Bucur Daniel

Valea Cerbului- locul unde talibanii se cred proprietari

24 postări în acest subiect de discuţie despre Valea Cerbului- locul unde talibanii se cred proprietari

Valea Cerbului- locul unde talibanii se cred proprietari

Bucur Daniel

Mergeam cu părinți pe Valea Cerbului de cînd aveam 4 ani( cu dacia + cortul), cînd am devenit major mergeam cu prietenii tot cu cortul, apoi in 2008 am luat prima rulota si de atunci vin pe Valea Cerbului cam de 5-6 ori pe an( stau cam 2-3 zile, acum de exemplu am stat 2 zile, veneam de la Sovata si am zis să stau 2 zile să ne odihnim si sa vizităm stațiunile din împrejurimi) ...de fiecare dată in ultimii ani cînd ajung in zona de campare dupa bazinul de apă sint locuri împrejmuite cu sîrmă, locuri care in cele 2- 3 zile cît stau eu  nu stă nimeni dar de cite ori vroim să campez pe ele veneau băștinașii că nu pot campa deoarece este locul lui x sau y care" vine acum-a plecat aseară dar vine maine"- etc după ce mă rățoiam puțin la ei lasau capul jos , rupeam sirmele si campam  rulota..surpriză ...cit am stat acolo nu venea nimeni..de fapt locurile erau împrejmuite de ei..( deh, romania)..Miercuri (24.04)in timp ce am plecat spre Sovata am oprit la Primăria Bușteni (cea care administrează terenul din zona de campare) , unde după 20 minute de discuții cu 2 funcționari ai primăriei mi s-a spus clar: terenul din zona de campat este teren public, administrat de primaria Bușteni, este ilegal inprejmuirea cu gărdulețe, sîrmă, etc , ridicarea de constructii, cotețe, camaruțe, etc, nu poți  să plătești pe o luna, 2-5 luni si să imprejmuiesti locul ca este al tău, dacă nu tii rulota pe loc aceasta ramane liber...nu este nici un loc nominal...in cazul in care un loc este inmprejmuit si nu ni se permite accesul de ceilalti "băștinași "trebuie sunat la Politie Comunitară Bușteni, ei au competența de a amenda pentru ingradirea cu intentie a unui spatiu public.Luni (29.04) după amiază ajung pe vale, in centru 2 locuri împrejmuite, mă apuc să dezleg sirma de la țarc si....apar talibanii...ca este loc platit, ca a plecat aseară proprietarul locului, etc...le spun de discuția avută cu cei de la primărie, îl întreb pe cel mai vehement dacă este de acord sa îl filmez pentru ca ma împiedică să campez pe acel loc ca sa am dovada la cei de la poliția comunitară și...surpriză...talibani au inceput sa faca pasul inapoi.Apoi a început subtil să îmi spună ca ei sint o comunitate unită, ca pot sa am probleme, pot să arunce resturi de mîncare sub rulotă sa vină ursul la mine să îmi rupă cortul, bla, bla...Seara bătrânelul cu rulota de lângă mine a venit la mine si ce să vezi" ca nici el nu este de acord" cu imprejmuirea locului de campare si apoi lasat așa " ca poate mai vin si luna viitoare, să am locul asigurat"..A doua zi m- am apucat cu un patent (sub privirile talibanilor care stateau pe la colturile rulotelor ) să tai toate cablurile la locurile împrejmuite si pe care nu era parcata nici o rulotă..Surpriză- bătrânelul care îmi dădea dreptate aseară acum " de ce tai domnule sirmele ca bieții oameni au venit din ianuarie si au imprejmuit locurile " ...păi boss unde sint oamenii care au împrejmuite locurile?Iarăși au aparut talibanii " ca ei au platit pentru locurile rezervate, bla, bla...am pus mana pe telefon si m-am făcut ca sun la poliția locală...zici ca am dat cu gaze...nimeni nu avea nimic cu nimeni, a vină domnule toata lumea pe vale că e loc destul..Le- am zis să facă o delegație si să se ducă la primărie să propună să pună barieră la pod la bazinul de apă..că de...ei sint o " comunitate" mai aparte...Astept cu nerăbdare urmatoarea iesire pe vale, dar inainte vreau să cer un punct de vedere oficial scris de la primărie...ca apoi sa chem si pe cei de la poliția comunitară să rezolvăm o dată problema...

