflati în tranzit pe teritoriul tarii , vor fi nevoiti sa-si doteze trusa masinii cu inca un articol: testul de alcoolemie. Pe langă clasicul alcooltest de unică folosinta, politia franceza acceptă si aparatele digitale cu senzor electrochimic (atentie la produsele China!), care precizează conţinutul de alcool pur in aerul expirat. In ambele cazuri, aceste instrumente vor trebui sa corespundă normelor franceze (indicator NF pe ambalaj). In cadrul controalelor rutiere (sau accident provocat), soferilor li se va cere sa faca si dovada unui alcooltest nou-nout, in dotarea trusei din masina. Deocamdată, articolul (testerul) poate fi procurat numai din benzinăriile, supermarketurile sau farmaciile de pe teritoriul Franţei si costa intre > 3 € . ( o nimica toata comparativ cu o cafea sau un pachet de tigari). 

Info: d'aici --> Décret n° 2012-284 du 28 février 2012 relatif à la possession obligatoire d'un éthylotest par le conducteur d'un véhicule terrestre à moteur 

 

P.S.

Legea imi era cunoscuta de prin 2016. Inainte sa-mi "creionez" planul unei vacante (p'afara , departe de casa, intr-o lume noua) imi adun multe-multe informatii (unele de pe forum auto-rulote din FR /D/ A /I). 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
în urmă cu 16 ore, Mihai-Arad a scris:

In schimb , am vesti proste in legatura cu deplasarea la/prin Paris , incepand de maine ,  01.07.2019

 

 

Am citit dar nu inteleg... :default_doh: nu ca ar fi in Engleza sau Franceza textul .... deci imi trebuie o vignieta 5? Ce o fi asta? :default_109:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Am comandat vigneta de mediu, pret 4.21 euro.

Sper sa soseasca la timp :nedecis:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
31 minute în urmă, Alin Opran a scris:

Am citit dar nu inteleg... :default_doh: nu ca ar fi in Engleza sau Franceza textul .... deci imi trebuie o vignieta 5?

Ce o fi asta? :default_109:

 

:default_109:

Vezi asta !   -> 82, 5 km ! A 86 e folosita ZILNIC de > 260.000 autovehicule. (interiorul Centura A 86 /12.000 km² / > 12.000.000 locuitori din 5 Departamente - afectati de poluare).

Acest "perimetru" , incepand de astazi , 01.07.2019 va fi inchis atat pt Norma poluare 3 , 4  chiar si 5 ( Norma de poluare o gasesti in postarile de mai sus. Valoarea ei dupa anul de fabr. al autovehic)

 

Deci, in lb. franceza:

Dès demain, 01.07.2019, les véhicules avec une vignette Crit'Air vignette 4 ne pourront plus entrer à Paris, qu'il y ait un pic de pollution ou non. A l'intérieur de l'A-86, les véhicules sans vignette ou avec le Crit'Air 5 devraient également être interdits. Toutefois, de nombreuses municipalités retardent la mise en œuvre de l'interdiction de circulation.

In lb. engleza: 

New rules in Paris

From tomorrow, 01.07.2019, vehicles with a Crit'Air vignette 4 may no longer enter Paris, regardless of whether there is an air pollution spike or not. Within the A-86, vehicles without a badge or with the Crit'Air 5 should be banned as well. However, many municipalities are delaying the implementation of the driving ban.

 

Tradus (moca !) in lb. romana !

 

De maine, 01.07.2019, vehiculele cu o vigneta Crit ' Air 4 nu vor mai putea intra in Paris, daca varful de poluare  este atins sau nu. In interiorul Centuri A-86, vehiculele fara autocolant (stiker) sunt INTERZISE (In order to be prepared for any pollution peak, a temporary environmental zone (ZPA) has been introduced in the Île-de-France region, which became mandatory from 02.01.2017 for all vehicles in the event of persistent air pollution, in accordance with the prefectural order N°2016-01383 of 19.12.2016. )! Cele cu autocolantul Crit ' Air 5 ar trebui sa fie, de asemenea, interzise.

Cu toate acestea, multe municipalitati intarzie punerea in aplicare a interdictiei de trafic.

 

Asta a fost ! :noroc:

 

în urmă cu 6 ore, Mihai-Arad a scris:

P.S.

Legea imi era cunoscuta de prin 2016. Inainte sa-mi "creionez" planul unei vacante (p'afara , departe de casa, intr-o lume noua) imi adun multe-multe informatii (unele de pe forum auto-rulote din FR /D/ A /I). 

Tu, nu la fel procedezi ?

Momentan , adun informatii pentru o deplasare to Spain ! Eu, mi-am reorganizat vacanta (din cauza caldurii) , incepand cu a doua jumatate a lunii Oct -> catre Franta / Spania (Malaga/Sevilla / Cordoba...). Vacanta mea nu are ca obiectiv principal "scaldatul sau plaja. Astea (!) le gasesc si pe langa .... casa.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Raul G
      de Raul G
      Pt cei ce călătoresc cu rulota sa nu uite de adezivele cu limitele de viteză. Cu mult amar anul acesta le voi pune și eu după ce anul trecut nemții doar m-au atenționat.
    • Raul G
      de Raul G
      Se vorbește de adezive cu limitele 70 și 80 (100 doar în Germania unde trebuie sa respecți anumite criterii și îl dau birourile TUV sau Dekra și este valid doar pe teritoriul lor).
      Se pot pune și jos deasupra stopurilor.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.