Adrian Rada

El e melcu nostru ?

42 postări în acest subiect de discuţie despre El e melcu nostru ?

El e melcu nostru ?

Mircea

Sa o stapaniti cu placere si sa va bucurati de ea.
Subiectul rulota vs. camper a fost mult dezbatut pe Forum . Fiecare este liber sa aleaga ceea crede ca i se potriveste si ii face timpul liber mai placut.:nedecis:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin C.

Felicitari pentru achizitie. Si eu am vandut rulota si vreau sa ma orientez catre autorulota. Am cautat prin tara, dar preturile, mult peste valoarea lor. Am inceput sa caut si eu pe anunturile din Italia. In afara de subito.it, pe care am cautat, stii cumva alte siteuri de vanzari din Italia?E adevarat ca dupa perfectarea actelor  de vanzare, eliberarea numerelor de export dureaza cateva zile? Asa mi-a spus pe whatsapp un vanzator, posibil roman. Poti sa-mi descrii modul cum decurge perfectarea actelor si inmatricularea acolo, eventual cat costa aceste formalitati? Din fotografii am vazut ca ai numere italienesti normale. Poate fi adusa si cu asa ceva? Poti sa imi trimiti mesaj pe privat pentru a ma lamuri si pe mine? Vreu sa am idee despre aceste aspecte inainte de a initia contactul cu vreun vanzator si a ma deplasa acolo. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
în urmă cu 12 ore, Florin C. a scris:

Poti sa imi trimiti mesaj pe privat pentru a ma lamuri si pe mine?

Mai bine-l rugam sa faca un topic cu achizitia din Italia....

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
56 minute în urmă, George B a scris:

Mai bine-l rugam sa faca un topic cu achizitia din Italia....

Anumite aspecte ale achizitiei consider totusi ca sant aspecte private care nu pot fi detaliate aici. De acea l-am rugat sa imi scrie in privat daca bineinteles e de acord. Daca doreste sa posteze aici, nici o problema.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

Salut Florine 

Suna-ma si iti explic eu 0740976721

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

da in semnatura :)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Nu stiu cum e cu italienii, dar va zic cum a fost cu al meu. A vrut transfer bancar.( am platit cu tranfer go  prin 3 tranferuri rapide in 30 min de 2600 euro si restul cash , banii au intrat in 4 ore) . am fost la ACI (birou de acte) .aici e o problema : mi-a lasat omul asigurarea si masina neradiata si am facut o hartie cu timbru ACI prin care el spune ca mi-a vandut camperul. Dupa ce o inmatriculez (daca pot asa) ii trimit copii dupa actele mele sa o radieze el. Daca nu pot o sa ii trimit actele si numerele sa imi faca hartii de export si o inmatriculez dupa. Eu am luat de la un om de incredere (am folst la el in casa) fost politist. daca ii faceam inainte actele de export nu o mai puteam conduce pana acasa sau  riscam si mergeam cu ea radiata. Limba engleza e un impediment pentru ei (batranii  nu prea vorbesc engleza, dar te intelegi cu copii lor). Rezervarea: dupa ce am gasit-o si am negociat-o in bugetul avut am rugat o ruda din italia sa sune si sa vorbeasca daca mi-o retine 2 saptamani) Pe langa asta am mai gasit 2 in zona ca back-up. PS : incercati sa luati din nord. Dupa Roma in jos cam au faima de tepari. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Matei Adrian

Daca nu se poate cu euro 3 sau 4 in oras cu un  scuter agatat in spate pentru oras ce ziceti? Felicitari si drumuri bune .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada
La 10.02.2019 la 9:40, Matei Adrian a scris:

Daca nu se poate cu euro 3 sau 4 in oras cu un  scuter agatat in spate pentru oras ce ziceti? Felicitari si drumuri bune .

