LaurentiuM

Masina mea.. Logan 0.9 tce GPL din fabrica

50 postări în acest subiect de discuţie despre Masina mea.. Logan 0.9 tce GPL din fabrica

Masina mea.. Logan 0.9 tce GPL din fabrica

LaurentiuM

Va salut din nou!

După cum v-am spus din prezentare, de anul viitor intenționez să.mi cumpar o rulota. Având în vedere motorizarea 0.9 tce GPL 90 Hp o sa ma orientez la una cu MMA 1000 Kg. In cartea masinii scrie MMA tractabila 1090 iar in certificat scrie MMA ansamblului 2300 parca.. 

As dori sa stiu daca aveti careva motorizarea asta sau cunoașteți vre-un rulotist cu autovehiculul tragator cu motorizarea similara.

Multumesc!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vana Petre

Parerea mea este ca acesta este un motor mult prea slab pt o astfel de rulota...poate pe drum orizontal merge, dar in depasiri sau panta garantat va muri cat de curand. Pt un astfel de motor poti sa te opresti la o rulota cu un MMA de cca 6-700 kg.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
LaurentiuM
25 minute în urmă, Vana Petre a scris:

Parerea mea este ca acesta este un motor mult prea slab pt o astfel de rulota...poate pe drum orizontal merge, dar in depasiri sau panta garantat va muri cat de curand. Pt un astfel de motor poti sa te opresti la o rulota cu un MMA de cca 6-700 kg.

Stiu ca pare ciudat dar producătorul zice ca se poate. Dar colegii cu 1.2, 1.4 75Hp cum se descurcă?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

M-am uitat și eu un pic prin fișele tehnice ale modelelor de Logan pe care le menționezi tu și uite ce am aflat ....

0.9 Tce 90 cp benzină + gpl  cuplu maxim 140 Nm la 2250 rot/min

1.2 16v 75 cp benzină + gpl cuplu maxim 107 Nm la 4250 rot/min

1.4 i 75 cp benzină                cuplu maxim 112 Nm la 3000 rot/min

 

Ca și concluzie ..... cu aceeași rulotă tu te vei descurca cel mai bine dintre toți :default_big_grin:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
LaurentiuM

Intr-adevar are cuplul la turatii joase si cred ca s-ar descurca. Pe towcar zice ca ar merge un hobby 400 de 878 kg + 250 incarcatura. Insa nu-mi pot alege ca model logan simplu ci doar MCV cu aceeasi motorizare. Dar daca trage MCV-ul fiind mai greu ma gandesc ca poate si a mea. Ideea este ca nu as vrea sa schimb masina ca am luat-o de noua si are abia 2 ani..

Drumuri prea lungi nu o sa fac. Cam pe o raza de 3-400 km.

Multumesc pentru raspunsuri si pareri! 

Modificat de LaurentiuM

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin

Eu nu vreau sa fiu rau dar motorul ala de 900 abea daca poate sa faca o depasire  singur daca ii pui si  rulota dupa el????

Consumul este exagerat pe el si cu gpl.

Ca si sfat inchiriati o remorca cu prelata ceva mai inalta incarcatio cu ceva si vedeti daca pleaca masina din panta??

Sigur ambreajul va suferii enorm din cauza lipsei de cuplu. In mod normal la motoarele mici si fara cuplu trebuie sa le dai turatie si sa dai mai brusc drumul la ambreaj = uzura mare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
LaurentiuM

@Barac Augustin Multumesc pentru parerea exprimată. De acord ca o sa cam trag de el. O sa fac si o probă inainte sa ma duc sa cumpăr. De curiozitate ai condus masina in cauza sau doar din auzite? După cum spunea un alt coleg mai sus masina are cuplu mai mare si la turiștii mai joase decat predecesoarele 1.2, 1.4.

11 minute în urmă, Barac Augustin a scris:

Eu nu vreau sa fiu rau dar motorul ala de 900 abea daca poate sa faca o depasire  singur daca ii pui si  rulota dupa el????

Consumul este exagerat pe el si cu gpl.

Ca si sfat inchiriati o remorca cu prelata ceva mai inalta incarcatio cu ceva si vedeti daca pleaca masina din panta??

