Laurentiu Perjeru

Sursa de Gaz pentru rulota

23 postări în acest subiect de discuţie despre Sursa de Gaz pentru rulota

Sursa de Gaz pentru rulota

Laurentiu Perjeru

         Am o butelie de anglia de gaz 5kg, cel care mi-a vandut rulota vad ca a reusit s-o umple pe undeva prin Ro,   am cautat in acest forum si pe net si nu am reusit sa-mi dau seama ce ar trb sa fac, vad ca corect ar fi butelie de aragaz, problema e ca nu incape in portbagaj si as vrea sa incapa, am suport tehnic sa alimentez de la 2 butelii, ma gandeam si la un rezervor din acela de gpl auto, are cineva facut asa la rulota ? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Teo Raducanu

eu am o rulota englezeasca-ECCLES-MOONSTONE-cu portbagaj in fata, si acolo bag o butelie romaneasca care functioneaza aragazele romanesti.

si sicer functioneza extra.

o tin culcata in portbagaj.

 

asta este rulota.

$_86.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu Perjeru

Si atunci cand o folosesti o tii tot in interior si culcata ?  ca intelesesem ca trebuie tinuta in picioare cand este in uz.

 

Mersi

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Raducanu

tot culcata-ultima iesire de paste de joi pana joi o saptamana aprox.a functionat in fiecare noapte, si ziua la nevoie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Si eu stiam ca in uz, butelia trebuie sa stea pe verticala. La partea de sus, peste nivelul gazului lichefiat, trebuie sa fie aer. Cand se deschide robinetul buteliei, trebuie sa se elibereze continutul in stare gazoasa si nu in stare lichida. In regulator/ceas si instalatie trebuie sa circule gaz si nu lichid.

Am mai intalnit cazuri de utilizare similare colegului @Teo Raducanu, la parlitul porcului. I-am spus persoanei respective ca nu este bine ce face si zambind ironic, mi-a spus sa-mi vad de treaba mea ca nu are nicio treaba. Nu mai inteleg nimic.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Butelia trebuie sa stea in picioare sa intre numai gaz in regulator cine o tine culcata trebuie sa isi asume ca lichidul din butelie poate sa intre in soba si in frigider unde va lua foc si va arde rulota

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Poate butelia lui @Teo Raducanu era goală mai mult de jumătate? :nedecis:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Raducanu

plina ochi fratilor incarcata unde incarca soferi turismele-in picioare nu incape in portbagaj fiind prea inalta, decat culcata.

-uite acum am mai invatat ceva de la voi, sa nu stea culcata ca pot avea surprize .

eu numai asa am folosito culcata, sincer.o sa fac o poza sa vedeti pozitia ei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Raducanu
în urmă cu 19 ore, Teo Raducanu a scris:

plina ochi fratilor incarcata unde incarca soferi turismele-in picioare nu incape in portbagaj fiind prea inalta, decat culcata.

-uite acum am mai invatat ceva de la voi, sa nu stea culcata ca pot avea surprize .

eu numai asa am folosito culcata, sincer.o sa fac o poza sa vedeti pozitia ei.

 

Asta este pozitia ei. In picioare nu pot sa o pun altfel .

Apropo : 2 butelii de 7-8 litri sa le pot baga in picioare(vertical) pentru ceasuri romanesti la pret rezonabil stie cineva sau sa cumpar noi? 

20190524_142136.jpg

20190524_142129.jpg

20190524_142143.jpg

Modificat de Radu B

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Nu aruncati cu pietre, omul nu a stiut cat de periculos este transportul pe orizontala a buteliei.
@Teo Raducanu PS:
1- Pentru cumparat butelii, suna-l pe @Vlad Carciumaru  din Braila. Este membru pe forum. Sau pe OLX.
2- Regulatore/ceasurile merg f.bine cele de la Dedeman, numai sa fie de 30 sau 50 mbari, cat iti trebuie tie!!

3- Mai fratilor: pentru un contact usor/rapid, treceti-va nr.telefon in semnatura!!!!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Cumpără un adaptor pentru încărcare.E 80 lei pe Olx(un domn din Alba).Eu așa am făcut și merge foarte bine.5 litri îți ajung o săptămână.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Daca are valva de 21 poți să încarci cu al meu, daca faci un drum la Otopeni(acolo lucrez)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Nu confundati litri cu kilogramele. Buteliile normale de aragaz se vand la KG(11-12-14 KG). La statia de GPL se vinde la litru dar butelia normala la plin are in jur de 30-35 litri adica in jur de 15-17 KG. Butelia care ziceti ca are 7 litri are 7 kg adica 14 litru de GPL.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Eu alimentez la statia gpl în litri exact cat scrie pe butelie in kg.Sa înțeleg că pt baga dublu?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Cam așa ceva :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

O întrebare OT, în România nu se găsesc buteli de la Beyfin?
Sunt buteli in fibra de sticla, sunt f ușoare și transparente.
Mulțumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Se găsesc, dar numai sh, la cei care vând accesorii pentru rulote și la prețuri destul de piperate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Se găsesc, dar numai sh, la cei care vând accesorii pentru rulote și la prețuri destul de piperate.
Interesant deoarece ele nu se pot cumpăra, se plătește un depozit de 35€ apoi plătești numai umplutul, cu discountul oferit asociației din care fac parte sunt cam 22€ pentru cea de 10€.
Mulțumesc mult pentru informație

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Raducanu

@Costica V. -de  unde  sa stiu ca nu ai voie frate sa transporti butelia culcata, dar vin si intreb cei care incarca butelii si le transporta cu caruciorul cu bicicleta si altele culcate, si de ani nu de acum si nu am auzit sa se intample ceva si culmea iereau fara gulere, nu ca acum ca are guler de protectie.

-da acum fiindca am luat cunostinte de la colegi la functionare o sa o pun in picioare, ca de paste la munte, sincer imi ingheta robinetul, si abia mai iesea gazele.

-eu va multumesc mult pentru sfaturi, am invatat multe de la voi, si altii la fel nu zic ca nu am cunostinte sunt, electrician, mecanic, lacatus-ca inca mai lucrez, dar cu gazele, nu m-am bagat.

va multumesc din suflet pentru sfaturi, si va doresc un sfarsit de saptamana placut.

IMG_20170416_105934.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Transportul se poate efectua și culcat dar folosirea ei trebuie sa fie in pozitie verticala. In butelie  gazul este lichefiat si are o perna de gaz deasupra lichidului, cand o folosești trebuie sa preia numai gaz daca o tii culcata intra  lichid in regulator si apare fenomenul de  gheata pe robinet și regulator

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Raducanu
în urmă cu 22 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

Transportul se poate efectua și culcat dar folosirea ei trebuie sa fie in pozitie verticala. In butelie  gazul este lichefiat si are o perna de gaz deasupra lichidului, cand o folosești trebuie sa preia numai gaz daca o tii culcata intra  lichid in regulator si apare fenomenul de  gheata pe robinet și regulator

 

Ok.

Multumesc de sfat. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Raducanu

O intrebare aici daca mi-se permite de catre admini.

fratilor cu ce sa dau sau sa fac ca am ceva locuri pe unde a inceput sa se exfoloeze sau sa se curete tapetul sau cu ce o fi dat, poze.

si sfaturi va rog.

 

 

20190526_104104.jpg

20190526_104046.jpg

20190526_104111.jpg

20190526_104119.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu Perjeru

 

Este o varianta

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.