Mihai-Arad

Cand normalitatea nu-i

78 postări în acest subiect de discuţie despre Cand normalitatea nu-i

Cand normalitatea nu-i

Draghiciu Dumitru

Bravo Cataline

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Alin Opran
La 1/29/2019 la 13:02, NLaurentiu a scris:

Acolo iti tineai rulota? Mai sunt vecini care sa se uite peste gard?

 

Scuze de off si de raspunsul intarziat, nu urmarea topicul :tamp:

 

Da, acolo tineam rulota :default_big_grin:

 

Poti vizualiza Retrospectiva Letca Noua 2018 in topicul lui @Daniel P care este vecinul meu :noroc: impreuna cu fratele lui, Radu, tot rulotist. In zona mai stationeaza rulotele colegii @Flavius Ivan si @Nicolae :salutare!:

Daca esti interesat, mai la primavara, poti trage  :fug:pe acolo sa vezi cum e cand devine vremea mai :default_sun33:

Incerc sa-mi fac si eu drum in RO mai spre primavara, poate de Paste sau de 1 Mai.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinD

Ai punctat foarte bine cauzele decalajului cultural. Într-adevăr noi suntem la porțile Orientului și asta se vede pana in ziua de azi. Am fost și suntem vecini cu imperii, iar acestea dacă nu se extind mor. Mulți europeni nu știu cui ii sunt datori pentru pastrarea creștinismului care cum o fi el a dat tehnologia de azi . Mi-a venit in minte cine ne recunoștea meritele pentru pastrarea creștinismului in Europa ,  este Anders Breivik , acel asasin din Norvegia .

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Ca să extrapolăm și apropo de viitorul Europei, Breivik și România. 

Dacă măcar jumătate din ce prezintă acest videoclip se va întâmpla, viitorul nostru european e sumbru și va crește extremismul ceea ce nu e bine, însă având în vedere evoluția migrației în Europa, e de înțeles.

Ca să vedem și partea plină a paharului, pozitiv ar fi unirea Rep. Moldova cu România, țară mamă. 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Nu mai dati vina pe alti pentru situatia in care suntem. Vina este numai a nostra ca popor. Uitati istoria invatata la scoala este contrafacuta. Minciuni de pe vremea comunistilor. Nu avem elite care sa ne conduca. Am adus un rege strain care a facut Romania mare ca noi nu puteam. Si regele nascut in Romania a inchinat Romania rusilor. Ca rege trebuia sa moara pentru tara.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinD

Am văzut ca in 2032 vine Unirea . :) In principiu arată Islamizarea Europei . Noi cred ca avem in gene “teama de islam” de accea multiculturalismul la noi nu merge . Poate e prețul care trebuie sa îl plătească statele occidentale pentru sutele de ani de colonizări . 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Civilizatia se sprijina pe respectarea regulilor, pe respectarea aproapelui  si pe respectarea drepturilor si obligatiilor.

Reguli avem dar nu sunt respectate. ( "las' ca merge si asa " este la moda).

Respectarea aproapelui : uitati-va la fragmentarea societatii, a comunitatilor, chiar si a familiilor, vizibila in orice stire, ziar sau la TV. Poate doar in micile comunitati montane, izolate mai vedem sprijin si intrajutorare intre membrii, izvorate din necesitatea supravietuirii. ( sa nu uitam ca noi am scris "unde's multi puterea creste")

Avem drepturi, dar si obligatii. Cati dintre noi se gandesc intai la obligatii si apoi la drepturi?

Nu trebuie sa cautam vinovatii, ci cauza pentru care societatea noastra a ajuns aici.

De  ce pasta de dinti este o necunoscuta pentru multi? De ce suntem pe ultimul loc in ceea ce priveste apa curenta si canalizarea? De ce drumurile sunt praf? De ce..... si putem continua asa mult timp.

