Ionut Airinei

Rulment tambur

3 postări în acest subiect de discuţie despre Rulment tambur

Rulment tambur

Ionut Airinei

Salutare,

 

Azi m-am apucat sa pregătesc rulota de concediu. Am zis sa verific și eu saboți de frâna. M-am apucat de desfăcut: am dat roata jos, am scos capacul de protecție (este vaselină), am scot șpițul de siguranța și am desfacut piuliță. 

 

Pana aici a fost simplu, dar aici m-am blocat și va rog sa ma ajutați voi.

 

Cati rulmenți ar trebui sa am? 1 sau 2? Am unul conic pe exterior, dar pe interior nu am găsit niciunul. Am găsit un simering și ca o bucsa care pare sa aibă joc.

 

Mentionez ca roata nu are joc, dar nu știu dacă acolo in locul bucsei de care zic trebuie sa fie sau nu rulment.

 

Rulota este Beyerland.

 

Multumesc,

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

Daca este un singur rulment conic asa trebuie sa fie. Problema apare cand o sa pui rulmentul la loc pentru ca trebuie stans la cheie si slabit jumatate de tura ca sa nu fie prea stans. Asa se facea la rotile spate de la Dacie

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei
11 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Daca este un singur rulment conic asa trebuie sa fie. Problema apare cand o sa pui rulmentul la loc pentru ca trebuie stans la cheie si slabit jumatate de tura ca sa nu fie prea stans. Asa se facea la rotile spate de la Dacie

Sa trăiți o mie de ani! Pot sa dorm și eu liniștit, de când am desfăcut doar la asta ma gândeam și ma adânceam și mai rău pentru ca pe net văd ca exista set de rulmenți (unul mare și unul mic).

 

Totusi nu înțeleg ce e cu bucsa aia din spate, care pare ca o cămașă de rulment conic, protejata de un simering.

 

Am pus totul la loc, strans la maxim și dat un sfert de tura înapoi. Se învârte bine, fără sa agate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.