Mihai Dan Pop

Infiintare camping rulote

13 postări în acest subiect de discuţie despre Infiintare camping rulote

Infiintare camping rulote

Mihai Dan Pop

Buna ziua!

Sunt interesat de sfaturi (idei, proiect etc, tot ce ma poate ajuta) in vederea  infiintarii unui camping de rulote, in zona Cornesti, Cluj.

Dispun de teren in suprafata de 10 000 mp, front 40 m, acces la drum asfaltat, curent electric.

 

Astept cu interes ideile voastre!

Multumesc!

Mihai

 

 

thumbnail (1).jpg

thumbnail (2).jpg

thumbnail (3).jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Salutare.  Mult succes la realizarea proiectului dorit! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Mult succes în proiectul tău, primăria ce spune? Ai fost prin campinguri în vest sa vezi cam ce oferă?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan

În primul rând felicitări pentru inițiativă!

 

Este pe drum de tranzit (nu pare)? Dacă nu,  care sunt atracțiile zonei? Cum ar putea să arate oferta ta pentru a atrage clienți? Trebuie să faci o analiză apropos de ce atracții sunt în zonă pe de o parte și ce atracții ai putea să faci tu în camping? Îți iese business case-ul? Ce ocupare ar trebui să ai?

 

Nu o dată am văzut recomandări care sugerează o abordare de la "coadă" la "cap" - adică să "desenezi" pliantul și site-ul de web (adică oferta) și să lucrezi spre ce ar fi nevoie pentru a livra asta fiind și profitabil la finele zilei. 

 

Recomandarea mea ar fi să iei în calcul o instalație electrică și o instalație de pluviale / alimentare / deversare apă care să acopere tot camping-ul. 

Desenează aleile, plantează copaci / arbuști pentru umbră - le va lua timp să crească. 

 

Desigur e incompletă lista dar sunt așa câteva idei... Adună toate ideile, pune-le pe listă, sortează-le, grupează-le, adaugă-le pe ale tale, etc... 

 

Eu am o vorbă: "dacă ar fi simplu ar face-o oricine!". 

Succes!

  • Like 4
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Salut! Care Cornesti ?  Cel dupa Mihai Viteazu, care e o locatie faina cu obiective prin apropiere (Rameti, Buru, Cheile Turzii - la 5-6 km etc) ?  Sau cel la 55 km de Cluj, spre drumul la Dej si inainte de Iclod faci stanga? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dan Pop
La 11.06.2019 la 15:50, Cristian A a scris:

Salut! Care Cornesti ?  Cel dupa Mihai Viteazu, care e o locatie faina cu obiective prin apropiere (Rameti, Buru, Cheile Turzii - la 5-6 km etc) ?  Sau cel la 55 km de Cluj, spre drumul la Dej si inainte de Iclod faci stanga? 

Salut!...din Fundătura, la stânga, Lujerdiu...Morau.Locatia, între cele doua sate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dan Pop
La 11.06.2019 la 13:51, Raul G a scris:

Mult succes în proiectul tău, primăria ce spune? Ai fost prin campinguri în vest sa vezi cam ce oferă?

Multumesc mult. Da, am lucrat ultimii 15 ani , in Italia, in domeniul turismului. In vacante, mergeam in camping , atât la Marea Adriatică , cât și in nord , la munte. De aici și ideea înființării unui camping.

Modificat de Mihai Dan Pop
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dan Pop
La 11.06.2019 la 14:10, Bogdan Moldovan a scris:

În primul rând felicitări pentru inițiativă!

 

Este pe drum de tranzit (nu pare)? Dacă nu,  care sunt atracțiile zonei? Cum ar putea să arate oferta ta pentru a atrage clienți? Trebuie să faci o analiză apropos de ce atracții sunt în zonă pe de o parte și ce atracții ai putea să faci tu în camping? Îți iese business case-ul? Ce ocupare ar trebui să ai?