Ne gandim, vorbim, dar ar fi timpul ca fiecare, la nivelul lui sa faca ceva pentru transformarea societatii noastre. Sa nu mai acceptam abuzuri, sa nu acceptam incalcarea unor drepturi, sa cerem rezultate din partea celor platiti din taxele noastre ca sa lucreze pentru noi. Marea majoritate am vazut cum este in alta tari, ne-a placut , deci stim ce sa cerem. Dar totodata stim si cum trebuie sa ne comportam, ce exemplu sa dam.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
în urmă cu 2 ore, Gabriel Schuster a scris:

Marea majoritate am vazut cum este in alta tari, ne-a placut ,

Da ai dreptate. Însă problema mai este alta și aceasta ar fi aceea că și mulți dintre străinii care vin în România, aici, nu respectă regulile și nu se comportă ca la ei în țară. De ce aici își dezbracă ca o haină rea civilizația ?

Pentru că omul e și el un animal cu instincte, dar inteligent. Unde știe că nu poate nu face, dar unde știe și vede că-i merge, o face.

Cum s-a mai spus și e un mare adevăr, civilizația se face prin constrângere. 

Aici este problema. Legi avem, (din punctul meu de vedere, multe dintre ele ar trebui înăsprite și clarificate pentru a nu da loc de interpretări) dar trebuie aplicate și da, avem și obligații nu doar drepturi, dar prea puțini dintre noi înțeleg asta.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 4 ore, Ovidiu-Betty a scris:

că și mulți dintre străinii care vin în România, aici, nu respectă regulile și nu se comportă ca la ei în țară ?

 

Simplu... S-au adaptat in "peisaj". Daca asa se "poarta" la noi , asa fac si ei (strainii).

La fel facem si noi; ne adaptam mediului d'afara.

Ex: nu depasim decat acolo unde-i permis , nu facem  flash-uri  celui din fata noastra ( nici nu sti cine-i "barosanul" din fata; poate-i unul de la Polizei , si ala nu sta la discuti cu tine) , nu parcam "jipanul" decat acolo unde-i permis ( nu pe locul altuia, nu pe trotuar sau banda ptr biciclisti) ..... NU spargem seminte (din alea de floarea-soarelui) pe stadion  (de fapt la ei nici nu exista acest produs). Nu ascultam muzica (indiferent de gen) din locuita impreuna cu tot cartierul.... Nu facem gratar decat acolo unde-i permis (fara sa deranjezi vecinul cu ...fum). 

 

Ei , (strainii) , ce fac la noi ? TOTUL ce la ei nu este permis !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 7 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

Nu mai dati vina pe alti pentru situatia in care suntem. Vina este numai a nostra ca popor. Uitati istoria invatata la scoala este contrafacuta. Minciuni de pe vremea comunistilor. Nu avem elite care sa ne conduca. Am adus un rege strain care a facut Romania mare ca noi nu puteam. Si regele nascut in Romania a inchinat Romania rusilor. Ca rege trebuia sa moara pentru tara.

 

:bravo: , ai pus puntul pe "i" !

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Radu Catalin 

 

La 30.1.2019 la 20:14, Radu Catalin a scris:

Buna seara,

Daca tot e de poveste, scriu si eu cateva randuri....

Universitatea din Bologna – anul 1088     ------     Universitatea Iasi – 1860   

Universitatea Oxford           – anul 1167    ------     Universitatea Bucuresti – 1864

 

Primul text romanesc scris cu litere chirilice – o scrisoare – a boierului Neacsu catre judele Brasovului – 1521

Primul text romanesc scris cu litere latine – rugaciunea Tatal Nostru – 1583

 

Dante Aligheri – Divina Comedie – 1285

Wiliam Shakespeare 1564-1616 – mai spun ce a scris in perioada in care noi scriam „o scrisoare” ?

