Adrian1975

Nissan Qashqai J10 1,6 dci, 130CP, 4x4

9 postări în acest subiect de discuţie despre Nissan Qashqai J10 1,6 dci, 130CP, 4x4

Nissan Qashqai J10 1,6 dci, 130CP, 4x4

Adrian1975

As vrea sa stiu daca este cineva care tracteaza rulota cu Nissan Qashqai 1, 6 dci, 130 CP, 4x4. Am o rulota de 700 kg. pe care momentan o tractez cu un Golf 4, 1, 9 tdi, 101 CP. As vrea sa stiu cum se comporta Nissan-ul, cum trage motorul, ce consum are?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Males

Garantat este cu ceva peste Duster.Colegii cu Duster sunt sigur ca trag rulote si mai mari decat a ta.Eu am un Hiunday IX35 care nu e 4x4 si trag rulotă de 1000.Motor 1, 7 de 116 cai.Cred ca Nissanul va face față cu brio.:OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
în urmă cu 11 ore, Adrian1975 a scris:

Nissan Qashqai 1, 6 dci, 130 CP, 4x4. Am o rulota de 700 kg.

Nu este recomandat Qashqai-ul la rulota ta...

Uiti ca o ai dupa tine :default_big_grin:

  • Like 2
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Burduja George

Eu trag un Knaus cu greutate propie 750 Kg si cu MMA 1000 KG cu un Renault Kadjar 1.6DCI 4x4 și 130 cai adică același motor ca la Nissan. Mașina trage foarte bine, în depășiri nu sunt probleme chiar dacă urc și la 110.Consum mediu 9, dar asta depinde cât și cum bate vântul și cu ce viteza mergi, poate ajunge și la 10. Eu mai mult de 96km/h nu merg decât în depășiri. Ca și tracțiune nu sunt probleme pe nisip sau pe zăpadă.Dai pe lock și decuplezi esp-ul. 

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975

Sunt cam nehotarat in ceea ce priveste achizitia SUV-ului. Oscilez intre Nissan Qashqai 1, 6 dci, 130 CP din 2014 si Renault Koleos, 2, 0 dci de 150 CP. Cine se pricepe sa imi zica, daca la tractare Koleos-ul e mai ok decat Qashqai-ul  ? Un consum la Koleos + rulota ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Catalin

Salutare,

Eu am un Koleos 2.0dCi 175 Cp si trag o rulota cu MMA 1200. Anul trecut pe un drum de 3000 km, dus-intors in Grecia + vreo 500 local pe Sithonia, cand am ajuns acasa computerul de bord mi-a indicat   9, 2l/100km cu o viteza medie de 64 km/h. In general nu am depasit 100 km/h pe autostrada.

La un alt drum Onesti-Mamaia-Onesti am inregistrat un consum de 10, 2 l/100km, iar Onesti-Sovata-Onesti un consum de 9, 5 l/100km.

La mers, chiar urcand rampe de 10-12% prin Grecia, nu am simtit cine stie ce rulota. Pe drum drept, chiar nu o simt deloc. Din cate imi aduc aminte motorul de 175 Cp are un cuplu de vreo 360Nm la 2000rot/min. Cel de 150 Cp parca are vreo 320Nm...

In general, merg cu tractiune 50-50, dar are posibilitatea sa transfer totul pe fata sau sa cuplez 4x4 -pana la 40 km/h- si sa ies din orice noroaie.

Nu am avut preobleme deosebite - e adevarat ca avea 60k km cand am luat-o - si acum are 124 k km cu rulota am facut cam 10.000 km.

Are distributie pe lant, sistemul de tractiune 4x4 e de la Nissan Xtrail, iar motorul e acelasi de pe Renault Master ceea ce inseamna ca poate face multi km. 

Quashqai nu am avut, nu pot sa compar, dar pentru rulota compara cuplul intre cele 2 masini si nu Cp.

Poate intervine cineva care are Quashqai si atunci te lamuresti.

Toate cele bune,

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975

Multumesc mult pentru raspuns.

Qashqai-ul de 1, 6 dci 130 cp are 320 Nm /1750 rot/min.

Are acelasi cuplu ca si Koleos-ul de 150 cp...doar ca QQ este cam cu 100 kg mai usoara. Cineva care are QQ ar sti sa imi zica....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Catalin

1, 6 l si 130 Cp.... Inseamna ca e acelasi motor care il am si pe Renault Talisman. Nu am tras rulota cu Talismanul, dar ca motor sunt foarte multumit de felul in care se misca pentru o greutate de 1450 kg cat are Talismanul... E vioi, urca repede in ture si trage bine si de la turatii joase... Cred ca ai putea sa scoti un consum mai mic cu aprox 1 l decat la Koleos... e totusi motor de generatie noua...

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975
La 14.02.2019 la 22:55, Radu Catalin a scris:

1, 6 l si 130 Cp.... Inseamna ca e acelasi motor care il am si pe Renault Talisman. Nu am tras rulota cu Talismanul, dar ca motor sunt foarte multumit de felul in care se misca pentru o greutate de 1450 kg cat are Talismanul... E vioi, urca repede in ture si trage bine si de la turatii joase... Cred ca ai putea sa scoti un consum mai mic cu aprox 1 l decat la Koleos... e totusi motor de generatie noua...

Mai sus, colegul Burduja George are un Kadjar de 1, 6 dci, ca si Qashqai, cred ca stie cum se comporta la tractat aceasta motorizare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.