Vizitator Anonim

Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

547 postări în acest subiect de discuţie despre Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

Cornel Mihailescu

@mirceahi, cam la ce consum estimezi tu cu laptop-ul...ceva muzica ( desi eu ascult de la masina).?
 Cam ce consum ai estima tu si care ar fi acesti consumatori?
Oare sa depaseasca de 20 Ah pe zi?
:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David
On 23.10.2015 at 13:45, MARIUSGEORGE a scris:

.Am cumparato imediat la fabuloasa suma de 800 ron....

product_4314_54551.jpg

 

Scuze @MARIUSGEORGE, n-am inteles bine, 800 de roni? Ori ai vrut a scrie 80 de roni?

800 de roni este pret de una noua, daca este asa!

Am vazut ca ai probat-o si tine curent, dar???

Oricum sa-ti fie de folos!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Exagerezi cu prudenta, @Daniel-P. 12, 2v inseamna un menajament excesiv. Gandeste-te ca tensiunea nominala este de 2, 1v/element, adica 12, 6v / baterie ! Acumulatorul cu Pb-acid sulfuric permite descarcarea pana la 1, 8 - 1, 85v/element, fara nici un fel de pericol. Adica ceea ce a facut colegul @Cornel Mihailescu cand a adus acumulatorul la cca. 11v.

Modificat de Mihnea Stoenescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Pe mine tocmai m-a lasat un acumulator... :(

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi21us

Buna ziua .

 

  Am vazut ca se tot discuta in acest topic despre legarea bateriei la rulota si as avea si eu o intrebare.Pe rulota mea(un Homecar din 1992 am un transformator (imagine atasata) si panoul de comanda (atasat si el).Daca observati, pe acel trafo exista 2 mufe tip papuc langa care scrie Caravan battery.Cu trafo conectat la 220V am masurat tensiunea de iesire pe aceste mufe si am aprox. 14.5V DC.Intrebarea mea este, acest trafo este special conceput sa incarce bateria? sau trebuie sa imi iau un redresor separat ?Am in plan sa achizitionez o baterie AGM BEAUT 100 A de la un magazin specializat in piese rulote si as vrea sa stiu daca o pot tine conectata tot timpul la acele mufe (si cand trafo este conectat la generator sau alta sursa de 220V) sau trebuie deconectata.

  Va multumesc pentru ajutorul dumneavostra ,

  Cu respect 

3436_1e32039e6d0065f11d33f123962e4780b80428bb.jpg

3434_3f7759ff7b4f4a876b33a5f9af05b80ec4698df2.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Da, dacă ai măsurat si scoate 14, 5V DC, acel trafo este conceput sa încarce bateria...

O poți tine conectata permanent, nu e niciun fel de problema, pentru ca are cu siguranța protecție la supraîncărcare...

Aceata e punctul meu de vedere, dar sa vedem si alte păreri ale colegilor...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Este foarte adevarat ce spune colegul @Daniel-P. Sursa nu poate debita peste acea tensiune la care este setata (14, 5V), deci bateria se va incarca numai pana la acest potential, care, evident, nu poate fi depasit. Este de discutat nivelul tensiunii la 14, 5v (mi se pare cam mare, desi nu la un nivel periculos; ar fi bun iarna). Ar fi fost mai bine un 13, 8v pe timpul calduros. S-ar putea ca aparatul folosit la masurare sa nu arate o valoare corecta. Trebuie verificat si, functie de concluzie, sa se ajusteze sau nu tensiunea sursei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi21us

Va multumesc mult pentru sfaturi .Despre bateria AGM imi puteti spune ceva?Este potrivita pentru o rulota?Ma refer ca si descarcare lenta..etc...As fi vrut una cu gel..dar  trebuia sa imi iau si redresor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Este foarte buna o AGM pentru rulota, chiar ideală...

Spor la treaba! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

@cristi21us: Si dupa parerea mea, este chiar mai bun AGM-ul. Nu uita sa-ti verifici aparatul cu care ai facut masuratori (pentru a sti situatia precisa).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi21us

Buna dimineata.Asa am sa fac.Va multumesc mult pentru sfaturi si raspunsuri.O zi buna in continuare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Imi zice si mie cineva unde conectez bateria la instalatia rulotei? Vad ca linkurile de pe aici nu mai sunt valide. Tabloul electric in poza.