Francois Villon – 1431-1463

 

Notre Dames de Paris – a inceput construirea in anul 1163

Palatul Versailles – a devenit resedinta regala in 1682

Castelul Peles – a inceput construirea in anul 1873

 

Magna Charta Libertatum – considerata a fi prima constitutie din lume – 1215

Prima Constitutie a Romaniei - 1866

 

          Am alaturat aceste date pentru a pune in oglinda ce-i preocupa pe unii si cand... si ce ne procupa pe noi...si cand... E o diferenta, asa-i ? O fi vorba de civilizatie ?

          Foarte multi sustin ca romanii sunt mai „destepti” decat altii... Altii, dimpotriva, sustin ca sunt “mai prosti” decat altii.

          Eu cred ca suntem oameni si unii si ceilalti. Iar in ultimii 2000 de ani, ca sa ma refer doar la perioada crestina, omul in ansamblul sau functional nu a evoluat prea mult. Functiile de baza au ramas aceleasi, capacitatea creierului a ramas aceiasi...

          Vrem sau nu vrem, indivizii care au populat arealul geografic care de 165 de ani, doar, se numeste Romania, au avut o intarziere in dezvoltarea socio-culturala de cateva sute de ani. Ne place sau nu... E un adevar crud, rece sustinut cu date statistice. Adevarat, am recuperat enorm acest decalaj in ultima suta de ani. Am “ars” etape de dezvoltare... Am reusit acest lucru nu pentru ca suntem mai destepti, ci pentru ca ne-am folost de experienta deja acumulata de ceilalti care trecusera deja prin etapele arse de noi.

(acum ar urma replica potrivit careia "noi am stat la portile crestinatatii aparand cu sangele nostru civilizatia, in timp ce altii construiau palate si traiau in huzur"... sau ... "românii au aparat cu piepturile lor hotarele vestului"....) :)  asa o fi, dar asta e istorie... si e cea pe care o stim doar noi, românii si nu ne ajuta prea mult în ceea ce ne-am propus ca neam...

          Vrem sau nu vrem mai dureaza pana ce vom ajunge la nivelul “celor de afara”. Cat ? Nu stiu... 3-4 generatii, poate... Mai trebuie sa ardem etape...

          Nu sunt pesimit, nicidecum ! Doar ca incerc sa identific cauzele – in opinia mea diferentele de dezvoltare socio-culturale sunt definitorii – incerc sa NU ma mai plang si sa fac in asa fel incat mie si celor apropiati mie sa ne fie bine, fara sa ma uit ce face unul sau altul, fara sa vad ca vaca vecinului e mai grasa... incerc toate astea, sa vad cat voi reusi ca doar sunt si eu de pe meleagurile astea :default_109:

          Nu ma astept ca vreun politician sa faca ceva pentru mine, nici pentru familia mea... El va face pentru el si pentru familia lui... Iar cei care NU au facut asta au devenit eroi ! Asa a fost de cand au scris grecii – Aristotel – Politikon. Nu e amuzant ca prima parte a lucrarii se numea Etica ?

          Eu NU vreau sa devin erou ! Poate cel mult pentru fiica-mea..... Sunt egoist ? Poate... Cine nu e ? Dar sa stiti ca de Craciun sunt mai bun... :)

 

Nu trageti in pianist !... o seara excelenta prieteni,

 

 

@Radu Catalin

Jos_Palaria.png.7500a041309ed222c47595aebdc55122.png

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Pentru cei care nu (mai) stiu  sau au uitat ....

Asa arata Europa (granitele) , incepand cu anul 1.000 !

 

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinD
în urmă cu 1 oră, Mihai-Arad a scris:

Pentru cei care nu (mai) stiu  sau au uitat ....

Asa arata Europa (granitele) , incepand cu anul 1.000 !

