Eugen David

Atentie la neatentie !

12 postări în acest subiect de discuţie despre Atentie la neatentie !

Atentie la neatentie !

Eugen David

      Salut !

      Incerc sa relatez ceiia ce m-i sa intamplat cu ani in urma, mai exact 26 octombrie 2010.

      Era intr-o marti , sarbatoare ortodoxa, sfantul Dumitru , targ de tara la Calan , lume multa si "organul" adeca serviciul rutier cu intariri de la judet prezent pe "artera"cu 3 echipaje cu radar pe ele , postate la "agatat" pe cei ce apasa mai tare pe acceleratie .

      Echipajele erau intre Calan si Hateg in 3 localitati diferite, auzisem asta prin statia de pe masina. App nu circul far de ea, o cumparasem cu ceva timp in urma dupa ce am intrat inainte de Budapesta pe M0 si a trebuit sa stau in soare in "stau "pentru un accident cam 4 ore.

      Colegi ce veneam cu ei din Germania dar erau in spate si ca timp si ca si km, au avut statie, au auzit si au intrat pe Budapesta , ma rog mai aglomerat , mai incurcat dar nu au stat de " nebuni " asteptand sa se redeshida circulatia , asa ca la intoarcere mi-am luat si eu un Midlland , erau scumpe pe atunci .

      Asta se intampla vinerea inainte de sf. Dumitru , Duminica facusem act de prezenta la targ la " Balata" in apropierea Devei, nu "facusem nimic", adeca nu vandusem  masina adusa , era perioada cande se auzea ca va creste enorm taxa auto si eu cautam o masina pentru mine.

      Vroiam Audi A4, diesel si un pic mai" nout"cam din 2000 af, cele mai noi erau mult mai scumpe la vremea respectiva, nu gasisem ce vroiam , in schimb de pe langa Stutgard luasem un Passat scurt din 2000 af, motor 1, 9 TDi, etc, etc.

        Sa revin, lunea in 25 .10 facusem programare la RAR pentru carte, inspectie si tot ce trebuie pentru inmatriculare , era alta treaba sa ai cartea facuta la masina .

        Programare la RAR, facusem pentru ora 14.30 pentru a da si eu cu " nasul prin targ" de dimineata , apoi la RAR.

        Era trecut de 13.45 cand am plecat spre Deva, era dupa spartul targului, aglomeratie, stiam de amplasarea celor 3 echipaje cu radar, erau inspre Hateg nu spre Deva, asa ca eu " dai bice ".Cam in dreptul statiunii Calan Bai intalnesc o coloana, eu intru in depasire , una, 2  , 3 masini si cand eram in dreptul celei de-a 4 , vad in fata celei de-a 5-a masina un echipaj de circulatie in miscare, asta era explicatia de ce circulau asa de regulamentar, probabil ii vazusera , pe cand eu NU, culmea nu anuntase nimeni pe statie echipaj de "potera"in miscare.

      Normal ca am franat, am reintrat in coloana , dar asta cu revenirea se intampla in zona de depasire interzisa, era noua soseaua, nu existau inca marcajele doar indicator.

      Ei ce sa vezi, "organul" era la agatat , faceau asta inainte si inapoi pe raza de cativa km, circulau incet pentru a "forta "pe cei ce nu-i observau sa intre in depasire, zona de depasire interzisa, plan la amenzi si permise ridicate .

      Normal , in urmatorul km au oprit, s-a oprit toata coloana , precum oile, si "organul " ce era in dreapta masinii de Politie pur si simplu sare pe masina mea, desii eram oprit si-mi cere sa prezint documentale.

    Aveam numere rosii, app era sa uit , de dimineata fusesem inca o data la Deva dupa nr provizorii, dar cu o alta masina, nu fusesem doar in targ.

    Eu vazusem ca se "ingroasa problema "si ca organul este hotarat sa-mi ia permisul, ceia ce a si facut pana la urma.

    Intocmeste pv , eu pe langa el sa-i dau 50 de euro, nu vrea in nici un chip sa ia " mita", cinstit organ am mai putut intalnii , Marc Nicolae il chema si era de la Deva nu de-ai nostri de la Calan.

    Termina pv, il pune sa semneze pe cel din spate , masina in fata caruia revenisem in coloana si pe care-l retinuse pentru a semna, semnez si eu desii nu ar fi trebuit s-o fac, putea refuza dar tot trebuie semnat un piculet mai jos , o alta rublica.

