Sistarovetan Petru Dorel

Modificare VW Crafter

12 postări în acest subiect de discuţie despre Modificare VW Crafter

Modificare VW Crafter

Sistarovetan Petru Dorel

Buna seara. Am revenit cu poze de la proiectul meu. As dori niste sugestii pentru instalarea unor geamuri, m-am gandit la doua variante, geam tip hobby sau geam original culisabil...Ce spuneti?

As dori sa va intreb si cum sa procedez cu omologarea. 

IMG_20190323_171002.jpg

IMG_20180612_210014.jpg

IMG_20180702_210700.jpg

IMG_20190209_151251.jpg

IMG_20180702_210641.jpg

IMG_20180612_210021.jpg

IMG_20190323_170524.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

 Salutare.

@Alin Opran a facut dintr-un Sprintes o adevarata minunatie. Daca citesti topicul lui acolo gasesti foarte multe lucruri interesante, este o descriere super detaliata. Mult succes la modificare:noroc:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raduvasil

Salut!

Eu am pus 2 geamuri cu deschidere și o trapa. Nu sunt originale, ceva turcesc...

Ma indoiesc ca vreodată o sa ma întrebe cineva ceva despre ele, omologare vreau sa zic. Asta si pt ca voi păstra panoul despărțitor si nu o voi omologat ca RV.20190317_142839.jpg.5acf74f3b5eca7b7fa713b46201547a8.jpg

Surprinzator de ieftin, 120E pe geam, montaj inclus.

PS: ce solutie folosesti pt rugina aia din spatele bandourilor?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Salut!

 

Geamuri originale culisabile am pus si eu. Nu din cauza ca au fost putin mai ieftine (cca 300 euro/buc) decat cele Seitz/Dometic ci pentru a pastra aspectul cat de cat "stealth"  al ansamblului. Si pentru ca "pica" bine pe caroserie in conturul caroseriei.

Ca dezavantaj as putea spune ca la diferente mari de temperatura intre afara/inauntru face ceva condens. Nu sa curga dar se vede...

 

Spor la conversie. Cu cea mai mare placere pot ajuta cu sfaturi si sugestii, doar ce am terminat conversia mea iar Crafterul este frate siamez cu Sprinterul :noroc:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sistarovetan Petru Dorel
în urmă cu 23 ore, Raduvasil a scris:

Salut!

Eu am pus 2 geamuri cu deschidere și o trapa. Nu sunt originale, ceva turcesc...

Ma indoiesc ca vreodată o sa ma întrebe cineva ceva despre ele, omologare vreau sa zic. Asta si pt ca voi păstra panoul despărțitor si nu o voi omologat ca RV.20190317_142839.jpg.5acf74f3b5eca7b7fa713b46201547a8.jpg

Surprinzator de ieftin, 120E pe geam, montaj inclus.

PS: ce solutie folosesti pt rugina aia din spatele bandourilor?

Salut !   multumesc pentru sfat!

Unde ai gast geamurile culisante la pretul acesta ?Eu am dat toate bandourile jos si spre surpriza mea nu a fost nici o pata de rugina .

Am cumparat alte clipsuri si am pus pe fiecare ceva vaselina de temperatura .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raduvasil

Geamuri am găsit la Vip Line la mine in Galați, niste domni turci foarte "flexibili" cand vine vorba de afaceri si care au invatat romana cu un accent simpatic moldovenesc. Se pare ca Galațiul e un fel de centru national in transformarea de microbuze din marfa in pasageri. Sunt cateva firme cu zeci, poate chiar peste suta de microbuze noi in curte așteptând transformarea. Din pacate nimeni nu se bagă pe autorulote. Posibil sa pot folosi unele materiale de la ei, dar nu prea cred ca am ce...

Despre rugina, ma refeream la ceea ce se vede în interiorul microbuzului in spatele bandoului. La mine acolo e durerea mare. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sistarovetan Petru Dorel

Multumesc  Raduvasil !

Am sa incerc sa contactez firma Vip Line, poate am noroc si cumpar si eu doua geamuri culisabile.

Rugina inauntu in microbuz eu nu am avut, foarte putina mizerie a intrat pe linga clipsurile de la bandouri .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raduvasil
în urmă cu 11 ore, Sistarovetan Petru Dorel a scris:

Am sa incerc sa contactez firma Vip Line, poate am noroc si cumpar si eu doua geamuri culisabile.

Eu trebuie să trec pe la ei zilele astea pt ca nu au strâns bine 2 șuruburi de la trapa si e mai complicat sa o fac eu singur. Dacă te pot ajuta cu ceva, cu plăcere.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sistarovetan Petru Dorel

Multumesc Raduvasil !

Doresc sa cumpar si eu doua gemuri culisabile , daca se poate afla pentru mine in ce conditi ar putea sa ajunga la mine geamurile .

Las si un nr. de tel. 0723698471 . Eu sunt din Lugoj sud Timis.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raduvasil

Dacă nu e graba intreb cand trec pe la ei, peste câteva zile. Dacă vrei să mă grăbesc, cred ca pot face rost de nr lor de tel. Nu îl am ca eu m-am dus direct la locație cand am avut nevoie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sistarovetan Petru Dorel
acum o oră, Raduvasil a scris:

Dacă nu e graba intreb cand trec pe la ei, peste câteva zile. Dacă vrei să mă grăbesc, cred ca pot face rost de nr lor de tel. Nu îl am ca eu m-am dus direct la locație cand am avut nevoie.

Multumesc ! Saptamana viitoare cant treci pe la ei te rog sa intrebi de geamuri .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sistarovetan Petru Dorel

Buna seara.

Si daca tot ploua afara, sa mai lucram ceva...

IMG_20190411_190037.jpg

IMG_20190411_200407.jpg

IMG_20190411_200931.jpg

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.