Tibi Borza

Mover pentru MMA 1400kg

10 postări în acest subiect de discuţie despre Mover pentru MMA 1400kg

Mover pentru MMA 1400kg

Tibi Borza

Salut si bine v-am gasit,

Dupa ce am pus rulota la iernat. Pot spune ca varianta 3 insi cu dai si trage si impinge nu imi este la indemana si as vrea sa pun un mover pe casuta. Avand in vedere ca avem de gand sa iesim cu ea la primavara am vreo 3 luni de cautat si facut teme de casa "cu si despre mover'e". Asa ca va intreb pe voi:

- Stiti/recomandati vre-un model anume de mover? Am citit discutiile deschise pe acest forum (la sectiunea mover)
- Am inteles ca un sh ar fi in jur de 500-600 si unul nou 750+ eur + montaj. Aveti vreo parere pro/contra despre cele sh vs unul nou? Ar trebui sa ma uit/orientez dupa ceva anume? Desi nu este o diferenta mare, as vrea sa stiu ce optiuni am si in ce investesc.
Daca am omis ceva, hai cu cartoful fierbinte :)

Multam fain,
Tibi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Achim

Un mover second hand este o buna optiune. Pretul este cam 350 - 400 euro. Mi se pare destul de mult oricum, avand in vedere ca-l folosesti odata pe an.

Trebuie sa fi atent la rolele de tractiune sa fie in stare buna (de preferat din aluminiu) si bineinteles, sa mearga bine comenzile.

Motoarele, in sine sunt foarte fiabile si nu ar trebuie sa ai probleme cu ele.

Un mover nou, la 750 euro este, in realitate,  din cele mai slabe.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Buna Tibi

 

Eu nu am avut mover la rulota si am cumparat unul nou la 900 EURO si l-am montat la cineva care se ocupa de rulote. Este mare avantaj ca ai mover la parcare acasa sau unde te instalezi.

Eu il folosesc de fiecare data cand ies cu rulota adica 7-8 ori pe an. Din ce am observat eu sunt movere cu role mici cu material abraziv pe ele si role mari metalice cu niste santuri pe ele.

Cele metalice aluneca cand cauciucurile ude iar cele abrazive nu stiu daca strica cauciucul sau nu.

Problema este ca montarea movar-ului coboara rulota cu 5-7 cm in functie de starea amortizoarelor si a toroanelor de la rulota. Cand am montat eu mover-ul distanta de la mover la pamant era asa de mica ca am schimbat puntea ca sa o inalt si sa pot intra pe unde vreau eu mai ales la pescuit.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

@Tibi Borza Dacă-l găsești la 350...400 de euro dupa cum spune colegul @Achim este super, numai ca sunt cam 500 dar si peste!

Bunăoară eu pe al meu am plătit 500 de euro! Asta e!

Acum depinde si la ce limite de greutate/tractiune este fabricat!

Dar si ce mod de acționare pe roti are, fiindca sunt cu a tionare tot printr-un motor electric cu telecomanda, cu acționare mecanică cu cheie/coarba dar si cu acționare printr-un excentric!

Bunăoară al meu este pentru o mma de pana la 1750 kg, cu acționare electrica la cuplarea tamburului pe roata! Aceasta având 4 motoare cate 2 pe fiecare roata sunt mai scumpe! Tamburii sunt din aluminiu, din cei acoperiți cu cauciuc si alte materiale aderente chiar nici n-am mai vazut! Sunt modele vechi, la ele uzandu-se in timp acel material!

Am montat unui coleg un mover cu acționare pe roti cu excentric, dar ne-a dat "mult de furcă" la reglarea distanței tamburilor!  Rulota având o greutate de circa 1350 kg, când era un obstacol cat de mic patinau tamburii, bineînțeles că am echilibrat înainte presiunea in roti! A trebuit să apropiem tamburii foarte mult, ba mai mult aluneca ansamblul pe sasiu si la solicitări mari in ciuda faptului ca am strâns pe sasiu acele piese de susținere atât cât am putut! Am fost nevoiți să dăm cate o gaură pe fiecare parte pentru a monta un blocaj antialunecare! 

Avantaj in celelalte 2 cazuri, patineaza mai strângi "surubul"!

Apropo, ca folosesti rulota o dată ori de multe ori pe an, parerea mea e ca merita! Nu mai soliciti ambreiajul masinii si parchezi rulota cum "vor muschii tai"! Dar si baterie bună trebuie să ai la rulota!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Postolea Ionel
La 14.12.2018 la 10:34, Eugen David a scris:

@Tibi Borza Dacă-l găsești la 350...400 de euro dupa cum spune colegul @Achim este super, numai ca sunt cam 500 dar si peste!

Bunăoară eu pe al meu am plătit 500 de euro! Asta e!

Acum depinde si la ce limite de greutate/tractiune este fabricat!

Dar si ce mod de acționare pe roti are, fiindca sunt cu a tionare tot printr-un motor electric cu telecomanda, cu acționare mecanică cu cheie/coarba dar si cu acționare printr-un excentric!