    Deci imi ia  agentul MN, permisul , ii arat sa se uite cati ani am de soferie , nu-l intereseaza, i-mi da dovada de 15 zile si pleaca. Eu merg un pic in fata si-i vad ca se intorc, ma-ntorc si eu sa vad ce fac, cum spuneam mai inainte, reiau turul si iar si iar, nu am mai stat ca se apropia ora de programare la RAR.

      In timp ce facea pv, "agentul meu " din sensul invers de mers se intampla aceiasi chestie, depasire in zona interzisa. Il opreste celalat agent, adeca cel de la volan dar dupa ce-i da actele , si le vede ii permite sa plece .

      Eu app la capra vecinului il intreb " de ce "?, normal nu-mi raspunde.

      Acum ce sa fac, inca nu-mi luasem masina pentru mine , trebuia sa marg din nou in Germania si eu " fara zapisca", din vorba-n vorba cu prieteni , zice unul, "du-te da in judecata si pana se judeca iti inapoiaza permisul" . Asa am si facut, am discutat cu un avocat, era 600 onorariu, a lasat la 500 dar am renuntat si am hotarat sa ma reprezit singur. Am achitat amenda de jumateta din minim , adica 125 de lei, am luat model si idei de pe net, m-am prezentat la Judecatoria HD, si am inaintat dosarul, cu dovada de la Tribunal m-am prezentat la Serviciul circulatie la Deva si am redobandit permisul. Daca piedeam puteam prezenta inapoi permisul pentru perioada stabilita de comun acord cu ei , Politia .

    Pentru 3.02.2011 se stabilise primul termen al procesului , app eu in memoriul meu scrisesem toate astea, cum faceau ei un du-te vino , cum m-a oprit neregulamentar, cum nici nu s-a prezentat, cum a fost oprit un alt participant la trafic dai i s-a dat drumul, cum era normal ca agentul din dreapta masinii de Politie sa nu vada ce am facut, ci cel de la volan si asta - n oglinda.

    La proces judecatoarea a cerut sa fie prezentata dovada a ceia ce scria-n proces, ( poza, film ), nu exista asa ceva la dosar, asa ca a fixat data de 3.04.2011 pentru rejudecare.

      Am primit acasa de la Politie raspuns la ceea ce scrisesem eu in memoriul meu, surpriza ! Nu se facea nici o referire la ce am cerut eu dar de 5 ori, va jur asta era scris ca agentul lor si-a facut datoria etc, etc !

      Buuun , vine 3.04.2011 , eu aveam sperante, stiam ca nu fusesera facute poze, nu fusese filmat nimic, nu stiu sigur dar in mers nu au dreptul sa filmeze sa faca poze s-au sa faca depistari de depasiri de viteza ?

      Deci din prima , judecatoarea intreaba dupa ce se anunta cazul, sunt acte doveditoare a ceea ce scrie in pv ? Normal reprezentantul judiciar ai Politiei incepe s-o dea la-ntors precum in raspunsul catre mine , probabil si catre Tribunal , Judecatoarea ii taie elanul si declara cazul inchis dupa ce-mi da drept de cauza. Doamne da-i sanatate !

    Am scris aceasta intamplare din experienta mea de sofer in altercatie cu "organul ", pentru a folosii si altor colegi cazuti in acelasi conflict dar unde nu exista dovezi, altele decat pv ! Eu am depasit o coloana ca sa zic asa , inceputul manevrei de depasire a inceput inainte de inceperea zonei, revenirea a fost executata in zona de actionare a indicatorului !

    Scuze , cam lung "pomelnicul " dar cred ca merita citit .

    Multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

    App. banii de la amenda nu i-am putut recupera in numerar , in schimb  cu sentinta , procesul si chitanta achitata m-am prezentat la Primarie unde i-a transferat la taxele ce le aveam de plata .

    Intentionat le lasasem neachitate .

    Daca nu achitam amenda era riscul sa nu am drept de cauza si parca era de 750 amenda integrala .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Ce trebiue sa-nteleg ?Ma faci mincinos ?

Cu alte cuvinte pui la-ndoiala cele spuse/scrise de mine ?

Asa s-a intamplat, cand voi ajunge inapoi in Romania am sa postez procesul si sentinta .

App cred ca inca mai am si " dovada " in baza caruia mi s-a restituit "PERMISUL " nu dovada, normal ca o sa pun si copie, pentru a-mi  sustine credibilitatea , Adrian.