 

 

 

Trebuie sa vedem Europa începând cu anii 0 . In orice caz nici numărătoarea anilor nu e buna .Nu avem cum sa ne raportam . Potrivit unor teorii anul ar trebui sa fie 12019 . Adică acum 12019 de ani sa făcut prima clădire de piatra.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinD
în urmă cu 6 ore, Ovidiu-Betty a scris:

Da ai dreptate. Însă problema mai este alta și aceasta ar fi aceea că și mulți dintre străinii care vin în România, aici, nu respectă regulile și nu se comportă ca la ei în țară. De ce aici își dezbracă ca o haină rea civilizația ?

Pentru că omul e și el un animal cu instincte, dar inteligent. Unde știe că nu poate nu face, dar unde știe și vede că-i merge, o face.

Cum s-a mai spus și e un mare adevăr, civilizația se face prin constrângere. 

Aici este problema. Legi avem, (din punctul meu de vedere, multe dintre ele ar trebui înăsprite și clarificate pentru a nu da loc de interpretări) dar trebuie aplicate și da, avem și obligații nu doar drepturi, dar prea puțini dintre noi înțeleg asta.

Sa știi ca m-am întâlnit cu un Neamț cu autorulota la Sarmisegetusa Regia . Era pasionat de istorie . Și vorbim seara la o palinca/bere mi-a zis ca el in fiecare an vine in România câte 1 luna  cu autorulota . L-am întrebat cum de ? Aici nu avem infrastructura , nu avem multe lucruri. Și mi-a dat un răspuns surprinzător , citez “ Germania e supraaglomerata , fiind mulți oameni , ca sa ii controlezi îți trebuie și multe legi și reguli, tot timpul trebuie sa fii atent la ceea ce faci. Ce facem noi aici (am băut și am făcut un foc Off camping) așa ceva nu e posibil la noi” . Deci sunt care și apreciază ce avem noi și libertatea de aici .

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

De acord @FlorinD, nici nu ar avea de ce să nu le placă peisajele și locurile care sunt minunate și de care țara asta noastră minunată nu duce lipsă. Pentru asta vor veni în continuare. 

Problema se pune însă ...... Dar hai pentru a înțelege cât de cât, să dau două exemple simple la care unii ar spune "mare lucru". Dar tocmai pentru că nu e mare lucru, însă obligatoriu și la îndemâna oricui de a se conforma și concludente din punctul meu de vedere. Una s-a petrecut în București în Piața Victoriei cu o conațională, tânără (27-30 ani) care trăia/muncea/studia în Anglia și alta la Târgu Mureș cu un român plecat din țară în Austria în anii 70, deci deja virusat cu ordinea și regulile din Austria până în măduva oaselor, deci îi putem spune austriac. 

Ah... Să nu uit să menționez, austriacul era preot. 

De fapt care e treaba !? 

Ambii erau conducători auto, opriți în trafic pentru neportul centurii de siguranță, iar în urma unei scurte conversații, întrebați fiind de ce nu o poartă în România și o poartă în țările de adopție fiecare ce a răspuns:

- domnișoara din București a spus, și o citez exact : "dumneata știi câte camere de supraveghere sunt în Londra ? Acolo nici nu trebuie să te oprească polițistul ca să te amendeze !". 

- austriacul și-a cerut scuze, chiar s-a rușinat (atunci când i s-a pus întrebarea, de ce în România, civilizația se dezbracă ca o haină pe care și-o iau înapoi când pleacă din România ?), chit că era o persoană mai în vârstă și a reconoscut că în Austria își pune centura fără excepție întrucât amenzile sunt extrem de mari. Ce mai e de menționat și sunt sigur, important pentru discuțiile viitoare, este faptul că doamna din dreapta s-a, soția, austriacă de origine, avea centura de siguranță pusă. 

Așadar reiese exact ce spuneam mai sus, CIVILIZAȚIA SE FACE PRIN CONSTRÂNGERE.

Unii dintre noi, majoritatea din păcate, se tot plâng că sunt amenzile mari, dar și că nu e ordine în țară. Eu spun că ori una ori alta.

