Cosmin S

Pe bază de șasiu/platformă

9 postări în acest subiect de discuţie despre Pe bază de șasiu/platformă

Pe bază de șasiu/platformă

Cosmin S

Întreb pentru un prieten.

Dacă am ca bază de plecare, un șasiu, platformă sau remorcă (toate cu acte în regulă, înmatriculate) și doresc să atașez ceva pe ele, cum vreau eu, în funcție de cum mă trezesc în dimineața respectivă, mai există contestări, comentarii din punct de vedere legal, mai ales dacă respectivele oarece, se dovedesc a fi detașabile ? 

Discutabil pe remorcă sau șasiu, dar cel puțin teoretic, pe platformă pot cara orice, cât timp nu depășesc limitele de greutate. 

Zic bine ?

Nu omologări, nu birocrații, nu întâlniri de gradul zero cu incompetenți... și probabil, viață mai lungă cu 5 zile.

Eventual, dacă utilizez șuruburi, se consideră structură detașabilă, respectiv încărcătură, sau trebuie să folosesc doar curele de la pantaloni ?

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Ionescu

nu vad cine ar putea zice ca nu poti cara pe platforma o rulota fara roti, de pilda

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Intr-o tara normala ar fi totul OK. Dar e plin de Garcea pe drumuri si prin alte institutii.  Eu mi-am acoperit bena la pick-up, care oricum a venit din fabrica acoperita cu rulou. Am acoperit-o cu un hardtop din fibra de sticla, in culoarea caroseriei, omologat RAR, lucrare executata de o firma autorzata RAR pentru asa ceva, care a si omologat lucrarea cu serie de sasiu etc, tot la RAR. Bucuresti ca numai central se poate. Idiotii si retardatii de la RAR Cluj m-au respins de trei ori. Ca sa nu-mi scurtez viata din cauza retardatilor am acceptat modificarea in cartea masiinii ca find “”furgon””. Acoperisul respectiv se prinde cu 6 suruburi si o mufa electrica. Il dau jos in 20 minute in functie de ce transport. Mi-au luat (retardatii, din nou, si 1300 lei pentru stupizenie). Acum am furgon. In orice tara din UE se inscrie in talon “” Optional, inchidere bena””. Atat. Adica azi e inchisa, maine nu. Eu am furgon.

7DCACE60-D6C8-4937-9A4D-86B9B9E947CB.jpeg

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Si nu mai mentionez ca, de fiecare data cand am fost la RAR, sa ma asez la coada cu programare online la minut, si am stat ca idiotul platitor de taxe cate 2-3 ore, treceau cu brio cateva zeci de masini aduse de prin cimitirele de masini ale Europei. 1, 9 tdi, vorba aia. De prin anii 90. Astia cu masini noi am fost tot respinsi.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu R.

Salut. Cu asa ceva am inceput, nu este o realizare prea calitativa dar eu am fost destul de multumit cu ea. Momentan sta impachetata de un an de zile de cand mi-am luat o rulota. Daca este cineva interesat nu-mi trebuiesc decat banii pt materialele consumate.  Atentie, se da fara remorca. Scuze daca nu am postat unde trebuie 

20170429_183117.jpg

20170430_125108.jpg

20170430_125205.jpg

IMG_20180211_110046.jpg

IMG_20180211_110058.jpg

IMG_20180211_110107.jpg

IMG_20180211_110114.jpg

IMG_20180211_110152.jpg

IMG_20180211_110203.jpg

IMG_20180211_110348.jpg

IMG_20180211_110354.jpg

IMG_20180211_110407.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

@Radu RomicaNu prea ai postat unde trebuie, dar sunt eu interesat de "jucarie" :default_big_grin:

Spune-mi te rog dimensiunile exterioare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu R.

2, 50 x 1, 50 x 1, 60 m,    L x l x h

am vazut ca nu aici sunt vanzarile dar gasisem subiectul pt astfel de inovatii

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu R.

impachetata pt drum are inaltimea de 35 cm si vreo 150 kg cred. se poate adapta pe orice fel de remorca

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raduvasil

Salut!

Tot o idee de genul asta mi-a venit si mie prin iarna. M-am interesat daca as putea pune pe o autoremorca o rulota fara roti. După ce am vorbit la Poliția Rutieră,   RAR, ARR si ISCTR concluzia e: poti pune pe orice autoremorca orice autorulota sau orice alt "bagaj" cu condiția ca ansamblul sa nu depășească greutatea si dimensiunile gabaritice înscrise în cartea masinii. Eventualele probleme generate de neancorarea corespunzătoare sunt pe răspunderea șoferului.

Eu am abandonat, dar tare as vrea sa imi vad ideea pusa in practica la altcineva mai nonconformist.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.