Alexandru Niculescu

Înlocuire Trumavent

11 postări în acest subiect de discuţie despre Înlocuire Trumavent

Înlocuire Trumavent

Alexandru Niculescu

Bună ziua tuturor! 

Ma confrunt cu o problema și sper sa găsesc pe cineva care sa ma poată lumina. 

Am achiziționat de curând o rulota Knaus, fabricație 2000. A fost foarte bine întreținută și am considerat ca merita ceva îmbunătățiri. Am echipat-o cu panouri fotovoltaice pt off camping și totul este pe 12v cu excepția ventilatorului de la soba Truma. Am găsit sa cumpăr de la cineva unul pe 12v însă nu știu cum se schimba. 

Dacă poate cineva sa ma ajute va rog.... 

Mulțumesc anticipat! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Aurelianz

Simplu, foarte simplu. Il scoti pe cel de 220 v si-l montezi pe cel de 12 v. Interventia se face prin interiorul dulapului, fara sa dai soba jos, nici macar capacul de care se prinde ventilatorul. Corpul ventilatorului are (aproape) acelasi gabarit, sistemul de prindere in trei puncte este acelasi. Trebuie vazut ce modul de comanda are, cu montaj pe peretele de mobilier sau pe soba la partea superioara. Daca cel anterior a fost cu modul pe soba si acesta la fel, este simplu, le inlocuiesti intre ele precum ventilatoarele. Daca este cu montaj pe perete, stabilesti un loc in imediata apropiere si-l montezi pe peretele dulapului. Daca cel nou prevede montaj pe soba si cel vechi nu, atunci scoti acel capac fals de la partea superioara a sobei si montezi modulul. 

Spor !

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Niculescu

Mulțumesc mult pt răspunsul promt. Rămâne sa ma edific doar pe unde îl pot accesa deoarece soba nu este încadrată în dulap ci în mobilierul de bucătărie. Numai bine! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Buna ziua

 @Alexandru Niculescu imi spui te rog de unde ai luat ventul pe 12v si cu cat si daca mai are si altul de vanzare ?

Multumesc anticipat !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Niculescu

Bună seara! 

M-am hotărât într-un final sa nu mai schimb Vent-ul deoarece l-am demontat și arata ca nou. Unul sh este în jur de 300 ron și pare destul de obosit. Am montat un invertor de 400w și funcționează perfect. Avantajul meu este ca în spatele sobei este un loc generos, asa ca nu a fost nici o problema. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster
în urmă cu 12 ore, Alexandru Niculescu a scris:

Bună seara! 

M-am hotărât într-un final sa nu mai schimb Vent-ul deoarece l-am demontat și arata ca nou. Unul sh este în jur de 300 ron și pare destul de obosit. Am montat un invertor de 400w și funcționează perfect. Avantajul meu este ca în spatele sobei este un loc generos, asa ca nu a fost nici o problema. 

 

Sa fii atent la faptul ca in spatele sobei se face foarte cald, spatiul inchis favorizand acumularea caldurii. Iar caldura multa cu inverterul care degaja si el caldura nu" fac casa buna", scazand mult din durata de viata a echipamentului.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Niculescu
3 minute în urmă, Gabriel Schuster a scris:

 

Sa fii atent la faptul ca in spatele sobei se face foarte cald, spatiul inchis favorizand acumularea caldurii. Iar caldura multa cu inverterul care degaja si el caldura nu" fac casa buna", scazand mult din durata de viata a echipamentului.

Mulțumesc pt sfat! Recunosc, nu am luat în calcul acest aspect. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Ionut

Salut.

Mai trebuie sa tii cont si de consum. Solutia propusa de tine am vrut sa o aplic si eu sa folosesc un invertor pentru trumavent, dar am verificat consumurile.

De la invertor la trumavent ~3A si de la baterie la invertor ~6A pe cand cel de 12 volti consuma undeva sub un Amper (din pacate nu mai pot verifica ca am finalizat schimbul si nu mai am acces la fire).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Din aduceri aminte, ventul la 220V consuma intre 36 si 72W (min-max) iar cel la 12V intre 0.2 si 1.2 A. Este o diferenta mare in favoarea celui de 12V :default_big_grin:. Este notat consumul pe fiecare...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ivanescu
La 13.09.2018 la 15:18, Alin Opran a scris:

Din aduceri aminte, ventul la 220V consuma intre 36 si 72W (min-max) iar cel la 12V intre 0.2 si 1.2 A. Este o diferenta mare in favoarea celui de 12V :default_big_grin:. Este notat consumul pe fiecare...

Puterea o masuram in W (watti) nu in amperi .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Binenteles, eu doar am mentionat ceea ce era notat pe eticheta venturilor. Calculul il face fiecare care este interesat cu formula corespunzatoare Puterii :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.