Nu contest ce fac alte instante, eu spun ce mi sa-ntamplat mie.

Dar daca cauti  pe "gogle " procesul meu cu Politia pentru recuperare permis ai sa gasesti cu siguranta , pot scrie si CNP-ul pentru o mai usoara identificare .

Atunci i-ti vei cere scuze pentru afirmatiile tendentioase ?

Asa ar proceda un om adevarat .

    Multumesc !

PS . Inchipuie-ti ca nu se termina totul la portile Bucurestiului , mai este lume si mai departe, nu atotstiutoare dar ma rog !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Citatul in care afirmi " In alta ordine de idei  etc " , ce vrea sa insemne ?

In ciuda celor spuse de mine , spui ca orice judecatorie iti prelungeste dovada la nesfarsit, ma rog pana la definitivarea procesului .

In cazul meu n-a fost asa si cred ca este nici in altele mu prea este .Eu nu vorbesc din auzite .

Cum spuneam si daca pierzi procesul ai avantajul sa discuti cu ei perioada in care -l predai, bineanteles nu la nesfarsit, asta la noi in provincie .

Uneori dovada se prelungeste dar nu cu hotarare hudecatoreasca ci asa " cu coatele " printre cunostinte din Politia Romana , atunci cand t-i sa ridicat permisul in alta parte si ai nevoie de el , in tara nu afara, bunaoara profesezi.

Asa neoficial spun , si  stim toti ca asta "manevra" te costa . 

Eu aici am urmarit decat sa expun din pataniile mele, nimic altceva , nu astept nimic de la nimeni in afara de un sfat , o idee, o informatie despre cate o locatie de campare .

Daca ascultam de alte persoane ramaneam " bifat " pt totdeauna cu permis ridicat, asa nu.

Chiar un "politai circulist " din Calan , caruia i-am vandut prima mea rulota , o Frankia , si pe care o adusesem din Germania cu masina lui , (a mea nu avea carlig )spunea ca nu pot castiga un proces cu Politia Romana, probabil asa gandesc mai multa lume( nu-i dau in judecata ca ma urmaresc apoi si , si !

Uite ca n-a fost asa .

Ei bine am castigat si m-am bucurat la timpul respectiv, inca si acum .

      Multumesc ! O seara linistita !

Si vorba ta de la avatar " baiat bun , pana nu ma supara vreun imbecil "

PS. Sa-mi fie iertat dar acum cu sarcina de moderator nu prea se potriveste remarca de la avatar, dar tu sti mai bine.

Numai de bine ! Bafta !

Nu spun ca ai avea ceva cu mine dar peste tot afisezi pareri diverse mie !

Oi fi gresind eu ?

Am laudat lucrarea ce ai facut-o unui camper, hi speram sa postezi si pe acest forum , este chiar interesanta si de interes izolatia executata .

Chiar m-am inspirat de la tine .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

      superok ! Felicitari ! xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Cum spui tu ! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

ptg

Se pare ca nu reusesc sa pun imaginile cu sentinta !

Revin !

          :*

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

neattza!

Amintiri neplacute

Raspunsul IJP Hd dupa prima infatisare si Sentinta Tribunalului Hd.

     

        :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Deci se poate dragi colegi!

Nu va lasati "calcati" de "organul avid " de a-si face renume in cariera, etc...nu sunt ei "totul", mai suntem si noi "oamenii de rand" ce nu-si doresc a fi "calcati/marginalizati"atunci cand avem "dreptatea-n mana"!

Bafta si mult noroc! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Pai nu prea aveai dreptatea in mana cat timp fapta ai savarsit/o si nici judecatoarea nu prea avea mare stiinta de carte sau posibil divergente personale cu Rutiera.

E posibil sa mai si prinzi cate un jude mai milostiv, dar de obicei se pierd astfel de cauze.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Gavrile ! Daca tu zici? hi

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Am o experienta mai mare cu procesele verbale de contraventie si cu plangerile adresate judecatoriei.

Fara exagerare, peste 15 amenzi primite ( lipsa rovinieta, parcare nelegala cu ridicare de masina, depasire viteza legala - majoritatea amenzilor, incalcare banda continua, centura nepusa) si toate contestate la judecatorie. Peste jumatate dintre ele le-am castigat.

 

Deci, am experienta!  biggrin

Modificat de GavriL

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.