Sigur ambreajul va suferii enorm din cauza lipsei de cuplu. In mod normal la motoarele mici si fara cuplu trebuie sa le dai turatie si sa dai mai brusc drumul la ambreaj = uzura 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
LaurentiuM

@Draghiciu Dumitru Stiu ca specificatiile si recomandarile producatorului imi permit. Deocamdata nu sunt in tara pentru a pute face o proba. Carligul de remorcare l-am montat deja pe ea si cand o sa ma intorc o sa o probez cu o sarcina de 1000 kg sa vad ce poate. Insa eram curios daca are cineva sau macar stie pe cineva in situatia mea. Nu pareri de genul ca nu pot efectua o depasire cu ea nici fara remorca, clar in necunostinta de cauza. Multumesc pentru interes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin
28 minute în urmă, LaurentiuM a scris:

@Barac Augustin Multumesc pentru parerea exprimată. De acord ca o sa cam trag de el. O sa fac si o probă inainte sa ma duc sa cumpăr. De curiozitate ai condus masina in cauza sau doar din auzite? După cum spunea un alt coleg mai sus masina are cuplu mai mare si la turiștii mai joase decat predecesoarele 1.2, 1.4.

 

Da din pacate am conduso(le repar mai mult) si nu imi place motorul de loc. 3 cilindri nu sint ca 4 chiar daca ia pus turbo . Daca tot vrei sa iti cauti rulota pt masina cu motor asa mic cea mai buna varianta sa cauti cea mai usoara rulota posibila. Din pacate rulotele cu MMA mic sint cele foarte vechi de prin jurul anilor 80  si care nu prea se mai gasesc in stare buna.

Spor la cautat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
LaurentiuM

Ok. Inainte o s-o incerc in sarcina si in rampa sa vad daca intr-adevar nu pot pleca dupa loc cu ea. Sau sa vad cum se comporta. Ce repari la ele sa stiu la ce sa ma astept? :default_doh: Deocamdata o am de 2 ani si 40000 km si nu am nici o problema. Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 22 ore, LaurentiuM a scris:

Va salut din nou!

După cum v-am spus din prezentare, de anul viitor intenționez să.mi cumpar o rulota. Având în vedere motorizarea 0.9 tce GPL 90 Hp o sa ma orientez la una cu MMA 1000 Kg. In cartea masinii scrie MMA tractabila 1090 iar in certificat scrie MMA ansamblului 2300 parca.. 

As dori sa stiu daca aveti careva motorizarea asta sau cunoașteți vre-un rulotist cu autovehiculul tragator cu motorizarea similara.

Multumesc!

 

Salut, Laurentiu!

 

Pentru motorasul tau Iti recomand o poloneza - Niewiadów N 126 NTL. Noua daca ai bani, iar daca nu, second hand de la ei. Site-ul oficial al lor, aici. Vezi ca exista variatiuni pe aceeasi tema mai la Vest, cu alte denumiri, insa sunt de fapt tot cele poloneze rebranduite si la un pret mult mai mare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Am vazut um Cielo 1, 5l  pe gaz tragand o rulota mica la domnul Mihnea Stoienescu dar nu a mai intrat de mult pe forum si nu am numarul lui de telefon.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu

 

@LaurentiuM Salut, masina ta are 998kg asa scrie in fisa tehnica si tot in fisa tehnica scrie Masa maxima remorcabila fara frânare 570kg iar Masa maxima remorcabila cu frânare 1090kg asa dau cei de la Dacia, este interesant oricum, parerea mea ar fi sa cauti pe cineva care are o rulota sau cum a zis cineva mai sus sa incarci o remorca si sa vezi cum se comporta masina si asa iti dai cel mai bine seama (nu detin logan 0, 9 tce), dar in schimb detin o masin de 1, 6 cu gpl si am o rulota usoara de doar 574kg si eu am constatat urmatoarele ca pe gaz o tragi la drum drept iar pe benzina urci la munte si pe deal, daca cauti gasesti si rulote mai usoare care sa le poti trage cu loganul tau 
 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
LaurentiuM
în urmă cu 2 ore, Flavius Ivan a scris:

@Adalbert Tiberiu asta e fișa tehnică corectă a mașinii lui @LaurentiuM  

Masa proprie a mașinii este alta .... el are modelul cu gpl din fabrică 

 

 

 

Noul Logan carac teh.pdf

M-am lămurit că teoretic pot trage o remorcă cu MMA 1000, 1050 cum am vazut ca sunt destul de multe modele. Cu cat mai ușoară cu atât mai bine. Acum practic sa vad dupa ce o sa incerc cu o rulota de la o cunostinta . Dar asta in primavara cand ajung in tara. Nu as vrea nici una mica precum cea poloneză ca suntem doi adulți și 2 copii: unul de 4 ani si unul de 5 luni..

