Cristian Spiescu

Suprasolicitare mover => fum

11 postări în acest subiect de discuţie despre Suprasolicitare mover => fum

Suprasolicitare mover => fum

Cristian Spiescu

Salutari,

 

Iata ca  am facut prima iesire la un camping (terasat, cu cale de acces relativ abrupta), cu noua noastra rulota Dethleffs 560 SK. Din diverse motive m-a ajutat domnul de la camping si a coborit rulota, lasand-o in fata locului alocat. Mi-a dat de inteles ca avand mover, as putea sa o pozitionez folosind moverul. Desi bunul meu simt imi zicea ca ar fi meritat sa cuplez masina pentru manevra, ca pare a fi o sarcina cam grea pt mover, avand in vedere ca era de deplasat vreo 10 metri, cu ceva panta, mi-am zis totusi sa incerc. Gandidu-ma ca moverul (Reich) are o protectie electronica la suprasarcina.

 

Si intr-adevar, dupa ce am terminat de urcat panta si nu mai trebuia decat sa rotesc rulota, protectia electronica a sarit. Insa si rulota s-a umplut de un fum inecacios, de circuit electronic/tranzistor ars (miros de care nici pana acum nu am scapat in intregime). Am fost ferm convins ca blocul de comanda s-a ars. Insa observ ca pare sa functioneze fara probleme. Am mai folosit moverul apoi (fara a urca in panta) si a functionat cu succes.

 

Evident dupa intamplare, am citit si eu manualul. Insa nu scria nimic deosebit referitor la vreun mod particular de a te purta cu moverul. Intrebarile mele ar fi:

* este un lucru stiut/comun ca folosirea moverului trebuie facuta "cu mila", altfel riscandu-se supraincalzirea/defectarea?

* moverul este folosibil si pentru o deplasare mai lunga (e.g. 10 metrii)? Sau este conceput pentru a face doar mici miscari in jurul pozitiei? Adica pozitionarea de baza fiind facuta cu masina. In principiu nu ma deranjeaza manevrarea rulotei cu masina in marche-arriere, si cam asta am de gand sa fac, gandindu-ma sa menajez cat mai mult moverul.

* acest model este cu anclansare motorizata. Din manual mi s-a parut ca am citit ca pentru anclansare, trebuie tinut apasat pe buton, pana cand motorul de translatie a rolelor se opreste. Insa cand rolele incep sa preseze cauciucul, motorul munceste si scheauna din ce in ce mai chinuit si detul de repede mi se face mila si opresc comanda. Dar nu sunt sigur ca e bine cum am procedat. Caci la penultima manipulare o rola a inceput sa patineze. Moment in care am mai "fortat"/impins rolele in cauciuc. Intrebarea este deci: pentru actionare exista un capat de cursa la care motorul se opreste din activitate? Cu alte cuvinte, tin apasat pe buton pana cand nu mai aud nici un sunet? Mi-e teama sa nu suprasolicit si mecanismul acesta.

 

PS: nu am deschis inca carcasa pentru ca este vreme ploioasa. Maine as dori sa fac o inspectie vizuala a placii electronice.

 

Multumesc anticipat pt opinii.

Numai bine,

Cristi.

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Spiescu

Am uitat o intrebare (observ ca nu pot edita postul meu):
* in pozitie de repaus, cu rulota parcata in parcare sau in camping: mover-ul se lasa anclansat la roti? Sau trebuie retras? Sau poate nu conteaza?

 

Evident ca printre greselile incepatorului pe care le-am facut in prima iesire in camping, in afara de incidentul cu fumul din mover, am dez-anclansat moverul cu rulota in panta fara frana de mana trasa. Si apoi, ca in Stan si Bran am alergat dupa ea ca sa ii trag frana de mana. Noroc ca nu erau copii in fata ei, si apoi si eu eram aproape de protap. Deci :default_doh:pt mine si :amuzat:pt cititorii mesajului. :)

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Noroc că ai prins-o repede.

Eu am un mover cu cuplare manuala. Trebuie sa trag restul de tare de manivela că sa clicheteze. Și atunci e destul de tare înfipt în roata. De plimbat cu el m-am plimbat vreo 15m plus manevre de parcare. Fara probleme.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, @Cristian Spiescu !

 

în urmă cu 18 ore, Cristian Spiescu a scris:

[...] Evident dupa intamplare, am citit si eu manualul. [...]

 

Sigur ai citit manualul? :) Caci:

 

acum o oră, Cristian Spiescu a scris:

[...] in pozitie de repaus, cu rulota parcata in parcare sau in camping: mover-ul se lasa anclansat la roti? Sau trebuie retras? Sau poate nu conteaza?

 

[...] am dez-anclansat moverul cu rulota in panta fara frana de mana trasa. Si apoi, ca in Stan si Bran am alergat dupa ea ca sa ii trag frana de mana. [...]

 

Despre toate astea scrie in manual!

