Vizitator Anonim

Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

547 postări în acest subiect de discuţie despre Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

Mihai D

Ai vazut ce pret are, pentru 20Ah ?  Pai cu pretul ala cumperi plumb de 150Ah  de 1000 de cicluri, cu durata de viata 10 ani.

 

Dar, sunt usoare si mici; imi plac si mie. Daca gasesti si scula care sa echilibreze celulele intre ele si sa limiteze descarcarea, esti mare. Li-Po si Li-Ion sufera mult cand scad sub o anumita tensiune, sau fac "poc".

Incarcatorul potrivit il gasesti separat, insa trebuie deconectat cand incerci sa consumi din ea.

 

De mult cochetez cu schimbarea acumulatorilor din Plumb in Li-po/Li-ion; am facut-o chiar pentru barca de pescuit, pe langa schimbat toata instalatia electrica - inclusiv motor. Am incercat din celule de laptop pe care le-am "defrisat" si ulterior conectat in pachete de acumulatori, pana am gasit combinatia perfecta. Dupa testele finale, am comandat acumulatori, incarcator, balancer, avertizor pentru descarcare etc. si le-am montat. 

 

Deci DA, sunt ok, dar atat de scumpi ca te fac sa uiti repede de ei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Traian M

Bateria asta e speciala pt mover enduro si cica tine 30 de minute de plimbare a rulotei si are 1500 de incarcari.

Una de plumb de 150ah are 50 de kg ceea ce deja ocupa un sfert din capacitatea de incarcare a rulotei care e de 200 de kile la mine. Mult prea grea.

Dupa ce o sa pun mover de 35 de kile pe rulota o sa raman cu 165 de kile utile.

Cred ca o sa ma duc spre un generator pe benzina compact de 1000va de maxim 1500 de lei si nu mai pun panouri solare ca nu se merita.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

Ca un compromis  (daca ne gandim la greutate), numai pentru mover,  iei 4 acumulatori de 5000Ah pentru aero/navomodele, care dau pana la 35C si ai rezolvat problema. Ii iei la 20-25 eur bucata. Incarcatorul te mai costa 30-40 euro.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Nu stau sa fac improvizatii, voi lua ceva dedicat care sa fie compatibil si garantat. Cred ca spre bateria ce am zis ma voi inclina si mover-ul tot Enduro :

Mover Enduro

 

Si voi mai lua un generator compact cu maner ce seamana a bidon :).

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

Eu doar visez la ele.....nu are balta peste. Spor la cumparaturi :) si sa le folosesti cu placere.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura
In ultima ora, traianm a scris:

Nu stau sa fac improvizatii, voi lua ceva dedicat care sa fie compatibil si garantat. Cred ca spre bateria ce am zis ma voi inclina si mover-ul tot Enduro :

Mover Enduro

 

Si voi mai lua un generator compact cu maner ce seamana a bidon :).

 

Dupa cate am auzit si documentat este cel mai slab Mover ca  marca si constructie de pe piata.   Intreaba-l  pe Viorel si  Mario si sa vezi ce zic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Eu nu gasesc nimic rau despre el pe net.

Modificat de Adrian V.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Petrachioiu

Salutare

 

Am si eu o intrebare ....am facut rost de o baterie  Sonnenschein GF1294Y,  din ce am inteles sunt baterii pr electrocare, electrostivuitoare ..etc

Este buna pt rulota ..daca iau un panou solar o incarca ?

 

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Este foarte buna, se incarca fara probleme cu panoul solar...Felicitari pentru achizitie! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Petrachioiu

Multumesc !!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Cu placere... numai sa te uiti la data fabricatiei, sa nu fie prea veche.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Petrachioiu

Nu gasesc data fabricatiei

Din ce am inteles are vreo 2 ani ...oricum a fost "ca cadou " asa ca daca ma tine sezonul asta e parfum :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Atunci e bine, daca a fost "ca cadou"... :laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NICU  M

ce diferenta este intre aceste 2 baterii de 100 ah si care  ar fi mai buna  pentru un panou solar?

