Traian M

Planuri de iesire cu rulota in 2019

46 postări în acest subiect de discuţie despre Planuri de iesire cu rulota in 2019

Planuri de iesire cu rulota in 2019

Traian M

In 2018 nu am putut sa ies deloc cu rulota pentru ca un nou membru in familie a aterizat si vreau sa recuperez anul acesta in 2019 pt ca va avea varsta suficienta sa ii fac botezul in ale rulotismului :)).

 

Deschid acest topic in care sa ne prezentam planurile sau dorintele de iesala pe anul 2019, de indata ce vremea si tipul ne va permite.

 

Eu personal vreau sa bag o Grecia cel putin o luna vara aceasta On si Off camping in 2 runde a cate 2 sapt fiecare, una in iunie/iulie si alta august/sept. Ca zona, va fi aici la nord Macedonia/Halkidiki prima runda si a doua va fi la Marea Ionica - tarmul intre Parga-Lefkada inclusiv.

 

Prin tara iesirile vor fi de weekend si de aceea as vrea sa aflu mai multe locatii de la alti colegi care au planuri aici local.

 

Ideea e ca poate ne alipim unii la altii la ieseli.

 

Ce vise sau planuri de ieseli lungi sa scurte v-ati facut pentru anul acesta?

 

:autorulota::cu-rulota:

  • Like 2
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Traian M

Chiar nu viseaza nimeni unde sa iasa anul asta? Eu mi-am facut si refacut atatea planuri :)). Visez la ele cu ochii deschisi.

Prin Aprilie/Mai visez sa fac si o Budapesta cateva zile.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

31 de colegi au citit postarea ta din acest topic, dar niciunul nu a comentat. Oare de ce? Daca ma suni, intr-o zi cu soare,   stam la o mica discutie si incerc sa ne lamurim. Tel. 0745021912:noroc:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

@Mircea, Poate au atatea vise si planuri dar nu au timp sa le scrie, oricum vad ca activitatea s-a mai redus pe forum in ultima perioada. Oamenii sunt ocupati, dau un ochi aici,  citesc dar nu ai timp sa scrie, mi se intampla si mie foarte des sa citesc, sa gasesc intersante subiectele dar sa n-am timp sa scriu in ele.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Filipiuc

Si noi asteptam cu nerabdare iesirile. Deocamdata, maine achizitionam rulota. 1 saptamana o lasam la vanzator, sa treaca zapada. Urmeaza curatenia de primavara.

Si....:default_emoticons-animated-3::cu-rulota:

Abia astept sa vad ce "poate" noua rulota.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Eu mi-am propus urmatoarele iesiri in 2019

 

24.01.2019 sau 02.02.2019

01.03. 2019 sau 08.03.2019

Paste si 1Mai 2019

Pescuit 15.06.2019

weekend-uri 1-2 Iulie 2019

2 saptamani in August 2019

15 Octombrie pescuit Dunare

1 Decembrie 2019

 

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 Ca de obicei noi ne facem planul cu cateva zile inainte de plecare in functie de perioada, vreme, dorinte, bani! :)

 Asa, dupa mine as-i face cate o iesire in fiecare weekend in natura!:default_emoticons-animated-3:

 Am vrut in Austria pe la lacurile de pe langa Salzburg, dar a picat deoarece perioada aleasa nefiind ok! Ne gandim sa sa mergem probabil la munte la zapada apoi sa vizitam Plitvice-Croatia pe la mijlocul lui martie, apoi in vara cred ca prin Iulie o tura prin tara ! Dar nimic nu e batut in cuie! :nedecis:

 

 

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Ionut

Salutare.

La mine este mai simplu cu planurile.

Concediul cel mare este in august. Planuri de plecare le facem vineri la pranz o data cu cumparaturile iar sambata dimineata plecam. De intors ne intoarcem in functie de cine se termina primi banii sau zilele de concediu.

In rest, sfarsituri de saptamana sau mini vacante prin tara dupa cum vine valul (cum zice un prieten de al meu).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Dinu

Si eu mi am creionat țintele pe anul asta:

Grecia 2 saptamani aproximativ 20 august 10 septembrie. Nu am stabilit traseul, ori lefkada ori folos ori kavala + litoralul de sud al bulgariei

Bran

Făgăraș

Mediu la camping belvedere

Cluj

Corbu și Vadu

La iarna de sărbători un tur de bai sarmale prin transilvania

 

Deviza mea este: NICI UN WEEKEND ACASA! Chit ca merg la Iepuresti, nu stau acasă. 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Suna tentant! Cam spre asta ne-am orienta si noi. 

"..Ca zona, va fi aici la nord Macedonia/Halkidiki prima runda si a doua va fi la Marea Ionica - tarmul intre Parga-Lefkada inclusiv."

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinD

Depind mult ieșirile de weekend de vreme. De obicei înainte cu 1 zi ma uit la starea vremii . Utilajul e pregătit tot timpul de plecare, cumpărăturile le facem pe drum . :)

Anul acesta vom puncta Grecia , la Marea Ionica . De acolo vom merge in Croația 7 zile . Perioada va fi 25.08-10.09. In țara am multe de vizitat: anul acesta vreau sa văd mai in detaliu Apusenii . Atașez o poza cu punctele de interes care mi le-am tot notat.