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
La 12/11/2018 la 15:19, Adrian Rada a scris:

?Nu stiu cum e cu italienii, dar va zic cum a fost cu al meu. A vrut transfer bancar.( am platit cu tranfer go  prin 3 tranferuri rapide in 30 min de 2600 euro si restul cash , banii au intrat in 4 ore) . am fost la ACI (birou de acte) .aici e o problema : mi-a lasat omul asigurarea si masina neradiata si am facut o hartie cu timbru ACI prin care el spune ca mi-a vandut camperul. Dupa ce o inmatriculez (daca pot asa) ii trimit copii dupa actele mele sa o radieze el. Daca nu pot o sa ii trimit actele si numerele sa imi faca hartii de export si o inmatriculez dupa. Eu am luat de la un om de incredere (am folst la el in casa) fost politist. daca ii faceam inainte actele de export nu o mai puteam conduce pana acasa sau  riscam si mergeam cu ea radiata. Limba engleza e un impediment pentru ei (batranii  nu prea vorbesc engleza, dar te intelegi cu copii lor). Rezervarea: dupa ce am gasit-o si am negociat-o in bugetul avut am rugat o ruda din italia sa sune si sa vorbeasca daca mi-o retine 2 saptamani) Pe langa asta am mai gasit 2 in zona ca back-up. PS : incercati sa luati din nord. Dupa Roma in jos cam au faima de tepari. 

Cum ai reusit cu inmatricularea? A mers in baza actelor initiale sau a mai trebuit sa faci radierea din Italia

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

@Florin C. azi am depus actele. A mers cu actele avute, numerele de italia le-am prezentat politiei, ei le-au taiat si mi le-au dat sa le trimit italianului sa-si radieze financiar camperul. Politistul mi-a zis ca am avut noroc ca au avut italienii incredere. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU
în urmă cu 2 ore, Adrian Rada a scris:

@Florin C. azi am depus actele. A mers cu actele avute, numerele de italia le-am prezentat politiei, ei le-au taiat si mi le-au dat sa le trimit italianului sa-si radieze financiar camperul. Politistul mi-a zis ca am avut noroc ca au avut italienii incredere. 

 

Salut Adi

Eu tot din Italia l-am luat dar nu m-am dus cu numerile italiene la politie. Nici nu m-au intrebat de ele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

@MARIAN JIANU eu i-am zis politistului ca m-a lasat sa vin cu ea, si l-am intrebat ce trebuie sa ii trimit sa o poata radia fiscal. Daca nu il intrebam, probabil ca nici el nu imi zicea. Mi-a zis ca puteam sa ii ttimit numerele imediat cum ajungeam in tara, dar trebuia sa dau o declaratie in fata lui ca nu am numere si ce s-a intamplat cu ele

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
La 3/1/2019 la 16:53, Adrian Rada a scris:

.@Florin C. azi am depus actele. A mers cu actele avute, numerele de italia le-am prezentat politiei, ei le-au taiat si mi le-au dat sa le trimit italianului sa-si radieze financiar camperul. Politistul mi-a zis ca am avut noroc ca au avut italienii incredere. 

Si italianul nu are nevoie de documentele masinii sa o radieze? E suficient sa-i trimiti numerele ?Stiu ca catea de identitate si talonul de la masinile straine,   raman la noi la inmatriculari, cand o treci pe numere romanesti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada
La 07.03.2019 la 21:16, Florin C. a scris:

Si italianul nu are nevoie de documentele masinii sa o radieze? E suficient sa-i trimiti numerele ?Stiu ca catea de identitate si talonul de la masinile straine,   raman la noi la inmatriculari, cand o treci pe numere romanesti.

Doar numerele le-a cerut

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Intre timp am climatizat casuta. Impreuna cu un invertor de 1kw sinus pur si un aer de casa montat pe un suport de scuter convertit am reusit sa am rece si in mers si stationar. Functioneaza fara probleme cu o conditie: in mers activez functia de limitare a puterii compresorului in 50%. Aerul meu stie asta

5FAC7FD6-FD33-499F-9158-F6A85207B519.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

DB525FD5-D8BB-406A-98F7-8C7AB6685CCD.jpeg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.