Modificat de Bucur Daniel
  • Like 17
  • Upvote 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Dacă ar fii mulți asa ca tine în România, departe ar fii ajuns tara noastră.
FELICITĂRI

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitari @Bucur Daniel:bravo: Asa ar tebui sa procedam noi rulotisti intotdeauna. :salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionita Mihai

  Din pacate, unii oameni au impresia ca odata cu varsta au mai multe drepturi decat ceilalti...

Ceva asemanator am patit la Valea Zanelor: un batranel din Braila nu m-a lasat sa campez vis-a-vis de el pe motiv ca el sta de o luna acolo si ca pastreaza locul pentru baiatul lui. Cand s-a reunit familia, au intins copertinele si mesele chiar peste drumul de acces, iar cand le-am cerut sa elibereze aleea ca sa pot trece, tot el a avut tupeul sa-mi spuna sa ies cu masina printre pomi si sa incalec niste borduri destul de inalte...Rusine!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Ușor se va ajunge și în România ca în restul Europei, off-campingul interzis din cauza acestor comuniști care încă cred ca totul li se cuvine pt ca poate odată aveau și ei o fărâmă de putere.
Din păcate simțul civic și respectul fata de oameni și natura s-a dus pe apa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bucur Daniel

Prima poză am facut-o  după ce am plecat de la Primăria Bușteni, am intrat pe vale pentru a mânca ceva si pentru a bea o cafea( am stat cam o ora), a 2-a poză este cu locul care era " rezervat" pentru nimeni după cum se vede..si era un loc generos...

20190501_221245.jpg

20190428_200617.jpg

20190501_221424.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Buna ziua.Din pacate aveti mare dreptate.Pe Vale se plimba in fiecarare zi un reprezentant al Primariei (Florin, cu niste saci pt. gunoi) care incaseza banii. 

Intrebare ???? Oare cei din primarie(poate unii) sunt MANJITI. Altfel nu se explica situatia care dureza de ani buni.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bucur Daniel

L-am intilnit pe d- l Florin cind am fost (29.04).

Am inteles ca iese la pensie, si dinsul mi-a zis " daca nu este rulota pe locul ingradit poți campa"...dar...la intrebarea mea de ce nu desființează ingradirile el si cei doi salariați ai primăriei care se ocupă cu strângerea gunoiului ...a ridicat din umeri. A motivat ca a avut o actiune cu putin timp in urma, actiune care a avut ca scop demolarea soproanelor improvizate. Despre locurile ingradite a zis ca daca nu primeste o sarcină de la sefii lui el nu sta să se certe cu oamenii..

Deci ...nimeni nu reclamă...cei din primarie au motivat ca ei nu au primit nici o reclamație in acest sens (solutia au zis- o : telefon la Poliția locală Bușteni).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 2 ore, Anghelescu Anton a scris:

:salutare!:Buna ziua.Din pacate aveti mare dreptate.Pe Vale se plimba in fiecarare zi un reprezentant al Primariei[FLORIN, cu niste saci pt. gunoi] care incaseza banii  Intrebare ???? oare cei din primarie{poate unii] sant MANJITI. Alt fel nu se explica situatia care dureza de ani buni.

:salutare!:

De ce si de unde acea taxa ? 

*** Orașul unde turiștii sunt lăsați să folosească pădurea pe post de toaletă.

Irinel Ghita - Primar: ”Eu sunt satisfăcut de ce văd”

Vezi aici ! 

 

Iar aici , ....un articol recent! 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Dragan

Mereu m-am intrebat: oare unde isi golesc oamenii aia toaletele? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Raducanu

Unde? In rau noaptea. Iar unii ca mine banuiesc, i-au cazmaluta cu ei si rezervorul cu dejectii, si se duc sus in padure, fac o groapa si-l deverseza in groapa dupa care o astupa, sau cand vin cei cu vidanja si spala wc-urile publice.

Asta fac unii. Am vazut cum a deversat cineva in santul de pe marginea drumului. 