 

Referitor la fum, ceva cred ca este in neregula ceva cu montajul fizic al mover-ului pe rulota (descentrat) sau cu modul in care l-ai utilizat, respectiv cuplarea rolelor pe anvelope (nu anclasare). Nu are voie sa faca asa ceva, este proiectat sa urce pante de un anumit grad, in functie de greutatea rulotei. Protectia intra in actiune atunci cand simte curent mai mare decat cel prevazut in parametri - in cutiuta este un circuit electronic simplu care stie sa faca asta. Daca a iesit fum, vezi care izolatie a carui fir este carbonizata si vezi cauza care a provocat supraincalzirea firului respectiv. Am spus in mod deliberat fir, pentru ca daca era o piesa electronica, nu mai functiona dupa eveniment. Ca sa-mi dau cu parerea, verifica in amanunt trecerile cablurilor pe dedesubt, in special acolo unde acestea traverseaza sasiul rulotei.

Daca nu te pricepi, iti recomand sa faci o vizita la un om priceput sa constate ce este de constatat. Si citeste si celelalte capitole din manual! :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

 Salutare @Cristian Spiescu 

E posibil alimentarea moverului să fie facută cu cablu mai subtire si in sarcina a inceput sa incalzeasca... de acolo venea fumul probabil.

Modificat de Daniel P
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Spiescu

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am desfacut carcasa controllerului si am inteles ce s-a intamplat. Cele 2 borne de alimentare principale erau desurubate. De ce: nu inteleg. As fi putut sa dau mana pe cei care l-au montat cu multi ani in urma (probabil 10 dupa parerea mea). Insa montajul era impecabil. Poate pur si simplu, de la vibratii, s-au slabit bornele. Am atasat 2 fotografii.

 

Deci in sarcina mare s-a incalzit fenomenal mai ales masa si a incins tare cablajul. Al carui lac s-a topit in zona respectiva. Asta e si motivul pt care protectia nu a sarit: moverul nu a simtit suprasarcina in driverul lor. Plus ca am vazut cam ce piese are. Foloseste tranzistoare doar pentru soft start. Apoi foloseste releul in regim de forta.

 

Totusi, am avut noroc. Incidentul acesta putea sa rezulte in foc. Ar fi fost pacat mare. Oricum intre timp mi-am comandat un stingator cu pulbere de 6 kg.

 

Citat:

Sigur ai citit manualul? Caci:

Da. L-am citit asa cum citesc temeinic fiecare manual. Evident dupa prima folosire. Sunt genul de om care mai intai folosesc produsul si apoi ma uit si in manual  :nedecis:. Observ insa ca la rulota trebuie o strategie ceva mai docta.

 

Aveti cumva o parere si despre:

Citat:

* in pozitie de repaus, cu rulota parcata in parcare sau in camping: mover-ul se lasa anclansat la roti? Sau trebuie retras? Sau poate nu conteaza?

Numai bine!

Cristi

20190522_210114.jpg

20190522_210102.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Sper sa nu te superi, dar scrie in manual: rolele se tin indepartate de anvelope! :)

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Spiescu

Multumesc de raspuns!

 

Intr-adevar, se specifica "sa nu stea mult timp cuplate la roti". Si are sens. Oricat ar sta fara rost, deformeaza cauciucul si probabil il poate deteriora la un mom dat daca sta prea mult. Auzisem ca si anvelopele tinute pe timp de iarna pe podea (adica cu calea de rulare pe podea), ar putea conduce la ceva deformare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sionut

Salutari, ieri am patit si eu ceva similar . M-am intors cu rulota si cand sa ma intorc am facut un pic mai multe manevre (din cauza unui vecin bunavoitor) si cand mai aveam un metru pana se termin, a inceput sa piuie ca atunci cand nu mai are baterie, eu am auzit tarziu si am insistat si acum nu mai merge deloc (aseara nu mai mergea ).Nu m-am jucat cu ea mai mult de 5 minute.  Cand aprind telecomanda, se aude un sunet de releu ce merge mult mai mult ca de obicei si cand incerc sa actionez o comanda incepe sa tiuie in continuu . De la Unitatea Centrala se simtea miros de cablu ars. Ce am facut altfel, e ca am uitat intrerupatorul  cuplat astea 3 zile cat am fost plecat, oare sa fi incalzit din cauza asta si apoi la un pic de functionare sa ii fi fost fatal ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
La 14.10.2019 la 14:02, Sionut a scris:

Salutari, ieri am patit si eu ceva similar . M-am intors cu rulota si cand sa ma intorc am facut un pic mai multe manevre (din cauza unui vecin bunavoitor) si cand mai aveam un metru pana se termin, a inceput sa piuie ca atunci cand nu mai are baterie, eu am auzit tarziu si am insistat si acum nu mai merge deloc (aseara nu mai mergea ).Nu m-am jucat cu ea mai mult de 5 minute.  Cand aprind telecomanda, se aude un sunet de releu ce merge mult mai mult ca de obicei si cand incerc sa actionez o comanda incepe sa tiuie in continuu . De la Unitatea Centrala se simtea miros de cablu ars. Ce am facut altfel, e ca am uitat intrerupatorul  cuplat astea 3 zile cat am fost plecat, oare sa fi incalzit din cauza asta si apoi la un pic de functionare sa ii fi fost fatal ?

 

@Sionut, probabil si in cazul tau o legatura slabita care s-a incins si a rezultat ceva. Pana nu desfaci, nu afli in ce consta acel "ceva".

 

Nu are importanta ca ai tinut alimentata cutia de comanda cu problema mentionata. Sistemul intra in regim de stand-by dupa un anumit timp. In cel mai rau caz ti-a consumat doi-trei amperi in acea perioada.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sionut

Multumesc Laurentiu . O sa o desfac in week end.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.