 

Nu o dată am văzut recomandări care sugerează o abordare de la "coadă" la "cap" - adică să "desenezi" pliantul și site-ul de web (adică oferta) și să lucrezi spre ce ar fi nevoie pentru a livra asta fiind și profitabil la finele zilei. 

 

Recomandarea mea ar fi să iei în calcul o instalație electrică și o instalație de pluviale / alimentare / deversare apă care să acopere tot camping-ul. 

Desenează aleile, plantează copaci / arbuști pentru umbră - le va lua timp să crească. 

 

Desigur e incompletă lista dar sunt așa câteva idei... Adună toate ideile, pune-le pe listă, sortează-le, grupează-le, adaugă-le pe ale tale, etc... 

 

Eu am o vorbă: "dacă ar fi simplu ar face-o oricine!". 

Succes!

Multumesc mult. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dan Pop
La 11.06.2019 la 13:33, Fejer Antal a scris:

Salutare.  Mult succes la realizarea proiectului dorit! :salutare!:

Multumesc.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Multumesc mult. Da, am lucrat ultimii 15 ani , in Italia, in domeniul turismului. In vacante, mergeam in camping , atât la Marea Adriatică , cât și in nord , la munte. De aici și ideea înființării unui camping.
Perfect, deci știi care sunt cerințele turistului plein air.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi A.

Mult succes! M-aș bucura tare mult sa reușești.E o zona frumoasa, cu relief fain. 

Cred ca ar trebui ținut cont și de calitatea drumului din Fundatura spre Cornesti. Cum e acum? 

Alte idei despre o posibila oferta a campingului:

- posibilitatea de a face plimbări cu bicicleta, ATV, motociclete de teren,

- vreo vale prin zona (ar creste atractivitatea),

- plimbări calare (cai sau ponei).

- totodată, alocarea unei atenții speciale pentru serviciile sanitare și alimentare e un element de trecut în task-uri (alimentare cu energie electrica și apa la parcela de campare, spatii de luat masa și gratareala, umbra, parcele împrejmuite de gard viu, o iarba tunsa cu atenție, alei de acces ingrijite, internet Wi-Fi, un market în zona sau în camping..... de văzut exemple de campinguri de pe internet) 

- de văzut dacă exista fonduri de vânătoare în zona. Poate ar fi o idee și o colaborare  cu fondul pentru amenajarea unor puncte de observare a animalelor sălbatice în interes turistic,  

-identificarea altor puncte de atracție din zona: cetăți, case memoriale, monumente istorice, mănăstiri. 

Bafta multa! 

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 11.6.2019 la 11:44, Mihai Dan Pop a scris:

Sunt interesat de sfaturi (idei, proiect etc, tot ce ma poate ajuta) in vederea  infiintarii unui camping de rulote, in zona Cornesti, Cluj.

Dispun de teren in suprafata de 10 000 mp, front 40 m, acces la drum asfaltat, curent electric.

 

Astept cu interes ideile voastre!

 

La 13.6.2019 la 19:16, Mihai Dan Pop a scris:

Da, am lucrat ultimii 15 ani , in Italia, in domeniul turismului.

In vacante, mergeam in camping , atât la Marea Adriatică , cât și in nord , la munte. De aici și ideea înființării unui camping.

 

... :default_109:, asteptam vesti (bune) despre proiect!

Ori ai dat comanda,   pe loc repaus?

:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dan Pop

     Bună ziua tuturor. I'm back ! 😀😀😀. 

Nu am renunțat la ideea cu campingul , doar că , situația actuală și lipsa fondurilor au amânat puțin acest proiect. Asta nu înseamnă că nu am făcut nimic . Veți fi surprinși , sunt sigur , sa vă spun că am reușit la locația respectivă , sa.deschid, anul trecut , un.....Cinema Drive In !!!😀😀😀

Pag. de Fb : Green Cinema Drive In.

 Am nevoie acum de ajutorul vostru pentru a relua ideea cu campingul. (proiect, idei, buget, etc.)Tel. meu 0752491042.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.