20160426_141845_resized.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

chiar asa, nu stie nimeni cum se face asta? sa ma apuc sa ma inregistrez pe si pe alte forumuri de rulotit sa intreb?

E simplu, am un redresor, o baterie, unde ma infig cu firele de la baterie in instalatia rulutei de 12v?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Salut @Traian M, o sa-mi fac timp imediat si o sa-ti explic eu asa cum ma descurc ca si eu singur mi-am montat baterie, panou.....

Am vazut intrebarea dar am fost destul de prins cu treburi si am lasat totodata colegii mai cu experienta poate dau ei ceva mai bune indicatiii....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 3 ore, Traian M a scris:

chiar asa, nu stie nimeni cum se face asta? sa ma apuc sa ma inregistrez pe si pe alte forumuri de rulotit sa intreb?

E simplu, am un redresor, o baterie, unde ma infig cu firele de la baterie in instalatia rulutei de 12v?

 

In poza pe care ai atasat-o tu, nu se vede mare lucru...Ar trebui sa ai undeva inscriptionat, ( poate pe capacul de la tablou pe care l-ai dat jos ) Out 12Vcc si In 12Vcc ...

La Out 12Vcc se leaga alti consumatori si la In 12Vcc, se leaga bateria rulotei...

Daca nu ai nicaieri incriptionate aceste lucruri, vei avea nevoie de o lampa de control sa gasesti conexiunile respective, sau mai bine de un electrician auto daca nu te descurci, ca sa nu faci vreo prostie...:ascratch:

Nu-si poate da nimeni cu parerea pe o poza in care nu se vede mai nimic, cu exceptia intrarii si iesirii tensiunii de 220V in/din siguranta de protectie...Atat se vede.

Bafta si spor la treaba! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Mersi @Daniel-P O sa ma uit cu atentie pe la firele alea sa vad ce scrie pe langa ele si o sa pun niste poze mai clare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Din ce se vede, destul de neclar, ai mai multe circuite de 12V cc in partea dreapta jos ( fire cu plus si minus). trebuie vazut daca ai o iesire principala de 12 vcc care se distribuie prin sigurante in mai multe circuite( teoretic asa pare ca este). Mai trebuie vazut daca ai o iesire de 12 v pt incarcarea bateriei. 

Din punctul meu de vedere, trebuie folosit un comutator la care sa fie doua intrari ( bateria si iesirea sursei de 12 v) si care sa selecteze una din cele doua surse si sa alimenteze consumatorii de 12v. Bateria se incarca separat de la un redresor. Daca vrei @Traian M ne auzim si poti sa vezi cum am facut eu aceste circuite.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Pascu

Am cumpărat o rulotă recent, care nu este dotată cu acumulator.

 

Sistemul electric este M.E.C. Power Centre II, model 1014, deci permite conectarea unui acumulator (știe să o încarce și să o folosească).

Singurele fire neconectate sunt în portbagajul rulotei, în partea dreaptă, unu roșu și altul negru, iar cel roșu are o siguranță de 10A pe fir.

Cu precauție, am conectat un acumulator de la decathlon, de 110Ah, la firele respective.

Dacă rulota nu-i alimentată la 220V, atunci acumulatorul furnizează curent pentru iluminat și pompele de apă.

Având iluminatul pe LED, am măsurat o intensitate de 1, 8 A.

Dacă conectez rulota la 220V, atunci merg și prizele de 220V, iar acumulatorul se încarcă (intensitatea curentului este de 2A).

 

Întrebări:

1. Oare am conectat acumulatorul unde trebuia?

2. Acumulatorul va fi decuplat automat atunci când se descarcă sub o anumită limită, pentru ca să nu se strice?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Raspunsuri:

1. Cred ca da, ai conectat acumulatorul unde trebuie...Ma gandesc ca acele fire au fost trase acolo special pentru baterie de fostul proprietar...

