Adrian Rada

El e melcu nostru ?

42 postări în acest subiect de discuţie despre El e melcu nostru ?

El e melcu nostru ?

Adrian Rada

Dupa cum stiti mi s-a pus pe camper, asa ca,  am vandut rulota, am stat 3 luni pe anunturile din Italia (patria camperelor) si pana la urma am gasit acest McLouis 430 Q(melc) de la sfarsitul anului 2002. Are motor de 2 litri desel 90 cp +cip ( pt mine e ok, dar la 110-120 consuma 14, iar la 90 -9 %),  80000 km, 6 locuri, fara infiltratii. Mi l-au dat oamenii cu tot ce aveau in el(si aveau pt ca il au din 2006). Ca plusuri: am rezervor suplimentar sub el de 120 litrii( deci intra 200 litrii de apa in total), truma,  boiler pe gaz, inca o fosa wc, incalzire auxiliara interior rulota cu antigelul de la motor( nu stiu de ce nu-i pleaca ventilatorul desi bateria e calda,  dar aflu maine), alarma complexa cu senzori la toate geamurile, alatma gaz si monoxid de carbon cu 3 senzori, supot biciclete, portbagaj cu cutie enorma, accesorii camping incluse( mese, scaune, vesela, cabluri, furtune, umbrar separat, feon 12v :), substante toaleta pentru inca un an de acum incolo, umbrele plaja) .

Minisuri: nu are AC, nu are panouri solare si tv-ul l-au luat( asta si gratarul au fost singurele lucruri luate din ea), scara electrica nu are, scaunele nu sunt deloc comode si dupa o zi de condus te resimti( am vazut ca pe sprinter sunt scaunele comode si daca se potrivesc le schimb( cel de la pasager are doar reglaj de spatar ). Apropo daca stiti ceva scaune compatibile care pot fi reglate si pe inaltime astept ponturi ca eu fiind inalt trebuie sa stau cocosat sa vad drumul. 

Defecte(pt ca exista si alea): ventilatorul de la incalzirea auxiliara nu merge, o fereastra este dezlipita, capota necesita vopsire, nu incarca bateria auxiliara in mers( am taiat priza de 12 v de la statie si cu un cablu am reusit sa imi incarc bateria secundara pe drum :) , radioul nu prinde semnal in afara localitatii, farurile au fost matuite ( rezolvate azi), bara spate e un pic crapata in colt, iar cea fata necesita vopsire.

 

C0308A7D-E80F-41E5-BDD4-8714408726DF.jpeg

298C6DFB-143F-4E4E-9FB6-D2F57F29D12E.jpeg

D531D144-7085-4340-AD47-C4502B35FAC8.jpeg

5BCE082A-A51D-425E-84E9-DAB8AA61C47A.jpeg

9EF40D42-0877-4D10-9260-88C08FBC0D29.jpeg

1C5C86C5-8A48-4E74-A740-4BC4411AC18D.jpeg

C911A2F2-97EB-42FD-8D69-AB8FAC1A2576.jpeg

0CFE6AAE-D460-41DB-9DFF-8C058853AA4C.jpeg

C26D3962-B63A-45A0-8F87-32FF80064F00.jpeg

63DEDE64-5AA8-4439-8C7B-6D059FC4AE05.jpeg

575FFECE-9110-401E-96A0-1865DDCCDD82.jpeg

  • Like 13
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai-Arad

@Adrian Rada :bravo:

Felicitari pentru "MELCU" -ul  vostru. Vacante placute si vant din spate. :autorulota:

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinD

Super . Sa o stăpâniți sănătoși și sa va ofere cât mai multe amintiri . Și a Mea e Italianca și vreau sa zic ca eu am făcut prima zgârietură pe mobila (din greșeală ) , nu știu cum draci le păstrează așa . De acum ai nevoie doar de ceva motorina și timp . 