Aici intervine bineînțeles, suntem oameni și mai greșim, salariile la noi nu sunt ca acolo, drumurile nu sunt ca afară, ș.a.m.d. 

Astea sunt doar motive dar de undeva, odată și-odată trebuie început a se face ordine dacă ne vrem ca afară.

Da, mai greșim fiecare, însă când bagi adânc mâna în buzunar pentru a plăti, sunt sigur că a doua oară nu vei mai greși pentru că vei fi mai atent. 

Dacă vreți... fiecare are prețul ei, atât civilizația cât și anarhia. Acum rămâne să reflecteze fiecare în ce lume ar vrea să trăiască și să procedeze în consecință și cum îi dictează conștiința. :salutare!:

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinD

@Ovidiu-Betty de acord . Se întâmpla la mulți sa își lase haina civilizata la intrarea din țara . In trafic se întâmpla multe din cauza lipsei infrastructurii , practic avem un spor de 70 km la ora in România , de aici și frustrări și probleme. Revenind la exemple o cunoștiință roman dar cetățean austriac era foarte frustrat ca ia luat permisul in România . A depășit cu mult viteza in localitate , și spunea citez “cum e posibil așa ceva, sa îmi dea 1000 e amenda, nu am pus pe nimeni in pericol, dacă îmi ia permisul nu pot sa îmi câștig pâinea “ deci și amenzi mai mari ar fi soluție sau munca in folosul comunității dacă nu poți plăti . :) 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Exemplul dat de mine era cu centura de siguranță, fapt ce nu are legătură cu starea drumurilor. De fapt nu depinde decât de conștiința persoanei care decide în consecință. 

Și ar mai fi multe alte exemple de acest gen.

Treaba cu lipsa infrastructurii nu-ți oferă scuze pentru încălcarea flagrantă a legii. Cu atât mai puțin când pui în pericol viețile altora. Că prietenul tău e ofuscat că i s-a reținut permisul e fix problema lui pentru că în cunoștință de cauză a depășit viteza legală/linia continuă/nu a acordat prioritate/nu a respectat indicațiile polițistului/defecțiuni sistem direcție sau macanism frânare ș.a.m.d. fapte la care se retine permisul de conducere. Că nu a pus în pericol pe nimeni, poate fi sau nu poate fi adevărat. 

Dar ia să meargă oricine în Austria și să nu respecte aceleași reguli (motive pentru a o face se vor găsi întotdeauna) și vei vedea că la fel va rămâne fără permis și în plus dacă nu plătește pe loc amenda, va rămâne și fără plăcuțele de înmatriculare ale mașinii până va avea banii și va achita amenda. Dacă o pățește pe autostradă, va trebui să găsească o mașină, să ajungă la un bancomat pentru a putea scoate banii pentru amendă ca să-și recupereze plăcuțele și să-și continue drumul. 

La noi ai 15 zile să o faci.

Și-atunci care dintre cele două țări e mai civilizată. Cea cu legea mai permisivă sau Austria. 

Sunt curios dacă pentru aceeași reținere de permis, ar fi fost la fel de ofuscat și în Austria. 

Lipsa infrastructurii nu e o scuză pentru a ne face de cap și pune în pericol alte vieți. Da, știu. El nu a pus pe nimeni în pericol. Așa o fi spus înainte de a omorâ trei persoane și Huidu, la depășirile de neam prost ce le-a făcut până la accident.

P.S.

Pentru o amendă de 1000 € a trebuit să încalce mai multe prevederi legale nu doar una, pentru că cea mai mare sancțiune la noi, pentru o persoană fizică și pentru o singură faptă este de 2900 lei și asta pentru că guvernul a decis să mențină în 2019 punctul de amendă la 145 lei, chit că salariul minim a crescut de la 1 ianuarie 2019. Uite, eu cu această măsură binefăcătoare nu sunt de acord. 