Multumesc pentru parerile exprimate si o sa revin cu concluzia după ce voi face proba. 

 

Modificat de LaurentiuM

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
în urmă cu 12 ore, LaurentiuM a scris:

M-am lămurit că teoretic pot trage o remorcă cu MMA 1000, 1050 cum am vazut ca sunt destul de multe modele.

 

Nu, n-ai citit atent fisa tehnica:

MMA masina = 1545 kg

MMA ansamblu = 2335 kg

 

Rezulta MMA rulota  = 790 kg

 

Am tras 3 ani rulota cu MMA 1000kg cu Logan 1, 4, 75 cp. Intai am luat rulota (MMA 1000kg, proprie 615kg) apoi am citit in talon masele, asemanatoare cu ale tale.  Niciodata n-am incarcat rulota pana la 1000kg, nici nu-mi imaginez ce as putea sa bag in ea ca sa ajung acolo, zic eu ca m-am incadrat mereu in maxim 800 kg, dar daca ma lua cineva la intrebari ...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
LaurentiuM

@Radu Ionescu Nu cred nici eu ca voi depasi vreodata MMA ansamblu 2335 kg. Crezi ca nu as fi in legalitate cu o rulota cu MMA de 1000 kg din moment se nu depasesc MMA ansamblu? De ce mai scrie masa maxima remorcabila cu sistem de franare 1090 kg din moment se dupa calculele tale ar fi 790 kg? Eu cred ca singura modalitate sa te verifice este sa te cantareasca si oricum nu depasesc masa maxima a ansablului.

Cat depre motorizare , o skoda octavia cu motor de 1.0 tsi poate tracta o remorca cu sitem de franare de pana la 1300 kg dupa cum am vazut in specificatiile tehnice. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Ce sa zic, nu eu am facut regulile.

La fel si la Loganul meu scria masa maxima cu disp. de franare 1200 kg iar la rubrica Observatii "masa maxima tehnic admisibila ansamblu 2335kg". Care e logica ? Habar n-am. Am facut pe prostul si am mers asa 3 ani, asa cum am zis mai sus. Nu m-a controlat nimeni.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre
în urmă cu 15 ore, LaurentiuM a scris:

@Radu Ionescu 

1. Nu cred nici eu ca voi depasi vreodata MMA ansamblu 2335 kg.

2. Crezi ca nu as fi in legalitate cu o rulota cu MMA de 1000 kg din moment ce nu depasesc MMA ansamblu? (...)

3. Eu cred ca singura modalitate sa te verifice este sa te cantareasca si oricum nu depasesc masa maxima a ansablului.

1. Daca vei tracta remorca/rulota cu MMA peste 790 Kg vei depasi, indiferent ce crezi sau iti convine tie...

2. Nu cred, sunt sigur ca DA, vei fi in ilegalitate din simplul motiv ca MMA al masinii + MMA al rulotei va fi mai mare decat MMA permis al ansamblului... MMA n-are nicio legatura cu masa efectiva la care tot te referi tu!

3. S-o crezi tu! Daca "se prinde" vreun politai ca din acte MMA ansamblu rezulta mai mare decat cel permis, "te-ai ars". Verificari prin cantarire nu se fac de politai, si ele se dispun atunci cand, desi din acte ai fi in legalitate, s-ar banui ca incarcarea reala ar fi peste cea permisa! Daca se constata ca din acte esti deja in ilegalitate, te-a ars fara sa mai dispuna vreo cantarire.

