Eduard Alexandru

Prima rulota din Anglia

12 postări în acest subiect de discuţie despre Prima rulota din Anglia

Prima rulota din Anglia

Eduard Alexandru

Buna ziua tuturor!Recent am venit din Anglia de unde  mi-am achiziționat prima mea rulota(visul devenit realitate 💪😁).Acum sunt fericit și îmi doresc ca prima mea ieșire pe șoselele noastre sa fie una perfecta!Copilul este foarte entuziasmat și abia așteaptă, însă neavând numere de înmatriculare, as dorii sa întreb și eu cum pot proceda pentru scoaterea numerelor provizorii(de început)?!Si am mai inteles ca pentru RAR și scoaterea talonului am nevoie și de o serie(17 numere)a rulotei pentru a circula pe drumurile noastre!Am tot căutat pe toată rulota și nu am găsit decât o serie scurta care m-a dat peste cap!Am inteles de la un prieten ca nu o pot înmatricula și ca rulota mea provenind din Anglia, unde acolo este considerată un accesoriu!nu are serie ca la noi.Ce pot face?Stie cineva?E in regula seria care am găsit-o? Multumesc tuturor!

77BD2AD0-A238-4346-9456-E97E851E6E41.jpeg

BC126464-2D5C-4850-9B5A-1E7C94F4DFD5.jpeg

1A7AF01C-29C5-41C1-96B3-E701C0C1185D.jpeg

29792103-0EB4-42A7-B9E7-913169FE7439.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare

Adam Adrian

Ai vreun act?

Distribuie această postare


Link către postare
Eduard Alexandru
27 minute în urmă, Adam Adrian a scris:

Ai vreun act?

Am doar chitanța de mana și o carte a rulotei, dar nu scrie nici o serie pe ea!Ca in UK nu ai nevoie de acte pentru rulota!e ca și cum ți-ai lua la noi un portbagaj pentru mașina la noi

Distribuie această postare


Link către postare
Adam Adrian

Eu am înscris rulota anul trecut(tot de UK)dar aveam actul de când a fost cumpărată(de noua) în care era seria.In actul de mana ar trebui sa fie scrisă acea serie, și o declarație pe propria răspundere că nu a fost furată.Cel puțin așa se cerea anul trecut.Dar suna la înscrieri auto poate te lămuresc ei.La RAR trebuie sa faci programare doar prin telefon daca seria nu are17 caractere.

Distribuie această postare


Link către postare
Adam Adrian

0244302136, informații înmatriculări Prahova.Eu tot din Prahova sunt și la numărul asta am sunat.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Laurentiu Perjeru

Salut,   si eu am adus si inmatriculat o rulata din Anglia, nu-ti trebuie altceva decat factura/invoice-ul ala sau chitanta dintre tine si englez. 

Pas 1. mergi la notar faci o declaratie pe proprie raspundere ca ai cumparat rulota respectiva - taxa notar vreo 60ron

Pas 2. ii faci rca pentru rulota si mergi la inmatriculari pentru placuta rosie vreo 50ron taxa + 30 ron RCA-ul pentru 6 luni 

Pas 3. faci deplasare la RAR pentru omologare individuala asta costa vreo 800Roon cu tot cu itp 

Pas 4. mergi cu cartea si declaratia la primarie pentru taxe aici iti da o hartie pentru polite cum ca este inscrisa la taxe 

Pas 5. Mergi la inmatriculari pentru inmatriculare definitiva.  (cartea + itp + foia de la primarie + rca) = 80ron certificat + nr 

 

Cam asta e 

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel Dinu

Salutare. ma aflu in Anglia si doresc sa vin acasa cu o rulota dupa mine pentru a fi utilizata in scop personal pe drumurile patriei. Daca ati intrat in tara cubansamblu format din masina inmatriculata in UK si rulota cu numar de la masina respectiva au fost probleme? Umbla vorba ca iti pot face dosar penal ca se considera rulota ca fiind neinmatriculata. Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Ursu Florin

@Viorel Dinu, nu ai nici un fel de problema :) Eventual fa rost de un contract de vanzare cumparare

Distribuie această postare


Link către postare
Florin Zob
în urmă cu 2 ore, Viorel Dinu a scris:

Salutare. ma aflu in Anglia si doresc sa vin acasa cu o rulota dupa mine pentru a fi utilizata in scop personal pe drumurile patriei. Daca ati intrat in tara cubansamblu format din masina inmatriculata in UK si rulota cu numar de la masina respectiva au fost probleme? Umbla vorba ca iti pot face dosar penal ca se considera rulota ca fiind neinmatriculata. Multumesc

confirm si eu ce spune Florin mai sus.

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel Dinu
în urmă cu 5 ore, Ursu Florin a scris:

@Viorel Dinu, nu ai nici un fel de problema :) Eventual fa rost de un contract de vanzare cumparare

Merci, voi face contract cu proprietarul din UK

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel Dinu
în urmă cu 4 ore, Florin Zob a scris:

confirm si eu ce spune Florin mai sus.

Merci frumos

Distribuie această postare


Link către postare
Ursu Florin
22 minute în urmă, Viorel Dinu a scris:

Merci, voi face contract cu proprietarul din UK

Poti sa cauti unul pe net, il printezi si completezi de mana.

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.