Toate bune ! :noroc:

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinD

Da a luat și in Austria amenzi mari , le-a plătit și a trecut peste . Nu încerc sa iau apărarea la cineva pentru faptele lui sau pentru urmări . Subliniam eficientă amenzilor mari . Eram in Norvegia și acolo sunt amenzi drastice . La cine eram a luat o amenda de 750 € ca a depășit limita de viteza cu 8 km . Era o porțiune in panta       , dupa tunel și in curba. Dupa ce a luat amenda a citit pe forumuri zonele lor unde greșești involuntar și plătești :) Practic stăteau la panda sa strângă amenzi. Acolo am văzut cum se circula regulamentar , adică 50 nu 58. Dar sa luam și pe alta parte după ce vii din traficul din Egipt in România , romanii ți se par cei mai Civilizați șoferi :)).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

.

în urmă cu 11 ore, Ovidiu-Betty a scris:

Unii dintre noi, majoritatea din păcate, se tot plâng că sunt amenzile mari, dar și că nu e ordine în țară. Eu spun că ori una ori alta.

Aici intervine bineînțeles, suntem oameni și mai greșim, salariile la noi nu sunt ca acolo, drumurile nu sunt ca afară, ș.a.m.d. 

Astea sunt doar motive dar de undeva, odată și-odată trebuie început a se face ordine dacă ne vrem ca afară.

Da, mai greșim fiecare, însă când bagi adânc mâna în buzunar pentru a plăti, sunt sigur că a doua oară nu vei mai greși pentru că vei fi mai atent. 

Dacă vreți... fiecare are prețul ei, atât civilizația cât și anarhia. Acum rămâne să reflecteze fiecare în ce lume ar vrea să trăiască și să procedeze în consecință și cum îi dictează conștiința .

 

Daca pentru  incalcarea regulilor de circulatie platim amenzile (alea , mari/mici ) pentru comportamentul "deviat" (ala de bizon, ghibort sau cum s-ar numi specimenul) in societate ce mai "platim"? Pentru tupeu , sigur te alegi cu o mustrare, asa-i ? Poate ai pațit-o si tu , la munte sau la mare ? 

 

.

La 11.1.2019 la 12:10, Mihai-Arad a scris:

Chiar dacă mă pricep, pe pârtie o “ard” lejer, admir peisajul, mai fac o poză și niciodată nu arăt ce pot face ca să mă dau mare. Cu cât știi mai mult cu atât devii mai relaxat. Nu-mi las niciodată schiurile-n drum și întotdeuna dau “prioritate din spate”. Nu același lucru se întâmplă cu ceilalți ! De la “blugărăi”, specimenele alea de schiează-n blugi și “jeakă” de piele, până la profesioniști bine echipați, nimeni nu urmeazâ decât propria voință : “sunt jmecher c**e, dă-te” ! Respectarea ordinii și logicii la intrarea și ieșirea din gondolă, a însemnelor și indicațiilor Jandarmilor Montani, a orarului de funcționare a instalațiilor, a parcării în stațiune, etc sunt de domeniul S.F.-ului. Am tăcut și am respectat în continuare.

 

50% + din cei aflați pe pârtie la Sinaia, Cota 1400, Cota 2000 au ajuns acolo ca să bage în ei. La -13 grade în “adidași” de pânză “băjeții” și colanți cu p****a la vedere “fetili”. Toți fumând și bând o bere rece așa ca la birtul din sat după o zi de prășit. Găști întregi venite la peste 2000 de metri altitudine ca să ia masa în familie, într-un apres ski destinat nu cumetriilor, pomenilor și parangheliilor ci celor care practică sporturile pentru care au fost create pârtiile alea. Să nu poți să te pi#i, să bagi un dulce, un ceai sau să stai la caldură pentru că e plin de “Tom Ford-iști” care nu înțeleg că acolo nu se stă ca la restaurant 5 ore ocupând toate mesele, este ceva ce “ca afară” nu vezi. Părinți în pantofi dându-se cu sania pe o pârtie roșie împreună cu copii urlând de frică și frig este imaginea imaculată a nivelului de înțelegere pe care îl avem : ZERO !