Uitate după scaune de monovolume cu cotiere și cu încălzire incluse (Peugeot 8000, wv touran etc )

 

Modificat de FlorinD
  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

@Mihai-Arad  am vrut sa corectez dar nu mai pot . E Melcu’

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

@FlorinD  nu stiu, dar am observat ca sunt foarte ordonati ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Felicitări pentru achiziția voastră sa aveți timp pentru a va putea bucura de Melcul vostru. 

Noi am făcut pasajul invers, puține defecte le-ai enumerat tu, dar sunt cu multe altele asa cum și rulota le are pe ale ei. 

Sunt curios ce v-a făcut sa vindeți rulota pt un camper. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Gandul ca e mai confortabil, mai rapid, mai putina munca (nu mai exista cort, butoaie cu apa, cale ) si faptul ca vrem sa colindam prin Europa in urmatorii ani .

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
în urmă cu 11 ore, Adrian Rada a scris:

Gandul ca e mai confortabil, mai rapid, mai putina munca (nu msi exista cort, butoaie cu apa, cale ) si faptul ca vrem sa colindam prin Europa in urmatorii ani 

Cred ca în "tractoarele" noastre călătorim mult mai confortabil, cortul nu este obligatoriu eu unul folosesc unul Pneumatic marca Lampa model Rally Plus care are nevoie de 15 minute pentru a-l pune și tot atât pentru a-l da jos, dar am de gând sa îmi pun și un F65 sau Thule Omnistor echivalent, nu umblu niciodată cu mai mult de 5 litri de apa în rezervor și aceștia pentru wc doar. 

Pentru a colinda prin Europa unde campingurile sunt oriunde noi preferam rulota într-unul din ele ca baza și "tractorul" pentru vizite prin împrejurimi și orașe. 

Nu uitați ca în Europa toate marile orașe si nu numai au blocat traficul pentru vehicule diesel Euro 3 sau 4 ajungând uneori și la Euro 5. De exemplu în nordul Italiei nu se poate intra în niciun oraș cu peste 30 mii de locuitori cu vehicule diesel euro 3, iar de la anul cu euro 4.

 

P.s A mea nu vrea sa fie în niciun caz o critica sau sa ma cred deținătorul retetei absolute al turismului itinerant în aer liber pentru ca nu cred ca exista mijlocul de recreatie ideal, ci unul ideal pentru o anumita perioada a vieții. 

Am scris mai sus doar din putina mea experienta pentru a fi de folos celor noi care întra și cauta informații. 

Va reînnoiesc felicitările mele, drumuri bune și speranța că ne vom intalni pe străzile bătrânului continent. ???

 

  • Like 6
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

@Raul G  nu la confortul de pe scaun, ci: la confortul de a avea totul intr-un interior,  pot merge cu 120( tot un confort e) , pot campa si parca aproape oriunde si ma pot baga imediat la somn. Pe langa asta o rulota de 5-6 persoane e cam maricica si ai nevoie de un tractoras bazat sa o tragi. O rulota 2003 cu 5-6 locuri e intre 5000-10000 euro, un suv sa o trag e si ala scump. (acum am un megane 1.5 de oras si serviciu si nu cred ca o trage, iar masina sotiei e de la firma si nu ii pot pune carlig :)  )  Asta are motor 2L , taxe mici, si e euro 3, dar nu intru in oras cu ea ( campingurile sunt la periferie si deobicei exista transport in comun ). In plus, fata de cele spuse, am vrut sa vad cum e si cu camper si pana acum ma bucur de alegerea facuta ( in rulota mea englezeasca  a fost tare nasol pe temperaturi negative, in camper am dormit dezvelit ) .

  • Like 4
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Felicitări pentru achiziție @Adrian Rada, vânt din spate și vacante frumoase! :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Sa fie intr-un ceas bun!.

