Vlad Tocae

Aragaz / Gratar pe gaz pt rulota

11 postări în acest subiect de discuţie despre Aragaz / Gratar pe gaz pt rulota

Aragaz / Gratar pe gaz pt rulota

Vlad Tocae

salutare

 

am vazut ceva anunturi inclusiv pe acest forum despre acest aragaz / gratar cu gaz de la Enders Explorer 2088

https://www.amazon.de/Enders-Camping-Gasgrill-Grill-Thermometer-Aluguss-Grillgehäuse-2090/product-reviews/B0144NC81M/ref=cm_cr_arp_d_hist_2?ie=UTF8&filterByStar=two_star&reviewerType=all_reviews&pageNumber=1#reviews-filter-bar

 

din specficatii nu pare rau, dar de la review-uri se pare ca nu sunt putini cei care se vaita de calitate aproasta a gratarului ( emailulul luat si / sau gratar ruginit)

 

din cei care au sau l-au folosit aveti ceva feedback in acest sens?

sau alte solutii de gratare pe gaz ? (mai cochetam cu ideea draguta a lui Cadac Safari care e o ideea buna dar se pare ca are o posibila eroare de proiectare in sensul ca se topeste protectia tijei arzatorului)

 

orice idee e bine venita si va multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

eu folosesc un gratar din fonta pe care il pun pe ochiu de aragaz. Eu am dat si gauri in el sa curga grasimea din carne .

2314397_hd_1.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Tocae
26 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

eu folosesc un gratar din fonta pe care il pun pe ochiu de aragaz. Eu am dat si gauri in el sa curga grasimea din carne .

Multuemsc e o idee..dar cautam totusi sa evit prajeala in interior.. si ma gandeam la un arzator + ceva gratar.. plita.. )pe care sa-l folosesc la o cafea sau la facut un gratar....etc

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

daca curge grasimea din carne si nu ramane in gratar nu se prajeste iese ca si la gratarul pe gaz

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Cauta pe forum ceva legat de produse Berger. Eu am aragazul de un an si l-am folosit de zeci de ori.  Doua ochiuri, se pot folosi independent pentru diverse functii (pe unul prajesti/ pe unul ai o oala sau tigaie- in acelasi timp, lasi capacul si poate fi folosit ca si gril, cuptor etc). L-am dotat cu un gratar de fonta ca cel al lui Draghiciu si o piatra pe care fac paine, pizza sau prajesc paine. Am cumparat si o butelie mica pentru el. Primul lucru cand campez, dupa calare, instalez aragazul. Nu prea mai gatesc inauntru, mai ales ies mult si gatesc mult, inclusiv iarna. Are doua tavite sub, detasabile, unde se scurge grasimea.  Cred ca e undeva pe la 350 lei. Merita, zic eu. Cunosc cel putin 10 de pe forum, care-l au in dotare.

IMG_20180415_110512.jpg.3d83bffd4779840cc034a27b250bac33.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Tocae
acum o oră, Cristian A a scris:

Cauta pe forum ceva legat de produse Berger. Eu am aragazul de un an si l-am folosit de zeci de ori.  Doua ochiuri, se pot folosi independent pentru diverse functii (pe unul prajesti/ pe unul ai o oala sau tigaie- in acelasi timp, lasi capacul si poate fi folosit ca si gril, cuptor etc). L-am dotat cu un gratar de fonta ca cel al lui Draghiciu si o piatra pe care fac paine, pizza sau prajesc paine. Am cumparat si o butelie mica pentru el. Primul lucru cand campez, dupa calare, instalez aragazul. Nu prea mai gatesc inauntru, mai ales ies mult si gatesc mult, inclusiv iarna. Are doua tavite sub, detasabile, unde se scurge grasimea.  Cred ca e undeva pe la 350 lei. Merita, zic eu. Cunosc cel putin 10 de pe forum, care-l au in dotare.

IMG_20180415_110512.jpg.3d83bffd4779840cc034a27b250bac33.jpg

il stiu si la el ma gandeam si eu.. cautand reviewui singurul minus asta a fost cu gratarul..dar este ok ceea ce spui tu..de a lua in calcul sa inlocuiesti acel gratar

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
23 minute în urmă, Vlad Tocae a scris:

il stiu si la el ma gandeam si eu.. cautand reviewui singurul minus asta a fost cu gratarul..dar este ok ceea ce spui tu..de a lua in calcul sa inlocuiesti acel gratar

 

Are 2 gratare, pe care se poate gati linistit.   Dezavantajul e ca nu incap in chiuveta rulotei sa le speli cum trebuie. Le-am folosit foarte mult, pana am trecut la gratar de fonta, mai mic, 26x26 sau 28x28, potriveste la fix.    

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Tocae

multumesc 

si eu tot spre acesta inclin doar ca aveam dubii cu grillul efectiv si nu gasisem nici dimensiunile

e in continuarr o varianta... 

si eu ma gandesc la el

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Matei Cristian

La leroy merlin se găsește  o plita pe gaz din fonta emailata cu scurgere grăsime în recipient de inox. Dimensiuni reduse aproximativ 40x30 cm, plita detașabilă pt spălat și preț super mic 300 lei. E testata de mine de 2 ani la toate ieșirile pe balta. 

5ae16fd296bba_20180426092106.jpg

Modificat de Matei Cristian
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Matei Cristian

arzatorul este in forma literei ” U” cam pe toata suprafata plitei. se indeparteaza plita dar nu prea ai ce sa faci cu teava aia cu multe gauri....arzatorul

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.