Andra Gheban

Tractare rulota cu Dacia Logan

21 postări în acest subiect de discuţie despre Tractare rulota cu Dacia Logan

Tractare rulota cu Dacia Logan

Andra Gheban

Buna ziua tuturor,

 

Va scriu pentru ca am nevoie de ajutorul vostru. Am o Dacia Logan berlina din 2000, pe motorina.  Masa proprie e de 1175 si remorcabila cu dispozitiv de franare 1100.

Motorul e de 1461 cm3 si puterea maxima e 50/4000. Rulota e o Beyerland Vitesse de 834 kg.

Nu le-am condus niciodata pana acum impreuna dar saptamana asta o alta persoana a condus ansamblul si mi-a spus ca in panta se simtea miros de ferodou si ma asigura ca Loganul nu poate trage rulota (amandoua neincarcate).

 

Este printre voi cineva care are Logan? Credeti ca mirosul de ferodou este un semn clar ca Loganul nu va putea face fata?

 

Va multumesc mult pentru raspunsuri,

Andra

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

George B

Buna Andra,  

 

Faptul ca "miroasea a ferodou" poate avea mai multe cauze. Una este legata strict de starea ambreiajului, cati km are masina, cine si unde a utilizat-o.

A doua cauza poate fi legata strict de persoana care a condus ansamblul. Daca nu are experienta si a stat cu piciorul pe ambreiaj, normal sa aiba mirosul specific.

 

Daca un ma insel @Ovidiu-Betty a avut aceeasi configuratie (sau Loganului lui era pe benzina, nu mai sunt sigur) si nu a intampinat probleme majore. 

 

Parerea mea este ca nu vei avea probleme in exploatarea normala.

 

Spor,

George

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andra Gheban

George, multumesc mult pentru raspunsul atat de rapid!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bucur Daniel

Cu un logan 1.6 16 valve(105 cai) și rulota Avento Royal (750kg / 1000 mma)am colindat drumurile patriei si nu au fost probleme.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andra Gheban

Buna Dumitru, am incercat deja pe pagina respectiva, dar modelul rulotei mele nu apare. Am facut o aproximatie la numarul de kg cu alt model (adica am ales alt model de Beyerland Vitesse care sa aiba tot in jur de 800 kg) si mi-a iesit ca da, poate trage. Dar as fi vrut niste pareri ale unor membri care deja au mers cu logan + rulota.

 

Multumesc pentru sugestie!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Buna, @Andra Gheban !

 

Motorul are sigur 50 CP? Nu este de 75 CP?

Masa rulotei mentionata de tine, este cea data de fabrica fara dotari. MMA-ul este important, cel putin in acte. Era util de mentionat si modelul rulotei (350-2; 390-2; 400; 430 etc.) Posibil ca rulota pe care o detii sa aiba MMA-ul peste 1000 kg.

Dupa cum vezi in semnatura mea, am un ansamblu asemanator (masina are motor diesel cu 65 CP si 130 Nm, iar rulota are 1000 kg MMA). Am mers fara probleme, atat la deal, cat si la vale. Mirosul de ferodou poate veni si de la rotile rulotei (la una sau la ambele roti sabotii ating tamburul) sau chiar ale masinii. Daca patina ambreiajul, ar fi fost si ceva fum de sub capota! Ramane sa mai faceti un drum, iar cand se simte mirosul verificati sub capota, precum si fiecare roata a ansamblului sa vedeti care si daca se incinge vreuna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andra Gheban

Laurentiu, iti multumesc mult pentru raspuns si imi cer scuze pentru ignoranta... sunt in proces de invatare...atasez doua poze cu datele masinii si ale rulotei pt clarificari.

20190409_175224.jpg

20190409_175246.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Nu prea merge din punct de vedere legal, masina are 1100 kg mma remorcabil cu sistem de frânare iar rulota are mma 1150 kg ..... văd că este un Beyerland de 4.60 m fără proțap, din ce știu eu colegul @Ovidiu-Betty are un Beyerland mai scurt :nedecis:

Poate ne lămurește el ce lungime și mma are a lui ca să poți face o comparație.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Andra Gheban , cu placere!