C1CE0231-2D00-43A0-B1D6-3FE8F22D63E4.png

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

In muntii Apuseni eu am fost cum 2-3 ani cred. Este un camping sus aproape de pestera Scarisoara si mai multe pe DJ 75. Sus la Padis nu era camping si este camparea interzisa. Se poate campa in poiana Glavoi dar atunci cand am fost era mai greu sa intri si sa iesi cu o masina 4x2. Drumul Dj 1R sau Transusoaica era dat in folosinta atunci si era perfect. Dj 108C era nou si foarte bun pana la Doda Pilii. Dela Doda Pilii la Pades peste munte drumul era impracticabil pentru rulote. Numai masini 4x4 puteau ajunge la Padis.

 

Daca vrei mai multe amanunte suna la 0721930633

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinD

@Draghiciu Dumitru multumesc de informatii. Am punctat Poiana Glavoi , Zona Suncuius si Doda Pilli. Celelate zone enuntate de tine le-am vazut cand nu aveam camperul dar imi doresc sa le vad "mai detailat". Pregatesc o iesiri la Scarisoara,   Zona Valea Iadului si Zece Hotare. 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Draghiciu Dumitru, in mod sigur in acest an voi fi prin zona, asa incat, s-ar putea sa te sun sa ma orientezi in acea zona.:multumesc!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Buna ziua.Anul acesta îmi propun un traseu mai mare(anul trecut a fost de probă 155okm)4500km.pe următorul traseu:Cernavoda, Târgoviste, Câmpul Lung, Sincer Veche, Făgăraș, Sibiu, Omenești, Tismana, Orșova, Moldova Nouă, Timișoara, Glavoi(dacă se poate intra)Oradea, Turda, Sighișoara, Sovata, Gheorghieni, Piatra Neamț, Iasi, Tg.Neamt, Putna, Vatra Doinei, Toplita, Miercurea ciuc, Covasna.Intorsura Buzăului, Patarlagele, Galbeni de. Munte, Cernavoda. Desigur voi vizita tot ce este interesant in dr.si st.traseului.Voi pleca după 1iulie. Durata va fi de peste 100de zile.Astept de la colegii rulotisti informatii despre drum, cumperi etc.O zi bună tuturor și la cât mai multe planuri.:autorulota:

  • Like 3
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

In zona jud.Covasna va ajut cu placere. :noroc:

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Pentru Fagaras, Sibiu, Turda, Sighisoara, Putna, Vatra Dornei, pot da cateva idei de campare. Vorbim pe privat sau la telefon 0745021912. Indraznet traseu. :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Va salut!

Am discutat cu niste prieteni sa facem o excursie in Turcia. Perioada aproximativ 2 saptamani, prin septembrie.

Intrare in Turcia pe la Edirne, apoi coboram la Canakkale, Izmir, Kusadasi, Bodrum, Marmaris si Kas (cel mai sudic punct pe care ne propunem sa-l atingem). Apoi urcam catre Antalya, Burdur, Isparta, Afyoncarahisar. De aici sunt luate in calcul doua alternative pentru a ajunge la Istambul: fie prin Ankara si Bolu, fie prin Eskisehir si apoi Bursa. Iesirea din Turcia tot pe la Edirne.

Se aduna ceva kilometri, cu cochilia in spate, dar nadajduim sa fie ceva de neuitat. 

Prietenii de care pomeneam au facut anul trecut o parte din traseu, cu cortul si cunosc campingurile prin care au trecut.

Orice sfat sau indrumare pe acest subiect ar fi extrem de util si pentru asta multumesc anticipat!

 

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Radu Ghita, felicitari pentru initiativa. Intrebare : lista pentru inscrieri in excursia planificata este inchisa sau nu?:nedecis:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@Mircea   :salutare!:

Bineinteles ca  NU!

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Ma bucur sa aud acest lucru. Urmeaza a doua intrebare : cati km, in medie, preconizati sa ii parcurgeti intr-o zi , in timpul excursiei?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Salut!

 

Lucrez si eu de cateva luni la planul concediului din aceasta vara. Va fi de peste 4 mii km, va traversa 3 tari si 3 treceri cu ferryboat :OK:

Un traseu de cca 30 zile care include cate 3 zile in principalele puncte:

- Snowdonia National Park, Tara Galilor

- Londra & Paris

- Coasta de vest a Frantei la Atlantic

- Santander in Spania

- Ring of Kerry, Irlanda,   la intoarcere

 

image.png.a036199d6aad17e0b119aa529c6daaaf.png

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Alin Opran ,  :clapping: :OK:Va fi un concediu de vis. Sper sa va ajute Bunul Dumnezeu sa il si realizati! Un adevarat maraton!:nedecis:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

:multumesc!: @Mircea

 

Visam cu ochii deschisi la acest concediu cam  .... de cand l-am terminat pe cel de anul trecut in care am facut 7.400 km in 21 zile :default_big_grin: traversand 12 tari (unele de 2 ori, la dus si intors). Drept e ca 3.200 i-am facut "glont" in 75 de ore din Dublin pana la Bucuresti cu camperul vechi motorizare 2.5 diesel (fara turbo) si fara servo :exhausted:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.