Bunăoară al meu este pentru o mma de pana la 1750 kg, cu acționare electrica la cuplarea tamburului pe roata! Aceasta având 4 motoare cate 2 pe fiecare roata sunt mai scumpe! Tamburii sunt din aluminiu, din cei acoperiți cu cauciuc si alte materiale aderente chiar nici n-am mai vazut! Sunt modele vechi, la ele uzandu-se in timp acel material!

Am montat unui coleg un mover cu acționare pe roti cu excentric, dar ne-a dat "mult de furcă" la reglarea distanței tamburilor!  Rulota având o greutate de circa 1350 kg, când era un obstacol cat de mic patinau tamburii, bineînțeles că am echilibrat înainte presiunea in roti! A trebuit să apropiem tamburii foarte mult, ba mai mult aluneca ansamblul pe sasiu si la solicitări mari in ciuda faptului ca am strâns pe sasiu acele piese de susținere atât cât am putut! Am fost nevoiți să dăm cate o gaură pe fiecare parte pentru a monta un blocaj antialunecare! 

Avantaj in celelalte 2 cazuri, patineaza mai strângi "surubul"!

Apropo, ca folosesti rulota o dată ori de multe ori pe an, parerea mea e ca merita! Nu mai soliciti ambreiajul masinii si parchezi rulota cum "vor muschii tai"! Dar si baterie bună trebuie să ai la rulota!

Salutare.Vad ca te pricepi bine in motor movere.Eu cand mi am cumparat rulota, a venit cu motormoverul montat pe ea dar imi lipseste telecomanda.Cum pot sa ii fac o verificare sa stiu ca este bun?sa nu ii cumpăr telecomanda degeaba.ii pun motoarele direct pe 12V? Ca ma gand3sc ca motoraseleau 2 sensuri...Multumesc anticipat

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre
34 minute în urmă, Postolea Ionel a scris:

Cum pot sa ii fac o verificare sa stiu ca este bun?sa nu ii cumpăr telecomanda degeaba.ii pun motoarele direct pe 12V? Ca ma gand3sc ca motoraseleau 2 sensuri...Multumesc anticipat

Alimentezi direct motorul si el se invarte intr-un sens...inversezi alimentarea si el se invarte in celalalt sens! Simplu!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Salutare colegule!

N-aș zice ca ma pricep foarte bine la mover, dar pot sa-ti spun ca am avut si eu probleme La început, asta din cauza neglijentei unor colegi/prieteni!

Dar sa reluăm; cand "m-am trezit" in fata faptului împlinit nu am avut de ales decât să folosesc pentru acționarea moverului decât un ansamblu provenit dintr-o autofiletanta tot la 12v!

Am demontat  ansamblul de inversare a sensului de pe filetanta respectivă si l-am folosit in circuitul de comanda al moverului! Normal, comanda era cu fire intercalate, dar un depanator radio/tv mi-a rezolvat problema!

Acum ce pot sa-ti spun, decât bafta si noroc!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Se gasesc secand si movere pt. o rulota de doar 650kg? Cam la ce pret.?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster
în urmă cu 21 ore, Ilie Minea a scris:

Se gasesc secand si movere pt. o rulota de doar 650kg? Cam la ce pret.?

 

Poti folosi la rulota ta orice mover, la 650 kg nici nu o va simti! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Evident, un mover folosit va fi mult mai atractiv decat unul nou, cel mult la jumatate din pretul acestuia. Problema este ca nu prea poti verifica uzurile unui mover pana nu il montezi pe rulota. In gol merge fara probleme, insa in sarcina pot aparea jocuri, zgomote, vibratiiin reductoare, fiind mecanisme cu roti dintate. Deasemenea, motoarele pot avea uzuri in lagare sau chiar in ax, perii sau chiar colectoare. Totul se repara, insa e pacat sa platesti la final aproape cat pe unul nou.

Daca va place ceva din link-urile de mai jos, va pot oferi montaj gratuit la preturile din catalog. Pentru cei cu adevarat interesati, oferim consultanta in vederea achizitionarii echipamentului potrivit.
https://www.fritz-berger.de/fahrzeug/wohnwagen-und-wohnmobil-zubehoer/rangierhilfen-und-mover/
sau din catalogul Reimo:

https://www.reimo.com/en/suche/Rangierhilfen

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Trasnea Alin
      de Trasnea Alin

      Rulotă Dethleffs Family 1998 2 zone de dormit separate + veranda + cort mare pe toată suprafața , cu dus interior 2x150 panouri solare, invertor sinus-pur 1000W, acumulator solar - OFF-ON camping

      Rulotă solidă fabricată în Germania cu izolație foarte bună, foarte ușoară - se trage cu orice auto cat. B, pentru 1-4 persoane - 2 zone de dormit.
      Pregătită de drum/concedii on și off camping.
      Adusa personal din Olanda, înmatriculată in Romania, acte în regula.
      ITP valabil, impozit si RCA valoare mica,