Dupa cum am banuit, prima restrictie din taloane este ca rulota depaseste (legal) specificatiile maxime admise pentru tractare de catre masina (rulota are MMA 1150 kg, iar maximul admis pentru a tracta este de 1100 kg). Dar (!), in talon exista si o a doua restrictie, respectiv MMA a unui ansamblu de vehicule = 2.350 kg. Asta inseamna ca greutatea masinii impreuna cu rulota nu trebuie sa depaseasca aceasta valoare.

Motorul are 50 KW, nu CP. Transformand KW in CP inseamna circa 65 CP.

 

PS: rulota (dincolo de partea legala) este un pic cam mare pentru masina. Asadar, una dintre cele doua variabile trebuie schimbata! Denumirea comerciala a rulotei tale este Beyerland Vitesse 460 CT (4, 6 m lungimea caroseriei, fara protap, iar cu este de cca 6, 2 m).

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

PPS: MMA masina + MMA rulota = 1.600 kg + 1.150 kg = 2.750 kg > 2.350 kg dpdv legal.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andra Gheban

Laurentiu, dar desi MMA-ul rulotei este de 1150, greutatea ei este de 834 kg. MMA-ul inseamna maximul de greutate pana la care poate fi incarcata rulota, nu? adica are 834 de kg si o mai pot incarca pana la maxim 1150 kg. La fel si in cazul Loganului, nu? Greutatea este de 1175 si poate fi incarcat pana la maxim 1600. Dar asta nu inseamna ca ambele vor fi incarcate pana la maxim. Gresesc cu ceva?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Nu gresesti! Insa legea ia in calcul valoarea maxima. Nu vine politistul de la rutiera cu cantarul sa vada daca le-ai incarcat mai mult decat spune in talonul masinii! :)

 

PS: legal poti tracta doar 750 Kg!

PPS: bine ca nu a fost oprit, lua amenda doar din taloane!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andra Gheban

Hmmm...ok, am inteles acum. Fusesem la politia rutiera in Iasi sa intreb, cu hartiile masinii si rulotei si imi spusesera ca e ok. Dar se pare ca nici ei nu stiu... Multumesc pt ajutor si rabdare!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Cu placere!

Probabil se aplica regula diagnosticului medical: mai cere o opinie! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andra Gheban

Laurentiu, te mai deranjez inca un pic :) imi poti indica unde pot citi despre aceste reguli legate de MMA-uri ca sa ma informez si eu?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andra Gheban

Am gasit legislatia!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Sunt referiri si aici pe forum la legislatia rutiera. Banuiesc ca ai gasit deja.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Lazar

Salutare,

loganul diesel trage fara probleme rulota, doar ca are o problema cu sarcina tractabila admisa....

Militienii iau in calcul doar MMA-urile si greutatea admisa ca si tractabila...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Am exact aceeasi masina ca a ta.

Am tras o rulota cu mma 1100 kg fara nici o problema mai bine de 2 ani inclusiv la munte

Nu as ignora insa aspectul legal al incadrarii in greutatile inscrise in actele masinii !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Neața bună ! 

La 09.04.2019 la 15:02, Andra Gheban a scris:

Am o Dacia Logan berlina din 2000, pe motorina

Din ce știu Loganurile au întrat pe piață în 2005.

Mă rog, am văzut pe carte că de fapt e din 2008, însă nu m-am putut abține să nu fiu @Levi N. Pardon.... Cârcotaș am vrut să spun. :default_big_grin:

Loganul nostru este pe benzină de 1, 4 MPI iar rulota o Beyerland 430 TM cu mma de 1050.

Problema nu era că nu trage și că nu mă încadrez la mma-ul admis la tractare. Aici eram în regulă și mașinuța a făcut față cu brio timp de doi ani și la munte și la mare. 

Problema la mine (din punct de vedere legal) era faptul că masa proprie a Logan-ului este de 975 de kg iar mma-ul rulotei de 1050 kg.

Dacă la mine, la un control, acest lucru putea trece în marea majoritate a cazurilor neobservat (pentru că așa cum ai spus, marea majoritate nu știu) , la tine Andra problema e mult mai evidentă (la o primă citire a actelor de către un polițist) în caz că vei fi oprită. Pentru că la asta se uită majoritatea.

Cu părere de rău trebuie să îți spun ce ți-a spus și 

La 09.04.2019 la 18:15, NRLaurentiu a scris:

Asadar, una dintre cele doua variabile trebuie schimbata!

O zi bună tuturor. 

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.