Daca i-am zis, mi-a zis ca nu am alta treaba decat sa ma iau de el.

Altul intr-o noapte la deversat intr-o vagauna, de a mirosit tot timpul.

Mai este mult pana cand romanul o sa invate ce este bine si ce nu.

Modificat de Radu B
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 3 ore, Teo Dragan a scris:

Mereu m-am intrebat: oare unde isi golesc oamenii aia toaletele? 

 

He, he, heee....

Un subiect "sensibil" (tabu !). :default_109:

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Bucur Daniel , avea dreptate cand a "povestit" mai sus cum stau treburile ... pe vale. :) 

 

 

 

La 26.5.2019 la 6:24, Teo Dragan a scris:

Mereu m-am intrebat: oare unde isi golesc oamenii aia toaletele? 

 

@Teo Dragan Uite, ai primit raspunsul prin intermediul ... PRO TV-ului ! :default_109:

 

 

 

La 26.5.2019 la 8:21, Teo Raducanu a scris:

Unde? In rau noaptea. Iar unii ca mine banuiesc, i-au cazmaluta cu ei si rezervorul cu dejectii, si se duc sus in padure, fac o groapa si-l deverseza in groapa dupa care o astupa, sau cand vin cei cu vidanja si spala wc-urile publice.

Asta fac unii. Am vazut cum a deversat cineva in santul de pe marginea drumului. 

Daca i-am zis, mi-a zis ca nu am alta treaba decat sa ma iau de el.

Altul intr-o noapte la deversat intr-o vagauna, de a mirosit tot timpul.

Mai este mult pana cand romanul o sa invate ce este bine si ce nu.

 

@Teo Raducanu - adevarat ... ai grait ! :salutare!:

 

 

Update: Joi 25.07.2019

""Cu un relief generos, România are un potențial imens, dar nu există pe harta turismului de camping. Din 680 de locuri pentru corturi, 90 la sută sunt ilegale sau neamenajate. Iată de ce suntem la coadă Europei în ceea ce priveşte turismul de camping. Statistic, din 100 de înnoptări în ţara noastră, doar una a fost la campin. Restul la hotel sau în pensiuni."" Ne place sau nu ne place, asta-i ... realitatea ! Traim momentul .... Vom lasa copiilor-copiilor nostri mostenirea unui Parc National /o arie protejata distrusa (contaminata). Dar, asta e un alt subiect (tabu/sensibil).

 

Iata ce spun cei de la PRO TV , o fii adevarat ? Manipulare ? Indemn la spiritul civic ? 

Tu decizi ! Viitorul , ne apartine noua, dar si COPIILOR nostri ! Protejati natura !

 

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Azi-noapte, pe Valea Cerbului...:default_doh:

 

IMG-20190914-WA0003.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

După 1 septembrie, marea majoritate sparg gașca și revin la primavară.

Așa că nemaiavâd tomberoanele pline cum sunt in plin sezon, urșii șunt disperați de foame și fac ravagii...:default_doh:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Asa au linistit pe toata lumea, pana la urma tot omul si-a stricat  si acest refugiu .Acum sa amenajeze ei loc de campare si vom mai vedea :salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

"" Camparea și grătarele pe Valea Cerbului, în Prahova, au fost interzise. 

Hotărârea de a interzice camparea pe Valea Cerbului - în apropiere de cabana Gură Diham - a fost luată de Consiliul Local Bușteni (HCL - Ianuarie- 2020)

Decizia încheie o tradiție veche pentru mii de români care alegeau să își petreacă verile la poalele muntelui în rulote ori la cort.

Interdicția are drept scop - printre altele - oprirea invaziei urșilor gunoieri, atrași de resturile lăsate în urmă de turiști.""

De aici !

 

https://vid2.stirileprotv.ro/2020/03/02/62113201-2.mp4

 

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Valea Cerbului ... 

Jale si durere ! :default_109:

 

A fost odata ca niciodata...

