Bogdan C.

Renault Trafic 1.9 Dci

18 postări în acest subiect de discuţie despre Renault Trafic 1.9 Dci

Renault Trafic 1.9 Dci

Bogdan C.

Buna seara, prieteni!

Dupa o scurta informare in topicul "Ce am mai achizitionat pentru rulota mea", unde mentionam ca am achizitiomat un nou tractor, a venit vremea prezentarii tractorului.

Acesta este un Renault Trafic, 1.9 Dci, 101 cai putere, varianta cu 6 trepte, 6 locuri fara perere despartitor (autoturism). 

La prima vedere ne-a placut, fiind o masina foarte ingrijita, pana acum fiind folosita ca masina de familie in tara ei natala. 

Starea de functionare este la fel de buna. Dupa schimbarea consumabilelor obligatorii la cumpararea unui autovehicul second hand, schimbarea unui stop crapat si transformarea in 8+1(asa pentru orice eventualitate), am efectuat RAR-ul si a fost inmatriculata. 

In poze apare si micutul salvat de pe drum, care a fost primit noi stapani.

Intre timp, facem si subcategoria BE. 

Scoala e facuta, sala s-a luat cu 11, mai este doar traseul care este programat in 21 ianuarie 2019. 

Deci ne pregatim pentru sarbatorile de iarna, asteptand cu nerabdare sezonul de ruloteala 2019.

IMG-20181006-WA0023.jpg

IMG-20181006-WA0026.jpg

IMG-20181006-WA0003.jpeg

IMG-20181006-WA0028.jpg

IMG-20181006-WA0020.jpg

IMG-20181006-WA0021.jpg

IMG-20181006-WA0017.jpg

20181113_183523.jpg

20181108_093647.jpg

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Danut Capra

Sa o stapaniti sanatosi si fara evenimente....eu am avut un Opel vivaro 8+1 facuta pe aceiasi platforma si am fost foarte multumit..:OK:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut. @Bogdan C.

Este o masina fiabila si trage destul de bine rulota. Va dorim multe vacante minunate, drumuri bune si vant din spate.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Văd ca ești din orașul meu, îmi place mult mașinuța voastră, noi va uram numai drumuri bune și timp sa faceți cât mai multe.

Pe anul care vine avem o mică intenție sa luam și noi un Classe V Rise dacă oferta este satisfăcătoare ori un Torneo Custom, vedem 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Să o stăpâniți sănătoși, să aveți vacanțe plăcute și numai drumuri bune cu :cu-rulota: :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

S-o stăpăniți cu drag @Bogdan C. și s-aveți numai drumuri bune și fără evenimente neplăcute! Baftă! :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.
în urmă cu 2 ore, Danut Capra a scris:

Sa o stapaniti sanatosi si fara evenimente....eu am avut un Opel vivaro 8+1 facuta pe aceiasi platforma si am fost foarte multumit..:OK:

 

Trafic, Vivari si Primastar, e practic aceeasi masina cu embleme diferite.

Initial cautam un suv, dar nevoile zilnica m-au facut sa ma reorientez.

In prima mie de km, ma declar multumit de masinuta! Abia astept sa iesim cu rulota!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Raul G multumim la fel! 

Sa fie achizitia asa cum doriti!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Males

Sa o folosiți cât mai mult fara evenimente.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel D

Să o stăpânești sănătos!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

      Cum ne place sa pretuim lucrurile care le avem, cu atat mai mult cu cat Traficul se dovedeste un tovaras de incredere, a venit vremea sa-l cadorisim cu mentenanta de intretinere.

Distributie, pompa apa, curea accesorii, releu de incarcare alternator, toate rolele si intinzatoarele, termostatul(care cedase de vreo saptamana si care este surprinzator de bine conceput, astfel incat, chiar daca se blocheaza pe inchis, se deschide si permite racirea motorului), ulei, antigel, ulei cutie de viteze, bielete antiruliu, un suport motor, verificare injectoare si turbosuflanta, verificare directie, verificare si reglare unghi de fuga si verificare timonerie. Achizitionarea unei protectii aripa si a scutului motor, care erau crapate. 

Piesele montate au fost piese de origine sau mai bune, costul ridicandu-se la 1400 de lei.

 

Asteptam sezonul de ruloteala, sa-l punem pe Trafic la treaba.

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Relu Constantin

Salut.

 

Ce rulota tractezi cu traficul (kg MMA) ? Cum se comporta la drum ? Lungimea ansamblului nu e un dezavantaj comparativ cu un ansamblu tractat de un autoturism ?

mă tentează sa "agat" si eu rulota de vivaro meu, dar îmi da puțin cu virgula lungimea ansamblului :). Pana atunci ...varianta asta !

 

 

vivaro.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Relu Constantin eu am varianta scurta. Intre timp, traficul 8+1 a mai primit in ajutor un Vivaro cu 3 locuri, tot scurt.

Mma la rulota anterioara aveam 1380, iar la actuala, 1000. Ca lungime a ansamblului, rulota amterioara avea 7, 5m si a fost trasa doi ani cu o Laguna, care are aproximativ aceeasi lungime cu Traficul. Deci lungimea e cam aceeasi, ca avantaje in trasul cu Traficul, este: - postura soferului mai inalta, lucru care te face sa manevrezi mai usor ansamblul.

                                                                                                                                              - nu necesita oglinzi suplimentare, latimea fiind aproape de cea a rulotei, iar vizibilitatea in oblinzi este buna pana in spatele ansamblului, recpectand unghiurile europene reglementate.        - Portanta si aerodinamica oferita de inaltimea masinii, se simt la consum, Adica consuma mai putin decat daca tractezi cu un autoturism.                                                                                       - Un alt mare avantaj este ca nu te intereseaza cu cate bagaje vine restul echipajlui, neputand sa depasesti Mma sau sa nu ai loc de bagaje.                                                                                     - Mma suportat pentru tractare de Traficul meu este de 2200, cu 200 kg sarcina de apasare pe carlig. Sunt care pot trage 2700. cele de 2.5 majoritatea.

Dezavantaj, ca in cele mai multe configurari ale ansamblului ai nevoie de B+E. Dar il faci odata si nu mai ai stres cu nici un fel de ansamblu.

 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Angelo
      de Angelo
      Renault Grand Scenic, 1.9 DCI, 131 C.P.
      Câteva poze cu mașina mea! Nu e cea mai frumoasă, dar e a mea!









    • Marius Dan
      de Marius Dan
      Grabit pustiul...mama lui! Masina de GJ, sofer atent.Oare mai fac educatie rutiera la scoala?
      Graba mare!.avi
    • Marius Baltag
      de Marius Baltag
      La cererea lui @Daniel P, am sa scriu si eu cateva cuvinte despre noua achizitie.
       
      Asa cum am scris la "Prezentare membru", am avut un Logan 1.6 pe benzina, 90 si ceva de cai,  din anul 2005, defapt o mai am, ca masina a ramas in familie, la parintii mei.
       
      Noua achizitie este un Renaul Megane 2 Sedan din anul 2007, motor diesel de 1.9 Dci, 120 de cai, cu dotari full.
       
      Cateva date despre masina:
       
      Masa proprie: 1355
      Masa totala max-autorizata: 1845
      Sarcina utila: 490
      Sarcina pe carligul de remorcare: 75
      Remorcabila cu disp. de franare: 1300
      Remorcabila fara disp. de franare: 650
      Cilindree: 1870
      Putere: 88kw/4000
      Masa maxima in autotren: 2850
      Culoare: neagra
       
      Din date reiese ca as putea trage fara probleme o rulota in jur de 1000 de kg, sau gresesc?
       
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.