Marius.Andrei

Conversie mufa 7 sau 13 pini

7 postări în acest subiect de discuţie despre Conversie mufa 7 sau 13 pini

Conversie mufa 7 sau 13 pini

Marius.Andrei

Salutare ,  

La masina mea am o priza de 7 pini  iar la Ranger 2 mufe englezesti de 7 pini. Acum ce ma sfatuiti, sa cumpar un adaptor de la 7 la 13 si apoi un adaptor de la 13 la 2x7 pini sau sa merg la un electrician auto sa mai pun o mufa la mașină?  Care varianta este mai buna? Dar mai sigură?  Daca pun auxiliara de 7 pini pot merge cu frigiderul si pompa de caldura in timpul mersului ? caci astea banuiesc ca sunt cei mai mari consumatori ai bateriei. Mentionez ca am baterie speciala pt rulota de 100 ah.

Si apropo de pompa de apa. Am toaleta thetford c200s modelul fara vas de apa( adica isi ia apa cu ajutorul pompei de apa din vas extern. Pot face o adaptare sa pun un rezervor de apa de vreo 40 litri in rulota sub canapea si sa il alimentez manual ? Ce modificări mai trebuie facute? Ma gandesc ca daca sunt in tranzit cu rulota si opresc intr-o parcare nu e chiar ok sa scot afara butoiul de apa si sa pun pompa sa pot folosi toaleta sau sa ma spal pe maini.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vasile Oae

Daca pe rulota ai 2x7 pini și pe mașină 1x7 pini, poți merge liniștit doar cu o mufa conectata (cea pe cablu gri). Îți vor merge poziții, semnalizări, frana, ceata. Pe cea de a doua mufa de la rulota ai becuri de ceata și fire directe între baterii și de la alternator la bateria rulotei. Daca vrei sa îți meargă frigiderul in timp ce te deplasezi, trebuie sa îți dotezi mașina cu celelalte circuite, lipsa în acest moment. Degeaba pui adaptoare de la 7 la 13 și apoi de la 13 la 2x7. Mufa secundară tot nealimentara va rămâne.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius.Andrei
La 31.05.2019 la 15:24, Vasile Oae a scris:

Daca pe rulota ai 2x7 pini și pe mașină 1x7 pini, poți merge liniștit doar cu o mufa conectata (cea pe cablu gri). Îți vor merge poziții, semnalizări, frana, ceata. Pe cea de a doua mufa de la rulota ai becuri de ceata și fire directe între baterii și de la alternator la bateria rulotei. Daca vrei sa îți meargă frigiderul in timp ce te deplasezi, trebuie sa îți dotezi mașina cu celelalte circuite, lipsa în acest moment. Degeaba pui adaptoare de la 7 la 13 și apoi de la 13 la 2x7. Mufa secundară tot nealimentara va rămâne.

Deci tot la electrician trebuie sa ajung 🤨

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Salut, există adaptor de la 7 la 13?De la 13 la 7 am vazut, dar invers nu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, @Adam Adrian!

 

Da, exista. Am ambele variante. Am plecat in Olanda avand la masina priza cu 7 pini si adaptor pentru stecher cu 13 pini. Intre timp am cumparat o priza cu 13 pini si un adaptor pentru stecher cu 7 pini pentru a cupla o eventuala remorca.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Baetu
La 5/31/2019 la 15:24, Vasile Oae a scris:

poți merge liniștit doar cu o mufa conectata (cea pe cablu gri).

Aceasta priză gri este pentru frigider pe 12v si baterie. Cea neagra este pentru pozitie, stop frana, etc. Iar tu ai 2x7 pini pe rulota, nu ai priza de 13 pini. Pentru asta este adaptor de la 13 la 2x7. Eu l-am comandat din Anglia , costa 6 lire. Dar ca sa-ti faci instalatia electrica cu 13 pini pe masina, trebuie neaparat un electrician bun .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Scuze! Într-adevăr cablul negru e cel de baza iar cel gri este pt suplimentare. Oricum nu le poți mufa greșit pt că sunt puțin diferite.

Exista orice fel de mufa convertizoare. Dar indiferent că pe mașină vrei 2x7 pini sau 13 pini ai nevoie ca un electrician auto sa îți facă legăturile pe care nu le ai acum: marșarier, alimentare circuit forță din rulota, etc.. Sau poți să faci că mine...aștept să fac primele ieșiri  (acum aștept să îmi vina randul la programarea de la Politie sa îmi iau numerele) cu o singură mufa cu 7 pini și văd cât de tare îmi lipsesc restul circuitelor. In funcție de asta mă hotărăsc daca modific instalația mașinii sau nu. Eu pe rulota am 13 pini și folosesc un adaptor de la 13 la 7 cat am pe mașină.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.