-

Am tăcut și am schiat în continuare până când, unu’ de-al nostru cu GoPro, s-a băgat/înfipt cu tupeu în față la telescaun, trecând prin noi ca Vodă prin Lobodă. Ăla a fost mometul în care am redevenit român și m-am întors la origini. L-am tras în spate, l-am băgat elegant în ###$$ mamei dumnealui și având în vedere gabaritul depășit pe care-l dețin lucrurile s-au calmat instant și după clasicul : “stai la coadă-n mo##** m##**-tii !” ... și a stat ! (nu, nu m-am simțit bine făcând asta)

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 7 ore, FlorinD a scris:

Practic stăteau la panda sa strângă amenzi. Acolo am văzut cum se circula regulamentar , adică 50 nu 58. Dar sa luam și pe alta parte după ce vii din traficul din Egipt in România , romanii ți se par cei mai Civilizați șoferi :)).

 

Crezi ? Daca era montat radar ? Camera ? Si da, confirm , p'afara 50 e 50 si nu mai mult (exceptand toleranta ).

Am platit anul trecut amenda radar in... Franta ! Recomandata postala ! Neplata ei sanctiona grav ; asa ca , am bagat mana-n buzunar, adanc pentru ... cativa km in plus ! :( 

 

Egipt ?  Nu stiu , dar imi imaginez ca-i acelasi haos ca-n Istambul !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinD

Stăteau la vânat nu era radar fix . Au și acolo niște planuri lunare. :)

Nu știu cum e in Istanbul dar îți dau un exemplu in Egipt. Mergeam din Luxor in Cairo cu atocarul cu 100/105 , drum cu 2 benzi, pe contrasens apare un camion, șoferul trece pe banda stânga (dar nu pare surprins) și așa conduce vreo jumate de ora , timp in care ne depășesc pe dreapta. Ne depășesc inclusiv camioane care merg cu 110/120. Aaa și apropo acolo nu au prelate , toată marfa la vedere . In orașe nu mai vorbesc ce haos e . După alea văzute acolo România ți se pare cea mai civilizata țara . :))

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
La 02.02.2019 la 21:24, Mihai-Arad a scris:

Pentru tupeu , sigur te alegi cu o mustrare, asa-i ? Poate ai pațit-o si tu , la munte sau la mare ? 

Nu Mihai ! Nu se aleg doar cu atâta. De la caz la caz și după conștiinciozitatea și profesionalismul polițistului de a-și face treaba și a pune problema. 

Pentru comportament deplasat, în trafic, în care se includ toate cele enumerate de tine și altele în plus, sigur "meseriașul" nu se va putea abține de la a coborâ din mașină să se ia "în gură" cu polițistul, că doar cine e el și atunci garantat 30 de zile va fi pieton. Însă legislația permite ca și celor care au încălcat flagrant legea să conteste măsura luată, chit că ei știu foarte bine ce au făcut. 

Uite, la Mureș s-a aprobat portul de către polițiști, de body camera (deocamdată 25 doar), așa cum e și în State și atunci să-i văd pe bizoni sau beizadele cum mai câștigă cu avocați mincinoși plătiți cu bani grei de tăticu, în instanță.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 3 ore, Ovidiu-Betty a scris:

De la caz la caz și după conștiinciozitatea și profesionalismul polițistului de a-și face treaba și a pune problema......

 

:):):) 

De la caz la....caz !

Muritorii de rand platesc , asa cum am platit si eu pentru incalcarea regulilor de circulatie (fie cu amenda , pe care de cele mai multe ori le-am platit, fie cu permisul suspendat). Am platit atat in tara cat si prin Europa.... Am invatat din "greseala" comisa cu buna stiinta (de ce: din graba/ stress). 