363279_baterie-solara-monolith-power-12v100ah-fotovoltaiceoliana_1.jpg

41477699_1_644x461_baterie-solara-megalight-power-agm-gel-12v-100ah-brasov.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Categoric, cea de-a doua. Tehnologia AGM este asemanatoare, daca nu chiar surclaseaza pe cea cu gel (electrolit in masa absorbanta, respectiv pasla din fibra de sticla). Mai ales in rulota este ideala fiindca nu degaja gaze (este de tip fara intretinere, nu are pierderi de masa). Ce nu-mi place este marca Monbat (Bugaria). Probabil ca pretul este atractiv... Eu am luat "plasa" cu una obisnuita, pentru masina (acum vreo 10 ani cand au aparut pe la noi - "m-a dus" cam "schipatand" exact 2 ani !).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NICU  M
On 13.03.2016 at 21:48, Mihnea Stoenescu a scris:

Categoric, cea de-a doua. Tehnologia AGM este asemanatoare, daca nu chiar surclaseaza pe cea cu gel (electrolit in masa absorbanta, respectiv pasla din fibra de sticla). Mai ales in rulota este ideala fiindca nu degaja gaze (este de tip fara intretinere, nu are pierderi de masa). Ce nu-mi place este marca Monbat (Bugaria). Probabil ca pretul este atractiv... Eu am luat "plasa" cu una obisnuita, pentru masina (acum vreo 10 ani cand au aparut pe la noi - "m-a dus" cam "schipatand" exact 2 ani !).

multumesc pentru sfat... cred ca pe asta am sa o iau...

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare, hi am si eu o intrebare , va  rogdoh
Am o baterie si nu stiu ce fel de acumulator este. 
Oare ce  tip este ?:ascratch:
Multumesc anticipatj;'

1454689302359.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Desi nu cunosc brandul, bateria este una dintre cele mai obisnuite ca performanta din clasa ei de capacitate (135Ah - curent descarcare rapida 780A). Pare a fi ceva asemanator cu cele "Acumulataorul"  de 120Ah pe care le foloseam pe "Rabe" (exceptie - constructia bacului).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

In primul rand multumesc @Mihnea Stoenescuhi
Intradevar bateria este luata de pe un tractor avariat.
Ceea ce vreau sa spun este ca pe parcursul a 4 zile am, , tras" din ea circa 120 de Amperi.
Cate 3 ore zilnic am conectat 3 becuri la aceasta baterie 2 becuri spot de 50 w fiecare si unul de 20 de w.
In prima zi bateria dupa ce a fost incarcata pe redresor avea 13, 17 volti iar in ultima zi avea 11, 05 v.
Pentru mine cu ce consumatori voi avea este destul de buna.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Pai nu am zis ca este rea. Este ceva clasic, iar brandul romanesc (pe care l-am amintit drept similitudine) ne servea cu credinta in parcurile auto, cu toate ca era, nu de putine ori, supus la "cazne" grele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Nuuu, nay stiu ca nu ai zis nimic rau de aceasta baterie.
Eu doar am scris asa ceea ce poate .
 Totul e testat si masurat de mine personal.
Mult respect pentru postarile tale @Mihnea Stoenescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

Brandul AD este un brand propriu al unui mare concern ce se ocupa cu importul si distributia de piese auto.  Adica este facut de altii pentru AD, acestia punandu-si doar eticheta. In Romania este prezent prin firma AD AutoTotal.

Este un acumulator bazic, singura caracteristica deosebita este lipsa mentenantei. Desi dupa cat de accesibile sunt busoanele iti recomand o "revizie", fie si vizuala ca sa te asiguri ca electrolitul este macar putin peste placi. De asemenea cred ca nu este chiar bine sa il descarci atat de mult, pana la 11V. Tine cont ca este un acumulator auto si nu un deep cycle. hi 

Modificat de Marius Rotaru

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Cornel Mihailescu, nu mai descarca niciodată bateria sub 12, 2 V daca vrei sa aibe o viața cât mai lunga !  nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Va multumesc pentru sfaturi dragi colegi.:-)
Am facut asa o , , experienta"  sa zic asa. 
Eu cred ca am exagerat cu consumatorii (120 w) timp de 4 ore adica vreo 40 de Ah pe zi.
Sincer cred ca voi avea doar luminile ( in jur de 20 w pe ora/ 3 ore pe zi) si pompa de apa ( in jur de 20w/1 ora pe zi )
in total vreo 7 Ah pe zi .:ascratch:
Cu respect .hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Cornel Mihailescu, :amuzat:, imi place optimismul tau, dar stai si mai aduna : un laptop, o muzica buna, un telefon la incarcat si cate altele se vor mai gasi care se vor aduna la cei 7 amperi preconizati de tine :ascratch: Sa ne auzim si numai de bine!hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.