Trebuie sa ne vedem la un vin fiert pentru o analiza detaliata :58d6c6281fac7_faccinste:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Nu pot decat sa te felicit pentru achizitie @Adrian Rada :noroc:

 

Dpmdv, si numai al meu, daca esti hotarat sa vizitezi Europa, camperul este mult mai potrivit decat rulota. Pe langa viteza (substantial) mai mare de deplasare pe motorway, poti parca aproape oriunde (mai sunt parcari care limiteaza inaltimea la 2m cu o bariera orizontala :tamp:)

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 13 ore, Raul G a scris:

Nu uitați ca în Europa toate marile orașe si nu numai au blocat traficul pentru vehicule diesel Euro 3 sau 4 ajungând uneori și la Euro 5. De exemplu în nordul Italiei nu se poate intra în niciun oraș cu peste 30 mii de locuitori cu vehicule diesel euro 3, iar de la anul cu euro 4.

 

:default_109: , de unde-s  informatiile  ?  Se poate "cita" o sursa oficiala ? Merci ! :noroc:

 

în urmă cu 3 ore, Alin Opran a scris:

Dpmdv, si numai al meu, daca esti hotarat sa vizitezi Europa, camperul este mult mai potrivit decat rulota. Pe langa viteza (substantial) mai mare de deplasare pe motorway, poti parca aproape oriunde (mai sunt parcari care limiteaza inaltimea la 2m cu o bariera orizontala

 

:OK: , subscriu ! (aproape oriunde , daca vezi semnul ... dedicat camper-ului ) WoMo3562.jpg.6809d5b367abb596dfec6a8677362d4e.jpg sau Wohnmobil.jpg.85ea9c57b8e49e00e408caede38270cd.jpg

In rest ... va doresc multe-multe vacante placute !

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada
în urmă cu 4 ore, Alin Opran a scris:

Nu pot decat sa te felicit pentru achizitie @Adrian Rada :noroc:

 

Dpmdv, si numai al meu, daca esti hotarat sa vizitezi Europa, camperul este mult mai potrivit decat rulota. Pe langa viteza (substantial) mai mare de deplasare pe motorway, poti parca aproape oriunde (mai sunt parcari care limiteaza inaltimea la 2m cu o bariera orizontala :tamp:)

 Aici gandim la fel. Mi-a placut maxim, pe drumul spre Romania, sa pot campa oriunde pentru un somn regulamentar :) . 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada
în urmă cu 10 ore, George B a scris:

Sa fie intr-un ceas bun!.

Trebuie sa ne vedem la un vin fiert pentru o analiza detaliata :58d6c6281fac7_faccinste:

 Te astept, poate facem o iesire de o noapte week-end-ul viitor

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitari @Adrian Rada aveti un camper minunat:bravo: Sa aveti parte de ea, multe vacante drumuri bune si vant din spate cu :autorulota:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

Felicitari si sa va bucurati de el tot atit cit ma bucur eu de al meu:default_emoticons-animated-3:

Restul le rezolvi pe parcurs. 

Scuze, cat a costat?

:autorulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

@MARIAN JIANU   toata distractia fara inmatriculare m-a dus cam 13500 euro

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

Salutare 

Este ok prețul și arătări bine.:autorulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Ma gandeam ca o mare parte din an nu se foloseste si doar pentru cateva zile libere(wk, concedii), dar daca e ok asa atunci e bine!

2in1 si masina si rulota! Imi place cum arata mai ales in interior!

 Sa o stapiniti sanatosi si multe iesiri frumoase!:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada
în urmă cu 7 ore, MARIAN JIANU a scris:

Salutare 

Este ok prețul și arătări bine.:autorulota:

3 luni am cautat toata Europa :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada
în urmă cu 3 ore, Drinovan Ovidiu a scris:

Ma gandeam ca o mare parte din an nu se foloseste si doar pentru cateva zile libere(wk, concedii), dar daca e ok asa atunci e bine!

2in1 si masina si rulota! Imi place cum arata mai ales in interior!

 Sa o stapiniti sanatosi si multe iesiri frumoase!:)

are motor de 2 litrii, taxele nu sunt prea mari, si e mai comod cu ea

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

Am văzut că este italiană că și a mea, oricum sânt mai ieftine acolo decât în altă parte 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

Ai un mobil 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.