 

De la caz la caz....  :) Vezi cazul "Huidu" - soldat cu trei morti ! Unde-i profesionalismul ? Unde-i "Litera legii " ?

 

Dar NU VREAU SA DISCUTAM  despre acest caz in care "competenta profesionala" a judecatorului si-a spus cuvantul. Nu comentam sentintele. Putem vorbi despre comportament (fie ca-i pe drumurile patriei , fie ca-i in societate. vezi prima postare !!! )

 

:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
în urmă cu 3 ore, Mihai-Arad a scris:

Muritorii de rand platesc , asa cum am platit si eu pentru incalcarea regulilor de circulatie

Ai înțeles exact pe dos. 

Tocmai asta încercam să-ți reliefez, că și aceia (bizonii, beizadelele) plătesc și nu doar tu simplu cetățean și de-abia aici făceam referire la conștiința și profesionalismul polițistului.

Nu suntem toți la fel așa că să nu generalizăm. 

 

în urmă cu 3 ore, Mihai-Arad a scris:

Unde-i profesionalismul ? Unde-i "Litera legii " ?

Păi ori vorbim de mere, ori vorbim de pere, că altfel facem salată.

Una-i ce face polițistul, alta-i ce face judecătorul.

 

în urmă cu 3 ore, Mihai-Arad a scris:

Dar NU VREAU SA DISCUTAM  despre acest caz in care "competenta profesionala" a judecatorului si-a spus cuvantul. Nu comentam sentintele.

Și cu toate ca spui că nu dorești să comentezi sentința dată în acest caz, am sesizat din "tonul" tău că e una care nu-ți convine. Sunt întru totul de acord cu tine și de aceea mai sunt de acord și cu răspunderea magistraților, care, unii se cred niște mici Dumnezeu pe pământ. Scuzată să-mi fie exemplificare și asocierea. 

Ce poți însă să fi sigur, e că măsurătorile făcute la fața locului de către polițiști, au fost făcute așa cum trebuie. Pentru că o singură urmă neluată în seamă (din greșeală, voit sau nepricepere) poate schimba uneori fundamental mersul anchetei. :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Am urmarit de pe margine discutia, extrem de interesanta de altfel.

As vrea doar sa subliniez un enunt deja relevat de Ovidiu:  "CIVILIZAȚIA SE FACE PRIN CONSTRÂNGERE"

De acord cu asta! Insa cu un amendament: CIVILIZATIA SE FACE IN ACELASI TIMP SI PRIN EDUCATIE!

Pe plaiul mioritic tocmai coercitia si educatia  lipsesc! 

Vorbind  de constrangere, opinia mea este ca se pot stabili amenzi astronomice, degeaba daca un procent foarte mare de contravenienti sau infractori scapa nepedepsiti pentru faptele comise, PENTRU CA NU LE-A CONSTATAT NIMENI!

Privind circulatia pe drumurile publice, in afara de sporadice radare (pe care cei obisnuiti cu portiunea de drum pe care circula, stiu unde le vor gasi), respectiv ceva politisti prin intersectiile localitatilor mai importante, agentul constatator este cvasi inexistent. 

In schimb la fiecare colt de straduta, sta intepenit cate un politist, cand urmeaza sa treaca o coloana oficiala pe DN1.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Mihai-Arad
      de Mihai-Arad
      Off-Camping langa DN1 , la jumatatea drumuli dintre Cluj-Napoca si Oradea.
      Locatia este langa satul Bucea,  comuna Negreni, situata la periferia jud: Cluj /Bihor , pe malul Crisului Repede , la cca. 200 m de DN1.
      La 16 km de Remeti si 30 km de Remeti catre Lacul Dragan sau Lacul Lesu (Apuseni). 
       
      Despre Bucea !
      GPS: 46.947055, 22.675061
       

      P.S.
      Poate @Cristian A sau @Emil Vinteler  ne pot scrie mai multe despre "tinutul Apusenilor" .
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.