      Foarte bine întreținută și foarte curată interior /exterior fără mirosuri, infiltratii, mucegai, podea moale
      Greutate proprie = 830 kg
      MMA = 1100 kg
      Sasiu si cuplă antibalans AL-KO
      Aragaz cu 3 ochiuri, chiuveta bucătărie + baie, încălzire soba Truma, WC mobil, duș interior, cadita de duș din fibră.
      - Controler (invertor solar) cu afișaj /setări /laptop MPP Solar cu sinus-pur 1000 W
      - Acumulator 100 Ah cu descărcare lentă
      - prize int + ext la 220
      - senzor / detector fum, gaz-GPL, monoxid carbon
      - cauciucuri C-uri, roată rezervă (suport dedesubtul rulotei, nu ocupă spațiu)
      - plase insecte : ușa intrare (pe șină) , geamuri, trape, perdele, draperii, jaluzele atermice
      - trapa baie + trapa centrală mare Heki
      - cos gunoi ușa chiuveta
      - bazin apă
      -butelie gaz
      - cutie exterioara alimentare din bidon apă (off-camping)
      - suport biciclete
      - panou frontal aluminiu
      - telescoape
      - mover cu telecomanda (deplasare rulota din telecomanda)
      Pret 5900 Euro
      Mai multe detalii la telefon   0742072085













    • Ionut C.
      de Ionut C.
      Se vinde proiect personal, camper ultra compact, doar 5 metri lungime. 4 locuri pe scaune, 4 locuri de dormit. Scaune rotative, cu câte două cotiere. WC chimic cu evacuare prin exterior, duș extern cu apă caldă, plită cu 2 arzătoare, frigider cu 3 căi. Boiler și aeroterma pe GPL. separatE, ambele originale Truma. Pompă hidrofor nouă, bazine apă curată și gri, podea dublă și multe alte surprize. 
      Foarte ergonomic proiectată, oferă multiple spatii de depozitare în ciuda dimensiunilor reduse. 
      Complet renovată la interior, mobilier și  tapițerie, izolație și decorațiuni, trapa 60x60 sunt doar câteva dintre cele schimbate.
      Iluminat complet pe led, sistem fotovoltaic 100W, Baterie 100Ah. 
      Motor 2, 5l turbo diesel, toarce impecabil, revizionata atent din bara în bara. Faruri și lămpi de semnalizare noi, vopsită integral. Cârlig de remorcare, perne de aer pe puntea spate. 
      Totul funcționează impecabil, inclusiv clima bizonica condiționată de temperatura exterioara și viteza de deplasare prin cele două colțare care se deschid.
      Este un camper potrivit unui cuplu tânăr, dinamic, poate chiar unuia cu 1-2 copii mici. 
      Poate fi testată în București. 
      Fabricație 1987, ITP 2022, certificat fiscal imediat. Se poate elibera certificat atestare vehicul istoric, caz in care este scutita de impozit si plata rovinietei, precum si RCA la pret mic.
      Preț negociabil la fata locului, este aproape nefolosita in ultimii doi ani. Accept inchiriere de proba inaintea achizitiei. Ofer garantie la echipamente.
      Kit ambreiaj schimbat in toamna 2021, pentru ca "tremura" la plecarea de pe loc.
       
       


       
       
    • Ovidiu-Betty
      de Ovidiu-Betty
      Bună ziua tuturor❗
      Am făcut puțină ordine/reorganizare în camper și am dat peste niște lucruri care le-am achiziționat anul trecut și pe care nu le voi mai folosi.
      Așadar, pun spre vânzare aragazul portabil Enders model Nelson care arată foarte bine (te poți bărbierii în el dacă nu ai oglindă la îndemână ) achiziționat din Germania în drumul spre casă din Olanda, după achiziționarea camperului și pe care nu l-am folosit niciodată,   un regulator solar PWM  de 30 A și un controler de temperatură STC 1000, de-asemenea neutilizate.
       
      Aragaz - 240 lei
       







       
      Regulator solar - 80 lei
       





       
      Controler temperatură - 95 lei
       




       
    • Catalin Visan
      de Catalin Visan
      Vă salut prieteni. M-a rugat o cunoștință să-i găsesc o rulotă cu două locuri de dormit (pentru 4 persoane) intr-un buget de 4000 de euro, bine înțeles că fără infiltrații. Știu că este o misiune dificilă, dar dacă aveți spre vânzare sau cunoașteți pe cineva de încredere, v-aș fi recunoscător. Mulțumesc și vacanțe plăcute.
    • Hedes Alexandra
      de Hedes Alexandra
      Bună ziua. Suntem o familie formată din 3 copii ( 2, 4 și 6 ani) și 2 adulți. De câțiva ani visăm foarte mult la o rulotă. Nu am fost niciodată în concediu, doar mici ieșiri cu copiii și vrem să recuperăm tot timpul pierdut, în special ieșiri /concedii cu copiii.
      Avem un Volkswagen Sharan, motor 1.9  și momentan avem buget restrâns ( 10. 000 RON) și credem că nu ne ajung banii pentru o rulotă neapărat cu 2 spații de dormit, cort și celelalte necesare.
      Dorim părerea unei familii cu 3 copii și 2 adulți, să ne spună ce model au și aproximativ prețul de achiziție, ca să știm de câți bani mai avem nevoie. 
      Mulțumim frumos. 
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.