NRLaurentiu

Sistem DVB-S2

11 postări în acest subiect de discuţie despre Sistem DVB-S2

Sistem DVB-S2

NRLaurentiu

Salutare!

 

Am o nelamurire. Am un TV cu tuner DVB-S2 si intrare dedicata pentru acesta. Este suficient sa am o antena parabolica si un LNB pentru a receptiona programe TV transmise prin satelit?

De asemenea, TV-ul are si tuner DVB-T2, precum si pe cel clasic, analogic. Avand in vedere slaba acoperire a transmisiei digitale in zonele deluroase/montane, mai este necesar sa dotez rulota si cu o antena pentru transmisie analogica/digitala terestra sau prind cu antena de satelit si principalele posturi romanesti (DIGI24, PRO TV si cam atat)?

 

Multumesc frumos!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Achim
în urmă cu 11 ore, NLaurentiu a scris:

Am o nelamurire. Am un TV cu tuner DVB-S2 si intrare dedicata pentru acesta. Este suficient sa am o antena parabolica si un LNB pentru a receptiona programe TV transmise prin satelit?

Pentru progamele gratuite este indeajuns. Montezi antena si televizorul are inclus receiverul.

Pentru programele cu plata, trebuie un adaptor ce se introduce in televizor si bineinteles, cardul respectiv

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
35 minute în urmă, Achim a scris:

Pentru progamele gratuite este indeajuns. Montezi antena si televizorul are inclus receiverul.

Pentru programele cu plata, trebuie un adaptor ce se introduce in televizor si bineinteles, cardul respectiv

 

Televizorul de la rulota are si slot CI+, daca despre acest slot este vorba. Asa am acasa, un card de la DIGI, pe care-l introduc direct in care TV vreau, fara vreun alt receiver. Banuiesc ca pentru satelit trebuie sa iau un card separat de la DIGI sau un alt furnizor?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Da, despre CI+ spuneam.

Receiverul este deja in televizor,

Daca legi parabolica la el, poate prinde satelitii si receptiona programele gratuite.

Pentru programele platite trebuie adaptorul si cardul DIGI sa le bagi in slotul CI+

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Savoiu

Pentru receptia programelor de satelit iti trebuie un CAM  (adaptorul care se introduce in slotul CI al televizorului) si un card valid de la un distribuitor gen Focus sau Freesat. Digi nu ofera posibilitatea ca pe satelit sa folosesti un alt receptor decat receptorul lor (cardurile sunt imperechiate cu receptoarele si sunt diferite de cele pentru DVB-C - transmisiunea digitala prin cablu).

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Multumesc amandurora @Achim @Vali Savoiu  pentru raspunsuri! Uitasem ca mai este o jucarie (CAM) in care intra cardul!

 

Mai am o intrebare: fara a folosi o cartela cu CAM-ul specific unui anumit serviciu, pot receptiona DIGI24 si PRO TV?

Insist cu intrebarile pentru ca nu vreau sa fiu complet rupt de realitate atunci cand nu am semnal pentru telefon sau internet.

 

Multumesc frumos!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Savoiu

Pe satelit nu, nu sunt la liber. Ai o lista aici cu canalele FTA (free to air) de pe satelit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Protv International da, Digi24 nu cred.

Gasesti pe net programele gratis si pe ce satelit

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Multumesc,  @Vali Savoiu ! M-am uitat pe lista si am vazut PRO TV International prezent pe doi sateliti. Ai idee daca emisia lor este de fapt retransmisia PRO TV-ul "national"? Restul sunt posturi care nu prezinta interes...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 1 oră, Vali Savoiu a scris:

Nu, au content diferit. Gasesti pe net continutul programelor ProTV International si ProTV

Ok, m-am lamurit! Mi-am luat o greutate de pe inima, pardon, rulota! Ma limitez la a vedea filme!