Cred ca acea siguranta de 10A e cam mica, pune-i una de 20 sau de 30A, ca poate vei folosi consumatori mai mari decat iluminatul pe led sau pompele de apa...

2. Masoara si tensiunea la bornele acumulatorului, inainte sa cuplezi rulota la 220V si dupa ce ai cuplat-o...Daca aceasta creste de la 12 si ceva cat are bateria la 13, 8...14 V, dupa ce ai conectat rulota la 220V, inseamna ca rulota are incarcator incorporat si acesta cu siguranta se va decupla automat si nu-ti va strica acumulatorul, , ,

Succes! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Pascu

Mulțumesc mult, Daniel!

 

Am verificat în prealabil că acest MEC Power Center II este conceput pentru încărcarea bateriei.

Ca să știe și alți forumiști, Power Centre II,  care echipează rulotele din jurul anului 1997, sunt mai multe modele.

Astfel, cele care sunt codificate 1012 sau 1612, nu sunt făcute să lucreze cu un acumulator.

Modelele 1014 și 1614 sunt construite să funcționeze cu un acumulator.

Acestea trebuie să aibă firele de conectare pentru acumulator undeva (eu le-am găsit în portbagajul rulotei).

Codificarea modelelor Power Center II se face astfel: xxyy, unde xx este amperajul maxim suportat de circuit (10A sau 16A), iar yy reprezintă tensiunea de lucru rotunjită la întreg (12 pentru 12V, respectiv 14 pentru 13, 8V, atăt cât măsoară modelul meu).

 

Dacă cineva are nevoie de mai multe detalii despre acest model de Power Center II (1014), îi stau la dispoziție.

 

Cheers!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

Salutare tuturor!

 Sunt nou pe forum deoarece de o luna sunt posesorul unei avento royal 395td din 1994.

Nu ma pricep prea tare la rulote, dar la electrica ma descurc si pot da si ajutor daca e cazul, in Bucuresti.

Am citit cam toate topicurile de pe aici, foarte interesante, si vreau sa spun ca referitor la instalatia de pe masina chiar trebuie acel "smart relay" care recunoaste diferenta de tensiune intre acumulatorul masinii si alternator.

Asta pentru cei care vor sa incarce acumulatorul rulotei si care vor sa alimenteze frigiderul.

Altfel, pentru lumini interioare si accesorii "marunte" (telefon, laptop 2 ore, muzica 2-3 ore) eu as lasa pe direct si as tine masina legata la rulota seara (asta daca nu exista acumulator pe rulota).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@mariusnegru, ne bucuram ca doresti sa faci parte din aceasta comunitate si chiar sa ajuti direct sau cu sfaturi pe cei care intampina greutati pe partea electrica.

Dar te invit sa ne saluti in subforumul Prezentare membru, asa cum este normal cand intri undeva.

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

Cu scuzele de rigoare, merg direct acolo. Multumesc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Buna seara, de cateva zile am achizitionat o rulota Beyerland Sprinter 390-2 din 1996, nu am baterie pe ea si nici instalatie pentru aceasta. Am vazut ca panoul de sigurante este undeva catre protap sub bancheta, iar in spate lang dulap tot sub bancheta este o cutie neagra cu lacat si care are 2 locuri sa o deschizi cu cheia ( nu stiu ce este acea cutie ). Doresc sfaturi despre cum as putea sa leg o baterie care eventual sa o pot incarca de la priza de la masina. Pe langa baterie, vreau sa fac si o alimentare pentru frigider si lumini tot de la masina prin priza. Masina mea a plecat in Germania pana la sfarsitul lui August asa ca pana atunci o sa o trag cu un Renaul Laguna 2. Aceasta masina are priza cu 13 pini, iar rulota are priza cu 7 pini.

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

pai in primul rand va trebui sa incepi prin a schimba cablul de la priza la tablou cu unul cu 12 fire (8 fire de 1, 5mmp si 4 fire de 2, 5mmp) si priza cu 7 pini o schimbi cu una cu 13 pini. Cele 4 fire groase vor fi folosite pentru frigider si pentru baterie (circuite independente). 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.