Asta e legea, fie ca iti convine sau nu, fie ca tu crezi altceva sau vei risca, ca si Radu Ionescu, sa mergi asa...daca vei fi prins vei vedea atunci cum stau lucrurile... Eventual mergi la politie si intreba si vei vedea ca ce ti-am spus noi este prevederea legala! Faptul ca esti controlat si nu-ti zice politaiul nimic inseamna ca el nu a facut calculele necesare ca sa observe ca tractezi un MMA ansamblu peste limita permisa si nu ca tu esti in legalitate! Chestiunile astea s-au tot discutat pe aci si de fiecare data se gasea cineva sa le conteste, sa le ia in deradere, etc...

E mult pana vei fi prins! Acum e treaba fiecaruia ce face!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salutare, colegi!

 

Lamuriti-ma si pe mine, unde scrie in acte "masa maxima autorizata ansamblu"?

 

NB: La acte ma refer strict la Cartea de Identitate a Vehiculului (CIV) si la Certificatul de inmatriculare (talonul).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Codul rutier 2017 anexa 1 pagina 53

 

 

f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg și al cărui număr de locuri pe
scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă
autorizată nu depășește 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depășește 4.250 kg, format dintr-un
autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depășește 750 kg;
g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depășește 4.250 kg, format
dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maxima
autorizată nu depășește 3.500 kg;
h) categoria C1: autovehiculul, altul decât cel din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
LaurentiuM

  :salutari:@Vana Petre Daca este cum zici, si cel mai probalil este, atunci nu mai este doar problema mea ci a mai multora, unii chiar dintre voi. Asa ca masele la control!:cu-rulota: Scadeti din MMA a ansamblului, MMA a autovehiculuilui tragator si trebuie sa rezulte minimum MMA a rulotei ca sa vedeti daca sunteti in legalitate! Sa vedem surprize.

@Draghiciu Dumitru Nu era vorba de categoria de permis necesara pentru a tracta o rulota ci despre MMA rulota si ansamblu. Am toate categoriile.

@NLaurentiu  Momentan nu sunt in tara si nu am CIV  sau certificat la indemana. Dar la certificat gasesti scris ce inseamna fiecare punct.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre
55 minute în urmă, NLaurentiu a scris:

Salutare, colegi!

 

Lamuriti-ma si pe mine, unde scrie in acte "masa maxima autorizata ansamblu"?

 

NB: La acte ma refer strict la Cartea de Identitate a Vehiculului (CIV) si la Certificatul de inmatriculare (talonul).

In cărțile foarte vechi, albe, nu e trecut nimic...in cărțile mai recente, alb- bleu, e trecut ca mențiune pe pag.2, jos la "Modificari..." iar în cărțile noi, cele cu roz si bleu, pe pag. 2, la categoria "Date constructive...", la pct. 7. În certificat apare menționat pe pag. 3, la "Observatii" (dacă e trecuta, ca eu la o masina, cea cu cartea cu mențiunea la "Modificari" are trecuta si in certificat mențiunea, la "Observatii", iar la alta, cea cu cartea mai nouă, roz-bleu, nu are nimic in certificat, deși este mai nou, de la finele lui 2017).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • George Enache
      de George Enache
      Salutare tuturor, sunt membru nou și vreau să mă integrez corect scriind câteva cuvinte despre CamperVan-ul meu convertit de curând și sa pun câteva poze de informare. Van-ul este un Citroen Jumper de 3, 5t în 2 panouri deci mediu (acum după ce l-am făcut cred ca aș fi vrut mai mare un pic) cu motorizare de 2.2 hdi, foarte plăcut la condus dar fără accesorii de top mai degraba standard. Idea mi-a venit urmărind de mult timp pe YouTube oameni pasionați de așa ceva (de a converti un Van în CamperVan) din USA în general și am acționat în consecință nefăcând nici un fel de modificare pentru a nu avea probleme cu omologarea și așa a fost, nu am avut nici o problema la ITP. Din punctul meu de vedere are tot ce îmi trebuie mie acum, voi vedea mai târziu. Proiectul este pentru vacanta și excursii. Atât am avut de spus pentru moment, va doresc tuturor călători cât mai plăcute 👍





    • Octavian Szatmari
      de Octavian Szatmari
      Dacia Duster an 2015 , 1, 5 dci, 4x4, 109 cp.Urmeaza sa achizitionez rulota si as merge pana in 1350 mma.Astept pareri de la voi.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.