Afloroaei Cristian

Incepator

18 postări în acest subiect de discuţie despre Incepator

Incepator

Afloroaei Cristian

       Buna ziua,

 

       Ma numesc Marian, am 51 de ani si visez sa calatoresc prin Europa cu rulota. Deocamdata e doar un proiect. Imi doresc o rulota incapatoare, cu 2 spatii de dormit, pentru 4-5 persoane. In acest moment posed doar "capul tractor", un Fiat Freemont de 2000 cmc si 170 CP, cu cutie automata, la care nu am (inca) un carlig de remorcare.

       Aici e prima mea problema. In cartea de identitate a vehiculului sunt inscrise urmatoarele mase:

- masa proprie = 2104 kg

- masa totala max. autorizata = 2597 kg

- sarcina utila max. autorizata = 493 kg

- sarcina pe carligul de remorcare = 44 kg

- masa max. autorizata pe axa fata = 1293 kg

- masa max. autorizata pe axa spate = 1338 kg

- masa remorcabila cu disp. franare = 1056 kg

- masa remorcabila fara disp. de franare = 450 kg.

        In certificatul de inmatriculare sunt inscrise doar  masa proprie (2104 kg) si masa totala max. autorizata (2597 kg). Repet, masina nu are inca atasat un carlig de remorcare.

        Si acum vin problemele. Cand am cumparat masina, ma gandeam ca 170 cai putere si tractiunea 4x4 ar trebui sa fie suficienti pentru o rulota pe 2 osii. Ca sa fiu cinstit nici nu am citit datele referitoare la masa remorcabila din cartea de identiate pentru ca aveam alte prioritati (sa-i placa nevesti-mii culoarea, sa miroasa frumos inauntru etc.). Asta e! Va rog, nu ma puneti la zid. Beleua e cat sarmaua. Cum se determina masa remorcabila cu disp. de franare? Mi se pare ridicol de mica la o masina de peste 2 tone. Numai 1056 kg? Oare inginerii de la RAR au citit bine prescriptiile uzinei producatoare? Eu habar nu am unde sa le gasesc. As putea sa schimb ceva la RAR cand ma duc sa omologhez carligul de remorcare, in sensul de a se mari masa remorcabila cu disp. franare ?

         Cum va spuneam, imi doresc o rulota mare, mai pe la 1300, 1400 kg...

         Daca nu se mai poate face nimic in privinta asta, ce sugerati? Sa nu ma puneti sa schimb masina ca n-o fac. Exista rulote cu MMA de 1056 kg cu 2 spatii de dormit? Unde? Vreau dus separat, instalatii pe gaze, pe 12V si pe 220V. Boiler, etc. Imi plac mult rulotele englezesti....

         Ce sa mai spun? E prima oara cand postez pe un forum asa ca sa nu va mire greselile. 

         Astept parerile voastre.

         Puteti sa ma contactati la nr. 0787465457.

         Va salut bravi rulotisti!

Distribuie această postare


Link către postare

Afloroaei Cristian

Multumesc pentru raspunsul prompt. Acum inteleg ca 1056 kg (masa remorcabila cu disp de franare) + 44 kg (sarcina pe carlig) = 1100 kg. 

Distribuie această postare


Link către postare
Flavius Ivan

Nu știu dacă așa se face calculul dar 44 kg sarcină pe cârlig mi se pare o valoare mică pentru modelul respectiv ..... ca idee, Citröen C4, 1.6 hdi 110 cp are 65 kg sarcină pe cârlig, o mașină care are 1800 kg mma si 1300 kg mma remorcabil cu sistem de frânare.

Distribuie această postare


Link către postare
Flavius Ivan
48 minute în urmă, Afloroaei Cristian a scris:

In certificatul de inmatriculare sunt inscrise doar  masa proprie (2104 kg) si masa totala max. autorizata (2597 kg). Repet, masina nu are inca atasat un carlig de remorcare.

 

În situația dată, cu rulotă de 1056 kg atașată îți trebuie categoria B96 la permis.

Distribuie această postare


Link către postare
Afloroaei Cristian

Exact ce spuneam. Masini mai mici care pot trage mai mult. Pur si simplu nu inteleg. Fiat-ul e fabricat in Mexic. Poate in emisfera vestica or fi alti ingineri...

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

:default_bun_venit: Salutare si bun venit in aceasta comunitate :salutare!: :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Salutare și bun venit în această comunitate @Afloroaei Cristian ! :salutare!: :default_bun_venit:

 

PS. Vă rog să dezbateți problemele legate de mma, cârlig de remorcare și alte date tehnice într-un topic din sectiunea tehnică respectivă! :multumesc!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Bine ai venit printre noi, îți dau o veste fff proasta: nu poți tracta mare lucru cu ea, în Italia au aceiași problema, de neexplicat deoarece deriva din Dodge Journey care "trage" 1600kg.
Cativa au reușit cerând NO casei mame, dar cu niște upgrade la călcâiul lui Achile : sistemul de frânare

Distribuie această postare


Link către postare
Afloroaei Cristian

Raul G, multumesc oricum pentru informatie. Nu stiu ce inseamna NO. Cum au reusit rulotistii despre care vorbesti?

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Nulla Osta înseamnă, ma informez și va spun

Distribuie această postare


Link către postare
Drinovan Ovidiu

Bun venit, :default_bun_venit:.

 

Tot ce trebuie sa faci e sa cauti o rulota care sa se incadreze in MMA! Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Ovidiu problema mare nu este MMA, se găsesc cu acea masa, franțuzoaicele sunt lejere, problema mare sta în cei 44 kg pe proțap.
A mea goala cum neamțul a făcut-o avea deja 55 kg, fără sa adaug nimic în portbagajul anterior, în condiții de vacanță stau undeva între 90-100 în funcție de cât sunt de pline buteliile, adevărat su ca este una 250X780

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Cine a reușit mi-a spus ca a trimis o cerere către FCA ( Fiat Chrysler Automotive) cerând un Nulla Osta pentru a ridica la 1300 kg capacitatea de tractare, dacă ei il dau te prezinți cu el LA RAR pentru a actualiza talonul mașinii

Distribuie această postare


Link către postare
Afloroaei Cristian

Multumesc mult, foarte pretioase sfaturile voastre. O sa contactez FCA ( Fiat Chrysler Automotive). Cat priveste greutatea pe protap, nu ma pricep. Sa zicem ca gasesc o rulota care imi place si care se incadreaza in MMA de 1056 kg. Scrie in documentatia tehnica a rulotei inclusiv  sarcina pe carligul de remorcare? Chiar nu ma pricep. Carligul de remorcare e al masinii nu al rulotei. Inteleg ca si carligul de remorcare in sine are propriile date de omologare inscrise pe o tablita.... In cate locuri se afla inscrisa sarcina pe carligul de remorcare? Cum se determina? Cat priveste presupusa rulota de 1056 kg, lucrurile par dificile, deocamdata nu am gasit nimic. Poate aveti sugestii (marca, tip etc.). Multumesc oricum, ma simt mult mai bine acum, comunitatea rulotistilor chiar exista.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Mihai-Arad

:default_bun_venit:@Afloroaei Cristian

 

Oare ai vazut acest mesaj ?

La 27.5.2019 la 17:02, Daniel P a scris:

PS. Vă rog să dezbateți problemele legate de mma, cârlig de remorcare și alte date tehnice într-un topic din sectiunea tehnică respectivă! :multumesc!:

 

Sectiunea tehnica (Despre masina mea) o gasesti aici !    :multumesc!:

Sfaturi achizitionare rulota - AICI !  :multumesc!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Vana Petre

Fii binevenit! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.