Stoica Dumitru

Caravelair bamba 395T Luxe

5 postări în acest subiect de discuţie despre Caravelair bamba 395T Luxe

Caravelair bamba 395T Luxe

Stoica Dumitru

Va salut colegi rulotisti.

Numele meu este Stoica Dumitru și dețin o rulota Caravelair bamba 395T Luxe. 

Deoarece nu am experienta si sunt membru nou apelez la experienta dumneavoastra  cu rugămintea de a mă ajuta.

La rulota pe partea cu aragazul și frigiderul sunt 2 grile de ventilatie. Bănuiesc că acestea sunt necesare pentru evacuarea căldurii degajată de la frigider si pentru alimentare cu aer a arzatorului de la frigider. 

Problema este că atunci cănd bate vântul tare din directia pe care sunt montate grilele sau când plouă se formeaza curent de aer puternic în rulota, aerul pătrunde și pe sub frigider și prin fanta dintre frigider si aragaz. Când  ploaia bate din acea  directie intră și apă.

Este normal sa fie așa  ?

Sau este  o piesă lipsa undeva? Dacă este lipsă o piesă cum se numește și de unde pot cumpăra?

Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

 

20190508_124813.jpg

20190508_124833.jpg

20190508_124822.jpg

20190508_124856.jpg

15573092884762536331714486597461.jpg

15573093404698625532238470454218.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Stoica Dumitru

Multumesc frumos pentru raspuns.

M-am uitat cred că sunt ok.

I-am întrebat dacă cu acele capace mai funcționează frigiderul. Eu merg cu frigiderul doar pe gaz.Să vedem dacă se potrivesc la dimensiuni că par a fi mai mici. Stima si respect. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @Stoica Dumitru !

 

Sunt mai mici pentru ca nu trebuie sa acopere complet grilele. Cea de sus are in dreapta "cosul" si nu va fi acoperit, iar la cea inferioara capacul mai lasa "linia" de jos neacoperita.

Apa introdusa de vant in acel spatiu nu este ok. In plus, vara nu poti pune acele capace peste grile. Ideal este sa ai terasa pusa (daca sunt pe aceeasi laterala a rulotei). Daca nu folosesti rulota, este bine sa ai capacele puse, indiferent de anotimp.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stoica Dumitru

Multumesc frumos pentru raspuns. 

Le-am cumpărat și sunt așa cum spui tu. 

Am terasă dar de multe ori nu o montez din cauza vântului puternic mai ales primăvara. Capacele vreau să le folosesc temporar, doar când este frig, bate vântul și plouă din direcția grilelor. 

Mai vreau să le  folosesc temporar când circul pe drumuri de pământ neamenajate că să nu mai intre praf. 

Stimă și mulțumiri pentru ajutor.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.