 

 

Modificat de Mihai-Arad
Icon
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

A fost o furtuna mare, de curand. Eu am un apartament in zona telecabinei, jumatate din brazii din spatele blocului au fost doborati de vant. Am mers si prin padure, pina la partie. E dezastru cati arbori sunt doborati. In filmare este deci posibil ca sa fie vorba de evacuarea lemnului rezultat dupa caderea brazilor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Acolo unde terenurile sunt plate si mari ca suprafata si unde au tot campat talibanii sunt zone inundabile si nu cred ca va fi posibil sa obtina legal vreo autorizatie pentru amenajarea unui camping! :)

 

Zonele neinundabile si pozitionate la o cota de +5 pana la +10 m fata de albia raului au suprafete mici si nu se preteaza a fi amenajate in camping... Bine, doar in cazul in care nu se face o amenajare intensiva (nivelat terenul, taiat copaci etc.), iar aceasta nu este rentabila dpdv economic.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Oraşul rulotiştilor din staţiunea prahoveană Buşteni va deveni istorie, relatează Adevărul. Începând din această primăvară, administraţia locală va interzice camparea pe termen lung a rulotelor şi a corturilor în zona Valea Cerbului, situată în apropierea cabanei Gura Diham.

Decizia a fost luată în şedinţa de Consiliu Local, cu majoritate de voturi. Hotărârea de Consiliu Local încheie astfel o tradiţie de zeci de ani respectată de sute de turişti, în mare parte din Bucureşti, care alegeau să-şi petreacă verile la poalele muntelui, în cel mai rustic mod posibil.

La baza deciziei de interzicere a campării în zona Valea Cerbului au stat cel puţin trei argumente, susţine Nae Savel, viceprimarul oraşului Buşteni: invazia urşilor gunoieri, necesitatea ecologizării zonei de camping care face parte din Parcul Natural Bucegi şi nu în ultimul rând încurajarea unui turism civilizat.

În primul rând, vorbim despre impactul urs-om. Atâta vreme cât Ministerul Mediului nu intervine pentru relocarea urşilor măcar, nu zic de lichidarea lor, există riscuri pentru că animalul devine agresiv când nu te aştepţi. De ce? Pentru că şi noi suntem foarte agresivi. Mergem extraordinar de aproape faţă de el să-l filmăm, să-l fotografiem. În al doilea rând, este vorba şi despre impactul cu mediu. Până la urmă, acolo este Sit Natura 2000, un parc natural, iar gunoiul e gunoi, cât ne-am abţine să nu-l producem, el tot rezultă. În plus, mai erau probleme legate şi de toaletele ecologice, iar curăţarea, vidanjarea, închirierea erau suportate de administraţia publică”, a explicat viceprimarul oraşului Buşteni motivele care au stat la baza deciziei de interzicere a campării în Valea Cerbului.

Nae Savel a precizat că turiştii care veneau cu rulota în Buşteni nu plăteau nicio taxă de campare, ci doar o taxă de ecologizare. În plus, modalitatea agresivă în care turiştii înţelegeau să îşi monteze corturile sau rulotele era la limita legii. Mulţi dintre aceştia îşi îngrădeau cu garduri zona unde era amplasată rulota lor, alţii începuseră chiar să cultive legume chiar dacă terenul nu le aparţinea.

”Ei s-au împroprietărit mai rău decât a făcut-o Cuza, fără să mai întrebe pe cineva din administraţie. Să ne întrebe şi pe noi, unde ar putea să campeze sau cât timp am putea campa sau ce suprafaţă ne-aţi putea da pentru o rulotă. Nu era rău, ideea e că dintr-un loc civilizat a ajuns un loc mai puţin civilizat. Unii rămâneau acolo şi câte şase luni”, a explicat Savel.

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Acuma, pe bune, vi se pare ca prezenta rulotistilor in Valea Cerbului a transformat zona intr-o cloaca de gunoi, mizerie si infectie? Ce interese sunt ca sa nu mai putem beneficia de o zona curata pentru relaxare? Daca vor sa o amenajeze ca si camping cu gard si dotari, cred ca nimeni nu are nimic impotriva. Dar daca se doreste desfiintarea totala a zonei de campare, nu am cuvinte sa calific aceasta decizie.:default_doh:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Total de acord @Mircea. Insa sper ca încet se vor deschide campinguri amenajate.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.