 

Multumesc frumos inca o data!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Gherman Radu
      de Gherman Radu
      Vand pentru cineva Antena Satelit Rulota Megasat Caravanman 85cm Professional GPS 2 utilizatori la pretul de 5000lei negociabil si suport de 4 biciclete marca Fiamma la pretul de 1400lei negociabil, au fost date jos de pe o rulota, suportul de biciclete a fost montat in partea din spate a rulotei.
      Multumesc











    • Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare dragi rulotisti,
      Astazi am avut niste timp liber asa ca v-am pregatit un tutorial despre folosirea unui Android Box pentru a receptiona toate canalele romanesti si straine, meciuri de fotbal, filme, seriale, youtube, etc. Varianta adoptata de mine este cea cu un Android TV Box pentru a elimina necesitatea unei antene, a cablurilor, etc. 

      De ce aveti nevoie: 
      1) Un TV cu intrare HDMI
      2) Android TV Box 
      3) KODI  
      4) Internet
      5) Cablu HDMI
      6) Optional mouse (bluetooth, usb) sau telecomanda cu gyroscop pentru o utilizare mai usoara
       
      Avantaje:
      Puteti instala orice aplicatie din Google play. Netflix, Facebook, Youtube, HBO Go, Carti pentru copii, etc. Ati prins ideea
      Puteti sa il folositi la orice televizor. Cand sunteti acasa pur si simplu il folositi la televizorul de acasa.
      Foarte portabil
      Puteti viziona canale TV HD sau SD, Filme si seriale cu functie de incarcare subtitrari romanesti automat, meciuri internationale si nationale. 
       
      Dezavantaje:
      Necesita internet
      Un android box capabil de a rula filme 4k costa intre 200-500 RON
      In functie de puterea internetului poate dura cateva secunde pana cand se incarca canalele tv. Testat pe 4g in oras se incarca aproape instantaneu. 
       
      Mentiuni:
      1* Televizoare 12v eu am gasit aici: 
      https://www.denisnetwork.com/televizoare-12v
      https://www.emag.ro/search/televizor portabil?ref=effective_search
       
      2* Android box este denumirea pen
      200-500RON in functie de performante, materiale folosite, accessorii, etc. Recomand unul cu minim 2gb ram/quad core cu redare mkv/4k. De asemenea, va recomand sa cititi review-urile inainte de a cumpara. 
      Pe emag sunt foarte multe, dar le puteti gasi si mai ieftin
       https://www.emag.ro/search/mediaplayere/android+box/sort-reviewsdesc/c
       
      3* Kodi este o aplicatie care se instaleaza pe android box Gratuit . Acesta poate rula TV Online, Filme, Seriale, Meciuri, Muzica, Radio si in principiu orice aplicatie pe care o ruleaza si telefonul dumneavoastra. 
      Kodi versiunea romaneasca se poate obtine prin urmatoarele metode:
      a) Prin instalarea aplicatie kodi din google play apoi configurarea manuala (Gratuit). De asemenea este nevoie de aplicatiile Sopcast si Acestream din Google Play(Gratuit)
      Tutorial aici: https://tips4kodi.net/kodi-build-romania-t4k-instalabil/     . Atentie: aceasta metoda nu este foarte usora. Dureaza approx 20-30 min pentru a face configurarea dar este gratuit.
      b) Cumpararea de pe google play a aplicatiei gata configurarata la 18 Lei: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.t4kbuild.avs 
      c) Cumpararea unui android box de pe olx gata configurat cu o plugin-urile romanesti 
       
      4* Trebuie sa aveti internet. 4g sau 3g este aproape in toata tara. Android box-ul se conecteaza la wireless exact ca un telefon. Deci daca aveti un telefon cu semnal 3g/4g aveti si internet pe android box prin hotspot. 

      Pentru a imbunatati acest tutorial, sunt bine-venite comentarii despre avantaje, dezavantaje, recomandari de Android Tv Box, Televizoare portabile, etc
       
      Aici puteti vedea cum arata aplicatia KODI configurata cu build-ul romanesc T4K Build:

      Buhnici va explica ce este un Android TV Box
       
    • Florin Andrei
      de Florin Andrei
      De vânzare:
      TV led Orion full hd slim diag 56 cm 12V
      Cartela focus sat reîncarcabila
      Receiver Amiko micro hd se 12v
      Antena camping 38cm
      Lnb black ultra single hgln 4omm
      Sat finder Amiko.
      Cablu 15m.
      Se vand doar la set. 
      Preț 950 lei
       
       
       









  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.